۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید./ از این رقم ۱۸۰ هزار میلیارد تومان مربوط به پایه پولی و ضریب فزاینده بوده است./ کاهش ضریب فزاینده پولی به رقم ۷میرسد./سهم بانکداری غیردولتی ۶۵ درصد است که طی سالهای اخیر بانکداری از شکل دولتی فاصله گرفته است./ هم اکنون تورم تولید به ۵ درصد و تورم نقطه به نقطه در این بخش به ۹.۱ درصد رسیده است؛ البته افزایش تورم در این موضوع به دلیل بهبود فعالیت های ساخت و ساز و صنعت بوده است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

کمک به رونق تولید، عامل اصلی افزایش نقدینگی در سال ۱۳۹۵ بود

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: کمک به بخش تولید برای خروج از رکود را علت اصلی رشد نقدینگی در سال گذشته دانست./ بر همین اساس، به ترتیب رشد اقتصادی به اعداد ۷٫۴ درصد، ۱۱٫۹ درصد و ۱۵٫۷ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است./ رشد بخش صنعت نیز از منفی ۳٫۸ درصد در فصل پایانی سال ۹۴ به ترتیب به ۱٫۷ ، ۴٫۴ و ۱۱٫۳ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است.

۱ اسفند ۱۳۹۵

دلایل ناکامی سیاست‌های پولی در دوسال اخیر از زبان معاون اقتصادی بانک مرکزی

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال ۹۴ و ۹۵ شرایط تغییر کرد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد

انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم/ تک‌نرخی شدن ارز در انتظار برقراری روابط مناسب بانکی

معاون اقتصادی بانک مرکزی از انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم بانک مرکزی خبر داد و گفت: جمع حساب‌های دستگاه‌های دولتی ۲۲۰ هزار حساب است.

۲۵ بهمن ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

با راه‌اندازی سامانه نسیم حساب‌های دولتی به کنترل درمی‌آید

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: با راه‌اندازی سامانه نسیم حساب‌های دولتی به کنترل در می‌آید.

۱۹ دی ۱۳۹۵
معاون نظارتی بانک مرکزی:

با بخش زیادی از نهادهای پولی غیرمجاز برخورد شده است

معاون اول رئیس جمهور و فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جلسه با اعضای هیأت عامل و مدیران پروِژه‌های اقتصاد مقاومتی بانک مرکزی، به بررسی اقدامات و عملکرد این بانک پرداخت.

۲۸ آذر ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

اثرات مثبت سیاست اعتباری حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط در آینده نمایان خواهد شد

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: با توجه به افزایش صادرات نفت، بخش عمده رشد اقتصادی مربوط به بخش نفت بوده اما در بخش‌های غیرنفتی هم در فصل دوم نسبت به فصل اول تقویت شده است./ بانک مرکزی با قوت سیاست اعطای تسهیلات به بنگاههای کوچک و متوسط را دنبال نموده است./ اثرات مثبت این سیاست در آینده نمایان خواهد شد.

۳ آذر ۱۳۹۵

حذف صفر از پول ملی؛ صرفه مند یا هزینه بر؟

کاهش صفرهای «ریال» واحد پول ملی، ایده ای است که سال ها مطرح بوده و به تازگی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ریال از سال ۱۳۰۸ جای «تومان» را گرفت و واحد پول رسمی کشورمان شد و یک صفر به صفرهای اسکناس ها و سکه ها اضافه کرد اما از آن سال ها تاکنون اغلب مردم هنوز از تومان به عنوان واحد پول استفاده می کنند.

۱ آذر ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

اجرای ارز تک‌نرخی پس از برقراری روابط ایران با بانک‌های بزرگ دنیا، محقق میشود

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه یکسان سازی بلندمدت و پایدار نرخ ارز نیازمند برقراری روابط کارگزاری خوب با بانک‌های بزرگ دنیا است، گفت: «ما در حال برداشتن گام‌هایی هستیم و عجله نمی‌کنیم… ما می‌خواهیم مطمئن شویم که پیش‌شرط‌ها آماده شده‌اند».

۲۰ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

بانک مرکزی نرخ ارز را تعیین نمی‌کند

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بازار است که نرخ ارز را تعیین و بانک مرکزی از تعدیل نرخ به گونه‌ای که به صادرات و تولید کمک کند و در عین حال به تقاضای سفته بازی دامن نزند حمایت می‌کند.

۱۲ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

دفاتر نمایندگی ۳ بانک از کشورهای عمان، کره جنوبی و هند در تهران گشایش یافت

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: دفاتر نمایندگی ۳ بانک اس‌ای‌او‌جی مسقط عمان، ووری بانک کره جنوبی و یو‌سی‌اُ هند در تهران گشایش یافته است.

۱۲ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

نقدینگی در پایان شهریور به هزار تریلیون و ۱۲۲ هزار میلیارد تومان رسید

معاون اقتصادی بانک مرکزی از کاهش حجم نقدینگی به هزار تریلیون و ۱۲۲ هزار و ۳۵۶ میلیارد تومان در مقایسه با پارسال خبر داد.

۱۲ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

اصلاح نظام حسابداری و قوانین از پیش‌نیازهای حذف صفر از پول ملی است

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه انجام رفرم پولی جزو برنامه‌های درازمدت بانک مرکزی است، گفت: چاپ اسکناس و مسکوک جدید، اصلاح نظام حسابداری و قوانین، پیش‌نیازهای حذف صفر از پول ملی است.

۱۱ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

بانکهای خصوصی باید افزایش سرمایه داشته باشند

معاون بانک مرکزی با بیان اینکه اثرگذاری راهکارهای اصلاح بانک ها جادویی نیست گفت: بانک های خصوصی ملزم به افزایش سرمایه تدریجی شدند.

۱۱ آبان ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

حدود ۸۰ درصد از تامین مالی کشور توسط بازار پول انجام گرفت

معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به چرخه‌های انبساط و انقباض مالی با تغییرات درآمدهای نفتی گفت: راهکار خروج از این وضعیت ضدسیکلی کردن سیاست‌های مالی با ایجاد بازار بدهی است.