تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۲۰ تیر ۱۳۹۶ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۷:۰۴

بالا و پایین تحریم‌های اقتصادی قطر از نمایی نزدیک

اواسط خرداد امسال و چند روز بعد از سفر ترامپ به عربستان برای شرکت در نشست شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس، قطر دچار بحران سیاسی و اقتصادی بزرگی با محوریت عربستان سعودی شد. مهم‌ترین اقدام قطر، شکسته شدن تحریم مواد غذایی بوده؛ اقدامی که با همکاری مناسب کشورهای ایران و ترکیه، صورت گرفته است.
به گزارش عیارآنلاین، اواسط خرداد امسال و چند روز بعد از سفر ترامپ به عربستان برای شرکت در نشست شورای همکاری کشورهای عرب خلیج فارس،  قطر دچار بحران سیاسی و اقتصادی بزرگی با محوریت عربستان سعودی شد. ابتدا عربستان سعودی همراه با‌ بحرین،‌ امارات متحده عربی و مصر اعلام کردند که روابط دیپلماتیک‌شان با قطر را یک‌طرفه قطع می‌کنند و برای دیپلمات‌ها و شهروندان قطری هم ضرب‌الاجل تعیین کردند تا به سرعت از کشورشان خارج شوند. همچنین این کشورها فهرست تازه‌ای از گروه‌ها و افراد مرت. بط با تروریسم منتشر کردند که نام ۱۹ شخصیت برجسته قطری در آن وجود داشت و از قطر خواستند حمایت از ایران، حماس و اخوان‌المسلمین را متوقف کند. سپس تعداد زیادی از کشورهای عربی مانند لیبی، یمن، سنگال، موریتانی، چاد، نیجر و گابن از اقدام عربستان سعودی پشتیبانی کرده و روابط خود را با قطر قطع کردند. البته اقدامات چهار کشور عربستان سعودی، بحرین،‌ امارات متحده عربی و مصر بر ضد قطر محدود به قطع روابط دیپلماتیک با این کشور نشد؛ بلکه این کشورها، روابط تجاری‌شان با قطر را هم به حالت تعلیق در‌آورند. در همین راستا، تمامی راه‌های زمینی، دریایی و هوایی عربستان و کشورهای همسو با قطر بسته شد. علاوه‌بر این، پروازهای هوایی از این کشورها به قطر قطع شد و همچنین اجازه پرواز هواپیماهای قطری از این کشورها به قطر داده نشد.
اما چرا این تحریم‌ها، برای اقتصاد قطر مهم و آزار‌دهنده بود؟ الف- قطر کشوری کوچک در شرق عربستان سعودی است و صرفا با این کشور عربی، مرز زمینی دارد. سایر مرزهای قطر، دریایی و با کشورهای بحرین، امارات و ایران است. بنابراین با توجه به اینکه کشورهای عربستان، بحرین و امارات مرزهای آبی و هوایی خود را روی این کشور عربی بسته‌اند، فعلا ایران تنها مسیر ارتباطی قطر با سایر کشورهای جهان است. ب- بسیاری از ارتباطات اقتصادی و گردشگری قطر به گذرگاه زمینی «ابوسمره» به راه ارتباطی قطر و عربستان سعودی وابسته است. ماهانه هزاران شهروند قطری و عربستانی از این مسیر رفت و آمد می‌کردند و بسیاری از مردم ساکن شرق عربستان به خاطر دوری از مرکز برای تهیه کالاهای ضروری خود به قطر می‎رفتند. علاوه بر این، معمولا روزانه صدها کامیون از گذرگاه ابوسمره عبور می‌کردند و کالاهای ضروری از جمله تره‌بار و کالاهای کشاورزی را به قطر می‌آوردند. ‌ با تحریم‌های فعلی، رفت‌و‌آمد مردم این دو کشور و انتقال کالاها از طریق کامیون متوقف شده است. ج- بیشترین تعداد پروازهای ورودی قطر از مبدا کشورهای امارات و عربستان بوده که با اعمال تحریم ها علیه قطر، این پروازها متوقف شده است. د- بزرگ‌ترین شرکای تجاری قطر، امارات و عربستان سعودی بوده‌اند و در نتیجه، با اعمال تحریم‌های اخیر، قطر مهم‌ترین شرکای اقتصادی خود را از دست داده است. ه- با ممنوع شدن پرواز هواپیماهای قطری بر فراز کشورهای همسایه‌، بخش زیادی از رونق فرودگاه پایتخت قطر (دوحه) که شاهد حضور حدود ۳۷ میلیون مسافر در سال گذشته میلادی بوده و درآمد زیادی برای این کشور به همراه داشته، منتفی شده است. قطر با تحریم‌ها چه کرد؟ مهم‌ترین اقدام قطر، شکسته شدن تحریم مواد غذایی بوده؛ اقدامی که با همکاری مناسب کشورهای ایران و ترکیه، صورت گرفته است. این کشور  ۴/۲ میلیون نفری در تامین محصولات غذایی خود وابستگی شدیدی به واردات به‌خصوص از کشورهای عربستان و امارات داشت به گونه‌ای که حدود یک سوم محصولات غذایی وارداتی قطر از طریق این دو کشور وارد می‌شد. به همین دلیل هم در ابتدا تحریم محصولات غذایی توسط کشورهای عربی برای مردم قطر دلهره‌آور بود؛ اما در ادامه مسئولان قطری توانستند با پیدا کردن فروشندگان جدید تا حدود زیادی شرایط این کشور را در این زمینه سامان دهند. علاوه‌بر ایران و ترکیه که صادرات مواد غذایی را به قطر افزایش داده‌اند، کشور هند هم که قبلا بخشی از محصولات غذایی مورد نیاز قطر را با واسطه عربستان یا امارات تامین می‌کرد در حال حاضر، به طور مستقیم و بدون واسطه این کشورها انجام می‌دهد. قطری‌ها هم برای شکسته شدن تحریم‌ها دست به ابتکاراتی زدند و در کنار دولت خود ایستادند. در همین راستا، قرار است چهار هزار گاو هولشتاین طی بزرگ‌ترین حمل‌و‌نقل هوایی احشام که تاکنون در جهان سابقه نداشته است به قطر منتقل شود تا در این محاصره اقتصادی، این کشور بتواند چند حلقه از وابستگی زنجیره غذایی‌‌اش را کمتر کند. یک تاجر قطری به نام ممتاز خیاط، رئیس هولدینگ پاور‌اینترنشنال برای مقابله با تحریم‌های کشورهای عربی بر ضد قطر و پر کردن خلأ ایجاد شده در بازار لبنیات کشورش، می‌خواهد چهار هزار رأس گاو ۵۹۰کیلویی را که در استرالیا و آمریکا خریداری کرده است با هواپیما به صحرای قطر منتقل کند و برای تحقق این امر، شرکت قطر ایرویز باید ۶۰ پرواز انجام دهد.