۱۶ مرداد ۱۳۹۷

برنامه مشترک وزارت اقتصاد و بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به اینکه سه طرح و لایحه در کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص اصلاح نظام بانکی مطرح است، گفت: وزارت اقتصاد و بانک مرکزی نیز طرحی درباره اصلاح نظام بانکی دارند.

۳۱ تیر ۱۳۹۷

راهکارهای وزیر اقتصاد برای حرکت نقدینگی به سمت بورس

نرخ نقل و انتقال سهام و حق تقدم از نیم درصد به یک دهم درصد کاهش خواهد یافت، این سیاست موجب افزایش نقدشوندگی در بازار سهام خواهد شد. از سازمان بورس خواسته ام تا کارمزدهای ارکان بازار سرمایه را کاهش دهد که خوشبختانه با تایید شورای عالی بورس از این پس چنین خواهد شد. این اقدام باعث کاهش هزینه های معاملاتی و سودآورترشدن معاملات الگوریتمی و معاملات پر بسامد در بازار سرمایه خواهد شد. همچنین در ستاد مبارزه با تحریم تصویب شد که نرخ صفر مالیاتی برای افزایش سرمایه از محل سود تقسیم نشده شرکت ها در نظر گرفته شود.

۳۱ تیر ۱۳۹۷

توزیع منصفانه منابع حاصل از مالیات بر ارزش افزوده ضرورت دارد

وزیر امور اقتصادی و دارایی، گفت: در لایحه اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده مسائل و مشکلات مختلف در اجرای این قانون مورد رسیدگی قرار گرفته است.

۲۳ تیر ۱۳۹۷

دستور وزیر اقتصاد به گمرک و سازمان مالیاتی برای مبارزه با فساد/ مقابله با بیش اظهاری واردات

وزیر اقتصاد در ادامه اقدامات اجرایی این وزراتخانه برای مبارزه با فساد، طی جلسه‌ای فوری با مسئولان گمرگ جمهوری اسلامی و سازمان امور مالیاتی، با تاکید بر لزوم برخورد جدی با تخلفاتی چون کم اظهاری مالیاتی و تخلفات گمرکی، با ابلاغ بخشنامه‌ای، این دو سازمان را موظف به همکاری کامل با بخش خصوصی شناسنامه دار کشور برای مبارزه با فساد کرد.

۵ تیر ۱۳۹۷

عرضه ارز صادراتی در بورس تهران از هفته آینده/ پیش‌بینی ۱۸ میلیارد دلار ارز ۳۸۰۰ تومانی برای کالای ضروری

وزیر امور اقتصادی و دارایی و دارایی اعلام کرد: با تصمیم دولت، حداکثر تا ابتدای هفته آینده، صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات خود را پس از ثبت اظهارنامه صادراتی، در بورس تهران عرضه کنند.

۲۹ خرداد ۱۳۹۷

آمادگی ایران و سوریه برای اعمال تعرفه ترجیحی واردات کالا

وزیر اقتصاد و تجارت سوریه با اشاره به وجود زمینه های زیاد همکاری میان دو کشور بویژه در حوزه گمرک، خواستار حضور ایران در منطقه آزاد سوریه شد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۷

دولت به دنبال مهار روند رشد نقدینگی و هدایت آن به بازارهای مولد است

وزیر اقتصاد با اشاره به اینکه سرمایه‌ها به سمت بازار سکه، خودرو و مسکن رفته و در نتیجه رشد قیمت‌ها ایجاد شده، تاکید کرد، دولت به دنبال این است که با مهار روند رشد نقدینگی، سرمایه‌ها را به سمت بازارهای مولد هدایت کند.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۷

وزیر اقتصاد: احداث خط اهن رشت – استارا در دستور کار قرار دارد

رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و آذربایجان با تاکید بر روابط دوستانه ایران و آذربایجان و برخورداری از ظرفیت‌های منطقه‌ای گفت: ایران و آذربایجان از ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های بانکی، گمرک، انرژی، تجارت و… برخوردار هستند.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

اشتغالزایی ۲۰۰ تا ۸۰۰ هزار نفری با واگذاری طرح‌های نیمه تمام به بخش خصوصی صورت می گیرد

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان واگذاری پروژه‌های نیمه تمام به بخش خصوصی، گفت: براساس برآوردی که بخش خصوصی انجام داده است، با اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام برای ۲۰۰ هزار نفر تا ۸۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می‌شود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

بخش خصوصی از فایناس ۳۶ میلیارد دلاری در اختیار دولت استفاده نمی‌کند

وزیر امور اقتصاد و دارایی با اشاره به فایناس ۳۶ میلیارد دلاری در اختیار دولت گفت: بخش خصوصی از این منابع براساس انتظار دولت استفاده نمی‌کند.

۲ اردیبهشت ۱۳۹۷

اولین کارت زرد مجلس به وزیر اقتصاد با ۱۰۹ رای موافق

وزیر اقتصاد در جریان طرح سوال نماینده همدان با ۱۰۹ رای موافق از مجلس کارت زرد گرفت.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

مجلس سریعتر لوایح مرتبط با FATF را نهایی کند

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اینکه مجلس سریعتر لوایح مرتبط با FATF را نهایی کند، گفت: یکی از این لوایح در مجلس به تصویب رسیده و در گیر و دار تایید شورای نگهبان است ولی سایر لوایح روند قانونی بررسی را در کمیسیون های تخصصی مجلس طی می کنند.

۲۱ فروردین ۱۳۹۷
وزیر اقتصاد:

افزایش نرخ ارز واقعی نبود

وزیر اقتصاد با بیان اینکه اقتصاد کشور مازاد ارز در اختیار دارد، ادامه داد: بارها اعلام شد اتفاق خاصی در اقتصاد کشور رخ نداده که قیمت ارز با جهش چشمگیری روبرو شود.

۲۰ دی ۱۳۹۶
وزیر اقتصاد:

پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی ازدواج از ابتدای سال آینده آغاز می‌شود

کرباسیان: بانکها از ابتدای روی کار آمدن دولت دوازدهم ۵۵۰ هزار وام ازدواج پرداخت کرده اند که این موجب شد رئیس جمهور دستور افزایش این وام به مبلغ ۱۵ میلیون تومان را بدهد.پرداخت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی ازدواج از ابتدای سال آینده آغاز می شود.

۸ دی ۱۳۹۶

اطلاعات کنترل هوشمند کانتینرهای ورودی به گمرک به وزارت صمت ارائه نمی‌گردد‌

در حالی گمرک ادعا می‌کند کنترل هوشمند ۱۰۰۰۰۰۰کانتینر ورودی به کمک سامانه‌ امور گمرکی صورت می‌گیرد و قاچاق از مبادی رسمی به صفر رسیده است که حاضر نیست بر اساس قانون، این اطلاعات را در اختیار وزارت صمت قرار دهد.