۲۶ شهریور ۱۳۹۶

کاوه مدنی معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست شد

عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کاوه مدنی را به عنوان معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست منصوب کرد.

۲۶ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری:دستگاه‌های دولتی از گرانی کالاهای اساسی خوشحالند/ تنظیم بازار برای حجتی و نعمت‌زاده مهم نیست

وزیر اسبق کشاورزی گفت: تنظیم بازار برای این وزارت کشاورزی مهم نیست چرا که هدف اولیه آنها حمایت از تولید است، ضمن اینکه وزارت صنعت نیز همین وضعیت را دارد و درحال حاضر مصرف کننده بدون پشتوانه مانده است.

۲۲ شهریور ۱۳۹۶

حجتی: آب عامل محدودکننده کشاورزی در کشور نیست

سخنان حجتی در دهمین کنگره ملی علوم باغبانی ایران حاوی نکات مهمی بود که توسط رسانه‌های خاص سانسور شد؛ سخنان او را می‌توان پاسخ به جریانهای شکل‌گرفته در سازمان محیط زیست دانست که با هدف محدودکردن کشاورزی ایران، «آب» را بهانه قرار داده‌اند.

۲۱ شهریور ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

کلانتری برای توضیح درباره تولید محصولات تراریخته به کمیسیون کشاورزی می رود

افضلی: بعد از تعطیلات تابستانی مجلس رئیس سازمان محیط زیست برای توضیح درباره تولید محصولات تراریخته به کمیسیون مربوطه می آید. در برنامه ششم توسعه تولید، واردات و صادرات محصولات تراریخته ممنوع شده است. باید توجه داشت در برنامه ششم توسعه این استراتژی مطرح است اما عده ای از دوستان سعی دارند بگویند ذرت و سویای غیرتراریخته در جهان پیدا نمی شود. در حالی که بسیاری از کشورها از محصولات تراریخته مصرف نمی کنند و ما هم باید به این سمت برویم.

۱۳ شهریور ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

تراریخته اولویت دست چندم در مسایل محیط زیست است

کلانتری: هر قسمت از ایران مشکلات خاص خود را دارد و حوزه محیط زیست اولویت‌های متعددی داشته که باید به آنها توجه شود، مسئله محصولات تراریخته را اولویت دست چندم سازمان حفاظت محیط زیست است.

۱۱ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: ادعای سرطان‌زا بودن تراریخته‌ها بی‌اساس است

عیسی کلانتری گفت: در حال حاضر بخش بزرگی از واردات کشاورزی کشور از محصولات تراریخته است و همه مردم هم آن را مصرف می‌کنند و تاکنون مشکلی هم به وجود نیامده است.

۱۰ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: با رییس جمهوری شرط کرده‌ام که هیچ گاه مسائل علمی و فنی را از مردم پنهان نکنم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: با رییس جمهوری شرط کرده‌ام که هیچ گاه خودسانسوری نکنم و مسائل علمی و فنی را از مردم پنهان نکرده و ذهن آن‌ها را در برابر آینده پژوهشی کور نکنم. اگر می‌خواهیم کشاورزی کشور و وضعیت کشاورزان ما بهبود یابد چاره آن پمپاژ پول نفت و سوبسید به کشاورزان نیست بلکه باید شرایط را برای رقابتی شدن کشاورزی کشور فراهم کنیم. امام در این دیدار امر فرمودند کاری کنید که روستاییان ما که افراد مستضعفی هستند وضعیت معاش شان بهتر شود. دستور امام(ره) به ظاهر یک جمله ساده بود اما جمله‌ای که به تنهایی هزار کتاب است و برای همان جمله ۳۰ سال است که مبارزه می‌کنم و هزینه می‌دهم.

۹ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: ۷۵ درصد مسایل زیست محیطی کشور مرتبط با آب است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه آب در آینده نزدیک تنها مساله ای است که منافع ملی و پایداری کشوررا به شدت تهدید می کند، گفت: در این میان بایستی بیوتکنولوژی به کمک رفع این بحران بیاید.

۹ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: بیوتکنولوژی بایستی به کمک رفع بحران آب بیاید

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: ۸۸ میلیارد مترمکعب آب تجدید پذیر در ایران داریم و میزان آب مصرفی در کشور۹۷ میلیارد مترمکعب است. این وضعیت اگر تا ۱۵ سال آینده ادامه یابد در کشور دیگر آبی وجود نخواهد داشت و آب در آینده تنها مساله ای خواهد بود که منافع ملی و پایداری کشوررا به شدت تهدید می کند که در اینجا بایستی بیوتکنولوژی به کمک بیاید.

۸ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: عراق و سوریه مهم ترین منشاء ریزگردها در منطقه هستند

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: عراق و سوریه مهم ترین منشاء ریزگردها در منطقه هستند، بیش از ۲ میلیون هکتار زمین در عراق تخریب و یا بدون کشت رها شده که نقش مهمی در تولید ریزگرد دارد.۳۰ درصد ریزگردها منشاء داخلی دارند. در ایران ۲۸ نقطه عامل ایجاد ریزگرد شناسایی شده که چهار نقطه آن در استان خوزستان واقع می‌باشد. تخریب اراضی زراعی و مراتع و نیز خشک شدن تالاب ها از عوامل اصلی ایجاد ریزگردها در داخل و خارج از کشور هستند.

۸ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: احیای دریاچه ارومیه ۲۰۰هزار میلیارد ریال اعتبار می‌خواهد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه در حال اجراست اما برای این منظور به ۲۰۰ هزار میلیارد ریال نیاز است و این در حالی است که با محدودیت منابع مالی روبرو هستیم. به هر حال برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه رو به جلو است و امیدواری برای احیای این دریاچه در یک بازه زمانی ۱۰ ساله وجود دارد و با توجه به وضعیت اختصاص اعتبار به نظر می‌رسد این زمان افزایش پیدا کند.

۷ شهریور ۱۳۹۶
عیسی کلانتری:

پول‌های سرگردان در دنیا را جذب احیای دریاچه ارومیه کنیم

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: اگر ما صرفا صبر کنیم پول هنگفت برسد، بعد محیط زیست را نجات دهیم، محیط زیست از بین رفته است. الان باید سالی دو میلیارد دلار پول به محیط زیست تزریق شود تا بتواند جان بگیرد. الان آب‌های تجدید‌پذیر کشور از ۱۳۰ میلیارد متر مکعب به ۸۸ میلیارد متر مکعب رسیده است. ما باید به دنبال منابع دیگر برویم. باید به دنبال منابع مالی بین المللی برویم. چون هیچ چاره‌ای جزء استقراض از منابع بین المللی نداریم. الان در دنیا ۱۲ هزار میلیارد دلار پول سرگردان وجود دارد که به دنبال محلی برای سرمایه‌گذاری است؛ این رویکرد ۱۰ سال پیش نبود، ولی الان برای سرمایه‌گذاری در حوزه محیط‌زیست تقاضا زیاد است، پس ما باید از این فرصت‌ها استفاده کنیم.‌

۷ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: آب در اختیار کشاورزانی قرار گیرد که بهره وری دارند

رییس سازمان حفاظت محیط زیست: آب باید در اختیار کشاورزانی قرار داده شود که از آن بهترین بهره وری را داشته باشند. دولت برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان غرب این استان سرمایه گذاری کلانی کرده و این آب باید در اختیار کشاورزانی قرار داده شود که از آن بهترین بهره وری را داشته باشند. آب را نباید در اختیار افرادی قرار دهیم که دانش و علم کشاورزی ندارند و هزینه های زیادی را به بخش آب تحمیل می کنند و تولیدات آنها تناسبی با میزان آب مصرفی نداشته باشد.

۶ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: مخالفتی با محصولات تراریخته ندارم

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: بخش عمده واردات روغن نباتی، ذرت و سویا محصولات تراریخته هستند بنابراین من مخالفتی با تولیدات محصولات تراریخته ندارم و معتقدم مخالفان این محصولات دلیل علمی و منطقی برای مخالفت خود ندارند و تنها شعار می‌دهند. تاکنون هیچ استدلال منطقی از سوی مخالفان محصولات تراریخته در کشور ما مطرح نشده است. مخالفان محصولات تراریخته با اشاره به مباحث مربوط به راکفلر به ارائه دلایل سیاسی اکتفا می‌کند.

۶ شهریور ۱۳۹۶

کلانتری: محیط زیست در سال‌های گذشته قربانی کشاورزی شده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: نباید فراموش کنیم که عمده منابع آب در بخش کشاورزی مصرف می‌شود. محیط زیست در سال‌های گذشته قربانی کشاورزی شده است. سیاست‌های آبی کشور باید دیده‌بانی شود. در این مقطع مردم و وزارت نیرو نمی‌توانند هر کاری که خواستند با منابع آب کشور انجام دهند.