زندگی‌نامه علی اصغر فانی

علی‌اصغر فانی، در سال ۱۳۳۳ در شهر تهران به دنیا آمد. او دیپلم خود را از دبیرستان دکتر هشترودی تهران دریافت کرد و سپس دوره‌ی کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان را در دانشکده فنی دانشگاه تهران پشت سر گذاشت. پس‌ازآن، مدرک کارشناسی ارشد مدیریت دولتی را اخذ نمود و موفق شد دوره‌ی دکترای مدیریت منابع انسانی و رفتار سازمانی را نیز در دانشگاه تربیت مدرس بگذراند. وی هم‌اکنون به‌عنوان عضو هیئت‌علمی در همین دانشگاه فعالیت می‌نماید.

فانی سابقه نسبتاً طولانی در وزارت آموزش‌وپرورش دارد و در سطوح مختلف مدیریتی خدمت نموده است. وی در سال ۵۹ به استخدام وزارت آموزش‌وپرورش درآمد و تا سال ۶۴ مدیریت سطوح مختلف این وزارتخانه را تجربه کرد. در سال ۸۰ برای دومین بار در سمت معاونت آموزشی مشغول به خدمت شد. در دولت دهم، مدتی را به‌عنوان سرپرست وزارتخانه فعالیت نمود و از سال ۸۴ تا ۸۸، ریاست کمیسیون تعلیم و تربیت و کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی را عهده‌دار بود. پس از عدم رأی اعتماد مجلس به دکتر نجفی در سال ۹۲، دکتر علی‌اصغر فانی به‌عنوان سرپرست وزارت آموزش‌وپرورش از سوی رئیس‌جمهور تعیین شد و درنهایت نیز به‌عنوان وزیر پیشنهادی از مجلس رأی اعتماد گرفت.

فانی همچنین مجری طرح‌های پژوهشی کلان و ملی نظیر «الگوی نظری زیر نظام تربیت‌معلم و تأمین نیروی انسانی سند تحول بنیادین آموزش‌وپرورش» و «مطالعات بنیادی و تحلیلی کلان برای تدوین سیاست‌های کلی در بخش نظام آموزش‌وپرورش کشور» بوده است. یافته‌های پژوهش‌های اخیر تأثیر به سزایی در شکل‌گیری اولویت‌ها، برنامه‌ها و اقدامات فانی در وزارت آموزش‌وپرورش داشته است. به‌ویژه گرایش و تخصص وی در مباحث مدیریت آموزشی، نمود بارزی در نوع نگرش وی به مسائل آموزش‌وپرورش دارد.

آخرین اخبار بایگانی

ایجاد منابع درآمدی خارج از اعتبارات دولتی را یک ضرورت است

فانی وزیر اسبق آموزش و پرورش: ایجاد منابع درآمدی خارج از اعتبارات دولتی را یک ضرورت است و اجرای سیاست‌هایی از قبیل مشارکت‌جویی، تمرکز زدایی، بودجه‌ریزی عملیاتی و مدرسه محوری برای آموزش و پرورش موفقیت‌آمیز خواهد بود. دولت‌ها دنبال طرح‌هایی هستند که زود بازده هستند اما طرح‌های آموزش و پرورش همواره دیربازده بوده و همین امر باعث شده که این نهاد همچنان در اولویت قرار نگیرد.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید: