۲۶ مرداد ۱۳۹۶
وزیر نیرو:

واقعی نبودن قیمت آب گره اصلی در مدیریت مصرف آب است

چیت چیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان کل منابع آبی کشور حدود ۱۰۰ میلیارد مترمکعب است که حدود ۹۲ درصد آن در بخش کشاورزی، ۶ درصد در بخش شرب و ۲ درصد در بخش صنعتی مصرف می شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
قائم مقام خانه کشاورز:

بعد از اجرای قانون انتزاع بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی موفق عمل نکرد

بیابانی: بعد از اجرای قانون انتزاع بخش بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی موفق عمل نکرد. واردات بی‌رویه بسیاری از محصولات کشاورزی از جمله مرکبات بدون نظارت و ارزیابی دقیق انجام شد. اگر تجربیات آقای حجتی در زمینه کارهای فنی به کار گرفته شود قابل قبول است. اما در بخش بازرگانی عملکرد ایشان مورد تایید نیست. با این که ما حامی طرح انتزاع بودیم و اعتقاد داشتیم که وزارتخانه متولی توزیع می‌تواند در بخش توزیع هم با برنامه ریزی دقیق موفق شود، اما متاسفانه عملکرد آقای حجتی در این بخش خوب نبود. در این چهار سال ما محصولات خودمان را گران توزیع کردیم و ارزان فروختیم و زیان کردیم.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
یک مقام مسئول:

قرار است که وزیر جدید صنعت، تنظیم بازار را مجدد به وزارت صنعت بازگرداند

یک مقام مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت: قرار است که وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در صورت کسب رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی، تنظیم بازار را مجدد به وزارت صنعت بازگرداند. البته تمرکز اصلی بر این است که در گام اول، شرکت بازرگانی دولتی ایران مجدد به بدنه وزارت صنعت، معدن و تجارت بازگشته و در این وزارتخانه مدیریت شود. این در حالی است که وزیر جهاد کشاورزی نیز تا حدود زیادی با این موضوع موافقت کرده است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
وزیر نیرو:

علاج بخشی سد گتوند به تیمی مجرب از دانشگاه تهران سپرده شده است

چیت چیان: مسأله علاج بخشی و رسیدگی به سد گتوند از سوی کارگروهی متشکل از وزارت نیرو، سازمان برنامه، وزارت جهاد کشاورزی و محیط‌زیست به دانشگاه تهران واگذار شده است که با مطالعات انجام شده امیدواریم در چند سال آینده بتوانیم این موضوع را حل کنیم.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
معاون سازمان حفاظت محیط زیست:

عمق آب دریاچه ارومیه ۸۰ سانتیمتر شد

فرشچی: با اتخاذ سیاست های متعدد جهت احیای دریاچه ارومیه توسط کارگروه ملی نجات این دریاچه تاکنون سطح تراز دریاچه ارومیه به بیش از ۸۰ سانتی متر افزایش یافته است. در سازمان حفاظت محیط زیست دریایی، اجــرای طــرح توســعه کشــاورزی پایــدار و آمــوزش جوامــع محلــی بــرای اصـلاح الگــوی کشــت و آبیــاری در ۹۰ روســتای حاشــیه مناطــق حفاظــت شــده از جملــه ۴۰ روســتا در حاشــیه پــارک ملــی دریاچــه ارومیــه از جمله اقدامات در راستای احیای دریاچه ارومیه بوده است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی:

موضوع تغییر اقلیم در برنامه‌های به نژادی درختان میوه باید مورد توجه قرار گیرد

زند: موضوع تغییر اقلیم در برنامه های به نژادی درختان میوه باید مورد توجه قرار گیرد و متناسب با این امر، برنامه های به نژادی خود را به مورد اجرا دراورد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی:

فاز سوم مشوق‎های صادراتی لبنیات در راه است

گنجی: فاز سوم مشوقهای صادراتی در راه است. مدیر عامل اتحادیه تعاونی های لبنی گفت: در دو ماه نخست امسال، ۱۹۸ هزارتن محصولات لبنی به بازارهای هدف صادر شد در حالیکه این رقم سال گذشته ۱۰۳ هزارتن بوده است. در دو ماه نخست امسال، ۱۹۸ هزارتن محصولات لبنی به بازارهای هدف صادر شد در حالیکه این رقم سال گذشته ۱۰۳ هزارتن بوده است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
رییس موسسه پژوهش‌های برنامه ریزی و اقتصاد کشاورزی:

خرید تضمینی گندم، قیمت تمام شده نان را پائین نگه داشته است

کاظمی: خرید تضمینی گندم و توزیع یارانه‌ای آرد موجب شده آنچه در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد، بسیار پایین‌تر از قیمت تمام شده واقعی باشد. سیاست قیمت تضمینی محصولات با هدف کاهش تصدی گری دستگاه‌های دولتی در اجرای قانون تضمین خرید در قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی گنجانده شده که این امر به مرور و با توجه به میزان آمادگی نهادهای مجری، رو به گسترش است.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
رییس سازمان دامپزشکی کشور:

تولیدکنندگان خوراک دام باید پروانه بهداشتی و ساخت بگیرند

خلج: تمامی تولیدکنندگان خوراک دام باید علاوه بر اخذ پروانه بهداشتی بهره‌برداری، پروانه ساخت نیز برای هر محصول تولید شده در کارخانه دریافت کنند تا مواد اولیه مورد مصرف به همراه درصد و آنالیز آن مشخص شود. سازمان دامپزشکی با تدوین دستورالعمل‌ها بر اساس استانداردهای بین‌المللی تمام مراحل اولیه تا تولید محصول نهایی را به‌صورت پیوسته نظارت و ارزیابی می کند.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی:

پیش‌بینی می شود که در سال جاری، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج تولید شود

مدیرکل دفتر غلات وزارت جهاد کشاورزی از پیش‌بینی تولید ۲.۲ میلیون تنی برنج در سال جاری خبر داد و گفت: با ورود محصول جدید به بازار شاهد آرامش تدریجی در قیمت برنج هستیم که کیلویی حدود ۹۰۰۰ تومان در استان‌های شمالی عرضه می‌شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
یک مقام مسئول:

دولت با کنترل واردات برنج، باعث افزایش انگیزه شالیکاران مازندرانی شد

میران آملی، نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی مازندران: دولت تدبیر وامید در چند سال گذشته با کنترل هوشمندانه واردات برنج در زمان کاشت وبرداشت این محصول در کشور، باعث افزایش انگیزه تولید میان شالیکاران به خصوص درمازندران شده است. در سال های اخیر فرایند تغییرکاربری زمین هایی که به باغات تبدیل شده بود متوقف و درسال جاری دوباره به چرخه کشت برنج برگشت واین فرایند مثبت در افزایش تولید واشتغال کشور نیز تاثیرمستقیم دارد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است

براساس گزارش بانک مرکزی از بودجه خانوار سال ۹۵، متوسط هزینه خانوار شهری با ۱۱٫۴ درصد افزایش به ۳۹ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده که خوراکی‌ها و مسکن، آب، برق و گاز و سایر سوخت‌ها به ترتیب بیشترین سهم را در این هزینه داشته‌ است.بر اساس این گزارش، در سال مورد بررسی متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۳۳ نفر بود که نسبت به سال قبل کاهش داشته است. از کل تعداد خانوارها، خانوارهای چهار نفری با ۲۹٫۴ درصد بیشترین و خانوارهای ده نفر و بیشتر با ۰٫۱ درصد کمترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

تراز عملیاتی بودجه سال ۹۶، به عدد منفی ۳۵ هزار میلیارد تومان رسبد

طبق آمارهای رسمی منتشر شده، تراز عملیاتی سه ماهه بودجه سال ۹۶ با رشد ۷۵٫۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۹۵ روبه‌رو شده و به منفی ۳۵ هزار و ۶۲۰ میلیارد تومان رسیده است، در حالی که در مدت مشابه سال قبل، این میزان منفی ۲۰ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان ثبت شده است. لازم است ذکر شود که تراز عملیاتی بودجه از تفاضل درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها با هزینه‌های جاری دولت (بدون سهم درآمدهای نفتی و سایر فرآورده‌ها) به دست می‌آید.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

بانک مرکزی: مبلغ چک‌های برگشتی به عدد ۱۳۰.۶ هزار میلیارد ریال در تیرماه کاهش یافته است

بانک مرکزی: در تیرماه سال جاری در کل کشور بیش از ۹.۳ میلیون فقره چک عادی به ارزش ۵۷۳.۵ هزار میلیارد ریال مبادله شد که از این میزان، بالغ بر ۱.۵ میلیون فقره چک به ارزش ۱۳۰.۶ هزار میلیارد ریال برگشت داده شده است.براساس آمار موجود، بخش عمده‌ای از چک‌ها به دلیل فقدان و یا کسری موجودی برگشت داده شده است؛ این آمار در تیرماه ماه سال جاری ۹۷.۵ درصد از تعداد و ۹۵.۸ درصد از ارزش کل چک‌های برگشتی را شامل می شود.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶

سیف: رشداقتصادی بدون نفت از ۳.۱- درصد در سال ۱۳۹۴ به رشد ۳.۳ درصدی در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است

رئیس کل بانک مرکزی: هرچند بخش عمده رشد اقتصادی سال ۱۳۹۵ مربوط به افزایش میزان تولید و صادرات گروه نفت بوده است لیکن، رشد اقتصادی بدون نفت نیز از رشد مثبت و روند رو به بهبودی برخوردار شده است، به گونه‌ای ‌که رشداقتصادی بدون نفت از ۳.۱- درصد در سال ۱۳۹۴ به رشد ۳.۳ درصدی در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است و در مجموع فضای کل اقتصاد نشانگر پویایی بیشتر در بخش‌های غیرنفتی اقتصاد می‌باشد.