۱۱ مهر ۱۳۹۷
بررسی عملکرد معاونت زنان در سال اول دولت دوازدهم

نگاهی به کارنامه یک سال گذشته معاونت زنان ریاست جمهوری

ابتکار پس از گام نهادن در این معاونت و از همان آغازین روزهای معاونتش، مهم‌ترین دغدغه خود را پیگیری گفتمان عدالت جنسیتی اعلام نمود. گفتمانی که طی یک سال اخیر با پیگیری افزایش اشتغال زنان و تدوین لایحه تأمین امنیت زنان در برابر خشونت به‌طور جدّ دنبال شد.

۲۴ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

گفت‌وگوی ملی خانواده اصلی‌ترین برنامه معاونت زنان است

معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: اولین قدم و مهم‌ترین اقدام برای مقابله با آسیب‌ها به دختران و جوانان توجه به خانواده سالم و شکوفاست؛ معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده به همین دلیل گفت‌و‌گوی ملی خانواده و بین نسلی را از فعالیت‌های اصلی خود قرار داده است.

۲۴ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:‌

نرخ ازدواج در جامعه پایین آمده است

ابتکار: باید در بررسی پدیده‌های اجتماعی تحولات و مسیر حرکت جامعه را نیز مورد بررسی قرار داد. با این وجود آمارها درباره کاهش نرخ ازدواج آمارها صحیح بوده و مورد تأیید است. آمارها نشان می‌دهد نرخ ازدواج در جامعه پایین آمده که مسئله‌ای نگران‌کننده است. از سوی دیگر براساس تحقیقات انجام‌شده خانواده‌های ایرانی با گسست‌ها، ناپایداری‌ها و تنش‌های جدی مواجه شده است.

۲۴ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

لایحه تأمین امنیت زنان مراحل نهایی را طی می‌کند

معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: لوایح تامین امنیت زنان در مقابل خشونت و حمایت از کودکان و نوجوانان از جمله پیگیری های مستمر این معاونت با همکاری بانوان نماینده مجلس و در راستای حمایت از دختران امروز و مادران فردای کشور مراحل نهایی را طی می کنند.

۲۴ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:‌

آمار طلاق بسیار زیاد نیست

ابتکار: در یک مقطع خاص در زمینه اطلاع‌رسانی آمار طلاق در جامعه غفلت‌هایی صورت گرفت که از واقعیت فاصله داشت. این در حالی است که براساس آمارهای ارائه‌شده توسط مرکز آمار ایران و مرکز رصد اجتماعی وزارت کشور با توجه به شرایط جمعیتی و میزان شهرنشینی در کشور آمار طلاق زیاد هم بالا نبوده است.

۲۳ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

گفت‌وگوی بین نسلی نیز باید در دستور کار خانواده‌های ایرانی قرار بگیرد

چالش‌های زنان جامعه ایران روزبه‌روز در حال افزایش است. این در حالی است که چالش‌های آشکار زنان بیشتر در افکار عمومی مطرح می‌شود و در مقابل چالش‌های پنهان که عمدتا نیز مهم‌تر و عمیق‌تر هستند مورد غفلت قرار گرفته است…

۱۶ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

کارکرد خانواده‌ها برای رفع مشکلات اجتماعی برجسته شود

معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: کارکرد خانواده ها برای رفع مشکلات اجتماعی و خنثی سازی توطئه دشمنان در ابعاد مختلف برجسته باشد.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

طرح ارتقای تاب‌آوری اجتماعی بر مبنای سیاست برون‌سپاری دولت سازمان‌های مردم‌نهاد است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: در شرایط کنونی حفظ سرمایه اجتماعی مهمترین نیاز کشور است که باید از آن در تمام سطوح جامعه استفاده کرد.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

۲۳۰ میلیارد تومان بیمه زنان سرپرست خانوار به‌زودی محقق خواهد شد

ابتکار: خوشبختانه قانون برنامه ششم ۲۳۰ میلیارد تومان برای بیمه زنان سرپرست خانوار پیش‌بینی کرده است. با مذاکراتی که با سازمان برنامه و بودجه داشته‌ایم این مبلغ تخصیص پیدا خواهد کرد و اقدامات لازم برای تحقق این امر هم از سمت ما و هم از سمت دکتر ربیعی (وزیر رفاه) پیگیری می‌شود، امیدواریم بتوانیم به‌زودی بیمه زنان سرپرست خانوار را انجام دهیم.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

نشست بین‌المللی توان‌افزایی زنان برگزار می‌شود

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: نشست بین المللی بهره گیری از فناوری ارتباطات و اطلاعات برای توان افزایی زنان ماه آینده در تهران برگزار می شود.

۱۶ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

لایحه تأمین امنیت زنان پشتوانه حقوقی و فقهی قوی دارد

ابتکار: یکی از اولین موضوعاتی که ما در اولین جلسه‌ای که خدمت مقام معظم رهبری بودیم و ایشان مورد تأکید قرار دادند همین بحث خشونت خانگی و لزوم توجه و تنظیم قوانین بازدارنده در این مورد برای تأمین امنیت زنان بود. خوشبختانه تدوین این لایحه بر اساس نیاز ملی ما صورت گرفته است. این لایحه سند پشتیبانی دارد که درواقع مطالعات فقهی و حقوقی محسوب می‌شود. این سند با مطالعات فقهی و حقوقی بسیار قوی تنظیم شده است. خوشبختانه در تنظیم آن فقها و حقوقدانان و بسیاری از چهره‌های شاخص اظهارنظر کرده و حضور داشته‌اند بنابراین ازلحاظ پشتیبانی فقهی و حقوقی مشکلی ندارد. الآن ما فقط منتظر هستیم که نظر نهایی رئیس قوه را داشته باشیم.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

فقر، تنگدستی و اعتیاد از دلایل اصلی ازدواج کودکان است

ابتکار: لایحه افزایش سن ازدواج دختران به ۱۶ و پسران به ۱۸ سال هم یکی از موضوعات دیگر شورای فقهی و حقوقی زنان است. فکر می‌کنیم موضوع پایین بودن سن ازدواج مسئله مهمی است. گرچه تعداد ازدواج‌های زیر ۱۵ سال بالا نیست اما بازهم مهم، نگران‌کننده و غیرقابل‌قبول است. بیشتر این ازدواج‌ها در مناطق حاشیه‌ای و در بخش‌های مرزی، به‌ویژه در جنوب و جنوب شرق کشور اتفاق می‌افتد و فقر، تنگدستی و اعتیاد از دلایل اصلی آن است. در همین زمینه با شورای عالی انقلاب فرهنگی مذاکره کرده‌ایم، آن‌ها هم دیدگاهی دارند و به‌هرحال تفاوت دیدگاه وجود دارد، اما اینجا قطعاً مجلس تصمیم‌گیرنده است.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

«ازدواج دختران بدون اذن پدر»، نیازمند بررسی و ملاحظات جدی است

ابتکار: موضوع پیش‌ازاین در شورای عالی فقهی و حقوقی مطرح نشده بود. در جریان اینکه در مورد این طرح چه میزان کار کارشناسی و هم‌فکری شده قرار نگرفته‌ام؛ اما فکر می‌کنم این مباحث نیاز به پختگی زیادی دارد و باید جوانب و ابعاد مختلف موضوع را ببینیم. درباره اینکه آیا واقعاً راه‌حل این است که با در نظر گرفتن شرایطی همچون سن، تحصیلات و … بتوان دختران را از این اذن رها کرد و آیا از این منظر می‌توان مشکل را برطرف کنیم تردیدهایی وجود دارد و بیشتر باید روی این مسئله کار کرد.

۹ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری:

سند تربیت جنسیتی در دستور شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد

معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: سند تربیت جنسیتی در دستور کار شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد.

۸ تیر ۱۳۹۷
معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهوری

بنای دولت شفاف سازی است

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: دولت قصد ندارد مشکلات را انکار کند و بر روی آنها سرپوش بگذارد زیرا بنای دولت تدبیر و امید بر شفاف سازی است.