۲۲ تیر ۱۳۹۶

به جز چهار میوه گرمسیری، واردات میوه همچنان ممنوع است

وزارت جهاد کشاورزی در اطلاعیه ای اعلام کرد؛ واردات انواع میوه به غیر از موز، انبه، آناناس و نارگیل همچنان ممنوع است. براساس سیاست وزارت جهاد کشاورزی و به منظور حمایت از تولید کنندگان داخلی از سال ۹۰ واردات هر نوع میوه به کشور ممنوع شد. این سیاست در وزارت جهاد کشاورزی همچنان استمرار دارد و تاکنون طبق مجوزهای دولتی هیچ نوع میوه ای به جز موز، آناناس، انبه و نارگیل به کشور وارد نشده است.

۱۴ تیر ۱۳۹۶
کمیسر امور کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا:

نظام تحقیقات کشاورزی ایران از حمایت مالی اتحادیه اروپا برخوردار خواهد شد

کمیسر امور کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: از سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ نظام تحقیقات کشاورزی ایران از حمایت مالی اتحادیه اروپا برخوردار خواهد شد.

۱ تیر ۱۳۹۶

ایران و عراق راه‌های توسعه همکاری‌ها و تجارت محصولات کشاورزی را بررسی کردند

بر اساس اعلام وزارت جهاد کشاورزی، ایران و عراق راه های توسعه همکاری‌ها و تجارت محصولات کشاورزی را بررسی کردند. در این دیدار، وزیر جهاد کشاورزی ضمن تاکید بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای کمک به کشور عراق در کلیه ابعاد علمی، فنی و تحقیقاتی در بخش کشاورزی اظهار امیدواری کرد با توجه به روابط سیاسی بسیار مطلوب بین دو کشور حجم تجارت محصولات کشاورزی نیز بیش از پیش ارتقاء یابد.

۱ تیر ۱۳۹۶

حجتی: نگاه دولتی در اجرای طرح های منابع طبیعی باید تغییر کند

وزیر جهاد کشاورزی: برای جلب هر چه بیشتر مشارکت مردمی و مستند سازی طرح های بیابانزدایی و مقابله با ریزگردها، کار گروه ملی مقابله با بیابانزایی باید از رسانه ها و متخصصان مردم شناسی و جامعه شناسی بهره ببرد.طبیعت ایران نسبت به متوسط اقلیم جهانی، خشک تر و خشن تر است. ما در نگاه و روش های دولتی همواره به دنبال اعتبارات مالی، امکانات، تسهیلات و نیروی انسانی هستیم در حالی که باید در موضوعات مربوط به عرصه های چند میلیون هکتاری منابع طبیعی خود را مانند یک NGO فرض کنیم که می خواهد با کمک دولت و مشارکت مردمی، طرح ها را اجرا کند.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

گمانه زنی برای انتخاب وزیر کشاورزی دولت دوازدهم / مطرح شدن ۷ گزینه

طی روزهای اخیر در برخی محافل از گزینه هایی مانند عیسی کلانتری، عبدالمهدی بخشنده، عباس کشاورز، محمد مهدی قاسمی، محمد شجاع الدینی، بهزاد قره یاضی و محمدعلی طهماسبی بعنوان گزینه های وزارت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم نام برده می شود. اگر چه برخی احتمال انتصاب عیسی کلانتری و عبدالمهدی بخشنده را به عنوان سکاندار بخش کشاورزی ایران بیشتر از بقیه می دانند.

۲۹ خرداد ۱۳۹۶

نعمت‌زاده در نامه‌ای به حجتی، از الزامی شدن استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان ۱۰ گروه کالایی خبر داد

وزیر صنعت در نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی، از الزامی شدن استفاده از شناسه کالا برای واردکنندگان ۱۰ گروه کالایی از ابتدای تابستان خبر داد. اوایل خرداد ماه، صادقی معاون وزیر صنعت در مراسم رونمایی از سامانه شناسه کالا گفته بود: این سامانه در راستای آیین‌نامه اجرایی ماده ۱۳ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز است که بر ایجاد شناسنامه، شناسه و کد رهگیری برای کالاهای گروه هدف تأکید دارد. سامانه مذکور به شفاف‌سازی اسناد تجاری و کنترل قاچاق کالا کمک خواهد کرد.

۲۴ خرداد ۱۳۹۶

ایران و برزیل موافقتنامه قرنطینه دامی و گیاهی امضا خواهند کرد

با توجه به توافق حجتی، وزیر جهاد کشاورزی با همتای برزیلی، متون موافقتنامه همکاری های قرنطینه دامی و دامپزشکی و نیز یادداشت تفاهم همکاری های حفظ نباتات بین دو کشور نهایی شده است، که مقرر شد در ملاقات آتی وزرای دو کشور به امضا برسد.

۲۳ خرداد ۱۳۹۶

علت ارسال لایحه احیای وزارتخانه جدید با وجود مخالفت وزرا چیست؟

در حالی که هر ۳ وزیر مرتبط با تفکیک وزارتخانه‌ها در بدنه دولت مخالف احیای وزارتخانه‌ها هستند و در کنار آن ایجاد وزارتخانه جدید با روح چابک‌سازی دولت در تناقض است و هزینه‌های زیادی دارد، منافع کدام بخش لایحه دوفوریتی را از دولت به مجلس فرستاده است.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶

حجتی: ارتقای نظام های بهره برداری در بخش کشاورزی ضروری است

وزیر جهاد کشاورزی: با توجه به اجرای شبکه های فرعی،زهکشی و سامانه های نوین آبیاری در طرح جامع رودخانه های مرزی باید با ارتقای نظام های بهره برداری و ایجاد زنجیره های تولید، بهره وری کشاورزی در این مناطق افزایش یابد و بهترین محصولات با راندمان تولید بالا در مناطق اجرای این طرح تولید شود. اراضی ملی که طرح جامع رودخانه مرزی در آن اجرا می شود برای بهره وری بیشتر لازم است در قالب سهام های بلوکی به سرمایه گذاران و کارآفرینان بخش خصوصی به صورت اجاره واگذار شود.

۲۱ خرداد ۱۳۹۶

ایرادات دو وزیر اقتصادی دولت به لایحه ۱٫۵ میلیارد دلار

لایحه پیشنهادی دولت جهت برداشت ۱٫۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اشتغال روستایی، علاوه بر ایرادات و ابهامات متنی، فاقد زیرساخت‌های لازم جهت ایجاد اشتغال نیز است؛ تا جایی که وزیران جهاد کشاورزی و صنعت نیز به‌عنوان متولیان اصلی اشتغال‌زایی انتقادتی را نسبت به آن مطرح کرده‌اند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶

حجتی: وضعیت ذخایر و تولیدات کشاورزی کشور خوب است

وزیر جهاد کشاورزی، وضعیت ذخایر و تولیدات کشاورزی کشور را خوب توصیف کرد.

۷ خرداد ۱۳۹۶
حجتی عنوان نمود؛

پیشتازی دامداران ایران در جلوگیری از تخریب محیط زیست

حجتی، وزیر جهاد کشاورزی: امروز دامداران ما در ارتباط با پایداری تولید و حفاظت از محیط زیست پیشتاز بوده و به‌صورت خودجوش اقداماتی را انجام دادند که منابع آب و خاک را پایدار نگه دارند. بسیاری از آنها در زمینه پایداری تولید، تجربه‌های ناب دارند که به جرأت می‌توان ادعا کرد در جهان حرفی برای گفتن داشته باشند. با توجه به اینکه دولت یازدهم در ارائه آموزش‌های لازم و تسهیلات به‌موقع اقدامات مؤثری را انجام داده، واحدهای تولیدی کشاورزی نیز به موازات آن پیشرفت‌های چشمگیری داشته‌اند. یکی از گلخانه‌ها را می‌شناسم که با احداث یک واحد ترسیب کربن، گاز گلخانه‌ای را فیلتر کرده و آن را برای تغذیه گیاهان به داخل گلخانه تزریق می‌کرد.

۷ خرداد ۱۳۹۶

دو طرح زیست‌محیطی و تصفیه‌خانه پیشرفته آب دامپروری و کشاورزی در پیشوا افتتاح شد

دو طرح زیست‌محیطی و تصفیه‌خانه پیشرفته آب دامپروری و کشاورزی صبح امروز با حضور معاون رئیس‌جمهور و وزیر جهاد کشاورزی در پیشوا افتتاح شد. با افتتاح این پروژه که با اعتباری بالغ بر ۱۶ میلیارد ریال احداث شده است چرخه آب دامپروری با تصفیه استاندارد بیش از ۷۰ درصد آب تصفیه شده مجدداً در کشاورزی به‌کار گرفته می‌شود.

۲ خرداد ۱۳۹۶

وزیران کشاورزی ایران و ارمنستان برای افزایش همکاری‎ها توافق کردند

گزارش// در نشست محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی ایران با ایگنادی آراکلیان وزیر کشاورزی ارمنستان ضمن بررسی محورهای همکاری دو کشور در این حوزه و بخش های وابسته، برای گسترش مناسبات در این زمینه توافق شد. تاکید بر همکاری در زمینه های شیلات، دامپروری و فرآوردهای دامی و افزایش همکاری های بین استانی از محورهای مذاکرات دو وزیر در اجلاس مشترک کشاورزی بود. همچنین حجتی، وزیر جهاد کشاورزی آمادگی ایران را برای همکاری در این بخش، دامپروری، گیاهان دارویی و فراورده های لبنی با ارمنستان اعلام کرد و از آمادگی فعالان اقتصادی ایرانی برای ایجاد صنایع تبدیلی در ارمنستان خبر داد.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

وزیر جهاد کشاورزی ثبت سفارش واردات گندم دوروم را ممنوع اعلام کرد

وزیر جهاد کشاورزی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، ثبت سفارش برای واردات گندم دوروم را ممنوع اعلام کرد.