تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۲۹ خرد ۱۳۹۶ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۸:۲۹

دو سوم باری مالی خرید تضمینی گندم از دوش دولت برداشته می‌شود

ایمانی: با ورود کارخانه های آرد سازی به خرید گندم از کشاورزان حدود دو سوم از بار مالی خرید تضمینی گندم از دوش دولت برداشته خواهد شد و در صورت اجرای درست مصوبه گندمکاران می توانند مطالبات خود در کوتاه ترین زمان دریافت کنند. در این مصوبه قید شده است که کارخانجات آردسازی موظفند در صورت خرید مستقیم از کشاورزان نسبت به پرداخت مرحله اول بهای گندم خریداری شده از طریق سامانه خرید تضمینی بانک کشاورزی اقدام کنند. وزارت جهاد کشاورزی ثبت مشخصات کشاورزان گندمکار به همراه حداکثر مقدار محصول هر کشاورز را پیش‌بینی و در سامانه خرید تضمینی درج کرده است اما با این حال باید برای جلوگیری از تخلف کارخانه ها این سامانه غیر قابل نفوذ باشد و از حضور دلالان احتمالی جلوگیری گردد.

به گزارش عیارآنلاین، رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران  با بیان اینکه نرخ خرید گندم توسط کارخانه‌ها بر اساس نرخ داخلی و خارجی تعیین می‌شود، گفت: این نرخ کمتر از نرخ خرید تضمینی خواهد بود و مابه‌التفاوت آن توسط دولت پرداخت می‌شود.

علی‌قلی ایمانی درباره چگونگی اجرای این مصوبه، افزود: بر اساس مصوبه هیأت دولت به کارخانه‌های آردسازی سراسر کشور اجازه داده شده تا با هماهنگی شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران نسبت به خرید گندم مورد نیاز خود از طریق مراکز خرید مورد تأیید این شرکت از کشاورزان به‌صورت مستقیم یا از طریق بورس اقدام کنند.

وی بیان کرد: در این مصوبه قید شده است که کارخانه‌های آردسازی موظفند در صورت خرید مستقیم از کشاورزان نسبت به پرداخت مرحله نخست بهای گندم خریداری شده از طریق سامانه خرید تضمینی بانک کشاورزی اقدام کنند.

رئیس بنیاد ملی توانمندسازی گندمکاران درباره امکان تخلف کارخانه‌های آردسازی در صورت نبود نظارت کافی هشدار داد و یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی ثبت مشخصات کشاورزان گندمکار به همراه حداکثر مقدار محصول هر کشاورز را پیش‌بینی و در سامانه خرید تضمینی درج کرده است، اما با این حال باید برای جلوگیری از تخلف کارخانه‌ها این سامانه غیرقابل نفوذ باشد و از حضور دلالان احتمالی جلوگیری شود.

ایمانی از دیگر تخلفات احتمالی توسط کارخانه‌های آردسازی را استفاده از گندم خارجی خرید گذشته به جای داخلی و دریافت مابه‌التفاوت آن دانست و تأکید کرد: اگر خریدها به‌صورت آنلاین ثبت نشود، امکان بروز این تخلف وجود دارد.

وی در پایان یکی از نگرانی کشاورزان درباره اجرای این مصوبه را تعیین افت بالا توسط کارخانه‌ها در هنگام خرید گندم عنوان کرد و از دولت خواست برای جلوگیری از مشکلات احتمالی قوانین و قاعده‌های شفاف تعریف شود.

منبع: ایانا