۲۳ آبان ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

پیمان‌های پولی می‌توانند آثار تحریم را کاهش دهد

بانک مرکزی سعی کرده در گزارشگری ارز، نقش دلار را محدودتر کند و ارزهای دیگری که در مبادلات خارجی ما مدنظر قرار می‌گیرند و کاربرد دارند و همچون یورو می‌توانند در جایگاه ارز جایگزین نقش ایفا کنند را جایگزین کند.

۲۸ شهریور ۱۳۹۶

اصلاح رابطه صندوق‌های سرمایه‌گذاری با بانک‌ها، از اقدامات انجام شده توسط بانک مرکزی برای ساماندهی نرخ سود بانکی است

بانک مرکزی در یک هزار دویست و سی و هفتمین جلسه شورای پول و اعتبار بخش دوم گزارش نرخ سود بانکی سال ۱۳۹۶ و الزامات آن با تاکید بر دلایل چسبندگی نرخ سود بانکی در سال های اخیر و مجموعه اقدام های این بانک برای کاهش هزینه تأمین مالی واحدهای اقتصادی از مسیر کاهش نرخ سود سپرده‌ها را ارایه کرد.

۱ شهریور ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

همزمان با تبدیل اضافه برداشت به خط اعتباری، بانک‌ها متعهد به رفع مشکل میشوند

قربانی: امسال با تمهیداتی که اندیشیده شده است اضافه برداشت های بانک ها به خطوط اعتباری تبدیل شده و در عین حال در ضمن قرارداد از بانک ها تعهد می گیریم که ایراداتی که دارند را رفع کنند. در بحث تنبیه های بانکی تمهیداتی برای برخورد با هیئت های مدیره بانک های متخلف اندیشیده شده است و به همین تناسب موارد تشویق هم در نظر گرفته شده است.

۱ شهریور ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

علت جنگ قیمتی، دارایی‌های منجمد است

قربانی: مطالبات غیر جاری، طلب بانک ها از دولت و رسوب دارایی های غیر مالی مانند املاک و مستغلات در ترازنامه بانک ها موجب شد انجماد دارایی به وجود بیاید و بانک ها چون جریان برگشتی تسهیلاتی را که قبلاً داده اند تضعیف می شود، رقابت را در خصوص نرخ جذب سپرده جدید آغاز کردند و به نوعی جنگ قیمتی شروع شد.

۱ شهریور ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

نسبت مطالبات غیر جاری از ۱۴ و ۲ دهم درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید

قربانی:در راستای حل مشکل انجماد دارایی طرح اصلاح نظام بانکی پیش آمد که در قالب کمیته فرادستگاهی که قبلاً برای حل مشکلات مطالبات معوق آغاز بکار کرده بود اثراتی داشت و نسبت مطالبات غیر جاری از ۱۴ و ۲ دهم درصد در سال ۱۳۹۲ به ۱۰ درصد در سال ۱۳۹۵ رسید.دولت هم سعی کرد در حوزه بدهی های خود از اسناد خزانه و اوراق بدهی استفاده کند و بدهی خود را به بانک ها و پیمانکاران پرداخت کند ضمن اینکه در قالب تبصره ۳۵ هم بخشی از بدهی های خود را به بانک ها تسویه کرد و در برخی بانک ها هم افزایش سرمایه داد.برخی اقدامات اقتصادی در سال های ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ از جمله بسته خروج از رکود و کمک به بنگاه های کوچک و متوسط را انجام دادیم و استمرار آن ها زمینه را فراهم کرد تا بتوانیم بانک ها را بیشتر تجهیز کنیم اما همچنان نرخ هزینه تامین مالی برای ما معضل است.

۱۰ تیر ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

در سال گذشته تزریق اوراق بدهی یکسری ناهماهنگی‌ها را در انحراف نرخ سود بازار بین بانکی به وجود آورد

معاون اقتصادی بانک مرکزی انتشار ناهماهنگ اوراق بدهی را از عوامل انحراف بانک‌ها از نرخ‌های مصوب سود در شورای پول و اعتبار و همچنین نرخ سود در بازار بانکی اعلام کرد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: نقدینگی پایان سال ۹۵ به هزار و ۲۵۳ هزار میلیارد تومان رسید./ از این رقم ۱۸۰ هزار میلیارد تومان مربوط به پایه پولی و ضریب فزاینده بوده است./ کاهش ضریب فزاینده پولی به رقم ۷میرسد./سهم بانکداری غیردولتی ۶۵ درصد است که طی سالهای اخیر بانکداری از شکل دولتی فاصله گرفته است./ هم اکنون تورم تولید به ۵ درصد و تورم نقطه به نقطه در این بخش به ۹.۱ درصد رسیده است؛ البته افزایش تورم در این موضوع به دلیل بهبود فعالیت های ساخت و ساز و صنعت بوده است.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

کمک به رونق تولید، عامل اصلی افزایش نقدینگی در سال ۱۳۹۵ بود

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: کمک به بخش تولید برای خروج از رکود را علت اصلی رشد نقدینگی در سال گذشته دانست./ بر همین اساس، به ترتیب رشد اقتصادی به اعداد ۷٫۴ درصد، ۱۱٫۹ درصد و ۱۵٫۷ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است./ رشد بخش صنعت نیز از منفی ۳٫۸ درصد در فصل پایانی سال ۹۴ به ترتیب به ۱٫۷ ، ۴٫۴ و ۱۱٫۳ درصد در فصول اول تا سوم سال ۹۵ افزایش یافته است.

۱ اسفند ۱۳۹۵

دلایل ناکامی سیاست‌های پولی در دوسال اخیر از زبان معاون اقتصادی بانک مرکزی

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت این بانک تلاش کرد در سال‌های ۹۲ و ۹۳ پایه پولی و نقدینگی را کنترل کند که این اتفاق هم افتاد اما در سال ۹۴ و ۹۵ شرایط تغییر کرد.

۳۰ بهمن ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی خبر داد

انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم/ تک‌نرخی شدن ارز در انتظار برقراری روابط مناسب بانکی

معاون اقتصادی بانک مرکزی از انتقال ۷۰ هزار حساب دستگاه‌های دولتی به سامانه نسیم بانک مرکزی خبر داد و گفت: جمع حساب‌های دستگاه‌های دولتی ۲۲۰ هزار حساب است.

۲۵ بهمن ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

با راه‌اندازی سامانه نسیم حساب‌های دولتی به کنترل درمی‌آید

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: با راه‌اندازی سامانه نسیم حساب‌های دولتی به کنترل در می‌آید.

۱۹ دی ۱۳۹۵
معاون نظارتی بانک مرکزی:

با بخش زیادی از نهادهای پولی غیرمجاز برخورد شده است

معاون اول رئیس جمهور و فرمانده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در جلسه با اعضای هیأت عامل و مدیران پروِژه‌های اقتصاد مقاومتی بانک مرکزی، به بررسی اقدامات و عملکرد این بانک پرداخت.

۲۸ آذر ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

اثرات مثبت سیاست اعتباری حمایت از بنگاه‌های کوچک و متوسط در آینده نمایان خواهد شد

قربانی، معاون اقتصادی بانک مرکزی: با توجه به افزایش صادرات نفت، بخش عمده رشد اقتصادی مربوط به بخش نفت بوده اما در بخش‌های غیرنفتی هم در فصل دوم نسبت به فصل اول تقویت شده است./ بانک مرکزی با قوت سیاست اعطای تسهیلات به بنگاههای کوچک و متوسط را دنبال نموده است./ اثرات مثبت این سیاست در آینده نمایان خواهد شد.

۳ آذر ۱۳۹۵

حذف صفر از پول ملی؛ صرفه مند یا هزینه بر؟

کاهش صفرهای «ریال» واحد پول ملی، ایده ای است که سال ها مطرح بوده و به تازگی نیز مورد توجه قرار گرفته است. ریال از سال ۱۳۰۸ جای «تومان» را گرفت و واحد پول رسمی کشورمان شد و یک صفر به صفرهای اسکناس ها و سکه ها اضافه کرد اما از آن سال ها تاکنون اغلب مردم هنوز از تومان به عنوان واحد پول استفاده می کنند.

۱ آذر ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

اجرای ارز تک‌نرخی پس از برقراری روابط ایران با بانک‌های بزرگ دنیا، محقق میشود

معاون اقتصادی بانک مرکزی با بیان اینکه یکسان سازی بلندمدت و پایدار نرخ ارز نیازمند برقراری روابط کارگزاری خوب با بانک‌های بزرگ دنیا است، گفت: «ما در حال برداشتن گام‌هایی هستیم و عجله نمی‌کنیم… ما می‌خواهیم مطمئن شویم که پیش‌شرط‌ها آماده شده‌اند».