۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجتی اعلام کرد؛

بخشودگی سود و جرائم بانکی کشاورزان تا سقف یک میلیارد ریال

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی، بخشودگی سود و جرائم بانکی کشاورزان بدهکاری که تا سقف یک میلیارد ریال وام داشتند را از حمایت‌های دولت یازدهم از کشاورزان اعلام کرد و گفت: تکلیف وام‌های بیش از این مبلغ نیز باید با همکاری و رایزنی با بانک‌ها مشخص شود.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: دولت از طرح‌های خرد اقتصادی با هدف جلوگیری از مهاجرت روستاییان حمایت می‎کند

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: تمام همت دولت و مسئولان، ایجاد طرح های کوچک و متوسط زودبازده در حوزه های مختلف صنعتی، گردشگری و کشاورزی در روستاها و مناطق دور افتاده دارای تراکم جمعیتی بالا است، تا با حمایت از این طرح ها از مهاجرت روستاییان به شهرها جلوگیری کند. با ایجاد اینگونه صنایع خرد، کوچک و متوسط و افزایش دامنه پراکنش این صنایع در نقاط مختلف استان ها، زمینه رونق و بالندگی در روستاها فراهم و مهاجرت روستاییان به شهرها کم می شود.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است

حجتی تاکید کرد: افزایش خوداتکایی محصولات کشاورزی در اولویت است که در مسیر اقتصاد مقاومتی هم قرار دارد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

واردات ۱.۴ میلیون تن گندم در سال ۹۵

رشد تولید گندم و افزایش خرید تضمینی این محصول از کشاورزان موجب شد تا وزارت جهادکشاورزی درخواست توقف ثبت سفارش و واردات این محصول در سال ۱۳۹۵ را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه دهد.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶
وزیر جهاد کشاورزی:

میانگین بارندگی در برخی استان‌ها برابر با کشورهای اروپایی است

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه میانگین بارندگی در برخی استان‌های کشور برابر با برخی کشورهای اروپایی است، گفت: گاهی اوقات برای توجیه تنبلی خود کل بارش را بر کل سرزمین تقسیم می‌کنیم و می‌گوییم میانگین بارش در کشور ۲۲۰ میلی‌متر است، در حالی که میانگین بارش در برخی استان‌ها ۸۰۰ میلی‌متر است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: بیش از ۷۲۸ هزار هکتار قرارداد کشت فراسرزمینی منعقد کرده‌ایم

حجتی، وزیر جهادکشاورزی: بحث کشت فراسرزمینی که در دولت یازدهم به طور جدی مطرح شد، در حقیقت توجه به مساله آب مجازی بود و امروز با پیگیری های مجدانه در سطوح عالی کشور با سایر کشورها، موضوع کشت فراسرزمینی مورد توجه ویژه قرار گرفته است. ما تا امروز توانستیم در کشورهای هدف، بیش از ۷۲۸ هزار هکتار قرارداد کشت فراسرزمینی منعقد کنیم، تفاهم نامه همکاری در ۴۲۲ هزار هکتار دیگر امضا شده و ۴۴۱ هزار هکتار دیگر نیز در حال مذاکره است.

۹ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: در مدیریت منابع آب ضعیف عمل می‌کنیم

حجتی، وزیر جهادکشاورزی: در حوزه مدیریت منابع آب ضعیف عمل شده است. ما یک کشور کم آب و خشک هستیم، اما گاهی برای توجیه کم کاری خودمان می آییم کل بارش را بر کل کشور تقسیم می کنیم. احداث قنوات در حاشیه کویر، افتخاری برای ما است که علیرغم همه محدودیت های طبیعی و اقلیمی توانستیم امنیت غذایی خود را تامین کنیم. دولت تلاش کرد تا بیلان منفی سفره های زیرزمینی را به تعادل برساند. اگر ما در کشور آب داریم، با این وجود باید محصولی را که آب مجازی وارد می کند وارد کنیم.

۶ اردیبهشت ۱۳۹۶
کارشناس بخش کشاورزی:

معاونت بازرگانی و صنایع کشاورزی، گامی به نفع صنایع تکمیلی

طوطیایی، کارشناس بخش کشاورزی: در بخش کشاورزی چرخه مهمی به اسم صنایع تبدیلی و تکمیلی وجود دارد. صنایعی که وظیفه تبدیل مواد خام کشاورزی را به فراورده‌های غذایی دارند. ماهیت صنعتی این چرخه، باعث می‌شود تولی آن چند بخشی باشد، چراکه علاوه بر وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و بازرگانی نیز در این مدیریت و سرپرستی صنایع غذایی نقش دارد. این سرپرستی چند بخشی باعث ایجاد ناهماهنگی‌ها و موازی‌کاری‌های بسیاری شده‌است و می‌شود، بنابراین در سال‌های اخیر ضرورت ایجاد یک ستاد هماهنگ کننده به شدت احساس می‌شد. معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی می‌تواند نقش این ستاد هماهنگ کننده را ایفا کند. در واقع اگر همچین ستادی وجود نداشته باشد و وزارت صنعت متولی صنایع غذایی باشد، شاهد حلقه‌ای مفقوده در ارتباط بخش‌های صنعت و کشاورزی خواهیم بود که نهایتا به ضرر صنایع تبدیلی و تکمیلی تمام می‌شود.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزارت جهاد کشاورزی «معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی» تشکیل داد

در آستانه پایان کار دولت یازدهم وزیر جهاد کشاورزی طی حکمی، علی اکبر مهرفرد را به عنوان «معاون توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی» وزارت جهاد کشاورزی منصوب کرد.

۴ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: پشتیبانی های دولت یازدهم از بخش کشاورزی بی نظیر بوده است

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: در دولت یازدهم، راهبری و مدیریت بخش کشاورزی در راستای دستیابی به کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه بوده و در این مسیر مجموعه ای سیاست ها،تدابیر و تمهیدات اتخاذ شده و از سوی دولت پشتیبانی های بی نظیری به عمل آمده است. کشاورزی کشور در حال گذر از مرحله کشاورزی سنتی و معیشتی به سمت کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه است،گفت: در کشاورزی معیشتی،تامین نیازهای غذایی روزمره محوریت دارد ولی در کشاورزی اقتصادی و تولید انبوه نیازمند مجموعه ای از خدمات متنوع و گسترده هستیم و باید در هم پیوندی نظامند حوزه تولید با خدمات مورد نیاز پیش و پس از تولید و به صورت زنجیره ای وابسته باشیم تا منافع اعضای زنجیره تامین شود.

۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
حجتی اعلام کرد؛

خوداتکایی ۷۴ درصدی در تولید شکر

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: ایران با ثبت رکورد بی سابقه تولید یک میلیون و ۶۵۰ هزارتن شکر در سال ۹۵ به ضریب خوداتکایی ۷۴ درصدی در تولید شکر دست یافت.
در استان خوزستان به ویژه پس از اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، ظرفیت تولید سالانه چهار تا پنج میلیون تن چغندرقند در میان مدت وجود دارد، خاطرنشان ساخت: توسعه کشت چغندرقند در خوزستان به راه اندازی هفت تا هشت کارخانه قند نیاز دارد این در حالی است که هم اکنون یک کارخانه قند هم در این استان وجود ندارد.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

حجتی: حمایت از ‌پرورش شترمرغ در دستور کار است

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: ایران از جمله کشورهای مطرح در تولید و پرورش شترمرغ در جهان است و توسعه این صنعت در دستورکار وزارت جهاد کشاورزی قرار دارد. محصولات جانبی شتر مرغ شامل پوست، پر، روغن و … ارزش افزوده بالایی برای صادرات دارد.

۳۰ فروردین ۱۳۹۶

حجتی: اگر در تولید گندم خودکفا نباشیم، قیمت جهانی این محصول افزایش می‌یابد

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: از تولید سالانه ۷۰۰ میلیون تن گندم در جهان، نزدیک به ۱۵۰ میلیون تن آن در بازار عرضه می شود. اگر در تولید گندم خودکفا نباشیم، با ورود ایران به بازار برای تامین میلیون‌ها تن مورد نیاز کشور، خود به خود قیمت جهانی این محصول نیز افزایش می یابد و دیگر گندم با قیمت ۹۰۰ تومان کنونی قابل تامین نخواهد بود. علاوه بر تأکیدات مسئولان ارشد نظام بر لزوم خودکفایی در تولید این محصول راهبردی، قیمت جهانی محصولات کشاورزی با تحولات سیاسی و اقتصادی تغییر می‌کند و قابل اتکا نیست.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

حجتی: باید ابزارهای اجرایی و مسئولیت سازمان‌های نظارتی، به وزارت جهاد محول شود

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: در چارچوب قانون تمرکز وظایف بخش کشاورزی توافق شده تا مسئولیت تولید، تامین و تنظیم سیاست های بازرگانی محصولات کشاورزی برعهده وزارت جهاد کشاورزی باشد، نه توزیع آن؛ برای عهده دار شدن مسئولیت توزیع محصولات کشاورزی در سطح خرده فروشی، لازم است ابزارهای اجرایی و مسئولیت سازمان های نظارتی نیز به این وزارت محول شود. متاسفانه نگاه برخی افراد جامعه به کشاورزان و بخش کشاورزی، نگاهی سنتی و یادآور سختی هایی است که این افراد در دوران گذشته با آن مواجه بوده اند.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶

حجتی: تلاش ما این بود که میوه‌های شب عید با کیفیت باشد

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: تمام تلاش ما این بود که میوه‌های شب عید به خصوص پرتقال و سیب، با کیفیت باشد. در غرفه‌هایی که مربوط به ستاد تنظیم بازار بود کیفیت همه میوه‌ها خوب بود و اگر موردی از کیفیت پایین مشاهده کرده‌اید بگویید تا من پیگیری کنم.