تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۷ فروردین ۱۳۹۶ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۶:۱۰

رد احتمال مهاجرت گاز ایران به سمت قطر/ ۷۱ میلیارد دلار در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: در مجموع ۷۱ میلیارد دلار در بخش خشکی و دریا در پارس جنوبی سرمایه‌گذاری شده که ۱۹ میلیارد دلار آن از منابع داخلی تامین شده است.

به گزارش عیارآنلاین، علی کاردر در مراسم افتتاح شش فاز پارس جنوبی که صبح امروز با حضور رئیس جمهور و برخی از اعضای کابینه دولت یازدهم برگزار شد با تاکید بر اینکه افتتاح این فازها بزرگترین سرمایه‌گذاری تاریخ صنعت نفت کشور است، گفت: برداشت قطر از میدان پارس جنوبی ۱٫۷ میلیارد مترمکعب بوده و میزان برداشت ما به ۱۰۶۰ میلیارد مترمکعب رسیده است.

وی ادامه داد: ما سعی می‌کنیم فاصله موجود را با سرعت پر کنیم،البته باید در نظر داشت که سهم ایران از میدان پارس جنوبی نسبت به قطر کمتر است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد احتمال مهاجرت میعانات گازی از ایران به قطر خاطرنشان کرد؛ کشور همسایه چاه‌های خود را در مرز حفر کرده ما هم همین کار را انجام داده‌ایم و مهاجرتی اتفاق نمی‌افتد.

وی با بیان اینکه ایران ۱۰۶۰ میلیارد مترمکعب از پارس جنوبی برداشت کرده، گفت: ۱۹۱ میلیارد دلار ارزش آن بوده که منابع در اختیار دولت قرار نمی‌گیرد بلکه به اقتصاد کشور بازمی‌گردد و محاسبه می‌شود.

این مقام مسئول ادامه داد: میزان برداشت از میدان پارس جنوبی اکنون نسبت به سال ۹۵ دو برابر شده و از ۲۸۵ میلیون مترمکعب به ۵۷۰ میلیون مترمکعب رسیده است که بالاترین رکورد برداشت در سال ۹۵ و به میزان ۱۵۵ میلیارد مترمکعب بوده است.

کاردر گفت: در مجموع ۷۱ میلیارد دلار در بخش خشکی و دریا سرمایه‌گذاری شده است که ۱۹ میلیارد دلار آن از منابع داخلی تامین شده است و بخشی از این سرمایه از طریق بانک‌ها، اوراق مشارکت و صندوق توسعه تامین شد.

به گفته این مقام مسئول این سرمایه ظرف مدت دو سال از طریق محصولات پارس جنوبی جبران می‌شود.

وی در مورد مشارکت ایرانی‌ها در بهره برداری از پارس جنوبی توضیح داد: بیش از ۷۰ تا ۷۵ درصد پروژه‌های جدید پارس جنوبی از منابع داخلی تامین شد.

منبع: فارس