۳۱ خرداد ۱۳۹۶

از اساسی‌ترین اقدامات مولاوردی مطرح‌کردن لزوم احقاق بیمه زنان خانه دار، بیمه‌های خاص زنان سالخورده و زنان خودسرپرست بود

زنان سرپرست خانوار و بدسرپرست از دید مولاوردی پنهان نماندند و بیش از رساندن پول و یارانه برای توانمندسازی آنها تلاش کرد و توانست از صندوق کارآفرینی امید برای توسعه فعالیت زنان تسهیلات دریافت کند. شاید یکی از اساسی‌ترین اقدامات او مطرح‌کردن لزوم احقاق بیمه زنان خانوار، بیمه‌های خاص زنان سالخورده و زنان خودسرپرست بود. با وجود تلاش‌هایی که مولاوردی داشته هنوز این طرح‌ به جایی نرسیده است.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶

ابتکار: توسعه گردشگری و اجرای طرح قرق‌های اختصاصی دو اقدام مهم سازمان حفاظت محیط زیست است

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: توسعه گردشگری در طبیعت و مناطق حفاظت شده و اجرای طرح قرق‌های اختصاصی با حمایت شورایعالی محیط زیست از اقدامات مهم سازمان حفاظت محیط زیست در این دوره است. استقبال هنرمندان سینما از مقوله محیط زیست سبب شد جشنواره بین‌المللی فیلم سبز بعد از یک دوره تعطیلی احیا شود.

۷ خرداد ۱۳۹۶

ابتکار: ذخایر دنیا رو به تهدید، تقلیل و آسیب است

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: اقتصاد دوار، اقتصاد را در حلقه ای بسته می بیند که هر آنچه از طبیعت برداشت می شود یا باید به طبیعت بر گردد یا مورد استفاده مجدد قرار گیرد . اگرچه یکی از رویکردهای مهم کشور، بخش دام و فر آورده های دامی است اما ضروری است این بخش با اقلیم و شرایط اقلیمی کنونی سازگار شود و به ویژه موضوع مهم تعادل دام و مرتع در اولویت برنامه ریزی ها قرار گیرد. از یک سو ذخایر دنیا رو به تهدید، تقلیل و آسیب است و از سوی دیگر ردپای اکولوژیک بشر بر کره زمین بیش از ظرفیت زیستی کره زمین است و از این رو بشر چاره ای جز بهره مندی درست و پایدار از تمامی منابع ندارد. با بهره گیری از نگاه دانش بنیان و توجه به دانش ملی و بین المللی می توان به مدیریت صحیح سفره های آب زیر زمینی، مدیریت صحیح خاک، جلوگیری از فرسایش و آلودگی آب و خاک و احیاء تالاب ها امیدوار بود.

۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان محیط زیست:

۷۰ درصد از ریزگردهای کشور منشای خارجی دارد

ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست: همکاری مردم ، جوامع محلی و روستائیان در کاهش میزان ریزگردها و برطرف کردن کانون های گردو غبار نقش به سزایی در این مهم ایفا می کنند هر چند که ۷۰ تا ۸۰ درصد از گرد و غبار کشور منشای خارجی دارد. برای جلوگیری از افت آب های زیر زمینی و خشک شدن تالاب ها که اثرات مخربی نظیر گرد و غبار به همراه دارد ، چاره ای جز حرکت به سمت کشاورزی سازگار با اقلیم با بهره گیری از دانش روز نداریم.

۷ خرداد ۱۳۹۶
حجتی عنوان نمود؛

پیشتازی دامداران ایران در جلوگیری از تخریب محیط زیست

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: امروز دامداران ما در ارتباط با پایداری تولید و حفاظت از محیط زیست پیشتاز بوده و به‌صورت خودجوش اقداماتی را انجام دادند که منابع آب و خاک را پایدار نگه دارند. بسیاری از آنها در زمینه پایداری تولید، تجربه‌های ناب دارند که به جرأت می‌توان ادعا کرد در جهان حرفی برای گفتن داشته باشند. با توجه به اینکه دولت یازدهم در ارائه آموزش‌های لازم و تسهیلات به‌موقع اقدامات مؤثری را انجام داده، واحدهای تولیدی کشاورزی نیز به موازات آن پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. یکی از گلخانه‌ها را می‌شناسم که با احداث یک واحد ترسیب کربن، گاز گلخانه‌ای را فیلتر کرده و آن را برای تغذیه گیاهان به داخل گلخانه تزریق می‌کرد.

۷ خرداد ۱۳۹۶

ابتکار: رویکرد اقتصاد سبز دولت یازدهم موجب بهبود شاخص های اقتصادی و حفظ محیط زیست شد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: رویکرد اقتصاد سبز در دولت تدبیر و امید منجر به رشد و توسعه اقتصادی همراه با حفظ و احیای محیط زیست کشور شده است. اگر به آینده ای روشن برای کشور و اقتصاد پویا و مقاوم می اندیشیم، باید به بخش کشاورزی توجه ویژه ای داشته باشیم.

۷ خرداد ۱۳۹۶

دو طرح زیست‌محیطی و تصفیه‌خانه پیشرفته آب دامپروری و کشاورزی در پیشوا افتتاح شد

دو طرح زیست‌محیطی و تصفیه‌خانه پیشرفته آب دامپروری و کشاورزی صبح امروز با حضور معاون رئیس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی در پیشوا افتتاح شد. با افتتاح این پروژه که با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال احداث شده است چرخه آب دامپروری با تصفیه استاندارد بیش از ۷۰ درصد آب تصفیه شده مجدداً در کشاورزی به‌کار گرفته می‌شود.

۳ خرداد ۱۳۹۶

ابتکار: دریاچه نمک قم حتما باید احیا شود

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مطالعات نشان می‌دهد، ۱۶ رودخانه به طور طبیعی وارد دریاچه نمک قم می‌شد که در حال حاضر برروی آنها آب بند و یا سد انحرافی زده شده است. با توجه به آسیب‌هایی که از کانون های گرد و غبار به شهر قم و مناطق اطراف وارد خواهد شد، حتما باید با خشک شدن دریاچه قم مقابله کنیم. تالاب‌ها به عنوان کانون‌های گردشگری مد نظر قراردارند. وقتی تالاب‌ها احیا شوند علاوه بر اینکه کشاورزان، دامداران وصنایع دستی موثر هستند برای گردشگری هم نقش بسیار خوبی دارند.

۲ خرداد ۱۳۹۶

ابتکار: مجوز شبکه سمن‌های مردم نهاد محیط زیستی توسط وزارت کشور صادر شد

ابتکار، معاون رئیس جمهور، یکی از اقدام‌های حمایتی و مهم دولت یازدهم در زمینه تشکل‌های مردم نهاد را صدور مجوز شبکه سمن‌های مردم نهاد محیط زیستی توسط وزارت کشور برشمرد و افزود: خوشبختانه با صدور مجوز، این شبکه دارای جایگاه رسمی شد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

برنامه‌های اقتصاد سبز با اقتصاد مقاومتی هم‌افزایی و هم‌پوشانی دارد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: زمانی این تلقی بود که برنامه‌های اقتصاد سبز ممکن است با اقتصاد مقاومتی هم‌خوانی نداشته باشد. در حالی‌که این دو مقوله با یکدیگر هم‌افزایی و هم‌پوشانی دارند. ما به دلیل ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای که داریم، نمی‌توانیم از اقتصاد سبز و توسعه گردشگری غافل باشیم. تنوع زیستی بالای ایران، ظرفیت بزرگ ملی کشور است. به‌خصوص تنوع فرهنگی بالایی که داریم، زمینه مناسبی برای جذب گردشگر ایجاد می‌کند. وی بر مشارکت جوامع محلی و حضور سرمایه‌گذار بخش خصوصی برای اجرای طرح‌های گردشگری نیز تاکید کرد.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛

الحاق ایران به توافق پاریس، راه نجات منابع آب

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: مسئله آب با تغییر اقلیم گره می‌خورد. اجرای برنامه‌های مقابله با تغییر اقلیم، یک ضرورت ملی برای ایران است. امیدواریم سند الحاق ما به توافق پاریس، هرچه زودتر نهایی شود. این مسئله برای ما حیاتی است زیرا آسیب‌پذیری کشور در برابر مسایلی نظیر افزایش دما، کاهش بارندگی وحوادثی نظیر سیل، در حال افزایش است.

۱ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست مطرح کرد؛

گردشگری پایدار عامل تولید اشتغال

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: گردشگری پایدار را عامل مهمی در تولید اشتغال اعلام کرد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست بر توسعه صنایع دستی به عنوان یک صنعت ملی تاکید دارد. در طرح‌های زاگرس و دریاچه ارومیه نیز بر اصلاح الگوی کشت، استقرار کشاورزی سازگار با محیط زیست و معرفی الگوهای جایگزین برای معیشت مردم متمرکز شده‌ایم. برای مهار کردن روند مهاجرت و تخریب تنوع زیستی، گردشگری پایدار و توجه به روستاها و جوامع محلی به عنوان کانون‌هایی که نقش حفاظتی دارند، امری اجتناب ناپذیر است. برای ایجاد تغییراتی که درحوزه‌هایی مثل کشاورزی، لاجرم باید اتفاق بیفتد، نیاز به گردشگری پایدار داریم.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابتکار: در دولت یازدهم لایحه هوای پاک را به مجلس تقدیم کردیم که در انتظار تصویب شورای نگهبان است

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم رونمایی از برنامه ملی راهبرد تغییر اقلیم: در دولت یازدهم لایحه هوای پاک را به مجلس تقدیم کردیم که در انتظار تصویب شورای نگهبان است. در گذشته نیز قانون آلودگی هوا را داشتیم اما این نخستین باری است که یک برنامه جامع برای کاهش آلودگی هوا در کشور تدوین می‌شود. در این لایحه به مسئله تغییر اقلیم و کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای نیز توجه شده است.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابتکار: بیش از ۸۰ درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده است

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم رونمایی از برنامه ملی راهبرد تغییر اقلیم: ۸۵ درصد منشا گرد و غبار در ایران، خارجی است. در سال ۹۵، ۲۵ مورد گرد و غبار در خوزستان رخ داده است که فقط ۴ مورد آن با منشا داخلی بوده و بقیه منشا خارجی دارد. با این وجود، پس از روی کار آمدن دولت یازدهم برنامه‌های جدی در بعد ملی برای مقابله با گرد و غبار داشته‌ایم. دولت یازدهم برای مقابله با گرد و غبار خوزستان سه هزار و ۵۰۰ هکتار نهالکاری انجام داده است. بیش از ۸۰ درصد تالاب هورالعظیم آبگیری شده است و زندگی به آن بازگشته است. این تالاب دیگر کانون گرد و غبار نیست و دارای مولفه‌های یک اکوسیستم زنده است.

۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابتکار: دولت یازدهم برنامه‌ جدی برای سازگاری با تغییر اقلیم دارد

ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم رونمایی از برنامه ملی راهبرد تغییر اقلیم: اصلاح الگوی آبیاری، توسعه آبیاری مکانیزه، راهکارهایی برای کاهش مصرف آب، توسعه کشت محصولات کم آب‌بر و ارتقای بهره‌وری در بخش کشاورزی، برنامه‌هایی هستند که در دولت یازدهم به مرحله اجرا گذاشته شده‌اند. در این سند- برنامه ملی راهبرد تغییر اقلیم- به کاهش مصرف انرژی اشاره شده است. در ایران با مصرف بیشتر انرژی علاوه بر اینکه منابع را هدر می‌دهیم، با انتشار گاز گلخانه‌ای، آلودگی برای محیط زیست ایجاد می‌کنیم. در حالی که با اصلاح شدت مصرف انرژی توسط تمام دستگاه‌های اجرایی، علاوه بر حفظ محیط زیست، می‌توانیم منابع جدیدی ایجاد کنیم که شغل‌های بیشتری را برای ما به‌وجود خواهد آورد.