۱۴ تیر ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

تنها، تجهیزات پزشکی قابل فرآوری مجدد، استریل می‌شوند

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان این که استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد گفت: کشورهای اروپایی و امریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی در دنیا هستند نیز در بیمارستان ها از لوازم پزشکی که قابلیت استفاده مجدد دارد، بهره می برند و اینگونه نیست که فقط یکبار مصرف کنند، چراکه مقرون به صرفه نیست.

۱۳ تیر ۱۳۹۷
معاون درمان وزارت بهداشت:

کاهش هزینه‌ها و اجرای راهنماهای بالینی نیازمند ایجاد بستر الکترونیک است

معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه کاهش هزینه‌ ها و اجرای راهنماهای بالینی نیازمند بستر الکترونیک است، گفت: بیمه‌ ها باید با فراهم کردن بستر الکترونیک، راهنماهای بالینی را اجرا کنند.

۱۲ تیر ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

تا پایان سال دو هزار تخت به تخت‌های بیمارستانی شهر تهران اضافه می‌شود

جان بابایی گفت: داروهای گران قیمت با تعرفه بالا تنها مشکل کشور ما نیست بلکه در کشورهای پیشرفته هم این مشکل وجود دارد.

۸ تیر ۱۳۹۷
معاون بهداشت وزیر بهداشت:

پزشک خانواده و نظام ارجاع ابزاری برای خدمت بهتر به مردم هستند

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: برنامه های پزشک خانواده، نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت ابزاری برای خدمت بهتر به مردم هستند

۵ تیر ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:‌

خدمات ناباروری در سطح کشور ساماندهی می‌شوند

معاون درمان وزارت بهداشت، گفت: طبق آیین‌ نامه ابلاغی مدیریت خدمات ناباروری، این خدمات در سطح کشور ساماندهی می‌شود.

۲۱ خرد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

۱۰ استان در کشور آمادگی اجرای نظام ارجاع را دارند

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به مهم‌ترین برنامه‌های درمانی کشور، گفت: یکی ازبرنامه‌های بسیار مهم وزارت بهداشت و معاونت درمان، اجرای کامل سطح‌بندی خدمت و نظام ارجاع است و امیدواریم بتوانیم نظام ارجاع را در برخی استان‌ها تا پایان سال به‌طور کامل اجرا کنیم.

۲۵ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

دستورالعمل‌های بالینی در خدمات پاراکلینیک باید در آموزش پزشکی کشور لحاظ شود

معاون درمان وزارت بهداشت بر ساماندهی خدمات آزمایشگاهی تاکید کرد و گفت: فراهم نمودن زیرساخت، ایجاد بازار مناسب و استاندارد کردن خدمات در کنار توانمندسازی ارائه دهندگان خدمت از مولفه های اصلی سازماندهی خدمات آزمایشگاهی است.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

برخورد با دریافت‌های غیرمتعارف پزشکان تکلیف شرعی ماست

جان‌بابایی: نظارت بر تعرفه‌ها باید در راستای اهداف مدیریت هزینه‌ها انجام شود. در خصوص دریافت‌های غیرمتعارف به‌هیچ‌وجه به شرایط قبل بازنخواهیم گشت و نظارت و برخورد با تخلف‌ها، تکلیف شرعی ما محسوب می‌شود. تغییر رفتار لازمه و مقدمه برقراری عدالت در سلامت است، بنابراین باید تغییر رفتار ایجاد شود تا به سمت عدالت در ارائه خدمات پیش برویم.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

وظیفه ما نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های حوزه درمان و دفاع از حقوق شهروندان است

جان‌بابایی: تخلفات و اقدامات غیرعلمی هیچ‌گونه توجیهی ندارد، بیماری که به بیمارستان می‌آید، نزد ما امانت است، چنانچه تیمی وجود داشته باشد که از تخلفات احتمالی پیشگیری کرده و یا با آن‌ها برخورد کند، درواقع به ارائه خدمت پرداخته است و فرآیند درمان را کامل می‌کند. وظیفه ما و مسئولین نظارت، نظارت بر حسن اجرای برنامه‌های حوزه درمان و دفاع از حقوق شهروندان است.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

نظام ارجاع برای کلینیک‌های ویژه الزامی می‌شود

جان‌بابایی: نظام ارجاع برای کلینیک‌های ویژه الزامی می‌شود. در جلسه‌های کارگروهی که با حضور روسای دانشگاه‌ها برگزار شد، سطح‌بندی و نظام ارجاع و همچنین وضعیت بیمارستان‌ها از لحاظ منابع، مصارف، هزینه‌ها، ملزومات، تجهیزات و دارو مورد بررسی قرار گرفت. چنانچه در بیمارستان از پذیرش بیمار تا ترخیص بیمار درست شناسایی شده و به رئیس و مدیر بیمارستان ارجاع داده شده تا به سمت حل این موضوع بروند، بیمارستان‌ها خوب اداره می‌شوند.

۱۷ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

مدیریت ارائه خدمات سلامت یک نیاز اساسی است

جان‌بابایی: با توجه به محدودیت منابع، مدیریت ارائه خدمات سلامت یک نیاز اساسی است، این موضوع تنها به معنی کاهش مصارف نیست بلکه باید بتوان دسترسی عادلانه به خدمات ایمن و باکیفیت را برای مردم فراهم نمود و اولویت ما در این دوران این مهم خواهد بود.

۱۷ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

برقراری نظام ارجاع نیز با همکاری معاونت بهداشت در دستور کار است

جان بابایی گفت: برقراری نظام ارجاع با همکاری معاونت بهداشت در دستور کار است، این برنامه در فاز اول خود در کلینیک‌های ویژه و بعد بیمارستان‌ها اجرا خواهد شد.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

با نوشتن راهنماهای بالینی و استانداردها، قابلیت مدیریت هزینه‌ها در بخش سلامت را داریم

معاون درمان وزارت بهداشت با اشاره به وجود بی نظمی در ارائه خدمات سلامت در کشور، گفت: با نوشتن راهنماهای بالینی و استانداردها، می توان هزینه های سلامت را مدیریت کرد.

۵ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

در رویکرد معاونت، موضوع اعتباربخشی مراکز درمان ناباروری مورد توجه قرار می‌گیرد

جان‌بابایی:‌ بسته ترویج زایمان طبیعی با رویکرد جدید بازنگری شده است. در این رویکرد موضوع اعتباربخشی مراکز درمان ناباروری و افرادی که این خدمات را ارائه می‌دهند، مورد توجه قرار می‌گیرد. در برخی از استان‌ها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد زنان در سنین باروری، نابارور هستند.

۵ ارد ۱۳۹۷
معاون درمان وزیر بهداشت:

با ترویج زایمان طبیعی رایگان نرخ سزارین در برخی استان‌ها به زیر ۳۰ رسیده است

جان‌بابایی:‌ تا قبل از اجرای طرح تحول سلامت، در بعضی از استان‌ها آمار سزارین به بالای ۹۰ درصد هم رسیده بود. تا کنون دو هزار اتاق زایمان طبیعی در کشور راه‌اندازی شده و طی سه سال گذشته دو میلیون زایمان طبیعی در طرح تحول سلامت انجام شده است. ترویج زایمان طبیعی رایگان در طرح تحول سلامت، باعث شده میزان سزارین در برخی استان‌ها به زیر ۲۵ تا ۳۰ درصد برسد. بالا بودن آمار سزارین منجر به افزایش تولد نوزادان نارس خواهد شد، بنابراین به دنبال ترویج زایمان طبیعی برای داشتن نوزاد سالم خواهیم بود. به آن دسته از بیمارستان‌هایی که آمار سزارین آن‌ها به زیر ۳۰ درصد برسد مدرک درجه یک عالی اعطا خواهد شد.