۱۲ تیر ۱۳۹۸
بازخوانی مطالبات رهبری از مسئولین دستگاه قضایی، نقشه راهی برای دوره جدید

اصلاح درونی قوه و ارتقای سلامت نظام قضایی

طبق اظهار حجت الاسلام محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضائیه، رئیس جدید این دستگاه قبل از آغاز سال جدید منصوب خواهد شد.

۱۷ دی ۱۳۹۷
سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری مطرح کرد:

وزارت اقتصاد متولی گزارش موارد مشکوک به پولشویی است/ اصلاحات نظام وکالت محدود به اصلاح آزمون وکالت و تعداد وکلا نیست

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌ی قوه قضائیه برای برخورد با حساب‌های بی‌هویت، گفت: اگر چنانچه دستگاه‌ نظارتی خود بانک مرکزی یا وزارت اقتصاد و دارایی اعلام کنند که حسابی مشکوک است، دادستانی می‌تواند وارد عمل شود.

۱۴ مرداد ۱۳۹۷

معاون ارزی بانک مرکزی بازداشت شد

محسنی اژه ای گفت: در ادامه رسیدگی به پرونده اخلالگران در نظام پولی و ارزی کشور پرونده سه نفر از کسانی که تکمیل شده بود با صدور کیفر خواست به دادگاه ارسال شدهمچنین امروز چند نفر دیگر تحت تعقیب قرار گرفته و بازداشت شدند. یکی از آنها معاون ارزی بانک مرکزی است که البته شنیدم اخیرا کنار گذاشته شده بودند.

۷ تیر ۱۳۹۶

صلاحیت هزینه‌ساز دیوان عالی کشور

طبق آمار و با توجه به اینکه در سال ۹۵، تعداد ۴۸ هزار پرونده وارد شعب دیوان عالی کشور شده در مقایسه با سال ۹۴ ،حجم پرونده ها ۴ درصد افزایش داشته است. علاوه بر این مانده پرونده‌ها نیز ۲۱ درصد افزایش داشته است. با توجه به این حجم پرونده ها با یک حساب سرانگشتی می توان گفت در هر شعبه ۹۵۰پرونده در سال بررسی شده است که این میزان تقسیم بر ۲۶۰روز کاری، برابر است با بررسی روزانه ۴پرونده. این اعداد و رقم ها در حالی است که به عنوان مثال در دیوان عالی فرانسه در طول یک سال، ۴۰۰پرونده ارجاع داده می شود. بسیاری از افرادی که پرونده شان در دیوان عالی کشور در انتظار رسیدگی است و یا رسیدگی شده ، معتقدند با توجه به حجم پرونده ها در دیوان، قضات وقت کافی برای خواندن پرونده صرف نمی کنند و بسیاری از ابعاد پرونده مغفول می ماند.

۲۷ فروردین ۱۳۹۶
سخنگوی دستگاه قضا:

۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان معوقات بانک سرمایه متعلق به ۳۱ نفر است

محسنی اژه ای، سخنگوی دستگاه قضا: در یکی از گزارش‌های مربوط به بانک سرمایه و صندوق توسعه خواندم که ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان معوقات بانک سرمایه متعلق به ۳۱ نفر است./ این افراد با تخلفات این مبلغ را گرفته اند و در زمینه ای هم که باید صرف می شده مصرف نکرده اند، البته اصل تسهیلات به این میزان نیست شاید کمتر باشد ولی با سود و تاخیر این مقدار است./ همچنین این بانک، ۴ هزار و ۲۱۰ میلیارد تومان به یکی از شرکت های زیر مجموعه خود داده که سود آن ۱۸ درصد بوده و این شرکت به چند شرکت دیگر بلافاصله با سود ۲۷ درصد داده است. تفاوت این سود ۱۸ درصد تا ۲۷ درصد، ای‌ کاش به جیب بانک می‌رفت که آن هم نمی رود که این خود یک پرونده جدید است.

۱۹ دی ۱۳۹۵

سخنگوی قوه قضاییه از تشکیل پرونده‌ای در رابطه با موسسه اعتباری کاسپین خبر داد

محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه: اخیرا مردم برای دریافت پول های خود از موسسه کاسپین با مشکل مواجه شده اند./ به همین منظور پرونده ای در این خصوص تشکیل شده است. ما بانک اعم از خصوصی و دولتی، موسسه اعتباری و شرکت تعاونی داریم. مواردی که در این زمینه مطرح می شود موسسه نیستند بلکه تعاونی اعتباری هستند که مجوز آن‌ها را بانک مرکزی نمی دهد. این شرکت های تعاونی اعتباری حق گرفتن سپرده و دادن تسهیلات به مردم را ندارد. این اقدامات کارهای بانکی است و باید تحت نظر بانک اقدامات لازم انجام شود.

۳۰ خرداد ۱۳۹۵

ورود سازمان بازرسی به قراردادهای شرکتهای خودروساز با مردم

معاون اول قوه قضائیه از ورود سازمان بازرسی کل کشور به قراردادهای شرکتهای خودروساز با مردم برای تحویل خودرو و حتی قراردادهای منعقده با خارج از کشور خبر داد.

۲۶ خرداد ۱۳۹۵

پرونده سید محمد جهرمی، مدیرعامل اسبق بانک صادرات با پرداخت ۸ میلیون تومان مختومه شد

یک منبع آگاه از مختومه شدن پرونده جهرمی با پرداخت جریمه ۸ میلیون تومانی خبرداد

۱۹ اسفند ۱۳۹۳
معاون اول قوه قضاییه در برنامه تلویزیونی:

ساخت‌و‌ساز‌های فاقد مجوز باید تخریب شوند/برخی افراد با تغییر کاربری اراضی سودهای هزار برابری نصیبشان می‌شود

معاون اول قوه قضاییه با بیان اینکه برخی افراد با تغییر کاربری اراضی سودهای هزار برابری نصیبشان می شود، گفت:برخی از ساخت و سازها هم در تهران و هم خارج تهران باید خراب شوند، زیرا حق ساخت نداشته‌اند، یا جواز آن‌ها قانونی نبوده‌است.

۲۱ آذر ۱۳۹۳

جزئیات فساد ۱۲ هزار و ۷۰۰ میلیاردی

هرچند شاید به گفته دادستان کل کشور اعلام اینگونه پرونده ها برای حال عمومی جامعه خوش نباشد، اما به گفته معاون اول قوه قضائیه باید نظام بانکی کشور نظارت ها و حراست های خود را قوی تر کند. سید ابراهیم رئیسی دادستان کل کشور می‌گوید: چرا بانک‌ها وقتی معوقات زیادی دارند جیغ نمی‌زنند؟ چرا وکیل نمی گیرند و مدعی نیستند؟ چرا برای یک وام کوچک مسکن یا ازدواج این همه مراحل سخت دارد اما برای وام های کلان اینطور نیست؟