تنظیمات چاپ
دسته‌بندی:
تاریخ:
۱۹ مرداد ۱۳۹۵ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۵:۴۱

تبعیض میان تولیدکنندگان داخلی و خارجی در قرارداد نیروگاه‌سازی شرکت ترکیه‌ای/ وزارت نیرو جزئیات قرارداد را اعلام کند

یک کارشناس انرژی معتقد است که از ابتدای سال جاری و بر اساس شعار اقتصاد مقاومتی تاکنون ۲ بار بر استفاده از توان داخل در ساخت نیروگاه تاکید شده اما وزارت نیرو در اقدامی نابجا در حال انعقاد قرارداد احداث ۶۰۰۰ مگاوات نیروگاه در داخل کشور با یک شرکت ترکیه‌ای است.

به گزارش عیارآنلاین، علی مقتدایی با اشاره به اینکه شرکت یونیت اینترنشنال ترکیه قرار است ۷ نیروگاه با ظرفیت ۶۰۰۰ مگاوات و به ارزش ۴٫۲ میلیارد دلار در ایران احداث کند،گفت: این قرار به عنوان بزرگ‌ترین قرارداد سرمایه‌گذاری خارجی پس از برجام اعلام شده بود،پس انتظار می‌رفت که مسئولان وزارت نیرو به سرعت با ارائه توضیحات درباره جزئیات این قرارداد، از یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای دولت یازدهم در زمینه سرمایه گذاری خارجی پرده برداری کنند.

وی ادامه داد: اما با وجود آن که چند هفته از امضای این قرارداد می‌گذرد، مسئولان این وزارتخانه با خودداری از ارائه توضیحات و بسنده کردن به بیان مطالبی کلی درباره آن، نگرانی‌های فعالان صنعت برق درباره ایجاد تبعیض بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی برق را دامن زده‌اند.

مقتدایی با اشاره به اینکه با وجود طرح ارتقای توان تولید ملی و درون‌زایی اقتصادی(برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو)، قرارداد با شرکت ترکیه‌ای مغایر با این برنامه ارزیابی می‌شود اظهار داشت: وزارت نیرو در حمایت از ساخت نیروگاه توسط شرکت ترکیه‌ای اعلام کرده که « قانون گذار در سال ۱۳۸۰ قانون حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی را تصویب کرده است. این قانون با تشکیل سازمان ویژه‌ای تحت عنوان سازمان سرمایه گذاری خارجی در کشور، در سیاست‌های کلی نظام که توسط مقام معظم رهبری اعلام شد بر حضور سرمایه‌گذاران خارجی تاکید کرده است. در ماده ۱۳۳ قانون توسعه ۵ ساله دوم نیز صراحتاً استفاده از سرمایه‌گذاران خارجی و تولید برق را مورد تاکید قرار داده است.»

این کارشناس انرژی ادامه داد: توسل وزارت نیرو به سیاست‌های کلی نظام برای تایید این قرار داد در حالی صورت گرفته است که رهبر انقلاب از ابتدای سال ۹۵ تا کنون ۲ مرتبه به صورت مستقیم حضور شرکت‌های خارجی برای ساخت نیروگاه در داخل کشور را خلاف اقتصاد مقاومتی اعلام و گفته بودند که" ما در زمینه‌ی نیروگاه‌سازی در کشور سرمایه‌گذاری خوبی کردیم و کشورهای دیگر هم به نیروگاه ارزانی که ما میسازیم احتیاج دارند.ما دیگر نرویم از بیرون نیروگاه بخریم وارد کنیم، یا افرادی بیاوریم برای ما نیروگاه احداث کنند. این قسمتهایی که سرمایه‌گذاری شده است، برایش تلاش شده است و زحمت کشیده شده است، احیاء بشود و از آنها استفاده بشود."

مقتدایی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکیدات رهبر انقلاب برای تحقق اقتصاد مقاومتی و استفاده از توان داخل در ساخت نیروگاه لازم است که وزارت نیرو علاوه بر شفاف‌سازی در مورد جزییات این قرارداد، در انعقاد این قراردادتجدید نظر داشته باشد.

پیشتر فلاحتیان معاون وزیر نیرو گفته بود که قرارداد ساخت نیروگاه با شرکت ترکیه ای مصوبه شورای اقتصاد را دارد و قرار نیست به این شرکت سازنده نیروگاه تسهیلاتی بیشتر از سازندگان داخلی داده شود.

هر چند برخی از کارشناسان بر این باور هستند که این قرارداد خیانت به کشور است و مشخص نیست چگونه این قرارداد مصوبه شورای اقتصاد را دریافت کرده است.

منبع: فارس