۲۶ شهریور ۱۳۹۶
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش:

امسال ۲۷۰۰ مشاور به دلیل کمبود آموزگار به مدارس ابتدایی رفتند

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ۷۲۰ هسته و مرکز مشاوره در آموزش و پرورش فعال هستند، گفت: ۲۷۰۰ مشاور امسال به دلیل کمبود آموزگار به مدارس ابتدایی رفتند.

۱۴ شهریور ۱۳۹۶
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش:

در هدایت تحصیلی امسال ۳۰ درصدی دانش‌آموزان به «فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش» گرایش پیدا کردند

مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در فرایند هدایت تحصیلی امسال، حدود ۳۰ درصد از دانش‌آموزان در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش ثبت‌نام کرده‌اند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶

آغاز «هدایت تحصیلی» دانش‌آموزان از اول تیر ماه/ تشکیل «پرونده الکترونیکی مشاوره» برای پایه نهمی‌ها

شکوهی: در هدایت تحصیلی، نظر مشاور، دانش‌آموز، معلم و والدین و نمرات عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان در پایه هفتم،‌ هشتم و نهم ملاک است. ویژگی‌ حاکم بر هدایت تحصیلی دانش‌آموزان انتخاب آزادانه و آگاهانه آنهاست تا دانش‌آموزان بتوانند در هدایت تحصیلی انتخاب آگاهانه‌‌ای داشته باشند. تلاش می‌کنیم پرونده الکترونیکی مشاوره را برای دانش‌آموزان عملیاتی کنیم که امسال برای دانش‌آموزان پایه نهم انجام شد و از سال آینده نیز برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم اجرایی خواهد شد.

۹ خرداد ۱۳۹۶

ظرفیت مناطق اولویت اول در بحث هدایت تصیلی

مدیرکل امورتربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش گفت: در بحث هدایت تحصیلی امسال کارشناسی زیادی صورت گرفته و ظرفیت مناطق اهمیت زیادی دارد.

۳ خرداد ۱۳۹۶

تشکیل پرونده الکترونیک مشاوره برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: در سال تحصیلی آینده تشکیل پرورنده الکترونیک مشاوره برای دانش‌آموزان به پایه‌های هفتم و هشتم نیز تسری خواهد یافت. هم‌اکنون این پرونده برای دانش آموزان پایه نهم آماده شده است. در حوزه هدایت تحصیلی سند تحول توجهی به حضور نیروی مشاوره در مدارس ابتدایی نداشته است و حداقل نقش معلمان را در مشاوره نیز به رسمیت نشناخته است. اکنون حدود ۵۰ هزار مدرسه زیر ۵۰ دانش‌آموز و ۱۰ هزار مدرسه زیر ۱۰ دانش‌آموز داریم، بنابراین به دلیل امکان ناپذیر بودن استقرار نیروی مشاوره در این مدارس، باید از توان مشاوره‌ای معلمان استفاده کنیم.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

تشکیل پرونده الکترونیک برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم از سال تحصیلی۹۷-۹۶

شکوهی، مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: اینکه برای مقطع ابتدایی باید مشاور داشته باشیم یا حداقل به معلمان در حوزه مشاوره آشنایی و آموزش بدهیم، از اهدافی است که تاکنون محقق نشده است. از ابتدای امسال پرونده الکترونیک برای همه دانش‌آموزان پایه نهم تشکیل شد. از سال تحصیلی ۹۷-۹۶ این پرونده برای دانش‌آموزان پایه‌های هفتم و هشتم و سال بعد از آن برای دانش‌آموزان ابتدایی تشکیل خواهد شد.

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
مدیرکل امورتربیتی و مشاوره آموزش و پرورش:

کمبود۲۰ هزار نیرو/مشاوره تحصیلی از دوره ابتدایی باید آغاز شود

شکوهی، مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: تلاشمان این است که مشاوره را از دوره ابتدایی داشته باشیم و با این نگاه حدود ۲۰ هزار نیروی مشاوره کمبود داریم. بر اساس شاخصی که در گذشته برای مشاوره مشخص شده بود به ازای هر ۱۵ نفر یک ساعت مشاوره با اولویت متوسطه اول دیده شده بود و بر همین اساس نیازی برای نیروی انسانی متصور نبود. اما اکنون بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش و بر اساس دستور العمل سازمان مدیریت این شاخص کاهش پیدا کرده و به ازای هر ۱۲ نفر یک ساعت مشاوره در نظر گرفته شده است .

۱۰ فروردین ۱۳۹۶

مطابقت رشته شغلی و تحصیلی بیش از ۹۰ درصد مشاوران مدارس

شکوهی، مدیر کل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: بیش از ۹۰ درصد مشاوران رشته‌های تحصیلی منطبق با شغلشان را دارا هستند. از جمله این رشته‌ها، رشته علوم تربیتی، مشاوره و روانشناسی بوده که بر اساس نظارت‌های انجام شده از سوی آموزش و پرورش به حرفه مشاوره در مدارس می‌‌پردازند. به طور کلی قریب به ۶۰ هزار مربی و مشاور در مدارس کشور حضور دارند که بیشترین تمرکز آن‌ها در مدارس متوسطه اول است. مشاوران، تنها فعالیت‌های مشاوره‌‌ای انجام داده و اجازه کار درمانی ندارند که این مسئله به مشاوران سراسر کشور تأکید شده است.

۷ اسفند ۱۳۹۵

برگزاری دوره‌های توانمندسازی مربیان و مشاوران مدارس در ابتدای هر سال

شکوهی، مدیر کل امور مشاوره وزارت آموزش و پرورش: در ابتدای هر سال دوره‌های توانمندسازی مربیان و مشاوران مدارس پیش بینی شده که در سطح منطقه، استان و ستادی است. برنامه‌ریزی‌های آن انجام شده و این دوره‌ها اجرایی می‌شود. کشور به چهار قطب تقسیم شده و کارشناسان مشاور طبق این تقسیم بندی آموزش‌های لازم را دریافت و در اختیار مربیان و مشاوران مدارس قرار می‌دهند.

۱ اسفند ۱۳۹۵

بازنشستگی ۱۰هزار نیروی مشاوره تا سه سال آینده و کمبود ۱۸ هزار مشاور در حال حاضر

شکوهی، مدیر کل امور مشاوره وزارت آموزش و پرورش: یکی از چالش‌های اصلی این حوزه بازنشستگی بیش از ۱۰ هزار مربی بوده که باید نیروهایی جدید جایگزین آن شود. سعی شده تلفیقی از حوزه آموزشی و پرورشی با تاکید بر تربیت اجرایی شود و در حوزه تربیت نیروی انسانی حداکثر ظرفیت‌ها را برای مشاوران داشته باشیم. در بحث هدایت تحصیلی ضرورت مشاوره در تمامی مقاطع احساس می‌شود که اکنون ۱۸هزار مشاور و ۱۰۰هزار کمبود مربی داریم. مشاوران در مدارس موظف به برگزاری جلسه توجیهی برای خانواده و دانش آموزان دوران مدارس بوده که کاملا رایگان است. بر اساس سیاست‌گذاری‌ها، فعالیت‌ها به مناطق واگذار شده و تمرکززدایی در این زمینه صورت گرفته است.

۲۴ بهمن ۱۳۹۵

مدارس غیردولتی، فرصتی برای انتخاب رشته افرادی که حد نصاب را بدست نیاورده‌اند

شکوهی : شیوه نامه جدید هدایت تحصیلی تدوین و به وزیر آموزش و پرورش به منظور ابلاغ به استان‌ها تقدیم شده است. آیین نامه جدید تغییر زیادی نکرده است و تنها تلاش کردیم بسط و گسترش بیشتری به آن بدهیم و ایرادات و نواقص قبلی را نیز تا حدودی رفع کنیم. سعی کردیم شیب شاخص ها را کاهش دهیم. منظور شاخص‌های پیش بینی شده برای توزیع متوازن شاخه‌ها و رشته های تحصیلی است. در واقع توزیع متوزان رشته‌ها و هدایت تحصیلی به سمت رشته‌ها با سرعت و شیب کمتری دنبال می شود. ظرفیت هرمنطقه برای رشته‌های تحصیلی مشخص است و فرد بر اساس امتیاز و رتبه‌ای که در جریان هدایت تحصیلی بدست می‌آورد وارد رشته‌ها می‌شود. هدایت دانش آموزان به رشته‌های تحصیلی اجباری نیست، اما قرار هم نیست فردی که رتبه‌اش به حدنصاب نرسد در هر رشته‌ای دلش خواست وارد شود و ادامه تحصیل بدهد. اگر دانش آموزی خارج از حدنصاب‌ها امتیازی کسب کند و حتما برای ورود به رشته‌ای اصرار کند، می تواند به مدرسه غیردولتی برود.

۱۵ دی ۱۳۹۵
مدیرکل امور تربیتی و مشاوره:

کیفیت بخشی به برنامه های امور تربیتی از اهداف مهم است

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: بحث هدایت تحصیلی ظرافت های خاصی دارد که به همین دلیل حساسیت هایی را نیز به همراه دارد و خوشبختانه همکاران با وجود همه مشکلات و محدودیتهای مالی فعالیتهای خوبی در این حوزه به انجام رسانده اند. کیفیت بخشی به برنامه های امور تربیتی و مشاوره مهمترین هدف ما است و باید سعی کنیم گام های محکم و مطمئن تری در این حوزه برداریم.

۴ دی ۱۳۹۵

آموزش۴۰ هزار مدیر و مشاور از سوی آموزش و پرورش

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: تا پایان امسال برای حدود ۱۵ هزار مشاور و ۲۵ هزار مدیر مدرسه دوره های آموزشی برگزار خواهد شد. امسال در زمینه توانمدسازی مشاوران ۲ کار مهم را در برنامه داریم؛ یکی برگزاری دوره های آموزشی مجازی است که به کمک مرکز فناوری و اطلاعات آموزش و پرورش اجرا می شود و برنامه دیگر ما تربیت مدرس عالی و میانی برای استان ها است.

۷ آذر ۱۳۹۵

برنامه ریزی برای انتخاب رشته دانش آموزان براساس استعداد و علایق

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: برای اینکه در امر هدایت تحصیلی چالش‌ها را به حداقل برسانیم نیازمند یک کار فراسازمانی هستیم و سایر دستگاه ها نیز باید در این امر به ما کمک کنند. پیش نویس سند جامع هدایت تحصیلی و مشاوره آماده شد و طی روزهای آینده جلسه شورای برنامه ریزی هدایت تحصیلی برای تصویب سند تشکیل می شود که بعد از آن برای امضاء وزیر آموزش و پرورش ارسال خواهد شد و سپس برای اجرا به استان ها ابلاغ می شود. امیدواریم به جایی برسیم که همه دانش آموزان متناسب با استعدادها و علایق خود، آگاهانه و مشتاقانه رشته تحصیلی خود را انتخاب کنند.

۳ آذر ۱۳۹۵

کمبود ۲۷ هزار مشاور در وزارت آموزش و پرورش

شکوهی، مدیرکل امور تربیتی و مشاوره وزارت آموزش و پرورش: اگر بخواهیم ریشه ای عمل کنیم پیشنهاد ما این است که برای هر ۱۵ نفر دانش آموز ابتدایی یک ساعت مشاوره داشته باشیم و البته در مقطع متوسطه نیاز به مشاوره بیشتر احساس می شود و ما برای اینکه در سطح مطلوب عمل کنیم ۲۷ هزار مشاور کمبود داریم.