۲۵ مهر ۱۳۹۶
عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

بانک مرکزی درصدد انتخاب افراد برای معرفی به شورای نگهبان به‌منظور عضویت در شورای فقهی است

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با اشاره به وضعیت این شورا پس از آنکه قرار شد به عنوان یکی از ارکان بانک مرکزی اداره شود، افزود: بانک مرکزی در حال رایزنی برای انتخاب و معرفی افراد به شورای نگهبان است.

۱۱ مهر ۱۳۹۶
عضو شورای فقهی بورس:

طرح تسویه چند مرحله ای تامین مالی بنگاه ها در شورای فقهی بورس تایید شد

عضو شورای فقهی بورس با تشریح طرح تسویه چند مرحله‌ای برای تامین مالی بنگاه‌ها، از بررسی و تایید مباحث این طرح از نظر فقهی خبر داد.

۵ مهر ۱۳۹۶
عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

بانکداری مشارکت در سود و زیان در هیچ کجای قرآن و روایات نیست

عضو شورای فقهی بانک مرکزی گفت: بنده عقود مبادله‌ای را ترجیح خواهم داد چون وقتی قرآن ربا را حرام اعلام می‌کند،‌ می‌گوید: أَحَلَّ اللَّهُ الْبَیْعَ وَحَرَّمَ الرِّبَا و برای عقد مرابحه بیش از ۲۰۰ روایت وجود دارد در حالی برای عقد مشارکت ۱۳ روایت بیشتر نیست.

۱۳ شهر ۱۳۹۶
عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

شورای نگهبان مقام ناظر بر مصوبات و عملیات بانکی نیست

عضو شورای فقهی (غیررسمی) بانک مرکزی با تفکیک مراحل نظارت بانکی بر ۴ مرحله نظری و یک مرحله عملیاتی، گفت: شورای نگهبان فقط قانون بانکداری بدون ربا را بررسی و تایید کرده و بر مراحل تدوین آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها، بخشنامه‌ها و عملیات اجرایی بانک‌ها هیچگونه نظارتی ندارد.

۱۵ اسف ۱۳۹۵

برنامه جدید بانکها برای تامین ودیعه مسکن

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تشریح برنامه جدید بانکها برای تامین ودیعه مسکن خانوارها گفت: بانک با شرایط مالک، آپارتمان یا مغازه را اجاره کرده و متناسب با توان مالی مستاجر،به او اجاره می دهد.

۱۷ مهر ۱۳۹۵
کارشناس مسائل بانکی:

در طرح بانکداری مجلس وجود شورای فقهی به هیچ مزاحم مدیریت اجرایی بانک مرکزی نیست

موسویان، کارشناس مسائل بانکی: اگر اساتید و کارشناسان محترم تجربه شوراهای فقهی را در بانک‌های اسلامی ببینند و همین طور حوزه دخالت شورای فقهی در طرح مجلس را به دقت مطالعه کنند، مشخص می‌شود که شورای فقهی به هیچ وجه وارد مباحث اجرا، مدیریت و سیاستگذاری نمی‌شود و فقط از منظر شریعت و فقه، اعلام می‌کند که فلان معامله یا ابزاری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، از نظر شرعی مجاز هست یا نیست.

۱۹ شهر ۱۳۹۵

سود ۱۲ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومانی ۲۰ بانک از جریمه دیرکرد/ کسب سود با توجیه وصول مطالبات

۱۹ بانک و یک موسسه اعتباری حاضر در بازار سرمایه، در سال گذشته ۱۲ هزار و ۸۸۳ میلیارد تومان سود از محل جریمه دیرکرد یا وجه التزام تسهیلات اعطایی از مشتریان خود دریافت کرده‌اند.

۷ شهر ۱۳۹۵

پاسخ به ابهامات تشکیل شورای فقهی بانک مرکزی

عضو شورای فقهی بانک مرکزی با تاکید بر اینکه لازم الاجرا نبودن مصوبات شورای فقهی با قانون اساسی مغایرت پیدا می‌کند، گفت: وجود شورای فقهی با مصوبات لازم‌الاجر به هیچ وجه تداخلی در حوزه اختیارات سایر بخش‌های بانک مرکزی به وجود نمی آورد.

۲۴ تیر ۱۳۹۵

جلسه ویژه بانکی سیف و طیب‌نیا برای نهایی کردن لایحه بانکداری بدون ربا

رئیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد روز یک شنبه، برای نهایی شدن لایحه بانکداری بدون ربا پس از گذشت ۳۰ سال از بازنگری قانون فعلی، جلسه ویژه‌ای تشکیل می‌دهند تا بالاخره لایحه را راهی مجلس کنند./ آخرین اصلاحات قانون عملیات بانکی بدون ربا مصوب ۱۳۶۲ است و قانون پولی بانکی مربوط به سال ۱۳۵۱ است، این در حالی است که در قانون عملیات بانکی بدون ربا قید شده است که این قانون پس از ۵ سال باید مورد بازنگری قرار گیرد که بعد از گذشت سی سال هنوز انجام نشده است./

۸ تیر ۱۳۹۵
عضو شورای فقهی بانک مرکزی:

بانک‌ها موظفند به سپرده‌گذاران اطلاعات بدهد

موسویان، عضو شورای فقهی بانک مرکزی: ‌براساس صورت‌های مالی نمونه بانکی ابلاغی بانک مرکزی، بانک‌ها موظفند همانند سهامداران به سپرده گذاران هم اطلاعات بدهند./ همانطور که صورت‌های مالی در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد، بایستی اطلاعات مالی نیز در اختیار سپرده گذاران قرار بگیرد./ همانطور که صورت‌های مالی در اختیار سهامداران قرار می‌گیرد.

۴ تیر ۱۳۹۵

عضو شورای فقهی بانک مرکزی: بانک ها سود قطعی و علی‌الحساب را یکسان نکنند

عضو شورای فقهی بانک مرکزی از اقدام هیات مدیره برخی بانک ها در یکسان دانستن سود قطعی و علی الحساب انتقاد کرد و گفت: انتشار صورت عملکرد سپرده‌های سرمایه‌گذاری برای انطباق با موازین فقهی و شرعی نه فقط یک حسن، بلکه یک ضرورت شرعی است.

۷ خرد ۱۳۹۵

نقد نظام بانکی به روایت بانکی‌ها

هرچند طرح مجلس برای اصلاح نظام بانکی با تشکیل نشدن جلسات کمیسیون اقتصادی به‌دلیل به حدنصاب نرسیدن تعداد اعضا، نیمه‌کاره ماند و بررسی آن در مجلس نهم بایگانی شد، اما هنوز این سوال مطرح است که اگر در مجلس دهم این طرح مجدد مورد بررسی قرار گیرد، باز هم باید شاهد تلاش مدیران بانک‌ها برای تصویب نشدن آن باشیم؟

۷ ارد ۱۳۹۵

اصلاح نظام بانکی؛ اهمال دولت، تاخیر مجلس

با وجودی که اصلاح نظام بانکی، پیش‌نیاز اجرای سیاست‌های کلی اقتصادمقاومتی است، اما تاکنون اقدام عملی برای رفع ایرادات اساسی عملکرد شبکه بانکی انجام نشده است. ولی مجلس نهم در روزهای آخر کار خود به‌فکر رفع این نقیصه افتاده است.

۵ ارد ۱۳۹۵

وقت‌کشی دولت و صرافت نمایندگان برای تصویب طرح بانکداری بدون ربا/ شورای فقهی مشورتی یا قانونی؟

طراحان «طرح عملیات بانکی بدون ربا و نحوه مدیریت بانک‌ها» در مجلس به دنبال تصویب هر چه زودتر این طرح در صحن علنی مجلس هستند و در همین رابطه بررسی و تصویب طرح به صورت اصل ۸۵ پیگیری می‌شود تا قبل از اتمام مجلس نهم به تصویب برسد.

۱۴ فرو ۱۳۹۵

قانون بانکداری بدون ربا نیازمند به روز رسانی مجدد است/ شرط اسلام برای دریافت سود بانکی

سیدعباس موسویان با تاکید بر لزوم بازنگری و بروز رسانی قانون بانکداری بدون ربا تصریح کرد: سرمایه در اسلام در صورت ترکیب شدن در غالب کار انجام شده سهمی از سود را دارا است.