۲۵ بهمن ۱۳۹۶
رئیس سازمان محیط‌زیست:

منشأ آلودگی اهواز ریزگردها و دلیل آن عدم پرداخت حق‌آبه محیط‌زیستی است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کاوه مدنی معاون این سازمان بازداشت نشده است و وزارت اطلاعات و ما پیگیر بازداشت فعالان محیط زیست هستیم.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: برای احیای دریاچه ارومیه درصدد جذب منابع مالی از کشورهای خارجی هستیم

رییس سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از جذب منابع مالی از کشورهای خارج برای احیای دریاچه ارومیه خبر داد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری براساس توافقات قبلی با وزیر نفت با احداث واحدهای پتروشیمی در استان‌های شمالی موافقت کرد

در پانزدهم آبان ماه، نامه‌ای از دفتر زنگنه، وزیر نفت به دفتر کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست می‌رسد که درباره «موافقت اصولی با احداث واحدهای پتروشیمی در استان‌های شمالی» و پیرو مذاکرات قبلی نوشته شده است. کلانتری ظرف ۲۴ ساعت ‌در پی‌نوشت نامه دستورداد: «فوری- جناب آقای دکتر تجریشی، با توجه به عدم توسعه در استان گیلان و مازندران و تفاهمات اولیه که کلیه ضوابط زیست‌محیطی را رعایت خواهند کرد، اقدام کنید».این‌که منظور از این تفاهمات اولیه چیست، مشخص نیست. آنچه که کاملا مشخص است این است که ارزیابی‌‌هایی زیست‌محیطی احداث واحد پتروشیمی، چه در وسط کویر و چه در میان دریا، مقوله‌‌ای نیست که با تفاهمات اولیه ریاست سازمان حفاظت محیط‌زیست و وزارت نفت بتوان انجام داد.

۱۴ بهمن ۱۳۹۶

سازمان محیط‌زیست متولی تخصیص آب به خارج حوضه نیست و وزارت نیروست

عیسی کلانتری از زمانی که به سازمان محیط زیست آمده در پاسخ به همه انتقادها و پرسش‌ها گفته این موارد در مقایسه با آب اهمیت چندانی ندارند. اما این سازمان در حوزه آب چه کرده است؟

۶ بهمن ۱۳۹۶
دبیر انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی:

متولیان محیط‌زیست به‌جای ممنوعیت مصرف آب بسته‌بندی باید نرخ بازیافت بطری‌های پلاستیکی را افزایش دهند

انجمن تولیدکنندگان آب‌های معدنی و آشامیدنی به تصمیم سازمان حفاظت محیط زیست مبنی بر ممنوعیت استفاده از آب بطری بسته‌بندی در این سازمان و مجموعه‌های وابسته آن در سطح کشور واکنش نشان داد.

۳ بهمن ۱۳۹۶
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست:

درخواست رسمی واردات گازوئیل را ارائه کرده‌ایم

کلانتری با اشاره به درخواست رسمی واردات گازوئیل به دولت گفت: میزان گوگرد گازوئیلی که در تهران عرضه می شود حدود ۲۰۰ واحد است، در حالی که میزان گوگرد گازوئیل عرضه شده در مشهد هشت هزار و در اصفهان پنج هزار واحد است. با توجه به کیفیت نامناسب گازوئیل، درخواست رسمی واردات گازوئیل را ارائه کرده‌ایم.

۳ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: بیشتر توفان‌های گردوغبار خوزستان در فصل زمستان، منشا داخلی دارند اما گردوغبارهای چند روز گذشته منشا خارجی داشتند

رئیس سازمان محیط زیست: درخصوص لزوم مهار کانون های خارجی گرد و غبار، با سفیر ترکیه در ایران مذاکراتی صورت گرفت تا شاهد اقدامات موثری در سوریه و عراق باشیم. برچیده شدن حکومت داعش زمینه ای برای تسریع در مهار کانون های خارجی ایجاد کرد. گرد و غبارهای برخاسته از کانون های کشور عراق باید سریعتر مهار شوند. بیشتر توفان های گرد و غبار خوزستان در فصل زمستان، منشا داخلی دارند اما به صورت استثنا در چند روز گذشته شاهد گرد و غبار با منشا خارجی بودیم.

۳ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: برای بهبود شرایط عرصه‌های بیابانی بایستی حق‌آبه محیط‌زیست داده شود اما وزارت نیرو گفته فعلا نمی‌تواند حق‌آبه محیط‌زیست را پرداخت کند

رئیس سازمان محیط زیست: برای بهبود شرایط عرصه های بیابانی لازم است که حق آبه محیط زیست را دریافت کنیم و همچنین در نقاطی که امکان کشت نهال و بوته وجود دارد این امر صورت گیرد اما وزارت نیرو اعلام کرده که فعلا نمی تواند حق آبه محیط زیست را پرداخت کند. برای مهار کانون های داخلی گرد و غبار دستگاه های اجرایی مانند سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان جهاد کشاورزی مشغول به فعالیت هستند و تقریبا صد درصد اعتبار نقاط مصوب شده از سوی سازمان برنامه و بودجه تخصیص یافته اما به طور کامل از سوی خزانه پرداخت نشده است.

۳ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: در طول ۴۰ سال اخیر بزرگترین صدمات به محیط‌زیست توسط خود ما انجام شده‌است

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست گفت: این ما بودیم که بدون آینده نگری و بدون کار کارشناسی منابع آبی خود را بی رویه مصرف کردیم و به هدر دادیم.

۲ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: با اصل طرح انتقال آب خزر به سمنان مخالفتی نداریم، اما اجازه شیرین‌سازی آب دریا در شمال را نمی‌دهیم

رئیس سازمان محیط زیست درباره طرح انتقال آب خزر به سمنان گفت: با اصل طرح مخالفتی نداریم، اما اجازه شیرین سازی آب دریا در شمال را نمی دهیم. وزارت نیرو حق آبه طرح انتقال آب خزر را تخصیص داده ولی اجازه نمی‌دهیم آب دریا را در شمال شیرین و منتقل کنند و باید آب شور انتقال داده شود.

۲ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری:سد زاینده‌رود ۷۰میلیون مترمکعب آب دارد یعنی آب کشاورزی و گاوخونی را ندارد

رئیس سازمان محیط‌زیست: بر اساس اعلام وزارت نیرو حق‌آبه محیط‌زیست کشور در حدود ۱۱ میلیارد مترمکعب است که عمدتا مربوط به تالاب‌ها و رودخانه‌هاست و در تهران حق آبه زیست‌محیطی خیلی کم داریم. اکنون بخش عمده‌ای از سدها خالی است، وقتی آب نیست باید در ابتدا آب شرب مردم و بعد حق‌آبه کشاورزی و محیط‌زیست تامین شود اما در جایی که آب کافی باشد به مقدار استاندارد حق‌آبه‌های زیست محیطی را در نظر می‌گیریم. سد زاینده رود ۷۰ میلیون مترمکعب آب دارد به این معنی که برای کشاورزی و گاوخونی، آبی ندارد. صنایع در مجموع حدود ۲.۳ درصد منابع آبی (معادل ۲ میلیارد مترمکعب) مصرف می‌کنند اما در مقابل حدود ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی را دارند.

۱ بهمن ۱۳۹۶

کلانتری: سازمان محیط‌زیست تا اطلاع ثانوی با هرگونه استحصال و بهره‌برداری از منابع آب ژرف تجدیدپذیر و غیرتجدیدپذیر مخالف است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر و تا اطلاع ثانوی با هرگونه استحصال و بهره برداری از منابع آب ژرف تجدیدپذیر و غیرتجدیدپذیر مخالف هستیم.

۶ دی ۱۳۹۶

واعظی در نامه‌ای به حجتی پیگیری سیاست‌های جدید کشاورزی که در خانه کشاورز توسط روحانی اعلام شده را خواستار شد

محمود واعظی مسئول دفتر رئیس‌جمهور نامه‌ای به وزیر جهاد کشاورزی ارسال کرد که تداعی‌کننده بسته شدن سیاست‌های بخش کشاورزی در خانه کشاورز و دیکته آن به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی است.

۲۲ آذر ۱۳۹۶

در حکمی از سوی کلانتری امید بزرگ حداد به عنوان سرپرست پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار منصوب شد

در حکمی از سوی معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست امید بزرگ حداد به عنوان سرپرست پژوهشکده محیط زیست و توسعه پایدار منصوب شد.

۲۲ آذر ۱۳۹۶

نماینده مردم دشت آزادگان، از نامه کلانتری به جهانگیری برای انتقال یک میلیارد متر‌مکعب آب از خوزستان خبر داد

نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه در مجلس، از نامه رییس سازمان محیط زیست کشور به معاون اول رییس جمهور برای انتقال یک میلیارد متر مکعب آب از خوزستان خبر داد.