زندگی‌نامه علی طیب نیا

علی طیب نیا متولد ۱۶فروردین ۱۳۳۹ در اصفهان پس از اتمام تحصیلات در مقطع متوسطه در رشته اقتصاد دانشگاه تهران مشغول به تحصیل شد. سپس با کسب رتبه اول در مقطع کارشناسی ارشد در همین رشته در دانشگاه تهران ادامه تحصیل داد و در نهایت دکترای خود را از این دانشگاه دریافت کرد. البته ایشان پایان‌نامه خود با عنوان “تورم ساختاری در ایران” را زیر نظر پرفسور لارنس هریس در مدرسه اقتصاد لندن گذرانده است.

علی طیب نیا در کنار بیش از دو دهه تدریس اقتصاد و راهنمایی بیش از ۱۱۰ رساله دکتری و پایان‌نامه کارشناسی ارشد، سابقه حضور مستمر و کارشناسانه به عنوان سیاست‌گذار و تصمیم ساز اقتصادی در سه دولت اخیر جمهوری اسلامی ایران را دارا است. سوابق اجرایی وی عبارتند از:

–   دبیرکمیسیون اقتصادنهاد ریاست جمهوری، ۱۳۷۳ تا ۱۳۷۶

–   معاون طرح و بررسی نهاد ریاست جمهوری ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰

–   مشاور کمیسیون اقتصاد هیات دولت ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴

–   معاون هماهنگی امور اقتصادی و فنینهاد ریاست جمهوری ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴

–   عضو حقیقی شورای پول و اعتبار ۱۳۸۱ تا ۱۳۸۷

–   معاون اقتصادی و هماهنگی امور برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵

–   دبیر هیات امناء حساب ذخیره ارزی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۵

وی درنهایت توانست با رای قاطع ۲۷۴ رای از ۲۸۴ رای ماخوذه تصدی وزارت اقتصاد و دارایی را بدست بیاورد. طیب‌نیا با ۹۶٫۵ درصد آراء مثبت، توانست رکورددار بیشترین رای‌های مثبت نمایندگان مجلس در تایید وزیر اقتصاد پیشنهادی، در تاریخ سیاسی نظام جمهوری اسلامی ایران را بدست آورد.

آخرین اخبار بایگانی

صندوق‌های حمایتی وزارت صنعت، از فهرست مشمول واگذار خارج شوند

محمد شریعتمداری در نامه‌ای از کرباسیان درخواست کرد تا صندوق‌های حمایتی این وزارتخانه از فهرست شرکت‌های مشمول واگذاری سال ۱۳۹۶ خارج شوند. این در حالی است که پیش از این نعمت‌زاده نیز در نامه‌ای به طیب‌نیا نامه‌ای با همین مضمون نوشته بود.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید: