۱۱ مهر ۱۳۹۵

واگذاری اداره ۵۰ درصد مدارس به بخش خصوصی تا ۱۰ سال آینده/ تعلیم و تربیت یک کالای عمومی است

گزارش// حامیان خصوصی سازی: آموزش‌ و پرورش نشان داده‌که توانایی بهسازی مدارس کشور را ندارد و مبالغ هنگفتی از بودجه خود را صرف هزینه‌های مدیریتی «غیر آموزشی» می‌کند. باید تلاش شود طی ۱۰ سال آینده اداره ۵۰ درصد مدارس به بخش خصوصی واگذار شود./ منتقدان خصوصی سازی: آنچه که در حال وقوع است، خصوصی‌سازی آموزش و پرورش است چرا که شاهد واگذاری اموال و فرصت‌های دولتی به بخش خصوصی هستیم. از نظر اقتصاد آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت یک کالای عمومی است و لیبرال‌ترین مکاتب هم کالای عمومی را به بخش خصوصی واگذار نمی‌کنند.

۲۷ دی ۱۳۹۴

لیبرال‌ترین اقتصاددان‌ها هم در حاکمیتی بودن آموزش و پرورش شک نکرده‌اند

در توسعه مشارکت‌های مردمی مدنظر آموزش و پرورش چند اصل داریم. اصل اول کالای عمومی بودن تعلیم و تربیت است. اصل دوم حاکمیتی بودن عرصه تعلیم و تربیت است که نباید نقض شود. اصل سوم حوزه مشارکت مردم است که اسم کاملش می‌شود سریان و جریان مردم‌سالاری دینی در عرصه آموزش و پرورش. مشارکت مردم فقط پول دادن نیست. مردم باید در تصمیم‌سازی آموزش و پرورش هم مشارکت کنند و آموزش و پرورش باید برای این قضیه فکر کند.

۲۲ دی ۱۳۹۴

در برنامه ثریا، با موضوع خصوصی‌سازی آموزشی چه گذشت؟

اگر دولت به بخش آموزش و پرورش به عنوان یک بخش حاکمیتی نگاه کند باید بودجه آن را تأمین کند چه چیزی مهم‌تر از آموزش و پرورش است؛ ما در حال حاضر می‌بینیم دولت به خیلی از صنایع که اتفاقاً در دنیا به بخش خصوصی واگذار می‌شود حاضر است حمایت کند و یارانه بدهد، چرا به آموزش و پرورش یارانه‌ای نمی‌دهد؟

۴ دی ۱۳۹۴

هشدار دکتر پیغامی درباره خصوصی‌سازی آموزش و پرورش توسط دولت/ لیبرال ترین مکاتب، این کالای عمومی را به بخش خصوصی واگذار نکرده‌اند

روز گذشته رئیس جمهوری، لایحه تأسیس و اداره مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی غیردولتی را برای طی تشریفات قانونی به مجلس شورای اسلامی تقدیم کرد.

۵ آذر ۱۳۹۴

خصوصی سازی در حوزه آموزش و پرورش، فرصت ها و تهدیدها

دومین نشست کمیسیون تعلیم و تربیت دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، با موضوع «خصوصی سازی در حوزه آموزش و پرورش(فرصت ها و تهدیدها)» روزچهار شنبه ۱۳۹۴/۹/۴ در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.

۲۴ آبا ۱۳۹۴

بسته خروج از رکود برای «اقتصاد» نوشته نشده است/ هدف حل مشکل خودروسازان و بانک‌ها است

یک اقتصاددان گفت: هدف بسته خروج از رکود، حل مشکل خودروسازان و بانک‌ها است؛ در حقیقت، این بسته برای اقتصاد ایران نوشته نشده است.

۱۵ تیر ۱۳۹۴
"مدیریت اقتصاد باتحریم"

پیغامی: تحریم با مذاکره و سازش با کدخدا تمام نمی‌شود

یک کارشناس اقتصادی ضمن تأکید بر اینکه تحریم تنبیه اقتصادی خاص کشورهای حرف‌گوش‌کن نیست و تصور این را که رفع تحریم نیازمند سازش با کدخدا و مذاکره است، غلط دانست و گفت: تحریم چیزی نیست که با مذاکره تمام شود. تحریم متداول و همیشگی است.

۱۴ تیر ۱۳۹۴
یک استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع):

تحریم­‌ها خدمت ناخواسته غرب به ایران است/ هزینه تحریم برای آمریکا بیشتر از ایران است

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) با بیان این که تحریم‌های اقتصادی علیه ایران خدمت ناخواسته غرب به ایران است، گفت: در واژه اقتصاد مقاومتی یک واژه سیاسی نیست که با ملاحظات سیاسی مطرح شده باشد و در علم اقتصاد سابقه‌ای نداشته باشد.

۳ تیر ۱۳۹۴
کارشناس اقتصاد:

تحریم اقتصاد آخرین تیر در ترکش دشمن است/ اقتصاد مانند هر بنایی نیاز به مقاوم‌سازی دارد

کارشناس اقتصاد با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی قبل از علم و دین و نقل، یک مفهوم عقلی است، گفت: امور اقتصادی آخرین تیر دشمن است.

۲۵ خرد ۱۳۹۴

اقتصاد دانش بنیان و فرصت هایی که دیده نمی شوند!

یکی از نقاط ضعف اقتصاد کشور پایین بودن میزان خلاقیت و ابتکار و ضعف فناوری بنگاه‌های اقتصادی و عدم استفاده بهینه از پتانسیل موجود در سرمایه انسانی کشور است که کشورمان را در مقابل تحریم های گوناگون آسیب پذیر نموده است و رفع آن ها از طریق اقتصاد دانش بنیان می تواند بسیار مفید واقع شود.

۲۴ خرد ۱۳۹۴
بررسی نقش دانشکده اقتصاد در تحقق اقتصاد مقاومتی در برنامه حذف و اضافه

دانشجویان ما حتی ۲ واحد تئوری‌ مقاوم‌سازی‌ اقتصاد نمی‌خوانند/ دانشکده‌ اقتصاد ایران ۳۰ سال از علم اقتصاد عقب است

اقتصاد ایران امروز همچون کشتی‌ می‌ماند که بخش عظیم‌تر آن زیر است. از اقتصاد آنچه در افکار عمومی بیشتر جا افتاده است، آن ناکارامدی‌ها و نواقص است. چون دانشگاهیان ما عادت کرده‌اند آنها را تنها پررنگ کنند.

۱۹ خرد ۱۳۹۴
استاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) در همایش تحریم یا خودتحریمی

دنیای آینده دنیای تحریم‌هاست/ تحریم‌ها کامل هم رفع شود تازه می‌شویم مجارستان

ستاد اقتصاد دانشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه مشکل اصلی اقتصاد ایران تحریم نیست، گفت: دنیای آینده دنیای تحریم‌هاست و بسیاری از کشورها در وضعیت خودتحریمی مراحل رشد و توسعه را گذراندند.

۱۴ مهر ۱۳۹۳
عادل پیغامی:

هنوز عده‌ای «اقتصاد مقاومتی» را مقوله‌ای سیاسی و غیرعلمی می‌دانند

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) از انتشار اثر جدیدش با عنوان «مجموعه مقالات اقتصاد مقاومتی در نظریه‌های علمی دنیا» در آینده نزدیک خبر داد و گفت: هنوز زبان مشترکی در بحث اقتصاد مقاومتی پیدا نکرده‌ایم.

۱۰ شهر ۱۳۹۳
معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع):

یک سیزدهم درآمد ایران از نفت است/اقتصاد ایران؛ اقتصاد پفکی نیست

معاون پژوهشی دانشگاه امام صادق (ع) با اشاره به اینکه مسئله نفت را آمریکا در اذهان ما بزرگ جلوه داده است، گفت: یک سیزدهم درآمد کشور از نفت است و اینکه میگویند دولت نفتی شده است، در اصل بودجه عمومی دولت می باشد و بودجه عمرانی آن نیست.