زندگی‌نامه محمود واعظی

محمود واعظی، در اول خرداد ۱۳۳۱ در یک خانواده مذهبی در خیابان خراسان تهران متولد شد. دوران ابتدایی خود را در دبستان اسلامی صادقیه سپری و در سال ۱۳۴۹ دوره دبیرستان را با اخذ دیپلم ریاضی در مدارس میرداماد و مروی پشت سرگذاشت.

وی در سال ۱۳۵۰ برای ادامه تحصیل به آمریکا رفته و در سال ۱۳۵۵مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در سکرمنتو در رشته مهندسی برق اخذ کرده و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته مخابرات به دانشگاه ایالتی سن خوزه رفت. بعد از اتمام آن وارد مقطع دکترای رشته مهندسی مخابراتِ دانشگاه ایالتی لویزیانا شد؛ که با پیروزی انقلاب در ایران از اتمام تحصیل و اخذ مدرک دکتری صرف نظر کرد و به ایران بازگشت.

وی، در کل دوران اقامت در آمریکا عضو انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا بوده و مسوولیت‌های مختلفی هم در آن انجمن در زمینه فعالیت‌های سیاسی و مذهبی داشته است که از آن جمله می‌توان به مسوولیت دبیری تشکیلات اعضای انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا و کانادا اشاره کرد. پس از انتخاب به این سمت، به همراهی تعدادی دیگر از دانشجویان مدتی را در نوفل لوشاتو در خدمت امام خمینی سپری کرد.

بعد از انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری، وی محمود واعظی را به عنوان وزیر پیشنهادی وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد که در جلسه رای‌گیری، نمایندگان با ۲۱۸ رای موافق، وی را شایسته تصدی این وزارتخانه تشخیص دادند.

وی همچنین پیش از وزارت دارای سوابق زیر بوده است:

  • مدیرعامل شرکت مخابرات ایران از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۵
  • مشاور وزیر امور خارجه از سال ۱۳۶۵ تا ۱۳۶۶
  • مشاور وزیر و رئیس ستاد روابط اقتصادی خارجی از سال ۱۳۶۶ تا ۱۳۶۸
  • معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶
  • معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸
  • معاون پژوهش‌های سیاست خارجی مرکز تحقیقات استراتژیک از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۹۲.
آخرین اخبار بایگانی

واعظی: تشکیل وزارتخانه آب، محیط زیست و منابع طبیعی در لایحه دولت نبوده اما نمایندگان در کمیته‌ای روی آن کار می‌کنند

رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد خبرهایی که حاکی از تشکیل وزارتخانه آب، محیط زیست و منابع طبیعی دارند، توضیحاتی داد.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید: