۲۸ فرو ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

واردات ذرت،کنجاله سویا،جو، کود و سم با ارز ۳۸۰۰ تومانی وارد می‌شود

بخشنده: براساس پیگیری وزیر جهاد کشاورزی و شخص رئیس جمهور برای آنکه قیمت نهادهای مصرفی بخش کشاورزی مانند کنجاله سویا و سایر موارد مورد نیاز بخش کشاورزی از این افزایش قیمت‌ها متاثر نشوند، قرار شد وارد کنندگان بخش  با همان دلار ۴۲۰۰ تومانی محصولات مورد نیاز خود را وارد کنند اما تمهیداتی اندیشیده شده تا مابه‌التفاوت ۴۰۰ تومانی بلافاصله به آنها عودت شود.عمده محصولات وارداتی ما در بخش کشاورزی شامل ذرت بوده که در بخش دام و طیور مورد استفاده قرار می‌گیرد، کنجاله سویا، جو و کود و سم را نیز شامل می شود که واردات آنها با نرخ تمام شده ۳۸۰۰ تومان است.درباره برنج هنوز در حال مذاکره هستیم اما سایر محصولات با قیمت تک نرخی ارز وارد می‌شود.

۵ دی ۱۳۹۶
معاون برنامه‌ریزی وزارت جهاد:

پیش‌بینی ما این است که حداقل به اندازه‌ای شاخص تورم شاخص قیمت خرید تضمینی نیز بالاتر برود

بخشنده: ما در سال ۹۷ هم پیش‌بینی خودکفایی گندم را کرده‌ایم و واردات گندم نخواهیم داشت. قیمت خرید تضمینی روز گذشته در شورای اقتصاد توسط معاون اول رئیس جمهور مطرح شد که تاخیر داشته‌ایم. در این زمینه مکرراً درخواست شده که اعلام شود از آقای نوبخت خواسته شد در اسرع وقت قیمت خرید تضمینی را نهایی کرده و اعلام کند. این قیمت مطابق قانون باید در شهریور ماه اعلام می‌شد که هنوز خبری از آن نیست. پیش‌بینی ما این است که حداقل به اندازه‌ای که بانک مرکزی شاخص تورم را بالا اعلام کرده است شاخص قیمت خرید تضمینی نیز بالاتر برود. ما امیدواریم به یک توافق برسیم و پیشنهاد وزیر معادل نرخ تورم تا ۹ درصد افزایش قیمت است.

۵ دی ۱۳۹۶
معاون برنامه‌ریزی وزارت جهاد:

پیشنهاد و برآورد ما خرید تضمینی با همان سازوکار سال گذشته است و تغییری نخواهد کرد

بخشنده: برای سال ۹۷ پیشنهاد ما و برآورد ما این است که خرید تضمینی که از اول اردیبهشت شروع خواهد شد با همان سازوکار سال گذشته انجام شود و تغییری نخواهد کرد. پیشنهاد وزیر و وزارتخانه این است تا همه چیز مانند سال گذشته باشد. در بودجه سال آینده در ردیف‌ها ۵هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که ۳هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان از بخش درآمدهای یارانه‌ای و ۱۷۰۰ میلیارد تومان هم از ردیف‌های عمومی است اما دولت پیش‌بینی کرده ۹۷۰ میلیارد تومان اوراق اسناد خزانه اسلامی به فروش برساند که صراحتاً اجازه گرفته بخشی از این پول را برای خرید تضمینی و قیمت تضمینی اختصاص دهد و کسری پول خرید گندم را از این محل تامین کند.

۵ دی ۱۳۹۶
معاون وزارت‌جهاد با تشریح لایحه بودجه بخش کشاورزی:

درصورت اختصاص بودجه آبخیزداری، بودجه کشاورزی حدود ۱۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد

بخشنده: ما در بخش کشاورزی از ۱۱ فصل بودجه سهم‌بری داریم که اعم از کشاورزی، حفاظتی، آب، منابع طبیعی، حمل و نقل، بنادر و کشتیرانی و محیط زیست را شامل می‌شود. در بخش تملک‌های دارایی کل کشور، ۶۰ هزار میلیارد تومان بودجه اختصاص داده شده است که این میزان ۱۵ درصد کاهش داشته است. اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای ملی نیز دو هزار میلیارد و ۳۴۰میلیون تومان است که نسبت به اعتبار مشابه در قانون بودجه سال ۹۶ ، ۴۷درصد کاهش داشته است. در کل با فرض اختصاص ۳۰ از بودجه محیط زیست به ابخیزداری، بودجه حدود ۱۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد ممکن است مجلس سهم آبخیزداری را کم یا زیاد کند اما فرض را بر این ۳۰ درصد گذاشتیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

وزارتخانه با عرضه محصولات کشاورزی در بورس موافق است و گسترش آن مناسب است است

بخشنده: در قانون افزایش بهره وری بخش کشاورزی و در بخش قیمت های تضمینی الزام داریم که با روش‌های جدیدی محصولات کشاورزی را خرید و عرضه کنیم که یکی از این روش ها ارائه کالاها در بورس کالای کشاورزی است لذا وزارتخانه با این امر موافق است و هرچه قدر بتوانیم عرضه کالاهای کشاورزی را در بورس کالا گسترش دهیم بهتر است. بورس کالا روش کارآمدی است و به شفافیت کمک می کند. ما امیدواریم زیرساخت های آن در کشور آماده شود و تولیدکنندگان و کشاورزان برای ارائه محصولات از لحاظ ذهنی آمادگی بیشتری پیداکنند تا طی دوسال آینده شتاب بیشتری دراین زمینه داشته باشیم.

۱۰ آذر ۱۳۹۶
معاون وزارت جهاد کشاورزی:

واردات گندم ممنوع است و هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد

بخشنده: واردات و صادرات محصولات کشاورزی استراتژیک زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی است و با امضای شخص آقای حجتی این کار انجام می شود. هیچ ارگان و کارگروهی در این زمینه دخالت نمی‌کند. واردات گندم ممنوع است. هیچ کس اجازه واردات این محصول را ندارد. در این دو سال در بحث گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و در حال حاضر بیش از ۱۲ میلیون تن گندم در انبارها ذخیره داریم ونیازی به واردات این محصول نیست.

۲۳ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

دولت باید تا پایان شهریور ماه قیمت تمام محصولات زراعی را اعلام می‌کرد

بخشنده در خصوص تاخیر در اعلام نرخ خرید تضمینی گندم گفت: متاسفانه، علی‌رغم اینکه، وزیر جهاد کشاورزی در تیر ماه امسال به دبیرخانه شورای اقتصاد مستقر در سازمان برنامه‌وبودجه، قیمت نرخ خرید تضمینی گندم را پیشنهاد داده است، اما با این سازمان به دلیل افزایش قیمتی که مورد توجه وزیر جهاد کشاورزی است به توافقی نرسیده‌ایم.

۲۰ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

۲۷۰۰میلیارد تومان از اوراق خزانه برای تبدیل به اعتبار نقدی و پرداخت طلب گندم‌کاران از دولت دریافت کردیم

معاون وزیر کشاورزی ضمن عذرخواهی از گندم‌کاران بابت تاخیر در پرداخت باقی‌مانده مطالبات آنها، اعلام کرد: با اسناد خزانه ۲۷۰۰ میلیارد تومانی که در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گرفته است تا پایان آبان ماه باقی‌مانده مطالبات گندم‌کاران را پرداخت می‌کنیم.

۱۸ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

امسال به ارزش دو میلیارد و ۷۲ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار محصولات کشاورزی از کشور صادر شده است

معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد:بیش از دو میلیون و ۵۲۴ هزار تن محصولات کشاورزی به ارزش دو میلیارد و ۷۲ میلیون و ۷۷۰ هزار دلار در شش ماهه نخست امسال از کشور صادر شده است.

۱۳ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی تا پایان برنامه ششم توسعه برای به صفر رساندن تراز منفی بخش کشاورزی است

بخشنده: سیاست‌گذاری اصلی وزارت جهاد کشاورزی در این بخش کاهش تراز منفی تجاری کشاورزی تا رسیدن آن به حداقل ممکن و در ادامه صفر و مثبت شدن این تراز است که امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه به جایگاه مناسبی در این زمینه برسیم. اگر برنامه‌های مصوب در این زمینه که به تصویب مجلس شورای اسلامی در قالب برنامه ششم توسعه نیز رسیده است، اجرایی شود می‌توانیم به اهداف خود دست یابیم که می‌توان به برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در قالب ۱۹ برنامه به وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ شده است اشاره کرد.

۱۳ آبا ۱۳۹۶

تراز منفی بازرگانی بخش کشاورزی در شش ماهه نخست امسال با رشد بیش از دو برابری نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته مواجه شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری در بخش کشاورزی تا پایان برنامه ششم توسعه برای به صفر رساندن تراز منفی بخش کشاورزی است که در این زمینه نیازمند اعتبارات و منابع مالی پیش بینی شده هستیم.

۱۰ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

۷۸ درصد پول گندمکاران کشور پرداخت شده است و ۲۲ درصد باقی‌مانده تا پایان آبان تسویه می‌شود

معاون وزیر جهاد گفت:تاکنون ۷۸ درصد پول گندمکاران کشور پرداخت شده است و ۲۲ درصد باقی مانده تا پایان آبان تسویه می‌شود.

۲۲ شهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی در توسعه نظام آماری پیشرو است

نشست مشترک معاونان و روسای سازمان‌های وابسته وزارت جهاد کشاورزی با رئیس و مدیران مرکز آمار ایران به منظور تشکیل کمیته‌ای برای اجرای «برنامه‌های آماری ثبتی محور» در بخش کشاورزی در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

۱ شهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

ارائه تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر شورای نگهبان است

بخشنده: برای استفاده از تسهیلات ۱.۵میلیارد دلاری توسعه اشتغال روستایی و عشایری منتظر تأیید شورای نگهبان هستیم. ۱۲ طرح در این ارتباط در اختیار سازمان برنامه و بودجه قرار گرفت. در چند سال اخیر ۱۰ درصد از منابع صندوق توسعه ملی برای ارائه تسهیلات در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمک خیلی خوبی به بخش کشاورزی کشور است.

۳۱ مرد ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بر اساس قانون بخش کشاورزی ۱۰ درصد منابع ورودی صندوق توسعه ملی را در اختیار دارد

بخشنده: بر اساس قانون بخش کشاورزی ۱۰ درصد منابع ورودی صندوق توسعه ملی را در اختیار دارد که به همین میزان بخش صنعت هم سهم دارد و سال گذشته بیش از ۲ هزار میلیارد تومان از این محل برای ارائه تسهیلات ریالی به کشاورزان اختصاص پیدا کرد. پس از اختصاص ۱۰ درصد منابع ورودی صندوق توسعه ملی و سپرده‌گذاری در بانک‌های دولتی،‌ وزارت جهاد کشاورزی متقاضیان خود را که از فعالان بخش کشاورزی هستند به بانک‌های عامل که عمدتاً بانک‌های دولتی است، معرفی می‌کنند تا از این تسهیلات استفاده کنند و تاکنون تعداد زیادی از کشاورزان و فعالان بخش خصوصی به بانک‌ها معرفی شده‌اند.