تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۸ دی ۱۳۹۵ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۵:۴۹

از تعلیق انتقال فناوری در معامله با پژو تا ناکارآمدی برخورد با قاچاق

شصت و سومین بسته خبری صنعت که به مهمترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد منتشر شد. در این بسته خبری به ناکارآمد بودن طرح برخورد با کالاهای قاچاق و عدم انتقال فناوردی در همکاری ایران‌خودرو و پژو اشاره شده است.
به گزارش عیارآنلاین، شصت و سومین بسته خبری صنعت که به مهمترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد منتشر شد. در این بسته خبری به ناکارآمد بودن طرح برخورد با کالاهای قاچاق و عدم انتقال فناوردی در همکاری ایران‌خودرو و پژو اشاره شده است.

ناکارآمدی طرح برخورد با کالای قاچاق در بازار

ابتدای مهرماه سال جاری سازمان تعزیرات حکومتی با صدور بیانیه‌ای، طرح برخورد با قاچاق در سطح عرضه را با هماهنگی اتاق اصناف، نیروی انتظامی و سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت آغاز نمود. این طرح با هدف تشدید برخورد با سه گروه کالایی «لوازم‌خانگی»، «تجهیزات پزشکی» و «لوازم‌آرایشی» به اجرا درآمد. مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران در روزهای آغازین اجرای طرح فوق، هدف از اجرای آن را ناامنی بازار عرضه برای قاچاقچیان دانست و مدعی شد خرید از حلقه‌های مواصلاتی تا مرزها به‌واسطه اجرا متوقف خواهد شد. پس از گذشت چند ماه از اجرا، فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران نیز موفقیت این طرح را ۸۵ تا ۹۰ درصد ارزیابی نمود. از سویی دیگر اما در هفته جاری رئیس انجمن صنفی کارفرمایان تولیدکننده لوازم‌خانگی معتقد است که به‌رغم اجرای طرح ویژه مبارزه با کالای قاچاق در سطح بازار، اجناس قاچاق به فروش می‌رسد و این اجناس از ویترین مغازه‌ها به زیرزمین‌ها رفته است. میری، نایب رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی نیز با تصدیق وجود کالای قاچاق در بازار، فضای مجازی و آگهی روزنامه‌ها را بستری برای فروش کالای قاچاق دانست. وی بر این باور است که سهم فروش کالای قاچاق در فضای مجازی در حال افزایش است. از اظهارات فوق چنین برمی‌آید که طرح برخورد با قاچاق در سطح عرضه (بازار) آنچنان که باید و شاید نتوانسته است با پدیده شوم قاچاق مبارزه ریشه‌ای نماید. طبق گزارش پژوهش خبری صداوسیما ناموفق بودن طرح از گستردگی و ناهمگونی فروشندگان در سطح بازار ناشی می‌شود؛ لذا شبکه غیرمجاز و غیررسمی توزیع کالا و  واحدهای صنفی غیرمجاز از نظارت در امان هستند. در کنار این موارد، کارشناسان معتقدند که موفقیت در مبارزه با قاچاق مستلزم اقداماتی چون تشدید نظارت الکترونیک در گمرک، افزایش توان نظام توزیع تولیدکننده داخلی و فرهنگ‌سازی عمومی است.

تعلیق انتقال فناوری در معامله با پژو

پس از ماه‌ها رایزنی، بهمن‌ماه سال گذشته، قرارداد پژو و ایران‌خودرو با حضور رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر فرانسه به امضا رسید. در این قرارداد، مقرر شد که شرکت مشترک ایرانی-فرانسوی با سهامداری ۵۰ درصد هر یک ایجاد شود. شرکت مشترک که ایکاپ (IKAP) نام دارد، سه محصول مشترک ۲۰۸، ۲۰۰۸، ۳۰۱ را با همکاری فرانسوی‌ها تولید می‌کند و تولید خودرو ۲۰۰۸  در اسفندماه ۹۵ آغاز می‌شود. یکی از دغدغه‌ها پیرامون قراردادها رشد شرکت‌های قطعه ساز داخلی و خروج از وضعیت مونتاژکاری صرف صنعت خودرو بود. از همین رو، نوروززاده، معاون وزیر صنعت در سال ۹۳ وعده داده بود که قراردادها به صورت بسته می‌شوند که ۴۰ درصد از قطعات اولین محصول مشترک از سوی شرکت‌های داخلی تأمین شود. در راستای تحقق وعده فوق و البته کاهش واردات قطعات خودرو، تعرفه‌های واردات قطعات خودرو در سال ۹۵ افزایش یافت. اما با گذشت ۱۱ ماه از عقد قرارداد، مشکلاتی در زمینه داخلی سازی محصول ۲۰۰۸ وجود دارد. درحالی که از اسفندماه سال جاری، تولید محصول ۲۰۰۸ آغاز می شود، شرکت پژو در حال تأیید کیفیت قطعات ایشان است. در همین راستا، برخی قطعه سازان معتقدند که پژو از لحاظ استاندارد کیفی، شرکت‌های قطعه‌سازی را در حد و اندازه تولیدات خود نمی‌داند. علاوه بر این، دبیر انجمن سازندگان قطعات خودرو بر این باور است شرکت پژو به استفاده از قطعات استراتژیک ایرانی در محصولات جدید اعتقادی ندارد و تاکنون هیچ قراردادای با قطعه سازان منعقد نشده است. با توجه به توضیحات فوق، به نظر می‌رسد که شرکت پژو تمایل چندانی به همکاری با شرکت‌های داخلی ندارد و حاضر به انتقال فنّاوری در زمینه ساخت قطعات به ایران نیست. این رویکرد در حالی از سوی شرکت پژو دنبال می‌شود که میزان فروش این شرکت در سال ۲۰۱۶ در منطقه خاورمیانه، جهشی ۱۱۲ درصدی داشت.

یک دقیقه تأمل

در هفته گذشته، سرپرست مرکز توسعه تجارت الکترونیک (ذیل وزارت صنعت) اجرای طرح رجیستری موبایل را متوقف به وزارت ارتباطات دانست. با توجه به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر واگذاری مسئولیت تأمین زیرساخت این طرح به وزارت صنعت ، می‌توان پرسید که چرا مرکز مذکور اجرای طرح را متوقف به وزارت ارتباطات دانسته است؟

سایر اخبار برگزیده

رئیس اسبق کارگروه‎صنایع‎ریلی: توانایی ساخت واگن باری، مسافری و حتی لوکومتیو در کشور وجود دارد قربانعلی بیگ، معاون اسبق برنامه ریزی و امور بین الملل راه‌آهن: انایی ساخت واگن باری، مسافری و حتی لوکومتیو در کشور وجود دارد و ما در ساخت واگن باری و مسافری، ۷۰تا۸۰ درصد خودکفا هستیم و می‌توانیم با برنامه ریزی و حمایت مسئولین به خودکفایی کامل برسیم. فروش پژوسیتروئن در سال ۲۰۱۶ افزایش یافت میزان فروش پژوسیتروئن ۳.۵۶ درصد در اروپا و ۱۱۲.۸ درصد در منطقه خاورمیانه و آفریقا افزایش یافت که تحت تاثیر سود بردن برند پژو از لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران بود. دبیر سندیکای لوله و پروفیل: ماده ۷۱ برنامه ششم توسعه مانع واردات ورق‌های فولادی است کاوه، دبیر سندیکای لوله و پروفیل: ماده ۷۱ برنامه ششم بر خلاف روند کلی توسعه کشور مبنی بر کاهش موانع تعرفه‌ای و حذف موانع غیرتعرفه‌ای است. در حال حاضر تأمین آهن و فولاد در کشور با مشکل روبه‌رو است برخی ورق‌های فولادی در داخل تولید نمی‌شوند که مجبوریم از طریق واردات آنها را تأمین کنیم. رئیس هیات عامل ایدرو خبر داد؛ تاسیس شرکت کشتی سازی چهارجانبه ایران و دوو در چند روز آینده معظمی، رییس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران: تا پایان ماه میلادی جاری شرکت مشترک چهارجانبه با حضور ایدرو، کشتیرانی، نفتکش و دوو تاسیس می شود. قرارداد سازمان گسترش با شرکت رنو برای تولید سه خودرو معظمی، رئیس هیات عامل ایدرو: قرارداد سازمان گسترش با شرکت رنو تا پایان امسال منعقد می‌شود که بر اساس آن ۳ محصول شامل سیمبل، نیو داستر و کوئید در کشور به تولید خواهد رسید. عقب‌ماندگی عملکرد صادرات غیرنفتی از پیش‌بینی‌ها سال گذشته دولت پیش‌بینی کرد صادرات کالاهای غیرنفتی از ۴۲٫۵ میلیارد دلار سال ۹۴ به ۵۲٫۵ میلیارد دلار در سال ۹۵ افزایش یابد که با توجه به صادرات ۳۱ میلیارد دلاری کالاهای غیرنفتی در ۹ ماهه ابتدای امسال، از برنامه عقب‌تر هستیم. عسگراولادی: تشریفات صدور کارت بازرگانی باید غیر دولتی و سریع باشد عسگراولادی، رئیس اتاق تهران و چین: اتاق بازرگانی یک نهاد خصوصی  است و تشکیلات و انتخابات اتاق بازرگانی از بین تجار و افرادی که صاحب کارت بازرگانی هستند و عضویت اتاق ها را دارند، انجام می شود ولی تشریفات صدور کارت بازرگانی نباید تشریفات دولتی باشد. خطر گسترش قاچاق کالا در فضای مجازی میری، نایب‌رئیس اتحادیه لوازم‌خانگی: سهم فضای مجازی هنوز در قاچاق لوازم خانگی اندک است اما روزبه‌روز بر وسعت آن افزوده می‌شود مجله‌های داخلی نیز در حال حاضر اجناس قاچاق شهر بانه را به‌راحتی آگهی می‌کنند و باید جلوی آنها گرفته شود. رشد ۳٫۷ درصدی گروه صنعت شش ماهه نسبت به سال قبل درحالی پیشتر اعلام شده بود که نرخ رشد گروه صنعت در شش‌ماهه ۹۵ به ۹.۱درصد رسیده که گزارش مشروح و جدید مرکز آمار نشان می‌دهد، نرخ رشد صنعت تنها ۳.۷درصد بوده و مابقی این رشد مرهون صادرات نفت و گاز بوده است. نعمت‌زاده واردات واگن را «تکذیب و تایید» کرد نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت: شایعه ورود واگن به داخل کذب است زیرا این مسئله اجرائی نشده البته تعدادی قرارداد از قبل عقد شده که اکنون درحال مذاکره با طرف خارجی هستیم و وزارت راه و راه‌آهن نیز در این زمینه با ما همراه هستند تا کمک‌رسانی کنند که بخش عمده‌ای از این بحث را به داخل کشور انتقال دهیم.