۱۶ تیر ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

روغن سویای تراریخته با رعایت مسائل زیستی، بهداشتی و رعایت قانون وارد می‌شود

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی گفت:‌ روغن سویا با رعایت مسائل زیستی، بهداشتی و رعایت قانون به صورت تراریخته وارد می‌شود، اما روغن‌های کلزا، آفتابگران، ذرت و سایر موارد تراریخته نیست.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

میزان خرید گندم از ابتدای فصل برداشت تاکنون نسبت به مدت مشابه پارسال ١٤.٧درصد کاهش داشته است

معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه از ابتدای فصل برداشت تاکنون ٤.٨ میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شده،گفت: ٣٤ هزار میلیارد ریال از وجوه گندم خریداری شده به گندمکاران پرداخت شد.

۲ خرداد ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت بازرگانی:

برای مصرف کشور تولید شکر به اندازه کافی تولید می‌شود و خودکفا هستیم

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه برای صادرات کالا از بندر چابهار برنامه‌ریزی کرده‌ایم، اما ماندگاری کالا در این بندر زیاد است، گفت: در بحث تولید شکر به خودکفایی رسیده‌ایم.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بانک کشاورزی متعهد شده ریالی از پول گندم کشاورزان را بابت مطالبات و بدهی‌های آن‌ها کسر نکند

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: در سال جاری کشاورزانی که گندم خود را تحویل داده و مشکل پهنه بندی نداشته باشند، ۵۰ درصد قیمت محصول خود را نقد و باقی را ظرف مدت ۲ ماه آتی دریافت خواهند کرد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۵۰ درصد قیمت گندم نقد و باقی ظرف مدت ۲ ماه آتی پرداخت می‌شود

سیف: در سال جاری تاکنون یک میلیون تن گندم در کشور خریداری شده و ۷۰۰ هزار تن آن ثبت شده و کشاورزانی که گندم خود را تحویل داده و مشکل پهنه بندی نداشته باشند، ۵۰ درصد قیمت محصول خود را نقد و باقی را ظرف مدت ۲ ماه آتی دریافت خواهند کرد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد:

از بابت ورود گندم خارجی به چرخه خرید تضمینی نگرانی وجود ندارد

سیف: مراقب جلوگیری از ورود گندم خارجی به چرخه خرید تضمینی هستیم اما نگرانی از این بابت وجود ندارد. واردات گندم ممنوع است و برای واردات موقت گندم نیز از واردکنندگان یک و نیم برابر قیمت خرید تضمینی، ضمانت گرفته می‌شود تا محصول فرآوری شده از گندم وارداتی را ظرف مدت سه ماه صادر کنند.

۱۳ فروردین ۱۳۹۷
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

با تخیص بودجه، شورای اقتصادی می‌تواند قیمت تضمینی را حدکثر ظرف هفته آینده ابلاغ کند

خرید تضمینی گندم کشاورزان در حالی آغازشده است که هنوز نرخ قطعی خرید تضمینی این محصول توسط شورای اقتصاد اعلام‌ نشده است و هم اکنون خریدها بر اساس قیمت سال قبل صورت می‌گیرد.

۲۴ بهمن ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

بورس کالا تاکنون زیرساخت‌های لازم برای عرضه گندم را فراهم نکرده است

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: اولین کاری که بورس کالا باید انجام دهد این است که انبارهای مورد تضمین خود را تعیین و به ما معرفی کند که تا کنون هیچ انباری به ما معرفی نشده است و این نشانه عدم آمادگی بورس کالا برای انجام این کار است.

۲۰ بهمن ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

شاخص‌های واردات وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، گفت: هندی‌ها همواره در فصل واردات ما قیمت‌ها را بالا می‌برند که ما به دنبال تنوع مقاصد وارداتی هستیم اما شاخص‌های فنی وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

برای شب عید برنامه توزیع ۶۰هزارتن برنج را داریم که نصف آن از ۲۰بهمن توزیع می‌شود

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران اعلام کرد برای تنظیم بازار شب عید ۶۰ هزار تن برنج عرضه و روغن هم ۵ تا ۱۰ درصد زیر قیمت بازار ارائه می‌شود.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

در بودجه سال آینده هیچ کاهشی در اعتبارات خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی وجود ندارد

یزدان سیف: ۱۵ هزار و­ ۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای خریدتضمینی محصولات اساسی در سال ۹۷ اختصاص یافته است.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

برای واردات موقت گندم و صادرات آرد و مشتقات دیگر با انجمن صنفی صنایع آرد توافق کردیم

سیف ۴۴۰ هزار تن گندم و مشتقات آن در سال جاری صادر شده است که از این رقم ۱۴۱ هزار تن مربوط به آرد و مشتقات آن بوده است. توافقی در هفته گذشته با انجمن صنفی صنایع آرد بسته شده است تا از دو هفته آینده آنها متعهد شوند هر میزان گندم موردنیاز کارخانه‌های فراوری را از طریق واردات تامین کنند؛این گندم‌ها به صورت ورود موقت به کشور می‌آیند و بعد از انجام فراوری‌های لازم آرد شده به دیگر کشورها صادر می‌شود. با کشورهای قزاقستان و روسیه تفاهمنامه‌ای به امضا رسیده است که بخش خصوصی بتواند در بلندمدت اقدام به واردات این محصولات کند هرچند که محدودیتی برای واردات از سایر کشورها نیز وجود ندارد و بخش خصوصی در حال حاضر نیز در حال واردات است.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

علی‌رغم پیش‌فرض ما برنج زیادی توسط کشاورزان برای خرید تضمینی عرضه نشد

سیف: در ماه‌های پیش فرضیه‌ای در بازار مبنی بر ماندن برنج تولیدی کشاورزان بر روی دست آن‌ها مطرح شد و بر این اساس ما برای خرید تضمینی این محصول اقدام کردیم اما در مقام عمل کشاورزان حجم کمی برنج به ما فروختند و ما تنها توانستیم کمتر از هزار تن برنج رقم ندا و شیرودی را از زارعان استان‌های گیلان و مازندران خریداری کنیم. شرکت بازرگانی دولتی مسئولیتی برای حمایت از شالی‌کوبان ندارد بنابراین تنها برنج مازاد کشاورزان را می‌خرند هر چند که برای توسعه زیرساخت‌های شالیکوبان تسهیلاتی پرداخت می‌کنند. ورود ما به بازار برنج مقداری تحرک ایجاد کرد و منجر شد که دیگر مشکلی برای فروش برنج کشاورزان وجود نداشته باشد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

تاکنون ۱۰۲۱ مرکز خرید تضمینی گندم برای مباشرت در خرید در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند

سیف: در ارتباط با شرایط عرضه گندم در بورس کالای ایران به قیمت تضمینی تعداد زیادی از مباشران برای خرید محصولات کشاورزان ثبت‌نام کرده‌اند که در حال بررسی وضعیت آنها هستیم؛ بعد از احراز توانایی آنها آموزش‌های لازم به متقاضیان داده‌خواهد شد. براساس دستورالعمل ابلاغی به استانها تا به امروز ۱۰۲۱ مرکز خرید تضمینی گندم در سامانه ثبت شده و از تعاونیها و افرادی که خواهان مباشرت و مشارکت در خرید تضمینی سال زراعی آینده هستند تقاضا می‌شود تا پایان بهمن‌ماه در سامانه شرکت بازرگانی دولتی ثبت‌نام کنند تا پس از ارزیابی آنها در صورت تایید به این عرصه ورود کنند.

۱۲ دی ۱۳۹۶
مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

دلیل برگزاری مناقصه واردات برنج در زمان ممنوعیت آن، محدودیت زمانی بود ولی فعلا ثبت سفارشی صورت نمی‌گیرد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی با بیان اینکه برگزاری مناقصه برنج ربطی به انجام ثبت سفارش و واردات این محصول در زمان ممنوعیت واردات ندارد،گفت: وضعیت ذخایر استراتژیک عالی است.