۵ دی ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر کاردانش:

هنرستان‌های کاردانش با نقدینگی بیش از ۵۳ میلیارد بودجه سنواتی تجهیز می‌شوند

آذرکیش: امسال ۵۳ میلیارد و ۴۸۰ میلیون تومان بودجه سنواتی برای تجهیز هنرستان‌ها مدنظر داریم این اعتبار به خزانه تخصیص داده شده است و منتظر نقدینگی این اعتبار هستیم. یکی از روش‌های تجهیز هنرستان‌ها استفاده از ظرفیت دستگاه‌ها و موسسات تولیدی و خدماتی خارج از آموزش و پرورش است که امسال بخشی از کمبود اعتبارات ما از این قسمت تامین می‌شود.

۲۳ مهر ۱۳۹۶
مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش:

گرایش ۲۱ درصدی دانش‌آموزان به کاردانش پیش‌بینی می‌شود

مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش با اعلام جزئیات رشته‌های شاخه کاردانش، گفت: پیش‌بینی می‌کنیم در سال تحصیلی جاری، ۲۱ درصد دانش‌آموزان در شاخه کاردانش تحصیل کنند.

۲۴ تیر ۱۳۹۶

تحصیل ۶۵۰ هزار هنرجو در هنرستان‌های سراسر کشور

مدیرکل دفترکار دانش وزارت آموزش و پرورش از تحصیل ۶۵۰ هزار هنرجو در هنرستان های سراسر کشور خبرداد و گفت: این هنرجویان در ۷ هزار و ۱۰۰ هنرستان کشور مشغول به تحصیل هستند.

۳ تیر ۱۳۹۶

اجرای طرح «ارزشیابی‌ شایستگی محور» برای هنرجویان در سال تحصیلی جدید

آذرکیش، مدیرکل‌ دفتر آموزش کاردانش‌ وزارت آموزش و پرورش: امسال برای نخستین بار ارزشیابی‌ شایستگی‌ محور برای هنرآموزان‌ هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش که مبتنی بر اسناد بالادستی است در نظر گرفته می‌شود. بر اساس این نوع ارزشیابی‌ هنرآموزان‌ به صورت چند پودمان‌ آزمون می‌دهند و معدل آنها در پایان سال میانگین‌ این پودمان‌ها است. در شاخه کاردانش‌ شایستگی‌های غیر فنی‌ هنرآموزان‌‌ از طریق پودمان‌ها ارزیابی‌ می‌شود.

۱۷ خرد ۱۳۹۶

تناسب با نیاز بازار و آموزش مهارت‌های زندگی از اولویت‌های امسال طرح هدایت تحصیلی

آذرکیش، مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش وپرورش: با هدف آگاهی بخشی به دانش آموزان درخصوص آینده شغلی آنها، در فصل پنجم هدایت تحصیلی وظایفی برای استان ها و مناطق مشخص شده است. آگاهی بخشی به دانش آموزان در زمینه آینده شغلی ، توزیع متوازن دانش آموزان در رشته های مختلف تحصیلی را تسهیل می کند، بنابراین در دستورالعمل مربوطه، خواستار تلاش جدی استان ها برای جذب دانش آموزان در هنرستان ها شده ایم. در هدایت تحصیلی تلاش کردیم آموزش دانش آموزان ، متناسب با نیاز بازار کار باشد و مهارت های زندگی را نیز به آنها آموزش دهیم.

۱۷ خرد ۱۳۹۶

آگاهی بخشی به دانش آموزان درخصوص آینده شغلی آنها، در فصل پنجم هدایت تحصیلی

آذرکیش، مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش وپرورش: با هدف آگاهی بخشی به دانش آموزان درخصوص آینده شغلی آنها، در فصل پنجم هدایت تحصیلی وظایفی برای استان ها و مناطق مشخص شده است. آگاهی بخشی به دانش آموزان در زمینه آینده شغلی ، توزیع متوازن دانش آموزان در رشته های مختلف تحصیلی را تسهیل می کند، بنابراین در دستورالعمل مربوطه، خواستار تلاش جدی استان ها برای جذب دانش آموزان در هنرستان ها شده ایم.

۱۸ فرو ۱۳۹۶

فعالیت ۴۱۰۰ هنرستان کاردانش در کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: سال گذشته، ۱۵۳ هزار دانش‌آموز در شاخه کاردانش ثبت‌نام کردند که حدود ۱۷ درصد را تشکیل می‌دهند و این‌ ورودی‌ها مشخص می‌کند که ورود به شاخه کاردانش اجباری نیست؛ ۱۵۳ هزار دانش آموز نیز به رشته فنی‌وحرفه‌ای رفتند و جمعاً ۳۰۶ هزار دانش‌آموز از پایه نهمی‌ها در سال تحصیلی جاری ثبت‌نام کردند. هنرستان کاردانش و ۲۷۰۰ هنرستان فنی و حرفه‌ای است و در مجموع ۶۵۰ هزار هنرجو در حال حاضر در این تعداد هنرستان تحصیل می‌کنند که ۳۵۰ هزار هنرجوی آن در شاخه کاردانش و در پایه دهم و سوم نظام قدیم تحصیل می‌کنند.

۱۵ فرو ۱۳۹۶
مدیر کل دفتر کاردانش آموزش و پرورش:

رایزنی برای ایجاد رشته‌های جدید کاردانش انجام شده است

آذرکیش، مدیر کل دفتر کاردانش آموزش و پرورش: رشته‌های کنونی کاردانش قدیمی نبوده و همواره متناسب با نیازهای روز این رشته‌ها راه‌اندازی می‌شود. برای ایجاد رشته‌های جدید باید در شورای عالی رشته‌های مورد بحث به تصویب برسد و پس از آن عناوین جدید به رشته‌های گروه کاردانش اضافه می‌شود. اکنون رایزنی‌هایی برای ورود رشته‌های جدید در تمامی حوزه‌های رشته کاردانش یعنی صنعت، خدمات، کشاورزی و هنر انجام شده است. اکنون ۱۵۳ رشته در شاخه کاردانش وجود دارد.

۲۵ اسف ۱۳۹۵

جذب ۵۰ درصد دانش آموزان در هنرستان‌ها تا پایان برنامه ششم

مدیرکل دفتر آموزش های کاردانش وزارت آموزش و پرورش از جذب ۵۰ درصد دانش آموزان در هنرستان ها تا پایان برنامه ششم خبر داد.

۲۳ اسف ۱۳۹۵

نقش موثر اصحاب رسانه در زمینه آموزش مهارتی و ترغیب نسل جوان برای فراگرفتن آموزش‌های مهارتی

مدیرکل دفتر کاردانش وزارت آموزش و پرورش گفت: خوشبختانه پنجره جدیدی در زمینه مشارکت بین دو وزارتخانه باز شده است و امیدواریم بتوانیم آموزش های مهارتی را متناسب با نیاز بازار کار گسترش دهیم .

۲۳ بهم ۱۳۹۵

برنامه یک روز با هنرستان برای آشنایی دانش‌آموزان پایه نهم با فضا و رشته‌های فنی و حرفه‌ای

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: برای توسعه آموزش‌های مهارتی، در طول سال برنامه‌های متعددی برای اطلاع رسانی به دانش‌آموزان در نظر گرفتیم. برگزاری جلسات آموزش خانواده در سطح کشور از دیگر برنامه‌های اطلاع رسانی برای دانش‌آموزان و خانواده‌ها به شمار می‌رود. برای دانش‌آموزان برنامه یک روز با هنرستان در نظر گرفته شده که در این راستا دانش‌آموزان پایه نهم با فضا و رشته‌های هنر‌ستانی از نزدیک آشنا می‌شوند. به منظور آشنایی هر چه بیشتر دانش‌آموزان در درس کار و فن‌آوری نیز به مسئله معرفی مشاغل پرداخته می‌شود.

۱۶ بهم ۱۳۹۵

بیش از۶۰ درصد آموزش های هنرستانی، کارگاهی و مهارتی است

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: لازم است دانش آموزان را به رشته های فنی و حرفه ای و کار دانش تشویق کرد تا با کسب مهارت لازم در داشتن شغل مناسب دچار مشکل نشوند. راساس برنامه ریزی های نظام جدید آموزشی بیش از۶۰ تا ۶۵ درصد آموزش های هنرستانی کارگاهی و مهارتی است و تلاش می شود دانش آموزان پس از دیپلم بتوانند در هر مرحله ای با توجه به مهارتهایی که دارند، وارد بازار کار شوند

۲۹ دی ۱۳۹۵

مهارت آموزی ۷۰ هزار دانش آموز در قالب طرح برون‌سپاری

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: از ابتدای سال ۹۵ بیش از ۳۶ میلیارد تومان از بودجه عمرانی و ۱۴ میلیارد تومان از محل ۲ درصد عوارض فروش گاز برای تجهیز هنرستان ها پیش بینی شده است. در کنار این اعتبارات دولتی برخی مراکز و سازمان ها نیز در تجهیز هنرستان ها کمک می کنند یا اینکه آموزشگاه های خود را در اختیار ما قرار می دهند. آموزش در محیط واقعی کار و در موسسات تولیدی و خدماتی صورت می گیرد. سال گذشته حدود ۷۰ هزار نفر از دانش آموزان به همین طریق در قالب برون‌سپاری خارج از آموزش و پرورش موفق به کسب مهارت‌آموزی شدند.

۱۸ دی ۱۳۹۵

اعلام ۱۵۳ رشته مهارتی در شاخه کاردانش به سراسر کشور

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش: محتواهای مورد نیاز حوزه آموزش کار و دانش امسال به‌روز آوری شده است، بخصوص کتاب های درسی امسال جدید بوده و با توجه به اعتبارسنجی که از سوی دفتر تالیف کتاب های فنی حرفه ای و کاردانش صورت گرفته است امسال با مشکل خاصی روبرو نبودیم. .سالانه متناسب با نیاز بازار کار و پیشرفت های صنعت و تکنولوژی رشته های کاردانش حذف و اضافه می شوند که امسال ۱۵۳ رشته مهارتی در سراسر کشور اعلام کردیم که نیازهای ملی، بومی و منطقه ای را پوشش می دهند.

۱۳ دی ۱۳۹۵

تقویت آموزش‌های مهارتی در سایه حمایت‌های دولت و مجلس

آذرکیش، مدیرکل دفتر آموزش کاردانش: در برنامه ششم به بحث کار و کارآفرینی توجه شده بنابراین امیدواریم تخصیص اعتباری به بحث آموزش‌های مهارتی انجام شود. تخصیص اعتبار ویژه به هنرستان‌ها در برنامه ششم هنوز قطعی نشده و منتظر هستیم که پس از نهایی شدن این برنامه تأثیر آن بر روند آموزش‌های مهارتی را مشاهده کنیم.