۸ مرداد ۱۳۹۷
معاون امور زراعت وزارت جهاد جهاد کشاورزی:

وزارت جهاد کشاورزی از کشت برنج فقط در ۲ استان شمالی حمایت می‌کند

معاون امور زراعت وزارت جهاد گفت: سیاست عدم حمایت از کشت برنج به غیر از استان های مازندران و گیلان از سال ۱۳۹۳ اتخاذوبا مصوبه اسفندماه سال ۹۶ دولت،در سال جاری با اهتمام بیشتر پیگیری شده است.

۱۴ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تقویت حاصل خیزی خاک مهمترین عملکرد در طرح کشاورزی حفاظتی است

کشاورز: توسعه کشاورزی حفاظتی بر سه اصل تناوب، حفظ باقیمانده گیاهان و انجام حداقل عملیات خاک ورزی با اولویت کشت مستقیم از برنامه اساسی وزارت جهاد کشاورزی در حمایت از کشاورزان است. تقویت حاصل خیزی خاک مهمترین عملکرد در طرح کشاورزی حفاظتی است. در این نوع کشاورزی، استفاده از دستگاه کارنده حفاظتی باعث افزایش تولید، مدیریت مصرف آب و پایداری کار کشاورزی می شود و به دنبال آن این روش کلید بهبود خاک کشاورزی در کشور است

۱۴ تیر ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

طبق پیش‌بینی، امسال بیش از ۱۳میلیون تن گندم برداشت و ۱۰ میلیون تن خریداری خواهد شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت گفت: طبق پیش بینی، امسال بیش از ۱۳میلیون تن گندم در کشور از مزارع این محصول برداشت خواهد شد که ۱۰میلیون تن آن به صورت تضمینی خریداری می شود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد:

راهکار جلوگیری از کشت محصولات آب‌بر، انتقال آن‌ها به گلخانه و یا آبیاری میکرو است

کشاورز: راهکار جلوگیری از کشت محصولات آب‌بر این است که کشت محصولات صیفی‌جات به گلخانه‌ها انتقال داده شود تا با مصرف آب کمتر، راندمان بالاتر تولید را داشته باشیم.کشاورزان باید مشارکت بیشتری داشته باشند و دولت نیز حمایت کند تا کشت این گونه محصولات به محیط بسته گلخانه انتقال داده شود. کشت محصول هندوانه نیز باید با آبیاری میکرو انجام شود تا مصرف آب در تولید این محصول به حداقل برسد. برای تولید هندوانه علاوه بر کشت نشایی و در حد استفاده از مالچ، خیلی آب کم مصرف می‌شود و با اجرای این طرح، آب مصرفی برای تولید هندوانه در حد گلخانه خواهد بود.

۲۲ خرداد ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد:

طرح الگوی کشت ملی نهایی تا دو ماه آینده ارائه خواهد شد

کشاورز: الگوی کشت محصولات کشاورزی حدود دو سال و نیم است که تهیه و نقشه‌های پایه آن معین و در حال حاضر در مراحل نهایی ثبت قرار دارد. الگوی کشت به عنوان یک طرح ملی است که در همه استان‌ها اجرایی می‌شود. یک طرح الگوی کشت مقدماتی تا ۱۰ روز آینده ارائه می‌شود البته الگوی کشت نهایی نیز تا دو ماه آینده ارائه خواهد شد.

۱۶ خرداد ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد:

مهمترین چالش بخش کشاورزی،کم‌آبی است و تنها راه حل برون رفت از آن افزایش بهره‌وری است

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: مساله آب مهمترین چالش و مشکل بخش کشاورزی در کشورمان است که باید این مشکل با تدابیر علمی و اصولی رفع شود.

۱۲ خرداد ۱۳۹۷
معاون وزیر جهاد:

طرح ایران-ایکاردا به منظور تأمین امنیت غذایی در بخش غلات در برخی استان‌های کشور در حال اجرا است

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی گفت: طرح افزایش بهره وری نظام های تولیدی غلات محور یا همان ایران – ایکاردا در صورت عملیاتی شدن در دیم زارهای کشور می تواند نقش مهمی در بهبود تولیدات کشاورزی ایفا کند.

۱ فروردین ۱۳۹۷

هشتمین اجلاس شورای جهانی آب با حضور اردکانیان ـوزیر نیروـ،کاوه مدنی-معاون سازمان حفاظت محیط‌زیست- و عباس کشاورز ـمعاون وزیر کشاورزی-برگزار شد

هشتمین اجلاس شورای جهانی آب (WWF8) با شعار «آب برای همه»، از ۲۷ اسفندماه جاری تا ۳ فروردین ۹۷، در شهر برازیلیا، پایتخت کشور برزیل برگزار می‌شود.

۱۳ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

پیشنهاد ما، ایجاد یک نهاد سیاستگذار مستقل ملی برای آب است

کشاورز: فرصت زیادی برای عبور از چالش آب نداریم و دغدغه کم آبی باید به طور دقیق و شفاف همگانی شود. از همه دستگاه های کشور میخواهیم برای تشخیص و تهیه آمار دقیق آب منطقه‌ای همکاری کنند. پیشنهاد می‌کنیم یک نهاد سیاستگذار مستقل ملی برای آب ایجاد شود تا نظرها، تجربیات و یافته ها را بررسی و ارزیابی کند.

۱۳ اسفند ۱۳۹۶

همایش بزرگداشت روز ملی آب با محور«نجات آب، ضرورت ملی، رسالت جهانی»در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی از همه دستگاه های کشور خواست برای تشخیص و تهیه آمار دقیق آب منطقه ای همکاری کنند.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

تقویت امنیت غذایی و افزایش درآمد کشاورزان از رسالت‌های بخش کشاورزی است

معاون وزیر جهادکشاورزی گفت: تقویت امنیت غذایی ، حفظ منابع و افزایش درآمد کشاورزان سه رسالت بخش کشاورزی کشور است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

برای نجات کشت دیم با موسسه تحقیقاتی ایکاردا همکاری خوبی داریم

کشاورز: در اراضی دیم باید کشت مستقیم و پاییزه انجام و گندم ، نخود، یک گیاه علوفه ای، یک گیاه روغنی و یک گیاه اصلاح کننده در این اراضی کشت شود. ما باید کشاورزی دیم را از شکنندگی نجات دهیم و تکنولوژی آن هم موجود است ضمن آن که موسسه تحقیقات بین المللی ایکاردا، همکاری خوبی در این زمینه با ما داشته است.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم

کشاورز: در آغاز به کار دولت یادزهم، کود برای بخش کشاورزی تدارک دیده نشده بود و آنچه عرضه می‌شد ماده موثره نداشت و حاوی فلزات سنگین بود، اما اکنون کودهای کشاورزی کنترل می شود و بارکد گواهی اصالت دریافت می‌کنند. عرضه کودهایی که ثبت نشده باشد، قاچاق محسوب می شود و باید با آن برخورد کرد.میزان کیفیت کود با اتخاذ تدابیر مختلف اکنون به بیش از ۸۵ درصد ارتقا یافته و کودهای دولتی هم کاملا استاندارد شده اند. ما علاوه بر تعیین استانداردهای کود به دنبال اجباری کردن مصرف کود استاندارد در اراضی کشاورزی کشور هستیم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و الگوی کشت اجباری جواب نداده است

کشاورز: اجرای الگوی کشت، امری حمایتی و انگیزشی است و فقط کشور های بلوک شرق الگوی کشت اجباری داشته اند که جواب نداده است. آب مهمترین عامل محدودیت تولیدات کشاورزی در کشور است. ما بر مبنای محدودیت آب، الگوی کشت را مطالعه و بررسی کرده ایم و نخستین نسخه ما متناسب با خاک و آب و اقلیم کشور تهیه شده است. در این راستا، نیاز کشور به محصولات کشاورزی را تعیین کرده ایم به طوری که می دانیم در ۱۴ یا ۱۵ سال آینده به چه میزان از محصولات کشاورزی نیاز داریم.

۶ اسفند ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

بعضی از محصولات مانند دانه‌های روغنی در داخل قابل تأمین نیست و باید کشت فراسرزمینی شوند

کشاورز: بعضی از محصولات مورد نیاز کشور مانند دانه های روغنی در داخل قابل تامین نیست و باید سیاست کشت فراسرزمینی را در مورد آنان اتخاذ و از سرمایه گذاران حمایت کنیم تا زمین هایی را در خارج از کشور اجاره یا خریداری و محصولات مورد نیاز را تولید و وارد کشور کنند.