۱۱ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:‌

حذف دفترچه‌های بیمه هم به نفع دریافت‌کنندگان و هم ارائه‌کنندگان خدمات است

شیویاری: بی‌تردید حذف دفترچه‌های بیمه هم به نفع دریافت‌کنندگان و هم ارائه‌کنندگان خدمات است، ضمن اینکه در پروسه درمان به شکل‌های مختلفی از این دفترچه‌های درمانی سوءاستفاده می‌شود، کما اینکه ممکن است بیماران به برخی مراکز درمانی که مراجعه می‌کنند یک برگ بیشتر از دفترچه آن‌ها جدا شود یا حتی احتمال مفقود شدن دفترچه وجود دارد که با این روش می‌توان از این نوع مشکلات ممانعت به عمل آورد. حذف دفترچه‌های بیمه در بیمارستان‌ها می‌تواند به نوعی آماده کردن زیرساخت‌های لازم در جهت اجرای پرونده الکترونیک سلامت باشد، ضمن اینکه اگر در حذف دفترچه‌ها از نظر ساختاری به خوبی عمل شود، دریافت خدمات برای بیمه‌شدگان سهل‌الوصول خواهد شد.

۱۱ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

الکترونیکی کردن روند درمان مانع از ایجاد خطا در تجویز داروها می‌شود

شیویاری: حذف دفترچه‌های بیمه و استفاده از کارت‌های هوشمند یا هر روش الکترونیکی بجای آن از تحمیل هزینه اضافه بر بیمه‌ها نیز جلوگیری می‌کند، از سوی دیگر الکترونیکی کردن ارائه خدمات درمانی روند نسخه‌پیچی را هم تسهیل می‌کند، کما اینکه از اشتباهاتی که در روند درج نام یا دوز دارو توسط پزشک رخ می‌دهد ممانعت به عمل می‌آید که قطعاً به نفع بیماران خواهد بود. حذف دفترچه‌های بیمه موجب نظارت دقیقی‌تر و سریع‌تری نیز بر روند ارائه خدمات درمانی به بیماران می‌شود.

۹ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

ارجاع بیمار به خارج از مرکز درمانی برای تهیه دارو خلاف قانون است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: ارجاع بیمار به خارج از مرکز درمانی برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی خلاف قانون است.

۵ خرد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

نظارت‌های سازمان غذا و دارو بر داروخانه‌ها تقویت شود

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: داروسازان در زمان نسخه پیچی در داروخانه ها باید نحوه مصرف و عوارض دارو را به بیماران توضیح دهند.

۲۸ ارد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

اجرای طرح پزشک خانواده به مشارکت بخش خصوصی وابستگی دارد

عضو هیئت رییسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اجرای طرح پزشک خانواده را به عنوان پایه و اساس نظام سلامت در صورت مشارکت بخش خصوصی و تامین اعتبارات لازم امکان‌پذیر دانست.

۱۷ ارد ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

قیمت داروهای تولید داخل باید منطقی شود

شیویاری: برخی از بیماران بخش بیشتر درآمد خود را صرف تهیه دارو به ویژه داروهای موردنیاز بیماری‌های خاص می‌کنند. تولیدکنندگان و سازندگان دارو باید به میزان معقولی همراه با نرخ تورم قیمت‌گذاری کرده و در جهت تأمین آسان داروهای وارداتی و بااهمیت، قیمت آن‌ها را تا حد ممکن کاهش دهند؛ بنابراین دولت باید قیمت داروهای تولید داخل را منطقی کند.

۲۵ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

میان سهم حق بیمه و خدمات درمانی همخوانی نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با تاکید برایجاد تناسب میان سهم حق بیمه و خدمات درمانی، گفت: درحال حاضر به دلیل حقوق ناچیز بیمه شدگان اجرای این موضوع به نفع مردم نیست.

۸ فرو ۱۳۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

زیرساخت‌های لازم در حال حاضر برای ایجاد دفترچه‌های الکترونیک سلامت فراهم نیست

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دفترچه های الکترونیک سلامت از تجویز بی دلیل اقدامات درمانی جلوگیری می کند.

۲۴ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

باید دسترسی آنلاین به پرونده الکترونیک سلامت مورد توجه قرار گیرد

شیویاری: باید برای اجرای بهتر طرح پزشک خانواده از تجارب کشورهای پیشرفته بهره برد، نیاز است مشکلات نرم‌افزاری طرح رفع شده و دسترسی آنلاین به پرونده الکترونیک سلامت مورد توجه قرار گیرد. اجرای طرح پزشک خانواده یکی از نیازهای اساسی حوزه سلامت است و از وزیر بهداشت تقاضا داریم این طرح را هر چه سریع‌تر به سرانجام برساند به‌طورقطع کمیسیون بهداشت نیز همکاری لازم را با وزارت بهداشت برای اجرای بهتر طرح خواهد داشت.

۲۴ اسف ۱۳۹۶
عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس:

اجرای طرح پزشک خانواده نیاز اساسی حوزه سلامت است

شیویاری: برای کاهش هزینه‌ها و بهبود ارائه خدمات به مردم باید در جهت اجرای طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع گامی جدی برداشت و به‌طورقطع در وضعیت فعلی برای نظام‌مند شدن ارائه خدمات و کاهش هزینه‌ها چاره‌ای جز اجرای پزشک خانواده نداریم. به‌طورقطع اگر برای رفع مشکلات این طرح گام‌های اساسی برداشته نشود و به‌طور مقطعی به این مشکلات بپردازیم طرح به سرانجام نخواهد رسید. پزشک خانواده تنها نسخه اصلاح مدیریت هزینه‌ها در نظام سلامت است

۲۴ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

پزشک خانواده تنها نسخه مدیریت هزینه‌های سلامت است

شیویاری: پزشک خانواده طرحی موفق است اجرای صحیح آن باید از اولویت‌های مهم وزارت بهداشت باشد، اساسی‌ترین اقدام در حوزه سلامت باید تلاش برای رفع چالش‌های سد راه طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع باشد. پزشک خانواده تنها نسخه اصلاح مدیریت هزینه‌ها در نظام سلامت است؛ باید نسبت به تربیت نیروی انسانی ماهر برای اجرای بهتر این طرح اقدام کرد از سویی فرهنگ‌سازی مناسب نیز در دستور کار رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما قرار گیرد تا طرح در جامعه نهادینه شود زیرا برخی نسبت به این طرح اطلاعات کافی و مناسب ندارند.

۱۵ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

با تعویق پرداخت مطالبات پزشکان، احتمال توقف فعالیت پزشکان تمام‌وقت وجود دارد

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: احتمال توقف فعالیت پزشکان تمام وقت به دلیل بی توجهی به پرداخت مطالبات وجود دارد.

۲ اسف ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

خروج نیروهای فوریت‌های پزشکی از قانون ارتقاء بهره‌وری اجحاف در حق آن‌ها است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، خروج نیروهای فوریت های پزشکی از قانون ارتقاء‌ بهره وری را اجحاف درحق آنها دانست.

۲۹ بهم ۱۳۹۶
عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

هرگونه گروکشی دارویی به دلیل عدم پرداخت مطالبات واردکنندگان دارو اقدام غیرانسانی و غیرقانونی است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هرگونه گروکشی دارویی را به دلیل عدم پرداخت مطالبات واردکنندگان دارو اقدام غیرانسانی و غیرقانونی دانست.

۱۱ بهم ۱۳۹۶

بسیاری از مراکز درمانی در کشور قدمتی بیش از پنجاه سال دارند

عضو کمسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: در اجرای پروژه‌های بیمارستانی و استحکام این بناها در مقابل عوامل‌محیطی و غیرطبیعی،باید به استاندارد های جهانی و آیین نامه مقاوم سازی در برابر زلزله توجه بیشتری داشت.