۲۵ شهریور ۱۳۹۵

عضو هیات علمی دانشگاه تهران: تعابیر متفاوتی برای برابری جنسیتی داریم

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با انتقاد از بحث برابری جنسیتی در ایران گفت: اساسا رویکرد غرب در برابری جنسیتی است ولی در ایران به دلیل تعابیر مختلفی که برای برابری جنسیتی دارند از عدالت جنسیتی استفاده می کنند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۵

سنوات زناشویی در ایران افزایش یافت

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: در سال ۱۳۰۰ سنوات زناشویی – به دلیل آنکه امید زندگی حدود ۴۰ سال بود – به ۲۰ سال رسید اما به تدریج همراه با افزایش امید زندگی زنان، در سال ۱۳۹۰ به ۴۲ سال رسیده است.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۵

ایران ۳۱ میلیونی در راه نیست!

جمعیت ایران و کاهش و افزایش آن و همچنین مسائلی در مورد تناسب جنسی جمعیت، موضوعاتی است که در ایران هرچند وقت یک بار دستاویز شایعات و حدس و گمان‌های غیرعلمی قرار می‌گیرد. ایران آینده سالمند است! ایران ۳۱ میلیونی در راه است! و جملاتی از این دست را همه ما در جاهای مختلف شنیده‌ایم در حالی که در مورد راست یا دروغ بودن این جملات ابهامات زیادی وجود دارد. هشداری که مقام معظم رهبری در مورد کاهش جمعیت در آینده و البته لزوم اتخاذ تدابیر درست جمعیتی مطرح کرد درست و سنجیده بود، زیرا جمعیت آینده ایران به سمت پیری حرکت می‌کند. با وجود این، نباید این هشدار سنجیده را با ترساندن و جملات بی‌پایه و اساس یکی کرد. جمعیت‌شناسان و متخصصان مسائل جمعیتی در ایران بیش از هر کسی از دست بردن و تغییر در یافته‌ها و آمارهای جمعیتی و ارائه اخبار دروغ به جامعه ناراحت و حتی خشمگین می‌شوند، زیرا یافته‌های جمعیتی مانند برخی رشته‌های علوم انسانی نیست که بتوان به طرق مختلف آن را تفسیر کرد.

۱۰ بهمن ۱۳۹۴

نواخته شدن زنگ خطر کاهش گرایش به ازدواج

بالا رفتن سن ازدواج روز به روز درجامعه ما که کشوری اسلامی بوده و در دین اسلام، به آن بسیار توجه شده،درحال گسترش است که یکی ازعوامل آن مسائل اقتصادی بوده،در حالی که عدم اعتماد به یکدیگر، احساس مسئولیت و ترس از ازدواج از علل دیگر هستند.

۶ مهر ۱۳۹۴

یک جمعیت شناس: تعداد پسران مجرد ۱۰ سال دیگر زیاد می شود/ مضیقه ازدواج برای دختران متولد ۵۰ و ۶۰

یک جمعیت شناس معتقد است که ۱۰ سال آینده پسران متولد دهه ۷۰ با بحران ازدواج مواجه می شوند چون هم از طرفی به خاطر کاهش باروری تعداد دختران کم شده و از طرفی دختران تمایل کمتری به ازدواج دارند.