۵ شهر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

طرح شفافیت آرای نمایندگان به زودی در دستور کار مجلس

سیاوشی درباره زمان بررسی این طرح در صحن مجلس گفت: طبق اعلام هیئت رئیسه این طرح باید سه شنبه (۶ شهریور ۹۷) در صحن مطرح شود اما با توجه به حضور رئیس جمهور احتمالا به جلسه آینده موکول شود. البته چون این طرح اولین طرح با قید یک فوریت در نوبت است، به احتمال بسیار زیاد طی هفته آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت.

۲۶ تیر ۱۳۹۷

۲۷ درصد زنان ۱۹ تا ۴۹ ساله در یک سال اخیر مورد خشونت قرار گرفته‌اند

عضو فراکسیون زنان مجلس با بیان این که ۴۱ ماده از ۹۲ ماده لایحه تامین امنیت زنان در قوه قضائیه حذف شده است، از قوه قضائیه خواست که در بررسی لایحه دیدگاه های کل جامعه زنان را مد نظر قرار دهد.

۱۹ تیر ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

جرم‌انگاری در لایحه تأمین امنیت زنان باید حداقلی باشد که به حریم خانواده آسیبی وارد نکند

سیاوشی: اگر قرار است جرم‌انگاری در لایحه تأمین امنیت زنان صورت بگیرد باید حداقلی باشد که به حریم خانواده آسیبی وارد نکند اما نباید فراموش کرد که این لایحه می‌تواند دانش‌افزایی کند و با استفاده از رسانه‌ها آموزش‌های همگانی به مردم داد. با استفاده از این لایحه می‌توان بسیاری از کاستی‌های جامعه در ارتباط با منع خشونت علیه زنان را از میان برد؛ بنابراین باید تلاش کرد تا نگاه ویژه‌ای در قانون‌گذاری به وجود آورد که هدف آن آموزش، فرهنگ‌سازی و دانش‌افزایی باشد و نگاه قضایی را از روی آن برداشت.

۱۷ تیر ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

لایحه حمایت از حقوق کودکان و نوجوانان باید یک لایحه حمایتی باشد

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان اینکه اگر لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به تصویب ولایت مطلقه پدر و مادر زیر سوال نخواهد رفت اظهار کرد: من سخنگوی همه نماینده‌ها نیستم ولی تا آنجایی که اطلاع دارم تعدادی از نماینده‌ها اعتقاد دارند که پدر و مادر بد بهتر از سازمان بهزیستی است چون حتی اکثر مواقع کودک ترجیح می دهد در کنار خانواده به ویژه خواهر و برادرش باشد.

۲۶ خرد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

برای تسهیل تحصیل دختران متأهل قول‌های مساعدی داده شده است

سیاوشی: اکثر افرادی که در کودکی مجبور به ازدواج می‌شوند، در چرخه تحصیل قرار دارند. ضرورت ازدواج نکردن آن‌ها هم همین است که از چرخه آمورش خارج نشوند. این ازدواج‌ها جز ایجاد مشکلات متعدد و بازتولید فقر، نتیجه مثبتی برای آنان ندارد. خوشبختانه معاونت امور زنان آموزش و پرورش همکاری‌های خوبی در زمینه آموزش برای حذف این فرهنگ و نشان دادن مصائب و مشکلات آن داشته است؛ اما مشکلی که پیش می‌آید این است که این دختران، بعد از ازدواج حق ورود به مدرسه را ندارند که اگر امکان بازگشت آنان به تحصیل فراهم شود، می‌توان مشکلات زیادی را از دوش آنان برداشت؛ که خوشبختانه در این زمینه قول‌های مساعدی داده شده است.

۲۶ خرد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

رسانه ملی در مقابله با کودک‌همسری نقش ویژه‌ای دارد

سیاوشی: یکی از ابزارهایی که می‌تواند کمک شایانی به ما در حذف فرهنگ کودک همسری داشته باشند، رسانه ملی است. از جایی که رسانه ملی ما در دور دست‌ترین روستاها هم در دسترس است، اگر حتی یک تیزر چندثانیه‌ای که مخاطب به دیدن آن راغب شود پخش کنند، خود می‌تواند تأثیر بسزایی در حل خیلی از معضلات این پدیده بکند و بعضاً از آن‌ها جلوگیری به عمل آورد. بنده بارها و بارها از مسئولان صدا و سیما این درخواست را داشته‌ام که تاکنون میسر نشده که امیدوارم عملی شود.

۲۲ خرد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

لایحه منع خشونت علیه زنان هنوز به دست نمایندگان نرسیده است

عضو فراکسیون زنان مجلس گفت: خشونت خانگی در طبقات دچار فقر فرهنگی و اقتصادی به شکل مضاعف وجود دارد.

۱ خرد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

خشونت علیه زنان در لایحه تأمین امنیت تعریف و به رسمیت شناخته شده است

سیاوشی: خشونت علیه زنان در لایحه تأمین امنیت تعریف و به رسمیت شناخته شده است، موارد متفاوتی از خشونت مانند روانی، عاطفی، گفتاری، اقتصادی در لایحه دیده شده و در واقع این لایحه خلأهای قانونی نسبت به جامعه زنان را پر خواهد کرد و در آن تعریفی از خشونت ارائه شده که در قوانین ما سابقه نداشته است. برای جنبه عمومی و خصوصی خشونت نیز کیفر و مجازاتی در نظر گرفته شده است البته تنها خشونت جسمی موردنظر نیست بلکه یکی از خشونت‌هایی که دیده شده خشونت گفتاری است که در حال حاضر در سطح جامعه به‌وفور دیده می‌شود درواقع تعریف و مصادیق خشونت در این لایحه ذکر شده است.

۱ خرد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

خشونت خانگی علیه زنان بالاترین نوع خشونت در کشور است

سیاوشی: اینکه خشونت خانگی علیه زنان بالاترین نوع خشونت در کشور است؛ به همین دلیل ما بر تعیین تکلیف سریع‌تر لایحه منع خشونت علیه زنان اصرار داریم و پیگیری‌های زیادی داشتیم.

۲۸ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

فیلم «هندی و هرمز» یکی از تأثیرگذارترین آثار سینمایی در حوزه کودک‌همسری است

عضو فراکسیون زنان مجلس، فیلم «هندی و هرمز» را یکی از تاثیرگذارترین آثار سینمایی در حوزه کودک‌همسری توصیف کرد.

۲۶ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

قانون فرهنگ‌ساز است و می‌تواند تأثیرات لازم را در جامعه داشته باشد

سیاوشی: ما معتقدیم قانون فرهنگ‌ساز است و می‌تواند تأثیرات لازم را در جامعه داشته باشد. البته یک عامل اصلی و فراگیر نخواهد بود مگر اینکه ما یک پشتوانه آموزشی را در این مورد و همه زمینه‌های دیگر داشته باشیم و به‌خوبی فرهنگ‌سازی کنیم. موردی که در فیلم هندی و هرمز به‌خوبی نمایش داده شد این بود که این بچه‌ها نه‌تنها دوران کودکی خودشان را کامل نمی‌کنند بلکه از چرخه آموزشی خارج می‌شوند و مهارت‌های کافی را پیدا نمی‌کنند و همچنان این چرخه ادامه دارد.

۲۶ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

ازدواج کودکان پایدار نیست

سیاوشی: طلاق در ازدواج‌های کودکان بالا است و باید به‌گونه‌ای تلاش کرد که ازدواج پایدار تقویت شود چراکه اغلب این ازدواج‌ها به دلایل مختلف پایدار نیستند چون اغلب در خانواده‌های بسیار فقیر و در حاشیه شهرها اتفاق می‌افتد.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

۹۰ درصد کودک‌همسری‌ها در خانواده‌های بی‌بضاعت و فقیر اتفاق می‌افتد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: کودک‌همسری ناشی از فقر است و در محلاتی که از ضعف اجتماعی برخوردار هستند، بیشتر اتفاق می‌افتد.

۲۴ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

بین بخش‌های حاکمیتی و مؤسسات حمایتی فهم مشترکی از پدیده کودک‌آزاری وجود ندارد

سیاوشی: باید آسیب کودک‌آزاری را به رسمیت بشناسیم. بین بخش‌های حاکمیتی و مؤسسات حمایتی فهم مشترکی از پدیده کودک‌آزاری در جامعه ما وجود ندارد. برخی مسئولان قائل به این هستند که کودک‌آزاری در ایران نسبت به سایر دنیا بسیار کم است اما باید بپذیریم که با این پدیده مواجه هستیم. دستگاه‌های متولی امور فرهنگی از جمله صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت ارتباطات، وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم باید حدود و وظایفشان در مورد مسائل کودک و نوجوان مشخص شود اما در لایحه به این موضوع ضعیف پرداخته شده است.

۲۳ ارد ۱۳۹۷
عضو فراکسیون زنان مجلس:

در کنار اجرای طرح مداخله در طلاق، طرح مداخله در ازدواج نیز اجرایی می‌شود

نماینده تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: با وجود اینکه نرخ طلاق در کشور افزایش آن چنانی ندارد در مقابل نرخ ازدواج کاهش معناداری دارد.