تنظیمات چاپ
تاریخ:
۱۴ فروردین ۱۳۹۵ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۶:۵۸

تولید ۳٫۳ میلیون بشکه‌ای نفت ایران در سال ۲۰۱۵/ افزایش ۶۱ هزار بشکه‌ای نسبت به سال ۲۰۱۴

جدیدترین گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد، ایران در سال ۲۰۱۵ به طور متوسط ۳٫۳۰۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده که این رقم به نسبت متوسط تولید سال ۲۰۱۴ از افزایش ۶۱ هزار بشکه‌ای برخوردار است.

به گزارش عیارآنلاین، اداره اطلاعات انرژی آمریکا وابسته به وزارت انرژی این کشور، در جدیدترین گزارش ماهانه خود اعلام کرد، ایران در سال ۲۰۱۵ به طور متوسط ۳٫۳۰۰ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده است.

ایران در سال ۲۰۱۴ به طور متوسط ۳٫۲۳۹ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرده بود که به این ترتیب تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ از افزایش ۶۱ هزار بشکه‌ای برخوردار شده است.

تولید نفت ایران بر اساس این گزارش در سال ۲۰۱۳ نیز به طور متوسط ۳٫۱۱۳ میلیون بشکه در روز بوده است که به این ترتیب تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۵ نیز ۱۸۷ هزار بشکه نسبت به متوسط تولید آن سال افزایش یافته است.

بر اساس برآوردهای این نهاد آمریکایی تولید نفت ایران در سال ۲۰۱۲ به طور متوسط ۳٫۳۸۷ میلیون بشکه و در سال ۲۰۱۱ به طور متوسط ۴٫۰۵۴ میلیون بشکه در روز بوده است.

آمریکا و اتحادیه اروپا در جولای سال ۲۰۱۲ به بهانه برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اقتصادی علیه ایران را تشدید کردند و مانع از خرید نفت ایران توسط کشورهای دیگر شدند.

همچنین اداره اطلاعات انرژی آمریکا از عدم تغییر تولید نفت ایران در ماه دسامبر ۲۰۱۵ نسبت به دسامبر ۲۰۱۴ خبر داد.

بر اساس این گزارش، روسیه با تولید ۱۰٫۴ میلیون بشکه در روز، عربستان با تولید ۹٫۹ میلیون بشکه در روز و آمریکا با تولید ۹٫۲ میلیون بشکه در روز در ماه دسامبر، بزرگ ترین تولیدکنندگان نفت جهان بودند.

البته تولید نفت آمریکا در دسامبر ۲۰۱۵ نسبت به مدت مشابه سال پیش از آن ۱۶۶ هزار بشکه در روز کاهش یافته است.

بر اساس برآوردهای این گزارش، ایران در میان اعضای اوپک همچنان پس از عربستان و عراق در جایگاه سوم قرار دارد و در میان ۲۰ کشور بزرگ تولیدکننده نفت جهان، هفتمین کشور بزرگ تولیدکننده نفت به شمار می‌رود.

 منبع: فارس

۲