تنظیمات چاپ
تاریخ:
۳۱ فروردین ۱۳۹۵ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۰:۲۲

نیاز آمریکا به جمعیت متخصص و صنعت بومی پزشکی کوبا

یادداشت زیر در تاریخ ۲۲ مارس ۲۰۱۶ در سایت انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) منتشر شده است. این یادداشت اشاره خوبی به نقش سازمان های غیر انتفاعی در برقراری ارتباط علم و فناوری آمریکا و کوبا دارد. همچنین بر استفاده از جمعیت تحصیلکرده و تخصص علمی و فنی با ارزش و صنعت بومی تجهیزات دارویی و پزشکی کوبا توسط آمریکا تاکید می کند

به گزارش عیارآنلاین ،از زمانی که روابط دیپلماتیک مجدد بین کوبا و آمریکا، برقرار شده است، فرصت های جدیدی برای همکاری های تحقیقاتی در موضوعاتی مانند علوم زیست پزشکی، بهداشت عمومی، کشاورزی، علوم مربوط به حفاظت از اقیانوس ها و دیگر تحقیقات زیست محیطی به سرعت در حال گشوده شدن است.

سفر باراک اوباما، فرصت های تجاری و کسب و کار را برجسته کرد. اما موفقیت در همکاری های علمی، احتمالا بسیار سریع تر از تلاش های تجاری به وجود می آید. برخی از تلاش ها در همکاری های علمی، نه تنها از طرح های اخیر دولت بلکه از تلاش های مداوم در دیپلماسی علمی توسط سازمان های غیر انتفاعی مانند انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) منجر شده است.

همکاری با سازمان های علمی کوبا، به خصوص آکادمی علوم کوبا:

انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) در پنج سفر دیپلماسی علم و فناوری به کوبا از سال ۱۹۹۷ (و جدیدترین سفر در دسامبر ۲۰۱۵) با تمرکز بر همکاری علوم اعصاب و پرداختن به موضوعاتی مانند اوتیسم و بیماری های عصبی دیگر مشارکت داشته است. انجمن آمریکایی برای پیشرفت علم (AAAS) و آکادمی علوم کوبا در سال ۲۰۱۴ یک توافق تاریخی امضا کردند که در چهار حوزه همکاری کنند: بیماری های عفونی، سرطان، مقاومت دربرابر داروهای ضد میکروبی، و بیماری های عصبی و تخریب سلول های عصبی.

cuba-america در میان اهداف بالقوه برای همکاری تحقیقاتی بین کوبا و آمریکا، ویروس زیکا و چیکونگونیا، (از ویروس هایی که با پشه منتقل می شوند و از طریق دریای کارائیب در کوبا و ایالات متحده در حال گسترش است) وجود دارد. نکته مهم این است که هر دو طرف باید چیزی برای ارائه دادن داشته باشند. کوبا یک کشور نسبتا کوچک و فقیر در مقایسه با ایالات متحده است، اما این کشور جمعیت تحصیلکرده و تخصص علمی و فنی با ارزشی دارد. پزشکان و پرستاران کوبا نقش مهمی در کمک به جلوگیری از شیوع ابولا در غرب آفریقا ایفا کردند. کوبا دارای صنعت بومی تجهیزات دارویی و پزشکی قدرتمندی است، این کشور انواعی از واکسن‎ها، داروهای مبتنی بر پادتن و دیگر فن‌آوری‌های پزشکی را صادر می کند. تلاش های غیر دولتی در دیپلماسی علمی با همراهی دیپلماسی سیاسی موفق خواهد بود و تا حد زیادی از کاهش محدودیت های مسافرتی و مراحل دیگر ناشی از عادی سازی روابط ایالات متحده و کوبا بهره مند خواهند شد. علم یک عرصه طبیعی برای کوبایی ها و آمریکایی ها فراهم می کند تا برای حل مشکلات و بی اعتمادی طرفین به گرد هم آیند.

منبع: دیپلماسی علم و فناوری

تلگر