تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۲ اسفند ۱۳۹۴ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۳:۰۰

اشتیاق زاید الوصف متصدیان آموزش عالی برای دیپلماسی!

چهل و نهمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی سه پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. اوضاع این روزهای صندوق نوآوری و شکوفایی، سفر روسای ۱۰ دانشگاه به عراق و تصویب نهایی طرح آمایش آموزش عالی موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

به گزارش سرویس علم و فناوری عیارآنلاین، چهل و نهمین بسته خبری معیار علم و فناوری که به مهم‌ترین رویدادهای این حوزه اختصاص دارد، منتشر شد. در این شماره به بررسی سه پرونده مهم در هفته گذشته پرداختیم. اوضاع این روزهای صندوق نوآوری و شکوفایی، سفر روسای ۱۰ دانشگاه به عراق و تصویب نهایی طرح آمایش آموزش عالی موضوع این پرونده‌ها می‌باشد.

پرونده اول: «۸۳۲ میلیارد تومان توسط صندوق نوآوری و شکوفایی خرج شد»

این هفته بهزاد سلطانی، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی، از اعطای پنج هزار و ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات به طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان از سوی این صندوق خبر داد که چهار هزار میلیارد ریال آن در سال جاری و مابقی در سال ۹۳ اختصاص یافته بود. لازم به ذکر این که طبق قانون تا پایان سال ۹۳ بودجه صندوق نوآوری و شکوفایی باید به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسید و پس از آن سالانه معادل نیم درصد افزوده می‌شد. با این حال طبق سخنان سلطانی تاکنون هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان بودجه به این صندوق اختصاص یافت که ۸۳۲ میلیارد تومان آن پرداخت شد و ۱۹۰ میلیارد تومان هم در دست بررسی قرار دارد. وی همچنین از عدم تحقق اختصاص نیم درصد بودجه از سوی دولت نیز سخن گفته است و پیش بینی کرده تا سال ۹۶ بودجه صندوق به طور کامل تأمین شود.

طرح‌های پژوهشی شرکت‌های دانش بنیان، موضوع دیگری بود که در سخنان سلطانی انعکاس یافت. به گفته وی دو هزار و ۱۶۳ شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد که تاکنون یک هزار و ۳۶۳ طرح از سوی این شرکت‌ها به صندوق نوآوری معرفی شده‌اند و از این تعداد ۸۳۸ طرح بر اساس ویژگی‌ها و شروط مرتبط مصوب شده است.

از طرفی با توجه به سخنان رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی تا انتهای بهمن ماه تعداد ۴۳۷ طرح مصوب قرض‌الحسنه بوده است. به عقیده کارشناسان سهم بالای تسهیلات قرض‌الحسنه از کل تسهیلات تخصیص داده شده در مقایسه با سایر حمایت‌ها از جمله لیزینگ و ضمانت‌نامه، نشان دهنده غلبه رویکرد حمایت مستقیم بر حمایت‌های غیر مستقیم در صندوق نوآوری و شکوفایی است و در عمل، به نتیجه مورد نظر سیاست‌گذار منجر نمی‌شود. این دسته از کارشناسان به عنوان راهکار جایگزین پرداخت غیرمستقیم با همکاری سایر صندوق‌های خطر پذیر توسعه فناوری را پیشنهاد می‌دهند. به طوری که صندوق‌های مذکور‌ نیز برای حفظ سقف اعتباری تعیین شده و یا افزایش آن، می‌بایست تلاش کنند در دوره زمانی که صندوق نوآوری و شکوفایی برای آن‌ها تعیین کرده است، منابع را به شرکت‌های دانش‌بنیان دارای صلاحیت تخصیص دهند.

همچنین این هفته مجتمع فناوری شماره ۳ دانشگاه تربیت مدرس هم توسط صندوق نوآوری و شکوفایی با هدف توسعه شرکت‌های دانش بنیان، فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه های کشور، خریداری و به صورت اجاره به شرط تملیک به شرکت‌های دانش بنیان وابسته به دانشگاه تربیت مدرس تحویل شد. پیش از این نیز سلطانی از اختصاص ۲۰۰ میلیارد تومان برای تامین دفاتر کاری شرکت‌های دانش بنیان توسط صندوق خبر داده بود. در این بخش نیز این سؤال مطرح می‌شود که آیا اختصاص چنین مبلغی برای تأمین مکان استقرار شرکت‌های دانش بنیان از اولویت‌های این صندوق است؟

پرونده دوم: «اشتیاق زایدالوصف متصدیان آموزش عالی برای دیپلماسی»

این روزها دائماً به اشتیاق دانشگاه های کشور برای حضور در عرصه بین‌المللی افزوده می‌شود تا جایی که این امر به اولویت نخست متولیان آموزش عالی بدل شده است. به عنوان مثال «ایجاد دوره‌های مشترک بین‌المللی» و «جذب دانشجویان خارجی» کلیدواژه‌هایی است که این روزها به عنوان اهداف اصلی آموزش عالی از سوی وزیر علوم بیان می‌شود. در این راستا هفته گذشته سفر چند تن از روسای دانشگاه های ایران به عراق به پایان رسید. دیدار هیئت دانشگاهی ایران با وزیر علوم عراق، توافق دانشگاه های یزد و علم و صنعت با دانشگاه بغداد برای همکاری‌های علمی، تحقیقاتی، توافق بین دانشگاه «الزهراء» و دو دانشکده دخترانه «تربیت دختران» و «علوم» دانشگاه بغداد و امضای تفاهمنامه همکاری علمی میان وزارت علوم ایران و اقلیم کردستان عراق از دستاوردهای این سفر بود.

گویی دانشگاه های ایرانی قصد دارند در مواجهه با کشورهای منطقه، برخوردی مانند هیئت‌های علمی کشورهای غربی داشته باشند. در تائید این ادعا سالار آملی قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل می‌گوید: «آنچه مسلم است کشورهای غربی برای تامین منافع خود به ایران آمده‌اند و نیاز است که ایران نیز منافع خود را در این تعامل علمی بشناسد و دنبال کند.» سالار آملی برقراری امنیت ایران در دراز مدت، آماده سازی بستر نفوذ قدرت نرم ایران در منطقه و تحقیقات مشترک را در کنار ایجاد انگیزه برای بازگشت نخبگان به کشور از اهداف ایران در این تعاملات می‌خواند.

در این میان کارشناسان وضع فعلی را تنها برای جذب دانشجو از کشور های جهان سوم مناسب می‌دانند و معتقدند برای جذب دانشجویان خارجی در گام اول باید استانداردهای دانشگاهی را با استاندارد های بین‌المللی مطابقت دهیم. آن‌ها یکی از جاذبه های تحصیلات تکمیلی در ایران را برخورداری از توان تولید علمی بالا می‌دانند و برای اصلاح این دیدگاه، تعریف پروژه های کاربردی را به عنوان جایگزین مطرح می کنند. این در حالیست که وابستگی تحصیلات تکمیلی به بودجه دولتی، انگیزه برای پژوهش‌های کاربردی را کاهش می‌دهد. البته این به معنی لزوم قطع بودجه دولتی دانشگاه ها نیست، بلکه این بودجه ها باید هدفمند گردند.

پرونده سوم: «طرح آمایش آموزش عالی نهایی شد»

بالاخره طرح «آمایش آموزش عالی» این هفته در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و به داستان ۶ ساله تصویب این طرح پایان داد. تدوین اولیه طرح فوق سال ۸۸ آغاز و ۳ سال بعد در ماه های پایانی دولت دهم به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شد. با این حال عمر دولت دهم برای اصلاح نواقص موجود در این طرح کفاف نداد و اصلاح طرح به وزارت علوم دولت یازدهم موکول شد.  با پیگیری‌های مکرر نمایندگان مجلس و اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی در کنار تاکید صریح مقام معظم رهبری، پس از ۲ سال و نیم، فرهادی و معاونانش ارائه این طرح به پایان تابستان ۹۴ موکول کردند. اگرچه وعده آنان عملی نشد، سرانجام بهمن ماه ۹۴ طرح آمایش آموزش عالی به ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور ارسال شد  و پس از ۶ سال سرگردانی هفته گذشته به تصویب رسید.

مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، درباره جزئیات این طرح از تجمیع و ادغام برخی دانشگاه‌ها بنا به تشخیص وزارت علوم، رتبه بندی دانشگاه و موسسات آموزش عالی و تاسیس ۱۰ منطقه آموزش در سراسر کشور، خبر داده است. همچنین برای نظارت بر عملکرد آمایش آموزش عالی در سطح کلان ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور به طور ویژه مأموریت دارد. حال پس از ارائه جزئیات کامل این طرح باید دید تا چه حد جامع است آیا قابلیت عملیاتی شدن دارد؟

یک دقیقه تامل

این هفته سلطانی رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت اگر طرح های علوم انسانی هم دانش‌بنیان شوند مورد حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی قرار می‌گیرند. حال باید دید آیا طبق آیین نامه ارزیابی و تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان شرکت های فعال در حوزه علوم انسانی قابلیت دانش بنیان شدن دارند؟ لازم به ذکر است تاکنون از مجموع ۲۲۲۳ شرکت دانش بنیان موجود هیچکدام در حوزه علوم انسانی فعال نیستند!

سایر اخبار مهم علم و فناوری در هفته گذشته:

فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود: ستاری معاون علمی: سطح رفاه، هزینه ها و توقعات در جامعه بالا رفته است و کشوری که ۳۲ میلیون جوان بین ۲۰ تا ۴۰ سال و پنج میلیون دانشجو دارد به روش سنتی اداره نخواهد شد. فرهنگ اقتصاد دانش بنیان باید در جامعه نهادینه شود،اتفاق های خوبی طی این دو سال در این حوزه افتاده و کارهای مثبتی در زمینه فرهنگسازی و ترویج موضوع اقتصاد دانش بنیان در معاونت علمی با شکل گیری یک ستاد آغاز شده است که می باید تقویت و در سایه نهاد نیز جدی گرفته شود که در این شرایط به یقین توسعه پیدا خواهد کرد.

گسترش مراکز آموزش عالی متناسب با نیاز بازار باید باشد: شریعتی نیاسر معاون آموزشی وزیر علوم: گسترش دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و افزایش جذب دانشجویان باید متناسب با شرایط اشتغال و بازار کار باشد.

ارائه پیشنهادهای متعدد برای آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی: مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: با اشاره به فرصت دو هفته‌ای شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ارائه نظرات اعضا درخصوص آئین نامه ارتقای اعضای هیئت علمی گفت: پیشنهادهای متعددی در این زمینه به شورا ارائه شده بود و مقرر شد حداکثر طی چند روز آینده با حضور وزرای علوم و بهداشت، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه ها این پیشنهادها بررسی شده و در صورت لزوم به آئین نامه اضافه شوند.

درصدد تکمیل شبکه شاعا هستیم: فرهادی وزیر علوم: وزارت علوم درصدد تکمیل شبکه‌های آزمایشگاه کشور تحت عنوان شاعا بوده و ۱۲۰ مرکز آزمایشگاه مرکزی به صورت همزمان در سراسر کشور در حال راه اندازی است.

اولین پارک علمی خصوصی احداث می شود/ تعاملات بین المللی با اتریش: پیری مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی فناوری وزارت علوم: اولین پارک خصوصی که قرار است در حومه ایران احداث ‌شود، از مرحله‌ اول عبور کرده و آیین‌نامه‌های مربوط به آن نیز تهیه شده است. وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور اتریش به ایران افزود: پیش بینی شده که  فن‌بازار مشترک ایجاد شود تا شرکتهای دانش بنیان با محصولات قابلیت تجاری‌سازی شدن در این فن‌بازار حضور بیابند.

با رای نمایندگان مجلس شورای سنجش و پذیرش دانشجو مکلف به رعایت مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی شد: با تصویب مجلس رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بدون حق رای در شورای سنجش و پذیرش دانشجو عضویت داشته و این شورا موظف به رعایت سیاست‌های کلی نظام و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی شد.

علوم انسانی سرچشمه ۶۰ درصد اقتصاد دانش بنیان دنیا است: ستاری معاون علمیت: ۶۰ درصد اقتصاد دانش بنیان دنیا از تراوش مغز متخصصان علوم انسانی حاصل می‌شود.مادامی که سرانه تولید ناخالص داخلی شرکت‌های دانش بنیان به رقم چشمگیری در درآمدهای کلیه کشور نرسد نمی‌توان نگاه‌ها را به سمت اقتصاد دانش بنیان معطوف کرد.

ضرب‌الاجل تعیین تکلیف رشته‌های بدون مجوز دانشگاه آزاد: فرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره زمان تعیین تکلیف همه رشته‌محل‌های دانشگاه آزاد گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی مهلت داده است تا پایان تابستان سال آینده همه رشته‌های دانشگاه آزاد تعیین تکلیف شوند.

گردش مالی شرکت‌های دانش بنیان ۱۳ برابر سرمایه‌گذاری دولت: احمدی معاون پژوهش و فناوری وزیرعلوم:در سال گذشته گردش مالی شرکت های دانش بنیان ۱۸۰۰ میلیارد تومان بوده است که این امر نشان از بازدهی مالی این شرکت به اندازه ۱۳ برابر سرمایه گذاری دولت است.

۳ پارک علم و فناوری کشور بین المللی می شوند: پیری مدیرکل فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری: برنامه داریم در سال آینده ۳ پارک علم و فناوری بزرگ کشور را تبدیل به پارک های بین المللی کنیم.

اجرای ۱۲۰۰ پروژه مشترک میان وزارت علوم و وزارت دفاع:فرهادی وزیر علوم از انجام ۱۲۰۰ پروژه مشترک با وزارت دفاع و دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: در حدود ۱۲۰۰ پروژه مشترک با وزارت دفاع داریم که در زمینه‌های مختلف اجرا می‌شود.

اعطای وام ۲۸ میلیارد تومانی به ۲۲۰ شرکت دانش‌بنیان: قادری‌فر مدیر کل دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی: یکی از مهم‌ترین اقدامات دفتر تجاری‌سازی معاونت علمی از سال ۹۳ بحث حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیانی است که در مسیر رسیدن به توسعه خود با شرکت‌های دانش‌بنیان بزرگ تعامل بر قرار کنند. در همین راستا از ۲۲۰ شرکت دانش‌بنیان با اعطای وام ۲۸ میلیارد تومانی در سال جاری از مهم‌ترین اقدامات آنها حمایت کرده‌ایم.

سفر چهره های دانشگاهی به ایران اهداف علمی دارد: سالار آملی، قائم مقام وزیر علوم: زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد برای گسترش ارتباطات دانشگاهی هیأت‌های دانشگاهی بسیاری از کشورهای مختلف به ایران آمدند، یکی از این هیأت‌ها هم از امریکا بود. حالا دوباره این موضوع مطرح شده است و ما اصلاً نمی‌دانیم که چرا برخی مداوم در حال حاشیه‌سازی برای وزارت علوم هستند و از این حاشیه‌ها چه نفعی می‌برند.

دانشگاه‌های دولتی در پنج سطح رتبه‌بندی می‌شوند: فرهادی وزیر علوم با اشاره به طرح رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی درباره برنامه‌های آتی وزارت علوم گفت: «براساس این طرح دانشگاه‌های دولتی به پنج سطح بین‌المللی، ملی، استانی، منطقه‌ای و محلی رتبه‌بندی می‌شوند.» محمد فرهادی ادامه داد: «رتبه‌بندی دانشگاه‌های دولتی که در طرح آمایش آموزش عالی پیش‌بینی شده است، طی چند جلسه در ستاد نقشه جامع علمی به بحث گذاشته شده و در حال حاضر در دستور شورای‌عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.»