۱۶ تیر ۱۳۹۷

راهکارهایی برای مهار نقدینگی/دولت باید بر ناتوانی خودش در کنترل نقدینگی غلبه کند

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با بیان این که دولت باید رشد شتابان نقدینگی را کاهش دهد به ارائه راهکارها و پیشنهادهایی در این زمینه پرداخت.

۷ تیر ۱۳۹۷

۸۷ درصد از نقدینگی در بانک‌ها حبس شده است/رئیس جمهور تیم اقتصادی جوان و با انگیزه به کابینه دولت وارد کند/اولین مشکل اقتصاد، سیاست‌های بودجه‌ای و هزینه‌ای دولت است

اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس می گویند: متاسفانه در امر اقتصاد دچار روزمرگی شده ایم و در شرایط ویژه‌ای قرار داریم، لذا نیاز است که برای تحقق راهبرد‌های رئیس جمهور تیم اقتصادی جوان و با انگیزه که می تواند با تحریم‌ها به صورت هوشمندانه برخورد کند به کابینه دولت وارد شود.

۱۹ شهر ۱۳۹۶
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

بخش مهمی از رشد اقتصادی فصل بهار به خاطر انتشار اوراق خزانه بوده است

مظاهری: در شرایط فعلی، بانک ها از بازار سود ۱۵ درصد به دست نمی آورند و اگر طبق ضوابط این رقم را پرداخت کنند، ترازنامه آنها منفی می شود و این بزرگترین خسارتی است که به نظام بانکداری وارد می شود. وقتی یک بانک در شرایط تورمیِ ۱۰ درصد مجبور است سود ۱۵ درصدی بدهد، ناچار است با روش های عجیب و غریب از تسهیلات گیرندگان پول بگیرد. با همه خسارت هایی که انتشار اوراق خزانه داشت، باعث شد آقای روحانی بگوید رشد تولید ناخالص ما در ۳ ماهه نخست سال ۹۶ از ۳ درصد به ۷ درصد افزایش یافته است و این درحالی بود که بخش بزرگی از این سود بخاطر صدور این اوراق بود.

۱ ارد ۱۳۹۶
مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

نمایندگان مجلس طرحی پیرامون اصلاح قانون چک دارند

حکیمی، مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی: نمایندگان مجلس طرحی را در زمینه صدور چک در دست تهیه دارند و بانک مرکزی نیز پیشنهادهای اصلاحی را برای بحث چک الکترونیکی به آنها ارائه کرده است./ زیرساخت‌های فنی مورد نیاز برای اجرای چک الکترونیکی در نظام بانکی اعم از بانک مرکزی و سایر بانک‌ها آماده است، اما باید الزامات قانونی و حقوقی مورد نیاز آن نیز مهیا شود.

۲۴ فرو ۱۳۹۶
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

می‌‌توانستیم در ۳ سال گذشته ارز را تک نرخی کنیم

مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی: در سه سال گذشته می‌توانستیم ارز را تک نرخی کنیم که متأسفانه فرصت ها را از دست دادیم، این کار جزو قول‌های دولت یازدهم بود و هر روزی که این کار عقب می‌افتد اقتصاد کشور لطمه می‌بیند.

۱۷ فرو ۱۳۹۶
رئیس اسبق بانک مرکزی:

نرخ بالای سود بانکی ضربه به تولید است

رئیس اسبق بانک مرکزی معتقد است اولین مانع اشتغال و تولید، سیاست‌هایی است که دولت در قبال فضای کسب‌وکار و بخش خصوصی در پیش گرفته است. اگر فضای کسب‌وکار فضایی پر‌نشاط، با حسن نیت و با اعتقاد به بخش خصوصی و به‌دور از بوروکراسی و فساد اداری باشد، می‌توان به رونق سرمایه‌گذاری در تولید امید‌وار بود.

۲۳ بهم ۱۳۹۵
وزیر اسبق اقتصاد:

دولت یازدهم در تنظیم و اتخاذ سیاست‌های منسجم اقتصادی بسیار ضعیف عمل کرده است

رئیس کل پیشین بانک مرکزی در واکنش به برخی سخنان منسوب به عبده‌تبریزی درباره آنچه به عنوان احتمال نکول سپرده‌ها در برخی بانک‌های خصوصی بیان شده است، گفت: مشکلات کنونی ناشی از سیاست‌ها و نبود توازن بودجه دولت است.

۱۹ آذر ۱۳۹۵
رئیس اسبق بانک مرکزی:

پرداخت‌های دستوری بانک‌ها منجر به ایجاد مشکلات بزرگی برای آن‌ها شده است

مظاهری، رئیس اسبق بانک مرکزی:پرداخت‌های دستوری بانک‌ها منجر به ایجاد مشکلات بزرگی برای بانک‌ها شده است./ زمانی که امکان تامین منابع از سیستم بانکی و دولت نبود به صورت وام و تعهد دولت منابع تامین شد که همین امر موجب شد تا میزان بدهی‌های دولت به رقم قابل توجهی برسد.

۲۲ آبا ۱۳۹۵
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

رشد ۲۸ درصدی نقدینگی برای اقتصاد کشور خطرناک است

رئیس کل اسبق بانک مرکزی با اشاره به رشد ۲۸ درصدی نقدینگی گفت: خطر اصلی این است که وقتی نقدینگی بیشتر از تورم در اقتصاد رشد کند ممکن است که قیمت ها تثبیت شود اما گویا در موتور اقتصادی کشور ماسه ریخته باشند مانع از روغن کاری موتورهای اقتصاد می شود.

۱۹ آبا ۱۳۹۵
معاون اقتصادی بانک مرکزی:

بانک مرکزی نرخ ارز را تعیین نمی‌کند

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بازار است که نرخ ارز را تعیین و بانک مرکزی از تعدیل نرخ به گونه‌ای که به صادرات و تولید کمک کند و در عین حال به تقاضای سفته بازی دامن نزند حمایت می‌کند.

۱۷ آبا ۱۳۹۵
رئیس اسبق بانک مرکزی:

دولت باید انتخاب اعضای هیات مدیره بانکها را با معیارهای کارآمدی انجام دهد

رئیس کل اسبق بانک مرکزی گفت: برای رونق تولید باید بازار سرمایه تقویت شود و دولت نباید بازار سرمایه را که مقداری رونق دارد به سرنوشت بانک ها دچار نکند.

۱۶ آبا ۱۳۹۵
رئیس کل اسبق بانک مرکزی:

پیش‌بینی رئیس‌ سابق بانک مرکزی از نرخ دلار

رئیس‌کل اسبق بانک مرکزی گفت: اگر دولت نرخ ارز را دستوری پایین نگه ندارد نرخ ارز سال آینده بیش از ۴۰۰۰ تومان خواهد شد.

۱۷ مهر ۱۳۹۵
رئیس اسبق بانک مرکزی:

استقلال بانک مرکزی به حاشیه رفت

مظاهری، رئیس اسبق بانک مرکزی: نه در طرح مجلس و نه در لایحه دولت برای اصلاح نظام بانکی استقلال بانک مرکزی به شکل جدی مطرح نشده است/ اینکه چرا دولت حاضر نشده است لایحه مربوط به اصلاح نظام بانکی را تقدیم مجلس کند به این علت است که دولت ها نمی خواهند دست و پای خود را ببندند و مایل نیستند دستگاهی مثل مجلس بر آنها نظارت کند.

۳ مهر ۱۳۹۵
رئیس اسبق بانک مرکزی:

پذیرش همه سیاست‌های FATF قابل قبول نیست

در برنامه تیتر امشب مظاهری رئیس کل پیشین بانک مرکزی با تأکید بر ضرورت عضویت در FATF گفت: این عضویت به معنای پذیرفتن سیاست کنونی نیست، ایزدی کارشناس مسائل بین‌الملل هم گفت در تاریخچه FATF و برجام بحث مشروط بودن جواب نداده است.

۹ شهر ۱۳۹۵
رئیس اسبق بانک مرکزی:

نقش کمرنگ طرحهای بانکی به استقلال بانک مرکزی

رئیس اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه همه قوانین و مقررات بانکداری ما بر اساس قانون بانکداری بدون رباست، افزود: در لایحه دولت و طرح مجلس به استقلال بانک مرکزی اشاره ای نشده که باید اصلاح شود.