۱۹ تیر ۱۳۹۷
بخش کشاورزی وزیر جهاد کشاورزی:

تعاونی‌ها و تشکل‌های تولیدی باید فرآیند تأمین نهاده تا تولید و عرضه را بر عهده بگیرند

حجتی بر ضرورت ساماندهی نظام تولید و عرضه محصولات کشاورزی تاکید کرد:تعاونی ها و تشکل های تولیدی با حمایت و مشارکت صندوق های سرمایه گذاری بخش کشاورزی باید فرآیند تولید از مرحله تامین نهاده ها تا بازاررسانی و دسترسی مردم به تولیدات کشاورزی را بر عهده بگیرند.ایجاد ساختار و توانمندسازی تعاونی ها و تشکل های تولیدی بخش کشاورزی لازمه پذیرش این مسئولیت مهم است. باید به گونه ای اقدام کنیم که دیگر افرادی به نام سلطان واردات شکر در کشور نداشته باشیم.

۱۹ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

امکان استفاده از آب در سواحل برای ایجاد شهرک‌های گلخانه‌ای از جمله پرورش آناناس وجود دارد

حجتی: انتقال آب از عمق سرزمین به ساحل برای مصرف صنایع موجب خشکی برخی مناطق شده است و صرفه اقتصادی نیز ندارد.امکان استفاده از آب در سواحل برای ایجاد شهرک های گلخانه ای از جمله پرورش آناناس وجود دارد و با این اقدام ضمن ایجاد اشتغال در مناطق محروم از خروج ارز برای واردات این میوه جلوگیری می شود.

۱۹ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

برخی سدها موجب خشک شدن قنات‌ها و از بین رفتن پوشش گیاهی شده‌اند که پیشنهاد تخریب آن‌ها ارائه شده است

حجتی بر ضرورت احیا و مرمت قنات ها با مشارکت مردم تاکید کرد و افزود:احداث برخی سدها موجب خشک شدن قنات ها و از بین رفتن پوشش گیاهی شده اند که برای حفظ سرزمین، پیشنهاد تخریب آنها ارائه شده است.سالانه ۸ میلیارد متر مکعب آب شیرین بدون استفاده مناسب به دریای خزر می ریزد. تا یک ماه آینده تمام آب استان گیلان ماندآبی می شود و یا به دریا می ریزد در حالی که می توانیم با اجرای عملیات آبخیزداری بخشی از این آب را در آب بندها ذخیره و با پرورش ماهی در آنها به افزایش درآمد روستاییان کمک کنیم.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

نگران پنجاه درصد مطالبات باقی‌مانده کشاورزان هستیم که با تأخیر رو به‌ رو می‌شود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه نزدیک به چهل و پنج درصد مطالبات کشاورزان پرداخت شده، تصریح کرد: سعی می کنیم در مرحله اول پنجاه درصد را پرداخت کنیم تا بتوانند هزینه های روزانه خود را بدهند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

براساس چه ملاک و قانونی بایستی شرکت واردکننده ۴۵ درصدی نهاده‌های دامی را ببندیم؟

حجتی در خصوص انحصار واردات نهاده‌های دامی توسط شرکت آقای مدلل: از نظر مقررات شکل و ظاهر انحصار و دخل و تصرفی وجود ندارد و ذخایر را کنترل می کنیم تا کشور دچار مشکل کسری نشود، همچنین کشتی های بین راهی و ارز تخصیصی نیز مورد نظارت وزارتخانه است. حدود ۳ یا ۴ شرکت وجود دارند که ۸۰ تا ۹۰ درصد واردکننده هستند و شرکت مورد اشاره نیز حدود ۴۵ درصد از حجم عملیات ذرت را بعضی از سال ها در اختیار داشته است، حال باید حرکت این شرکت را متوقف کنیم یا دیگر شرکت ها باید تقویت شوند؟ اگر قرار است حرکت این شرکت متوقف شود، باید مشخص شود که براساس چه ملاک و قانونی این موضوع باید انجام گیرد.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
بخش کشاورزی وزیر جهاد‌کشاورزی:

تعاونی‌ها باید با در اختیار داشتن منابع صندوق توسعه بخش کشاورزی، واردکننده باشند تا قیمت‌ها را به حداقل برسانند

حجتی: وقتی قرار است روزی یک میلیون تن نهاده وارد کشور شود، اگر با کسری مواجه شویم تاثیرات قیمتی فزاینده ای دارد که باید با آن برخورد شود. حدود ۱۶۰ شرکت درخصوص واردات ذرت فعالیت دارند و سیاست ما همان سیاست زنجیره ای است و معتقدم تامین نهاده ها باید توسط تعاونی ها و اتحادیه ها تامین شود. تعاونی ها باید با در اختیار داشتن منابع صندوق توسعه بخش کشاورزی واردکننده باشند تا با حداقل قیمت بتوانند نهاده ها را در اختیار اعضای خود قرار دهند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷

نمایندگان از پاسخ‌های وزیر جهاد کشاورزی در خصوص انحصار دانه و مرغ قانع نشدند

نمایندگان مردم در خانه ملت سوال جواد کریمی قدوسی از وزیر جهاد کشاورزی را وارد دانستند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

یارانه را به نان می‌دهیم ولی به غلط فکر می‌کنیم یارانه به گندمکاران پرداخت می شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: علیرغم پیش‌بینی اعتبار و تهیه آیین‌نامه، بانک‌ها در پرداخت مطالبات گندمکاران تعلل دارند.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

بایستی نقش شرکت دولتی پشتیبانی امور دام در تأمین نهاده‌های دامی صحیح نیست

حجتی:تولید ذرت به مصرف آب قابل توجهی نیاز دارد هر چند که ذرت علوفه‌ای تولید می‌شود اما ذرت دانه‌ای به صورت کشت متراکم است و عرضه متنوعی دارد. در سال ۹۷ شرکت پشتیبانی امور دام خرید‌های لازم را انجام داده هر چند که معتقد به حضور شرکت دولتی نیستیم.حمایت،پشتیبانی،تربیت و آموزش تولیدکنندگان عمده به صورت مستقیم و تولیدکنندگان خرد از طریق اتحادیه تعاونی انجام می‌شود اما در هر صورت در اروپا نیز وضعیت به همین شکل است و اگر راهکار مطلوب‌تری وجود دارد ارائه شود. در این زمینه وجود شرکت دولتی و رسیدگی‌های این شرکت صحیح نیست هر چند که شرکت پشتیبانی امور دام در لیست شرکت‌های قابل واگذاری قرار گرفته اما به دلیل ضرورت‌ها تاکنون حفظ شده است.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

وضعیت تولید شکر به نحوی است که دیگر نیازی به سلطان واردکننده شکر نیست

حجتی: وضعیت تولیدات کشور به نحوی است که دیگر نیازی به سلطان شکر نیست چرا که در سال ۹۶ دو میلیون تن شکر تولید شده است این در حالی است که در سال ۹۲ یک میلیون و صد هزار تن شکر تولید شد. البته حدود صد هزار تن شکر کسری وجود دارد اما در هر صورت فکر نمی‌کنم نیاز به واردات وجود داشته باشد.

۱۰ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

افزایش قیمت ذرت، علاوه بر قیمت ارز از افزایش قیمت جهانی ذرت ناشی می‌شود

حجتی: ارز برای واردکنندگان نهاده های دامی به قیمت ۳۸۰۰ محاسبه می‌شود زیرا ما در ۷ الی ۸ ماه گذشته با افزایش قیمت روبرو بوده‌ایم و ما ارزی را که امروز ۳۸۰۰ تومان به واردکنندگان اختصاص می‌دهیم سال گذشته ۳۲۰۰ تومان قیمت ارز تعیین شده بود و همچنین افزایش قیمت نیز در بازار جهانی در این عرصه داشتیم و ذرت را سال گذشته کمتر از ۲۰۰ دلار خریداری می‌کردیم اما در این روزها و ماه‌ها نرخ ذرت تا ۲۵۰ دلار نیز افزایش داشته است و هم اکنون نرخ ذرت به ۲۳۵ الی ۲۴۰ دلار می‌رسد بنابراین این امر نشان می‌دهد که این افزایش قیمت‌ها در بازار جهانی تأثیرگذار است و در نهایت بر وضعیت واردات ما نیز تأثیرگذار است.

۸ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهادکشاورزی:‌

با توجه به گستردگی شن‌های روان و تاثیر آن بر زندگی مردم و اقتصاد کشاورزان،اقدامات مقابله‌ای باید توسعه یابد

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در دولت تدبیر و امید، اقدامات گسترده برای مقابله با بیابانزایی و تثبیت شن های روان انجام شده است،بر لزوم تامین اعتبار برای گسترش اقدامات مقابله با بیابانزایی در استان کرمان تاکید کرد.

۷ تیر ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

صنعت شترداری در سیستان‌و‌بلوچستان فعالیتی سازگار با اقلیم است و بایستی توسعه یابد

وزیر جهاد کشاورزی گفت:صنعت شترداری در سیستان و بلوچستان فعالیتی سازگار با اقلیم است و به منظور ایجاد اشتغال و افزایش درآمد بهره برداران، این فعالیت باید در استان توسعه یابد.

۲۸ خرداد ۱۳۹۷
وزیر جهاد کشاورزی:

اقدامات انجام شده در کانون‌های ریزگرد خوزستان موفق است

وزیر جهاد کشاورزی از اختصاص ۲۰۰ میلیون دلار برای مقابله با بیابان زایی خبر داد.

۲۸ خرداد ۱۳۹۷
وزیر جهادکشاورزی:

مطالعات طرح انتقال آب کارون به رودخانه جراحی از ماه‌ها قبل انجام و آب آن تخصیص داده شده است

حجتی: حوضه جراحی و مارون به شدت با خشکسالی شدید رو به رو شده تا جایی که در یکی ۲ سال اخیر هیچ آبی وارد منطقه شادگان و تالاب شادگان که یکی از مناطق طبیعی و قطب‌های تولید خرمای ما است نشده و این منطقه در معرض نابودی قرار گرفت.با هماهنگی که با مسئولان آب وزارت نیرو و تخصیص آبی که صورت گرفته مقرر شد از ظرفیت موجود بتوانیم این مشکل را نیز در کنار بحث ریزگرد در دستور کار قرار دهیم. مطالعات طرح انتقال آب بین حوضه‌ای کارون به رودخانه جراحی از ماه‌ها قبل انجام شده و با انتقال این آب مشکل تاریخ مردم شادگان که دین بزرگی بر گردن کشور دارند حل می‌شود.