۲۳ اسفند ۱۳۹۵

افزایش ظرفیت آموزشی در شهرک‌های صنعتی با اجرای تفاهم‌نامه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ، افزایش ظرفیت آموزشی در شهرک های صنعتی را از مزایای اجرای تفاهم نامه وزارت آموزش و پرورش با وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست.

۱۶ اسفند ۱۳۹۵

دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ ساله، بهترین گروه سنی برای مهارت آموزی

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش گفت: دانش آموزان ۱۵ تا ۱۸ سال با توجه به توانمندی‌های یادگیری، مراحل رشد و گرایش‌های شغلی بهترین گروه سنی برای مهارت آموزی هستند.

۱۴ اسفند ۱۳۹۵
معاون آموزش متوسطه در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

تغییر تقویم آموزشی نیازمند اراده و وفاق ملی است

معاون آموزش متوسطه با بیان اینکه هدف اصلی تغییر تقویم آموزشی، ساماندهی زمان آموزش و ارتقای کیفیت یادگیری است، گفت: تغییر تقویم آموزشی باید متناسب با نیاز ها، شرایط خاص و اقلیم مناطق کشور باشد و با نگاه تخصصی آموزش و پروروش صورت بگیرد.

۲۰ بهمن ۱۳۹۵

معاون وزیر: باید بین فضای آموزشی و فناوری آموزشی آشتی ایجاد کنیم

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: تکنولوژی فقط پروژه ها و ابزارهای پیچیده و عظیم نیست بلکه همین پروژه های دست‌ورزی که امروز در مدارس اجرا می شوند تولید تکنولوژی به شمار می آید. ما در دانشگاه ها و مراکز تربیت معلم، نیروهایمان را با فناوری آموزش نمی دهیم. الزاما تکنولوژی چیزهایی نیست که از بیرون می خریم، بلکه می تواند داخل کلاس درس و با همکاری معلم و دانش آموز ایجاد شود. ما باید بین فضای آموزشی و فناوری آموزشی آشتی ایجاد کنیم. در این صورت است که معلمان ما در آوردن فناوری به فضای کلاس ها رغبت بیشتری از خود نشان می دهند.

۱۵ بهمن ۱۳۹۵

تکنولوژی آموزشی عاملی مهم در ارتقای کیفیت و تسریع آموزش مفاهیم درسی برای دانش آموزان

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش وپرورش: تکنولوژی آموزشی، کیفیت را افزایش می‌دهد و سبب ارتقا و تسهیل یادگیری در بین دانش آموزان می‌شود و این موضوع امروزه تعامل خوبی با آموزش و پرورش ایجاد کرده است. مسائل تکنولوژی آموزشی چندین سال است که در آموزش و پرورش ورود پیدا کرده تا مفاهیم به صورت عمیق به دانش آموزان و حتی دانشجویان ارائه شود. اصولا فلسفه بکارگیری تکنولوژی آموزشی به خاطر ارتقای یادگیری دانش آموزان در گذشته بود زیرا در زمان‌های قبل بچه‌ها پدیده‌های مختلف را از طریق حافظه در ذهن خود می‌سپردند

۲۴ دی ۱۳۹۵

اجرای طرح تعالی مدیریت در ۱۱ درصد مدارس کشور

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: برنامه ای برای بازنگری در طرح تعالی مدیریت مدارس نداریم. در حال حاضر ۱۱ درصد مدارس کشور طرح تعالی مدیریت را اجرا می‌کنند که قرار بود امسال این آمار به ۱۴ درصد در مدارس متوسطه برسد. مدرسه داری بر اساس استانداردها و راهبردهای کیفیت بخشی در طرح تعالی مدیریت مدارس دنبال می‌شود.

۲۲ دی ۱۳۹۵

نگرانی از وارد آمدن ضربه درسی در پی برنامه‌ریزی نامناسب تقویم آموزشی

گزارش// اصلاح تقویم آموزشی مدارس در حالی مورد استقبال مسئولان و کارشناسان آموزش و پرورش قرار گرفته است و اکنون در دست بررسی کارشناسی است که نگرانی‌هایی مبنی بر وارد آمدن ضربه به روند آموزشی مدارس در پی عدم برنامه ریزی و اجرای مناسب آن وجود دارد و همچنین بر ضرورت طرح ریزی آن بر اساس مقتضیات و شرایط استانی و بومی هر منطقه تاکید می‌شود.

۱۸ دی ۱۳۹۵
معاون اول رئیس جمهور:

هزینه ۱۰میلیاردی آموزشگاه‌های کنکور برای تبلیغات

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش: موسسات کنکور سالانه ۱۰ میلیارد تومان فقط برای تبلیغات هزینه می‌کنند. کنکور، چالشی است که بین نظام آموزش‌وپرورش ایران و تعدادی از کشورها مشترک است. در کشور ما به جهت کاهش تعداد داوطلبان ورود به دانشگاه و ظرفیت زیادی که در طول سال‌های گذشته برای دانشگاه‌ها ایجاد شده است امروز بخش عمده‌ای از داوطلبان با استفاده از سوابق تحصیلی به دانشگاه وارد می‌شوند.

۱۲ دی ۱۳۹۵

ممنوعیت دریافت وجه از معلمان برای دوره‌های ضمن خدمت

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: دوره های ضمن خدمتی که مجری آن آموزش و پرورش است رایگان است و منابع مالی آن را وزارتخانه تأمین می کند و مدیران مدارس حق دریافت وجه از معلمان برای برگزاری کلاسهای ضمن خدمت را ندارند. دو مرکز آموزشی غیر دولتی برای برگزاری دوره های ضمن خدمت معلمان با آموزش و پرورش همکاری دارند که آن‌ها نیز آموزش معلمان غیر رسمی مدارس غیر دولتی را بر عهده دارند و از این جهت مبالغی را دریافت می کنند.

۱۱ دی ۱۳۹۵
معاون آموزش متوسطه:

دانش آموزان باید به سواد رسانه‌ای مجهز باشد

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش:در کتاب سواد رسانه ای مطالبی مطرح شده تا دانش آموز علاوه بر زندگی در دنیای حقیقی، وقت بیشتری را در دنیای مجازی بگذراند، لذا دانش آموز باید به سواد رسانه ای مجهز باشد.

۹ دی ۱۳۹۵
دبیر کل کانون تربیت اسلامی:

محتوای سند تحول بنیادین مغفول مانده است

فرشیدی، دبیر کل کانون تربیت اسلامی: محتوای سند تحول بنیادین مغفول مانده است به همین دلیل ممکن است هر کسی بر اساس سلیقه خودش یک تفسیری از سند تحول بنیادین داشته باشد و این جای نگرانی دارد. اهمیت این سند حتی بیشتر از فناوری هسته‌ای است زیرا اینجا یک نرم افزاری برای انسان سازی بر اساس شاخص‌های اسلامی و ایرانی خودمان توانستیم تهیه کنیم. متاسفانه می شنویم اهداف ۲۰۳۰ یونسکو با اهداف سند تحول بنیادین یکی است در حالی که الگوی آنها انسان سکولار است.

۷ دی ۱۳۹۵

ایجاد فرصت‌های برابر و عادلانه آموزشی در مناطق کمتر توسعه

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: ایجاد فرصت‌های برابر و عادلانه آموزشی و افزایش کیفیت آموزش در مناطق کمتر توسعه یافته از سیاست‌های کلان وزارت آموزش و پرورش است.

۷ دی ۱۳۹۵

مناطق محروم و کم برخوردار اولویت وزارت آموزش و پرورش

دانش آشتیانی، وزیر آموزش و پرورش: اولویت این وزارتخانه توجه به مناطق محروم و کم برخوردار کشور است.

۷ دی ۱۳۹۵

ایجاد فرصت‌های برابر و عادلانه آموزشی در مناطق کمتر توسعه

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش: ایجاد فرصت‌های برابر و عادلانه آموزشی و افزایش کیفیت آموزش در مناطق کمتر توسعه یافته از سیاست‌های کلان وزارت آموزش و پرورش است.

۶ دی ۱۳۹۵
معاون آموزش متوسطه:

بلندترین تعطیلات مدارس ۶ تا ۸ هفته باشد

زرافشان، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش : اینکه تعطیلات متناسب با شرایط اقلیمی باشد و همچنین در زمان تعطیلات توزیع شود و تعطیلات بلندمدت ۳ تا ۴ ماه اصلاً نداشته باشیم، مد نظر است و اینکه بلندترین تعطیلات ما ۶ تا ۸ هفته باشد و بقیه تعطیلات در طول سال توزیع شود. با توجه به شرایط اقلیمی، ۴ الگو برای تعطیلات در سراسر کشور مطابق با اقلیم سرد و گرم کشور پیش‌بینی شده بود. اگر تغییری در تقویم آموزشی کشور اتفاق بیفتد، به نظر می‌آید به ارتقای کیفیت یادگیری دانش‌آموزان کمک کند. صولاً تعطیلات بلندمدت تابستانی در فرایند یادگیری تأثیر بیشتری دارند یا تعطیلات در طول سال تحصیلی؟