تنظیمات چاپ
تاریخ:
۵ آبان ۱۳۹۴ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۱:۰۸

چهل روز گذشت

با گذشت بیش از ۴۰ روز از موعد قانونی دولت برای اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، اما هنوز خبری از این قیمت نشده که این تأخیر دولت بر تولید گندم تأثیر گذار خواهد بود. در این بسته خبری علاوه بر موضوع قیمت خرید تضمینی گندم، به بی‌استفاده‌ماندن هزاران تحقیق داخلی در بخش کشاورزی نیز پرداخته شده است.

به گزارش عیارآنلاین، بیست و چهارمین بسته خبری کشاورزی علاوه بر موضوع خرید تضمینی گندم به بررسی موضوع غفلت از هزاران تحقیق و مقاله‌ی داخلی در بخش کشاورزی و اختلاف میان گزارش سرشماری مرکز آمار و گزارش وزارت جهاد کشاورزی پرداخته است.

چهل روز گذشت

محصول گندم از چند جهت حائز اهمیت است؛ بیش از شش میلیون هکتار از اراضی زراعی کشور به کشت این محصول اختصاص دارد که حدود نیمی از کل سطح زیرکشت این اراضی را شامل می‌شود. همچنین بر اساس گزارش سرشماری ۹۳ مرکز آمار بیش از یک و نیم میلیون کشاورز به کشت گندم می‌پردازند. از طرف دیگر باتوجه به سرانه مصرف گندم در ایران که حدود دو و نیم برابر میانگین جهانی است، اهمیت تأمین کمی و کیفی مناسب این محصول را چندین برابر کرده است.

قیمت تضمینی گندم

در سال زراعی ۹۳-۹۴ حجم خرید تضمینی گندم با رشد ۱۸ درصدی نسبت به سال قبل از آن، به حدود ۸ میلیون و ۸۰ هزار تن رسید. با این وجود که خرید تضمینی این محصول افزایش یافته اما با توجه به نیاز ۹٫۲ میلیون تنی مصارف نان در داخل کشور، پیش بینی شده برای تأمین مابقی نیاز داخلی حدود ۱٫۵ میلیون تن تا انتهای امسال وارد شود.

نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که تعیین قیمت مناسب خرید تضمینی گندم و اعلام به موقع آن، دو عامل موثر در رشد تولید و فروش آن به دولت و نهایتاً کاهش نیاز وارداتی، هستند. هرچند که بر اساس قانون دولت موظف است قیمت تضمینی محصولات کشاورزی، بویژه گندم را تا پیش از آغاز فصل زراعی اعلام نماید، اما در حال حاضر با گذشت حدود ۴۰ روز از این موعد دولت هنوز قیمت تضمینی این محصول را اعلام نکرده است.

این در حالی است که وزارت جهاد کشاورزی از برنامه خود برای تولید ۱۲ میلیون تن گندم در سال زراعی جاری خبر داده است که به نظر می‌رسد تأخیر دولت در اعلام قیمت خرید تضمینی این محصول منجر به کاهش تولید و محقق نشدن این برنامه خواهد شد.

هزاران مقاله‌ی فراموش شده

نقش تحقیقات در بهبود و پیشرفت بخش کشاورزی بسیار حائز اهمیت است. در ایران سالانه بیش از ۵ هزار مقاله علمی فقط توسط سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی منتشر می‌شود. در کنار این سازمان، مراکز متعدد آموزشی و تحقیقاتی دیگر در بخش کشاورزی نیز در کشور هر سال هزاران مقاله و تحقیق علمی در این بخش تهیه و منتشر می‌کنند. به عنوان مثال در حال حاضر فقط در زمینه تولید بذر گندم و جو بیش از ۱۸۰ شرکت در کشور وجود دارد که به منظور ارتقای کیفی بذر غلات فعلیت می‌کنند.

همچنین به گفته معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی، هم اکنون حدود ۷۰ شرکت دانش بنیان در حال فعالیت در بخش تحقیقات کشاورزی هستند.

با وجود این تعداد مراکز تحقیقات و آموزش کشاورزی، همچنان این بخش از پایین بودن بهره‌وری در فرآیند تولید تا مصرف محصولات غذایی رنج می‌برد. رشد واردات تکنولوژی و محصولات فناورانه بخش کشاورزی در سال‌های اخیر، (بویژه از کشور فرانسه) مؤید همین مطلب است.

آمارهای مرکز آمار و وزارت جهاد، هر کدام به یک سو!

آمار و اطلاعات به عنوان یکی از پایه های اصلی سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی محسوب می‌شود. سال گذشته مرکز آمار با انجام سرشماری عمومی از بخش کشاورزی، گزارشی را منتشر کرد که در آن تعداد و سطح تحصیلات بهره‌برداران، وسعت اراضی کشاورزی، سطح زیرکشت برخی محصولات و همچنین تعداد دام‌های موجود در کشور را ارائه کرده است. اما نکته مهم در این میان اختلاف آماری است که در این گزارش و گزارش وزارت جهاد کشاورزی از تعداد دام‌های سنگین در کشور، وجود دارد.

مرکز آمار

بر اساس سرشماری ۹۳ مرکز آمار، تعداد مجموع دام سنگین موجود در کشور رقمی معادل چهار میلیون و ۲۳۱ هزار و ۹۹۳ رأس بیان شده است؛ در حالی که بر اساس آمار منتشرشده وزارت جهاد کشاورزی در سال ۱۳۹۰، جمعیت دام‌های سنگین، بالای ۹ میلیون رأس دام عنوان کرده است. این یعنی اینکه آمارها حدود ۵۰ درصد باهم اختلاف دارند!

سایر خبرها:

پیشنهاد تثبیت تعرفه ۴۰ درصدی واردات برنج در طول سال

دبیر انجمن برنج با اشاره به اینکه در گذشته ثابت نبودن تعرفه واردات باعث سوءاستفاده عده‌ای می‌شد، پیشنهاد داد برای جلوگیری از این سوءاستفاده‌ها تعرفه ۴۰ درصدی واردات برنج در طول سال تثبیت شود.

کشاورزی کمتر از خودروسازی نیست!

رییس موسسه پژوهش‌های برنامه‌ریزی اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی با بیان اینکه توسعه کسب‌وکار و سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی می‌تواند تاثیر بیش از ۳۰ درصدی در توسعه اقتصادی و رونق اقتصاد ملی کشور داشته باشد، گفت: بخش کشاورزی کمتر از خودروسازی نیست، چرا که هر مصرف‌کننده‌ای روزانه سه وعده غذایی تقاضا برای بخش کشاورزی می‌کند و توسعه بخش کشاورزی می‌تواند در توسعه عمودی و افقی اقتصاد ملی آثار بسزایی داشته باشد.

اولتیماتوم وزیر جهاد کشاورزی برای تعیین قیمت شیرخام

‌معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بر اساس آخرین نامه‌ای که وزیر جهاد کشاورزی به معاونت‌های ذی‌ربط در حوزه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کرده، قرار است به‌زودی نرخ مشخصی برای شیرخام اعلام شود، تصریح کرد: در جلسه‌ای که به‌زودی با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان دستگاه‌های بازرسی و احتمالاً نماینده دامداران و وزارت جهاد کشاورزی برپا می‌شود، امیدواریم که به قیمت واحدی در این حوزه دست پیدا کنیم.

خطر از دست رفتن بازار عراق با صادرات بی‌کیفیت و گران قیمت

تخم مرغ به عنوان یکی از محصولات غذایی است که ظرفیت تولیدی آن به قدری است که می‌توان بخشی را از به کشورهای دیگر صادر کرد. به گفته معاون امور دامی وزیر جهاد کشاورزی، در شش ماهه اول سال جاری بیش از ۱۵۰ هزار تن مرغ و تخم مرغ صادر شده است که در مقایسه با سال گذشته آن ۳۰ درصد افزایش یافته است. این در حالی است که خبرهای دیگری مبنی بر کاهش حجم صادرات تخم مرغ به کشورهای همچون عراق منتشر شده است. بر این اساس صادرات روزانه ۵۰۰ تن تخم مرغ به کشور عراق به ۲۵۰ تن هم رسیده است که دلیل اصلی آن صادرات تولیدات بی‌کیفیت و گران قیمت به این کشور، مطرح شده است.

۶۰ درصد گلخانه‌های کشور نیاز به بازسازی دارند

معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه نزدیک به ۱۰ هزار هکتار گلخانه در کشور وجود دارد، از قدیمی بودن بیش از نیمی از آن‌ها خبر داد و افزود: از این مساحت دو هزار هکتار از آنها سنتی (ساخته شده با چوب) و بیش از چهار هزار هکتار نیازمند بازسازی هستند.