۱۲ تیر ۱۳۹۸

ایرادات شورای‌نگهبان به موافقت نامه‌پاریس پابرجاست

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: سازمان حفاظت محیط‌زیست سند پیوستی یا سند تعهدات را همراه موافقت‌نامه پاریس به مجلس نفرستاد. شورای نگهبان نیز نسبت به این موافقت‌نامه هم ایراد گرفت و هم ابهام داشت. این ایرادات هنوز پابرجا هستند.

۲۶ تیر ۱۳۹۷
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین عنوان کرد:

کمبود آب بهانه محدودیت کشت برنج در استان‌های شمالی

شریعت نژاد با بیان اینکه سالانه مقداری زیادی آب از رودخانه‌های شمال کشور و ارتفاعات به دریا ریخته می‌شود گفت: کاهش سطح کشت برنج به دلیل کمبود آب در حالی است که طبق گفته مسئولین وزارت نیرو یکی از مشکلات اساسی استان‌های شمالی کشور ( مازندران و گیلان) عدم توان مهار آب‌های روان است. به نظر می‌رسد رغبت برای واردات برنج بیش از تولید داخلی آن است.

۲۵ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

مسبب انحلال طرح‌های جنگلداری وزارت کشاورزی و دولت است/ سازمان جنگلها و مراتع خودش را مجهز نکرده است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس،گفت: قبل از سال ۱۳۳۸ اجرای طرح‌های جنگل در شمال کشور وجود نداشت و سازمان جنگل ها و مراتع کار حفاظت از جنگل را برعهده داشت.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

برای تکمیل قانون انتزاع بایستی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان به وزارت کشاورزی منتقل شود

شریعت نژاد: برای تکمیل قانون انتزاع بایستی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، سازمان توسعه تجارت (در بخش کشاورزی) و دفتر صنایع غذایی وزارت صنعت، معدن و تجارت از وزارت صمت به وزارت کشاورزی منتقل شود. تکمیل قانون انتزاع شرایط را برای تامین حداکثری امنیت غذایی در کشور فراهم می‌کند. متاسفانه وزارت جهادکشاورزی در اجرای صحیح قانون انتزاع موضع انفعالی دارد و خواستار بازپس گیری حق خود از وزارت صنعت، معدن وتجارت نیست. سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در جهت تامین امنیت غذایی حرکت نمی کند.

۲۱ تیر ۱۳۹۶
رئیس کمیته محیط زیست مجلس اعلام کرد:

عدم ارائه برنامه اجرایی توافق پاریس به مجلس

شریعت‌نژاد در خصوص توافق‌نامه زیست‌محیطی پاریس گفت: سند برنامه اقدام ملی باید جهت اطلاع نمایندگان ارائه شود تا به تصویب نمایندگان مجلس برسد همان‌طور که برنامه‌های جاری نیز به تصویب کشور می‌رسد.

۱۰ تیر ۱۳۹۶
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفتگو با عیارآنلاین:

وزارت بازرگانی انگیزه‌ای برای صادرات نخواهد داشت

شریعت نژاد در خصوص لایحه تفکیک وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت گفت: اینکه ما آزمون و خطا کنیم و دوباره اشتباه گذشته را تکرار کنیم منطقی نیست. مسئله اساسی این است که وزارت بازرگانی فقط به‌دنبال واردات است و برای صادرات انگیزه‌ای ندارد.

۳ تیر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

سازمان جنگل ها توان مقابله با بیابان زایی را ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با انتقاد از توزیع ناعادلانه آب و به دنبال آن سیرصعودی بیابان زایی درکشور،گفت: سازمان جنگل ها به دلیل کمبود تجهیزات و نیروی انسانی توان مقابله با بیان زایی ندارد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

اجرای طرح ترسیب کربن با هدف مدیریت تغییرات اقلیمی است

شریعت نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس: اجرای طرح ترسیب کربن توسط سازمان‌جنگل‌ها با هدف مدیریت تغییرات اقلیم است. طرح ترسیب کربن از سال‌ها پیش مطرح است و در ایران هم سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری طرح الگوی را به صورت پایلوت در حسین آباد بیرجند اجرا کرد، در واقع تلاش شده تا به صورت های مختلف عملیاتی شود. اجرای طرح ترسیب کربن بهتر است در نقاطی از دنیا مانند جنگل‌های آمازون و پر پوشش استوایی که تخریب شدید پوشش گیاهی هم دارد، دنبال شود زیرا ظرفیت افزایش توسعه پوشش گیاهی بیشتری نسبت به ایران دارند، در کشور ما اما متوسط با شرایط آب و هوایی حرکت در این زمینه به سرعت و شدت مناطق مذکور امکان‌پذیر نیست.در قانون برنامه ششم توسعه نیز بر این موارد تاکید شده به نوعی که سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظف به جنگل‌کاری سالانه ۵۰۰هزار هکتار در طول برنامه و بر انجام اقداماتی چون تثبیت شن از طریق پوشش گیاهی توصیه شده زیرا به مدیریت تغییرات اقلیمی کمک می‌کند.

۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس عنوان نمود؛

خرید با واسطه دولت عاملی برای افزایش قیمت پرتقال/ تعاونی روستایی زیر بار ریسک خرید مرکبات نمی رود

شریعت نژاد، نماینده مجلس: توزیع مرکبات در بورس کالا موفقیت آمیز نیست، زیرا مرکبات بر طبق جنس تولید، نیازمند توزیع روزانه است. نگهداری بلندمدت مرکبات در انبارها در بورس کالا هزینه ساز است. خرید مستقیم محصولات کشاورزی از کشاورز، جزء رسالت قانونی تعاونی روستایی است، اما متاسفانه تعاونی روستایی ریسک خرید مرکبات را به عهده نمی گیرد. تنها راهکار حذف دلالان در صنعت کشاورزی تقویت تعاونی روستایی است زیرا تعاونی ها بطور مستقیم با شرایط تولید و هزینه های کشاورز در چرخه تولید در ارتباط هستند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
عضوکمیسیون کشاورزی:

تکنولوژی درکشت فراسرزمینی توسط کشور میزبان تامین شود

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس،گفت: اعزام نیروی کار ،صادرات محصولات با برند ایرانی و در اختیار گذاشتن تکنولوژی توسط کشور میزبان از الزاماتی است که در قرارداد های کشت فراسرزمینی باید مدنظر قرار بگیرد.

۱۷ بهمن ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

حذف تعاونی روستایی در زمینه خدمات کشاورزی، افزایش هزینه تولید را درپی دارد

عضوکمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه حذف تشکل ها ازجمله تعاونی روستایی در زمینه ارائه خدمات کشاورزی هزینه تولیدات کشاورزی را افزایش می دهد،گفت:توسعه تعاونی موجب هم افزایی در صنعت کشاورزی می شود.

۳ بهمن ۱۳۹۵
نماینده مجلس:

بیشتر نهاده‌های مرغی وارداتی است/ وزارت جهادکشاورزی در رفع انحصار واردات نهاده‌ها موفق نبوده است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با بیان اینکه بیشتر نهاده های تولید مرغ وارداتی است و از طریق واسطه ها در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد،گفت: وزارت کشاورزی ظاهرا برای رفع انحصار واردات کرده است، اما عملا چندان موفق نبوده است.

۲۵ شهریور ۱۳۹۵

پزشک خانواده و مشکلات حل نشده آن!

گزارش// ماجرا از قانون برنامه توسعه سوم شروع شد. جایی که اجرای برنامه پزشک خانواده به دولت تکلیف شد، اما به علل مختلف ماند تا سال آخر وزارت مسعود پزشکیان در وزارت بهداشت. در دوران وزارت کامران باقری لنکرانی نیز اجرای این برنامه در روستاها دنبال شد و آمارهایی از اجرای آن اعلام می‌شد، اما همزمان نارضایتی‌هایی هم وجود داشت

۲۵ شهریور ۱۳۹۵

دردسرسازی پزشک خانواده از زبان نمایندگان مردم

گزارش// طرح پزشک خانواده با هدف ارزیابی و پایش، در استان های فارس و مازندران به صورت پایلوت شکل اجرایی به خود گرفت تا با شناسایی نقاط ضعف و رفع این مشکلات در زمان اجرا، بتوان اجرای آن را به استان های دیگر تسری داد؛ موضوعی که با گذشت دو سال از زمان اجرای پایلوت آن، نه تنها منجر به شناسایی نقاط ضعف آن نشده بلکه گفته می شود مشکلاتی را برای مردم استان های فارس و مازندران ایجاد کرده است.

۷ دی ۱۳۹۴

۴ کمیسیون مجلس، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و برنامه ششم توسعه را تعیین کردند

کمیسیون های آموزش و تحقیقات، کشاورزی، آب و منابع طبیعی، عمران و صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، در جلسه امروز خود، اعضای کمیسیون تلفیق بودجه و برنامه ششم توسعه را انتخاب کردند.