۲۶ آبان ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

درباره خرید گندم از طریق بورس نگرانی آسیب به کشاورزان هستیم، برای اینکه کشاورز بنیه مالی ضعیفی دارد

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه درباره ورود گندم به بورس نگرانی هایی داریم، گفت:بدون تولید سال بعد و نیاز به واردات ، تا اوایل سال ٩٨ در کشور ذخیره گندم داریم.

۲۴ آبان ۱۳۹۶
رئیس بنیاد گندمکاران:

به دلیل کاهش قیمت خرید تضمینی، دلیلی برای آغشته کردن گندم با خاک، توسط کشاورزان وجود ندارد

واسطه‌ها و دلالان پس از خرید گندم کشاورزان با قیمتی پایین‌تر از نرخ تضمینی، مقداری خاک به آن اضافه و به عوامل خود در کارخانه‌های آرد می‌فروشند. آغشته شدن گندم با خاک توسط کشاورزان، از اساس کذب محض است. کشاورزان هیچ‌گونه دخل و تصرفی در مخلوط شدن خاک با گندم ندارند و طبق جدول پاکی گندم، قیمت خرید تضمینی این محصول با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید دو درصد یک‌هزار و ۳۰۰ تومان است؛ بنابراین هرچقدر ناخالصی در محصول بیشتر باشد، از قیمت خرید تضمینی کاسته شده و به ضرر کشاورزان است، پس دلیلی برای آغشته کردن گندم با خاک، توسط کشاورزان وجود ندارد.

۲۴ آبان ۱۳۹۶
رئیس بنیاد گندمکاران:

کارشناسان سازمان مدیریت، برای گندم، به اندازه ۱۰ درصد سودی که سوپرمارکت‌ها از فروش پفک کسب می‌کنند، ارزش قائل نشدند

ایمانی: در جلسه‌ای که حدود ۲۰ روز پیش در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با حضور کارشناسان این سازمان، مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و بنیاد گندمکاران به‌عنوان بخش خصوصی برگزار شد، بنیاد گندمکاران آنالیز قیمت تمام شده گندم در استان‌های مختلف کشور را به کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ارائه کرد و خواستار تعیین قیمت تضمینی جدید برای این محصول استراتژیک شد، اما کارشناسان این سازمان برای گندم، به اندازه ۱۰ درصد سودی که سوپرمارکت‌ها از فروش پفک کسب می کنند، ارزش قائل نشدند و این جلسه بدون نتیجه به پایان رسید.

۲۴ آبان ۱۳۹۶
رئیس بنیاد گندمکاران:

شورای عالی اقتصاد قصد افزایش قیمت تضمینی گندم را ندارد

ایمانی: شورای عالی اقتصاد قصد افزایش قیمت تضمینی گندم را ندارد. این شورا با وجود دریافت پیشنهاد قیمت تضمینی گندم از سوی وزارت جهاد کشاورزی، تاکنون قیمت نهایی را اعلام نکرده و تمایلی برای اعلام آن ندارد، چراکه بر این عقیده است، خرید تضمینی گندم به نقدینگی بالایی نیاز دارد. نرخ اعلامی خرید تضمینی محصولات کشاورزی در هر سال نباید کمتر از نرخ اعلامی تورم بانک مرکزی باشد. قیمت خرید تضمینی گندم در سال زراعی قبل یک‌هزار و ۳۰۰ تومان اعلام شد که با احتساب تورم ۱۰ درصدی کشور، تعیین قیمت تضمینی یک‌هزار و ۴۳۰ تومانی این محصول برای سال جاری عادلانه است.

۱۸ آبان ۱۳۹۶
یک مسئول:

آب مجازی دارای ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و نیاز به بررسی و تعاملات همه دستگاه‌های مسئول دارد

معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی بر تعیین استراتژی آب مجازی در کشور تاکید کرد و گفت: این موضوع دارای ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است و نیاز به بررسی و تعاملات وسیع همه دستگاه های مسئول دارد.

۱ آبان ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

حواله خرید بذر و کود دولتی جایگزین مطالبات گندمکاران نیست بلکه برای انجام مطلوب کشت پاییزه است

معاون وزیر جهاد گفت: ارائه حواله خرید بذر و کود به گندمکاران ربطی به مطالبات آنان ندارد.

۲۸ مهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

اجباری شدن مصرف کود استاندارد، لازمه تولید محصول سالم است

اجباری شدن مصرف کود استاندارد؛ لازمه تولید محصول سالم هر چند اکنون استاندارد کودها رعایت می شود اما هنوز مصرف کود ۳۰ درصد کمتر از توصیه های کارشناسان مرکز تحقیقات است.

۲۶ مهر ۱۳۹۶

واردات پنج ماهه برنج بیشتر از ۱۲ ماه پارسال شده‌است/ برنج برای یکسال کشور تامین شد اما واردات همچنان ادامه دارد

با توجه به رکوردشکنی تولید حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تنی برنج در کشور و واردات بیش از یک میلیون و ۸۰۰۰ تنی برنج که در پنج ماهه امسال با افزایش حدود ۷۹ درصدی مواجه شده است، به گفته معاون وزیر کشاورزی دیگر نیازی به واردات این محصول که بیش از حد نیاز هم وارد شده، نداریم.

۱۹ مهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

کشاورزی در ایران با چالش تغییر اقلیم مواجه است

کشاورز: سال گذشته سالی بسیار ناهنجار بود که مبین آن است که کشاورزی ایران با چالش تغییر اقلیم به طور جدی مواجه است و این شرایط نیازمند برنامه‌ریزی دقیق است. باوجود چالش‌های جدی در حوزه آب و تغییر اقلیم به نظر من وضعیت کشاورزی کشورمان مناسب است و تدابیر چهار ساله گذشته نشان می‌دهد می‌توان با مدیریت این چالش‌ها کشاورزی را مدیریت کرد.

۱۹ مهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

پیشنهاد ما برای نرخ خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی بر اساس نرخ تورم موجود بوده است

معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی گفت: ما نرخ پیشنهادی تضمینی خرید گندم و سایر محصولات کشاورزی را بر اساس میزان تورم سالانه ارائه کرده‌ایم که باید شورای اقتصاد برای آن تصمیم بگیرد و ما منتظر تصمیم دولت هستیم.

۱۹ مهر ۱۳۹۶

پایش ماهواره‌ای اراضی کشاورزی در ۳ منطقه کشور آغاز شد

کشاورز: پایش ماهواره‌ای اراضی و محصولات کشاورزی در ۳ منطقه کشورمان با همکاری سازمان فائو و برای قابل پیش‌بینی کردن کشاورزی و رصد آن آغاز شد. سازمان فائو در این پروژه انتقال فناوری را به کشورمان خواهند داشت.

۱۸ مهر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهادکشاورزی:

ضریب خوداتکایی تولید کلزا باید به ۳۰ درصد برسد

معاون امور زراعت در وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اهمیت غذایی کلزا گفت: ضریب خوداتکایی در تولید این محصول باید طی ۳ سال آینده به ۳۰ درصد برسد.

۲۹ شهریور ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

علوفه مورد نیاز باید در داخل تولید شود

کشاورز: تولید محصولات علوفه ای کم آب‌بر و متناسب با شرایط آب و اقلیم کشور ضروری است. در زمینه تولید محصولات علوفه ای باید به دنبال محصولاتی باشیم که علاوه بر کم آب بر بودن، با شرایط اقلیمی کشور سازگار بوده و در عین حال پرمحصول و باکیفیت باشند. گیاه سورگوم عملکردش دو برابر ذرت است و ۵۰ درصد آب کمتر مصرف می کند و ارقام جدید آن به لحاظ کیفیت برای دام بسیار مناسب هستند.

۲۵ شهریور ۱۳۹۶
معاون وزیر جهادکشاورزی:

شخم از عوامل مهم فرسایش خاک است

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت، یکی از مهم ترین علت های فرسایش خاک را شخم زمین دانست و از کشاورزان خواست به هیچ وجه زمین ها را پیش از زمان کاشت، شخم نزنند.

۲۴ شهریور ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

بخش آب نیازمند تفکر و تدابیر جدید است

معاون امور زراعی وزیر جهاد کشاورزی گفت: حوزه آب کشور امروز نیازمند تفکر، اندیشه و تدابیر جدید است و دانش امروز ما برای مدیریت این مشکل و بحران کافی نیست.