۱۳ شهر ۱۳۹۶

سیف: اجرای موفق سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز از مهم‌ترین برنامه‌های آتی بانک مرکزی خواهد بود

رئیس کل بانک مرکزی: اجرای موفق سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز از مهم‌ترین برنامه‌های آتی بانک مرکزی خواهد بود تا با بهبود فضای کسب و کار و کاهش ریسک‌های موجود، زمینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری فراهم شود.بانک مرکزی در دولت یازدهم با تلاش و اعتقاد به انضباط پولی به دستاوردهای بزرگی در زمینه‌های اقتصادی از جمله کنترل تورم، رشداقتصادی، گسترش روابط کارگزاری و حمایت از تولید دست یافته است.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: مهلت ۱۱ روزه به بانک‌ها در بازگرداندن نرخ سود، به دلیل جلوگیری از آثار تورمی نقدینگی بود

کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد؛ زیرا اصولا هیچکدام از این بازارها قادر به رقابت با این نرخ سود نیستند. اگر نرخ سود بالا باشد هزینه اعطای تسهیلات برای تولید نیز افزایش می‌یابد و این یعنی رشد هزینه مالی بخش مولد کشور که در نهایت کاهش قدرت رقابت محصولات تولیدی کشور را به همراه دارد، بنابراین باید به شرایط تعادلی فکر کنیم.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: بزرگترین بانک کرواسی، به دنبال گسترش روابط خود با ایران است

رئیس کل بانک مرکزی: چندین ماه است که مذاکراتی را با بانک های کرواسی برای همکاری ها میان بانک های ایران و کرواسی در زمینه نظام های پرداخت آغاز کرده‌ایم که خوشبختانه دراین گفت و گوها به پیشرفت های خوبی دست یافتیم. در همین راستا بزرگ ترین بانک کرواسی به دنبال گسترش و تعمیق روابط خود با ایران است. در شرایط کنونی اقتصاد اروپا، ممکن است برخی بانک های طرفین تمایل به فعالیت در کشورهای یکدیگر داشته باشند. این همکاری ها می تواند در قالب سرمایه گذاری مشترک میان بانک های دو طرف، افتتاح شعب، دفاتر نمایندگی و مواردی از این قبیل باشد.براین اساس و پس از دستیابی به توافق برجام بسیاری از بانک های خارجی با حضور در ایران از نزدیک با دستاوردهای نظام بانکی ایران آشنا شدند. در کنار این مهم برگزاری سمینارهایی در حوزه بانکداری به انتقال تجارب و دانش و نیز آشنایی سایر کشورها با شرایط بانکی ایران کمک می کند.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد

رئیس کل بانک مرکزی: کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد؛ زیرا اصولا هیچکدام از این بازارها قادر به رقابت با این نرخ سود نیستند.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: ۲۳۰ هزار میلیارد تومان از تسهیلات سال جاری، جدید خواهد بود

رئیس کل بانک مرکزی: حجم تسهیلات اعطایی نظام بانکی در سال گذشته ۵۴۸ هزار میلیارد تومان بود که رقم بسیار بزرگی به‌شمار می‌رود، به خصوص وقتی بدانیم بودجه کل کشور ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است. پیش بینی می‌کنیم این میزان در سال جاری به ۶۷۰ هزار میلیارد تومان هم برسد از این رقم ۲۳۰ هزار میلیارد تومان تزریق منابع جدید خواهد بود.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: بانک‌ها می‌توانند حداکثر ۲۰ درصد از پایه سرمایه خود را در مالکیت سهام سایر شرکت‌ها صرف کنند

کاهش نرخ سود بانکی تا ۱۵ درصد، باعث کوچ نقدینگی به دیگر بازارهای اقتصادی نخواهد شد؛ زیرا اصولا هیچکدام از این بازارها قادر به رقابت با این نرخ سود نیستند. اگر نرخ سود بالا باشد هزینه اعطای تسهیلات برای تولید نیز افزایش می‌یابد و این یعنی رشد هزینه مالی بخش مولد کشور که در نهایت کاهش قدرت رقابت محصولات تولیدی کشور را به همراه دارد، بنابراین باید به شرایط تعادلی فکر کنیم.

۹ شهر ۱۳۹۶

سیف: از اول مرداد تا به امروز ۲۸۸ هزار مورد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده است

رئیس کل بانک مرکزی: از اول مرداد تا به امروز ۲۸۸ هزار مورد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج پرداخت شده و ۲۹۴ هزار تقاضای دیگر هم در نوبت رسیدگی است. بانک مرکزی برنامه دارد تا پایان شهریور، صف‌های انتظار به طور کامل از میان برود. نکته دیگر این که به دلیل سرعت ایجاد شده حتی افرادی که قبلا به علت انتظار طولانی قید دریافت تسهیلات را زده بودند هم قدم پیش گذاشته‌اند و حدود ۱۲۰ هزار تقاضای جدید به ثبت رسیده است.

۱۶ ارد ۱۳۹۶

سیف: مرحله دوم بخشودگی سود و جرایم تسهیلات به زودی ابلاغ می‌شود

رییس کل بانک مرکزی گفت: در پی عملکرد مطلوب بانک کشاورزی در اجرای تبصره ۳۵ قانون بودجه ۱۳۹۵به زودی مرحله دوم دستورالعمل مربوط به بخشودگی سود و جرایم تسهیلات کمتر از ۲۵۰ میلیون ریال در سال جاری ابلاغ خواهد شد.

۱۰ دی ۱۳۹۵
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس:

سیف، وعده داد قیمت دلار به کمتر از ۳۸۰۰تومان میرسد

محمدرضا پور ابراهیمی گفت: در نشست امروز، پیش بینی رئیس بانک مرکزی بر این اساس بود که قیمت دلار به کمتر از ۳ هزار و ۸۰۰ تومان در بازار می‌‌رسد.

۹ آبا ۱۳۹۵

تازه ترین آمارها از اختصاص ۳۸هزار میلیارد تومان سرمایه بانکها به بنگاهداری اختصاص میکند

تازه‌ترین آمارها نشان می‌دهد که در حال حاضر حدود ۳۸ هزار میلیارد تومان از مجموع سرمایه ۷۰ هزار میلیاردی بانک‌ها درگیر بنگاهداری شده است.

۱۳ مهر ۱۳۹۵

ادعای سیف مبنی بر تاثیر مثبت تعامل با FATF در روابط بانکی

رئیس کل بانک مرکزی می‌گوید تعامل با FATF یکی از اقداماتی است که ما برای بهبود روابط بانکی خود انجام داده‌ایم.

۲۲ شهر ۱۳۹۵

بانک‌ها به مدیریت تعادل منابع و مصارف توجه کنند

تنها بخشی از حساب‌های جاری و سپرده‌های بلند مدت در بانک‌ها رسوب می کند و باید مدیریت تعادل در منابع و مصارف به نحوی باشد تا بانک دچار عدم تعادل و کمبود نقدینگی برای پاسخگویی نشود که این مسئله‌ای است که بانک‌های ما با آن مواجه هستند.

۱۶ شهر ۱۳۹۵

سیف برای سرعت بخشی به روابط بین المللی بانکی به آلمان میرود

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران نوامبر پیش رو به آلمان خواهد رفت تا دور جدید مذاکرات با مقامات اروپایی را برای گشایش‌های پولی و مالی آغاز کند.