زندگی‌نامه سید حسن قاضی زاده هاشمی

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی

دکتر سید حسن قاضی‌زاده هاشمی فروردین ماه ۱۳۳۸ در فریمان، در خانوادهای مذهبی متولد شد. پدر ایشان با شغل عطاری از چهره‌های مورد وثوق شهر فریمان بودند. وی در کودکی قرآن را نزد مرحوم آقای شیخ حسین مطهری پدر شهید بزرگوار مرتضی مطهری فرا گرفت و پس از پایان دوره ابتدایی، دوره متوسطه را در دبیرستان فردوسی مشهد ادامه داد. وی همزمان در فعالیت‌های مذهبی که توسط بزرگان دینی برگزار می‌شد، شرکت داشت. در سال ۵۶ وارد دانشکده پزشکی مشهد شد و ضمن تحصیل دانشگاهی در فعالیت‌های اجتماعی سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت داشته و همزمان با گسترش موج انقلاب اسلامی با مشارکتی فعال، در رخدادهای سیاسی – اجتماعی شهر مشهد تأثیرگذار بود.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از مؤسسان سازمان جهاد سازندگی در کشور نقشی فعال و مؤثر ایفا نمود.

با شروع جنگ تحمیلی مدت ۳۳ ماه به عنوان یکی از طراحان مهندسی رزمی به صورت داوطلبانه در جبهه حضور داشته و در این مدت دوبار مجروح گردید. برادر کوچکتر ایشان نیز به علت مصدومیت شیمیایی ناشی از دوران جنگ، در سال ۱۳۷۲ به خیل شهدا پیوست. دکتر هاشمی پس از بازگشت به دانشگاه جهت ادامه تحصیل، حضور در جبهه را در قالب تیم‌های اضطراری پزشکی ادامه داد. ایشان هم اکنون به عنوان استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی تهران در بیمارستان فارابی و بیمارستان چشم پزشکی نور مشغول خدمت است. ده کتاب تألیفی و یکصد و پنجاه و هفت مقاله جهانی ایشان، مرجع تحقیقات علمی در رشته چشم پزشکی است و از وی چهره یک دانشمند جهانی ساخته است. از افتخارات ملی دکتر هاشمی راهاندازی ۳۱ روش عمل جراحی چشم است که برای نخستین بار در کشور صورت پذیرفته است.

همسر دکتر هاشمی، خانم دکتر کوچک زاده، متخصص کودکان و فوق تخصص خون و سرطان کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران است. فرزندان دکتر هاشمی نیز با تأسی به پدر و مادر، رشته پزشکی را انتخاب کردهاند که یکی دستیار روانپزشکی، دیگری دانشجوی پزشکی و سومی دانش آموز می‌باشد.

سوابق تحصیلی
دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد (۱۳۶۵) دکتری تخصصی چشم پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد (۱۳۶۸)

فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی چشم از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – بیمارستان لبافی نژاد (۱۳۷۰) گذراندن دورههای تکمیلی متعدد در آمریکا و اروپا
استاد گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران

سوابق علمی و پژوهشی
محقق برتر در چهاردهمین جشنواره ابن سینا (۱۳۹۱) محقق برتر جشنواره چشم پزشکی فارابی (۱۳۹۰)
محقق برتر گروه جراحی علوم بالینی پانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی (۱۳۸۸) رتبه اول در بورد تخصصی چشم پزشکی کشور (۱۳۶۸)
انتشار بیشترین مقاله در خصوص اپیدمیولوژی عیوب انکساری در سطح جهان
انتشار یکصد و پنجاه و هفت مقاله در مجلات بین المللی با نمایه PubMed ،ISI و Scopus انتشار ۳۶ مقاله در مجلات معتبر داخلی
ارائه بیش از یکصد و پنجاه مقاله در کنگرههای داخلی و بین المللی آموزش و تربیت بیش از یکصد دستیار تخصصی چشم در رشته چشم پزشکی آموزش و تربیت بیش از بیست فلوشیپ قرنیه در بیمارستان فارابی
برگزاری ده‌ها کارگاه در زمینه آموزش روش‌ها و تکنیک‌های نوین جراحی چشم برای چشم پزشکان کشور
انتشار بیش از ده کتاب در زمینه‌های مختلف چشم پزشکی

ابتکار و نوآوری در ارائه خدمات بهداشتی، درمانی، آموزشی و پژوهشی

راه اندازی و آموزش ۳۱ روش عمل جراحی جدید در رشته فوق تخصصی چشم پزشکی برای نخستین بار در ایران نورآوران سلامت پروژه خیریه‌ای است که با دیدگاه خدمت رسانی به اقشار محروم و روستایی کشور توسط دکتر هاشمی سه سال قبل راه اندازی شد. این برنامه در قالب طراحی، ساخت و بهره‌گیری از تریلی‌های مدرن و مجهز به امکانات درمانی و جراحی چشم پزشکی و دندانپزشکی اجرا شده است. تلفیق دانش و صنعت کشور با تکنولوژی روز دنیا موجب شده است تا خدمات چشم پزشکی از معاینه تا جراحی و نیز خدمات دندانپزشکی در دورترین نقاط روستایی به صورت رایگان در اختیار هموطنان عزیز قرار گیرد.

تأسیس و هدایت تنها مرکز تحقیقات چشم پزشکی خصوصی کشور که مصوب شورای گسترش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بوده و بدون دریافت بودجه دولتی، ضمن فعالیت گسترده و متنوع خود در عرصه های مختلف تحقیقات چشم، موفق به کسب رتبه نخست شانزدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شده است. این مرکز در حال حاضر طبق مجوز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دوره PhD by Research را نیز راه اندازی نموده و ۲ نفر دانشجو در مقطع PhD در مرکز مشغول به تحصیل می باشند.

طراحی و راه اندازی مطالعه هم گروهی (Cohort) چشم پزشکی در شاهرود که تنها کوهورت چشم پزشکی در منطقه خاورمیانه است.
طراحی و انجام طرح بررسی علل اختلالات چشمی مردم تهران طراحی و انجام فازهای اول و دوم طرح کشوری بررسی شیوع جراحی آب مروارید در کشور

سوابق اجرایی

دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی کشور (۱۳۸۰-۱۳۷۶) مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (۱۳۸۰-۱۳۷۶) رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (۱۳۸۴) مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران (۱۳۸۷-۱۳۸۴) رئیس هیئت مدیره و دبیرکل انجمن چشم پزشکی ایران (۱۳۹۰ تاکنون) دبیر شورای سیاستگذاری رشته چشم پزشکی (۱۳۹۱ -۱۳۹۰) مؤسس مجموعه چشم پزشکی نور (۱۳۷۱)

آخرین اخبار بایگانی

وزیر بهداشت: اجرا و استقرار نظام ارجاع، نیازمند ابزار است

قاضی‌زاده هاشمی: اجرا و استقرار نظام ارجاع، نیازمند ابزار است و امکان ندارد که شاهد ترجمان کار دیگران بدون ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز باشیم. مباحثی در خصوص نظام ارجاع را در کشور در گذشته ترجمه کرده‌ایم و قانون هم برای آن مصوب شده است، اما نتیجه‌ای دربر نداشته، چون زیرساخت‌های موردنیاز آن فراهم نبوده است.


دیدگاه تازه‌ای بنویسید: