تنظیمات چاپ
تاریخ:
۲۹ مهر ۱۳۹۴ &#۱۵۸۷;&#۱۵۷۵;&#۱۵۹۳;&#۱۵۷۸; ۱۶:۳۵

نابودی ۴۰ هزار هکتار اراضی گندم آبی خوزستان به دلیل عدم تخصیص آب

اهواز -معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفت: سال قبل در این استان تنها دو نوبت بارندگی مؤثر برای زمین کشاورزی را تجربه کردیم.

به گزارش عیارآنلاین،‌محمد قاسمی نژاد در خصوص شرایط خشکسالی حاکم بر استان خوزستان و تأثیر آن بر کشاورزی اظهار کرد: تعداد بارندگی‌های مؤثر ما در سال گذشته در مجموع دو مورد بود که بارندگی دوم هم حکم نوشدارو پس از مرگ سهراب را برای اراضی دیم داشت.

وی افزود: همچنین پدیده گردوغبار در سال گذشته با غلظت بیشتر و بدتر از همیشه بود. در دی و بهمن افزایش دما حدود یک و نیم درصد بود که در روند رشد محصولات کشاورزی وضعیت خاص خودش را داشت. مورد دیگر قطع کامل آب در رودخانه زهره بود که سال گذشته مشکلات اجتماعی زیادی را ایجاد کرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان عنوان کرد: در مدیریت این عوامل زیان رسان و تأثیرگذار منفی، یک سری کارها را انجام دادیم و جواب هم گرفتیم.

قاسمی نژاد افزود: رعایت الگوی کشت، افزایش مصرف کودهای شیمیایی و مبارزه با علف‌های هرز و عوامل زیان رسان و افزایش کاشت مکانیزه از جمله عواملی بود که تأثیر منفی بی‌آب و نبود بارندگی را کاهش داد.

وی ادامه داد: همچنین افزایش توزیع بذر اصلاح‌شده از ۴۷ به ۵۳ هزار تن، افزایش تنوع در ارقام و کشت با شرایط بهتر، استفاده از توان کارشناسان که تعداد بیشتری را استخدام کرده و به زمین‌های کشاورزی فرستادیم نیز باعث افزایش ضررها در کشاورزی خوزستان کاهش یابد.

نابودی ۴۰ هزار هکتار گندم

قاسمی نژاد با بیان اینکه ۴۰ هزار هکتار گندم آبی ما در شادگان و دشت هویزه کلا از بین رفت، بیان کرد: برنامه سال جاری ما علاوه بر آیتم‌های پیش‌گفته، توجه ویژه به آبیاری میکرو در مزارع گندم است. با وجود مشکلات بسیاری که در کشت‌ها به علت کم‌آبی و بقیه مسائل پیش آمد، خرید تضمینی گندم در چهار سال گذشته روند منطقی و خوبی داشته است.

وی ادامه داد: خوزستان مقام اول و شوش، دزفول و شوشتر نیز به ترتیب رتبه‌های اول تا سوم خرید تضمینی گندم در کشور را دارا هستند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان به بیان انتظارات و پیشنهاد‌ها در این خصوص پرداخت و گفت: تخصیص و تأمین آب‌کشت‌های پاییزه به‌خصوص در حوزه‌های کرخه، مارون و هندیجان، رهاسازی آب از سد سیمره و کوثر به‌منظور تأمین آب در حوزه‌های کرخه، مارون و هندیجان و پیگیری در جهت ساماندهی مصرف آب در حوزه آبریز استان‌های بالادست رودخانه‌های کرخه و مارون از جمله پیشنهاد‌های ما برای بهبود شرایط کشاورزی استان خوزستان است.

منبع: مهر