۷ شهر ۱۳۹۶
یک جمعیت شناس:

نمی‌توان ارزیابی درستی از ریسک طلاق در ازدواج‌هایی که در سنین مختلف رخ می‌دهد ارائه داد

کاظمی پور: در کل نمی‌توانیم به طور قطع و یقین بگوییم زنانی که در سنین بالا و یا در سنین پایین ازدواج کرده‌اند، ریسک طلاق بیشتر یا کمتری دارند چون آمار تفکیک‌شده و دقیقی در این رابطه وجود ندارد و در مجموع طلاق برخواسته از گروهی است که در سال‌های قبل ازدواج کرده‌اند. مگر این‌که ازدواج‌های هرسال را بر مبنای طلاق‌های همان یک سال اول در نظر بگیریم

۲۶ مرد ۱۳۹۶

تعداد مردان دارای همسر از زنان متاهل در سرشماری ۹۵ فزونی گرفته است

در سرشماری ۹۵ تعداد مردان دارای همسر ۲۱ میلیون و ۲۵۹ هزار و ۲۶۹ نفر اعلام شده است در حالی که زنان دارای همسر ۲۱ میلیون و ۱۴۰ هزار و ۵۲۳ نفر سرشماری شده اند. از آنجا که در شرایط فرهنگی و اعتقادی ایرانیان امکان چند همسری از سوی زنان وجود ندارد، جای سوال این است که چگونه زنان دارای همسر حدود ۱۱۸ هزار نفر کمتر از مردان هستند؟

۳ مرد ۱۳۹۶

حدود ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور وجود دارد که چهارمیلیون نفر از آن‌ها بالای ۲۸ سال دارند

یکی از مهم‌ترین مسائل کشورمان در سال‌های اخیر، افزایش سن ازدواج و کاهش نرخ آن بوده است که سلامت اخلاقی جامعه را تهدید می‌کند. درواقع در حالی نرخ ازدواج از حدود ۹۰۰ هزار در سال ۸۹ به حدود ۶۸۰ هزار در سال ۹۴ کاهش یافته است که حدود ۱۲ میلیون جوان مجرد در سن ازدواج در کشور قرار دارند که چهارمیلیون نفر از آنها بالای ۲۸ سال دارند.

۱۹ تیر ۱۳۹۶
عضو هیات علمی دانشگاه تهران:

با وجود کاهش نرخ رشد جمعیت، شاهد افزایش موالید هستیم

کاظمی پور: رشد سالانه جمعیت در سرشماری اخیر ۱٫۲۴ درصد بوده است. این رقم نسبت به دوره پنج‌ساله ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ که ۱٫۲۹ درصد بوده، ۰٫۰۵ درصد کم شده است. اما با وجود کاهش نرخ رشد جمعیت، شاهد افزایش موالید هستیم؛ به‌طوری‌که در پنج‌ساله ۱۳۸۵ تا ۱۳۹۰ و پنج‌ساله ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۵ تقریباً سالی یک میلیون افزایش جمعیت داشتیم. در مجموع طی پنج سال اخیر جمعیت ایران حدوداً ۴میلیون و ۹۸۲ هزار نفر افزایش داشته و به بیش از ۷۹ میلیون نفر رسیده است.

۱۳ تیر ۱۳۹۶
کارشناس جمعیت:

درصورت کنترل سقط‌های غیر عمد نرخ باروری به ۲٫۲ میرسد

کاظمی پور: در حال حاضر نرخ باروری در ایران حدودا ۱٫۹ کودک بوده و این رقم میانگین باروری در کل کشور است. چنانچه سقط‌های غیر عمد در کشور کنترل شوند، نرخ باروری از ۱٫۹ درصد ممکن است به ۲٫۲ درصد برسد.

۱۳ تیر ۱۳۹۶
کارشناس جمعیت:

سالانه ۳۰۰ هزار سقط جنین در کشور انجام می‌شود

کاظمی پور: مسئولان وزارت بهداشت آمارهای ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار سقط در کشور را اعلام کرده‌اند افزود: در مقابل ۱٫۵ میلیون تولد، سالانه حدود یک پنجم این رقم سقط جنین در کشور اتفاق می‌افتد که شامل سقط‌های عمد و غیر عمد می‌شوند.

۲۴ شهر ۱۳۹۵

عضو هیات علمی دانشگاه تهران: تعابیر متفاوتی برای برابری جنسیتی داریم

عضو هیات علمی دانشگاه تهران با انتقاد از بحث برابری جنسیتی در ایران گفت: اساسا رویکرد غرب در برابری جنسیتی است ولی در ایران به دلیل تعابیر مختلفی که برای برابری جنسیتی دارند از عدالت جنسیتی استفاده می کنند.

۳۰ مرد ۱۳۹۵

سنوات زناشویی در ایران افزایش یافت

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: در سال ۱۳۰۰ سنوات زناشویی – به دلیل آنکه امید زندگی حدود ۴۰ سال بود – به ۲۰ سال رسید اما به تدریج همراه با افزایش امید زندگی زنان، در سال ۱۳۹۰ به ۴۲ سال رسیده است.

۳۱ فرو ۱۳۹۵

ایران ۳۱ میلیونی در راه نیست!

جمعیت ایران و کاهش و افزایش آن و همچنین مسائلی در مورد تناسب جنسی جمعیت، موضوعاتی است که در ایران هرچند وقت یک بار دستاویز شایعات و حدس و گمان‌های غیرعلمی قرار می‌گیرد. ایران آینده سالمند است! ایران ۳۱ میلیونی در راه است! و جملاتی از این دست را همه ما در جاهای مختلف شنیده‌ایم در حالی که در مورد راست یا دروغ بودن این جملات ابهامات زیادی وجود دارد. هشداری که مقام معظم رهبری در مورد کاهش جمعیت در آینده و البته لزوم اتخاذ تدابیر درست جمعیتی مطرح کرد درست و سنجیده بود، زیرا جمعیت آینده ایران به سمت پیری حرکت می‌کند. با وجود این، نباید این هشدار سنجیده را با ترساندن و جملات بی‌پایه و اساس یکی کرد. جمعیت‌شناسان و متخصصان مسائل جمعیتی در ایران بیش از هر کسی از دست بردن و تغییر در یافته‌ها و آمارهای جمعیتی و ارائه اخبار دروغ به جامعه ناراحت و حتی خشمگین می‌شوند، زیرا یافته‌های جمعیتی مانند برخی رشته‌های علوم انسانی نیست که بتوان به طرق مختلف آن را تفسیر کرد.

۱۰ بهم ۱۳۹۴

نواخته شدن زنگ خطر کاهش گرایش به ازدواج

بالا رفتن سن ازدواج روز به روز درجامعه ما که کشوری اسلامی بوده و در دین اسلام، به آن بسیار توجه شده،درحال گسترش است که یکی ازعوامل آن مسائل اقتصادی بوده،در حالی که عدم اعتماد به یکدیگر، احساس مسئولیت و ترس از ازدواج از علل دیگر هستند.

۷ مهر ۱۳۹۴

یک جمعیت شناس: تعداد پسران مجرد ۱۰ سال دیگر زیاد می شود/ مضیقه ازدواج برای دختران متولد ۵۰ و ۶۰

یک جمعیت شناس معتقد است که ۱۰ سال آینده پسران متولد دهه ۷۰ با بحران ازدواج مواجه می شوند چون هم از طرفی به خاطر کاهش باروری تعداد دختران کم شده و از طرفی دختران تمایل کمتری به ازدواج دارند.