۹ اسف ۱۳۹۶
معاون وزیر امورخارجه:

پیش از دیپلماسی آب باید سهم خود را در داخل و در ارتباط با موضوع آب مشخص کنیم

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران در مراسم افتتاحیه همایش ملی دیپلماسی آب و فرصت‌های هیدروپلتیک غرب آسیا با بیان این‌که نیازی به صحبت درباره بحران آب در کشور نیست، گفت: اکنون دیگر همگان به این بحران واقف هستند و دغدغه آب هر لحظه شدیدتر می‌شود. باران رو به کاهش است و حدود ۲۰ درصد مصرف آب افزایش یافته است.

۸ اسف ۱۳۹۶
معاون سیاسی وزیر امور خارجه:

هدر رفت ۳۰ درصدی، بیانگر آب مصرفی ۶ میلیون نفر است

عراقچی: نیازی به صحبت درباره بحران آب در کشور نیست، اکنون دیگر همگان به این بحران واقف هستند و دغدغه آب هر لحظه شدیدتر می‌شود. باران رو به کاهش است و حدود ۲۰ درصد مصرف آب افزایش یافته است. در ایران در برابر افزایش مصرف آب به سمت مصرف منابع آب زیرزمینی رفته‌ایم اما برای مدیریت مصرف آب سرمایه‌گذاری صورت نگرفته است. با توجه به نظر شهردار تهران درباره هدررفت ۳۰ درصدی باید گفت در حال حاضر این عدد بیانگر آب مصرفی ۶ میلیون نفر است.

۸ اسف ۱۳۹۶
معاون وزیر امورخارجه:

وزارت امورخارجه آماده مذاکره برای آب است اما بدانیم که آسیای غربی به سمت خشکسالی کامل پیش می‌رود

امروز دیپلماسی آب به حوزه‌ای فراتر ارتقا پیدا کرده و از آن به عنوان دیپلماسی آب‌های فرامرزی یاد می‌شود. صحبت از این است که چگونه از حوزه‌های آبی مشترک بین ما و همسایگانمان بهره‌برداری کنیم. به نحوی که این بهره‌برداری بدون نزاع ودرگیری باشد. تاریخ نشان می‌دهد که موضوع آب بیشتر به جای اینکه محل درگیری باشد، به موضوعی برای همکاری بین کشورها تبدیل شده است. اکنون در حال مذاکره با افغانستان در مورد نحوه صحیح اجرای معاهده هیرمند هستیم و وزارت امور خارجه آماده مذاکره برای آب است اما فراموش نکنیم که آسیای غربی به سمت خشکسالی کامل پیش می‌رود.

۱۳ آبا ۱۳۹۶

عراقچی و آرین هوکستارا، خالق نظریه «رد پای آب» برای انجام تحقیقاتی در حوزه آب ایران نشستی برگزار کردند

سید عباس عراقچی، معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت امور خارجه می گوید اگر همین امروز برای مسئله آب در کشور اقدامی نکنیم، فردا خیلی دیر است و مشکلات ما بیشتر می‌شوند.

۲۶ شهر ۱۳۹۶

عراقچی: وقتی آب نباشد به دنبال آن بیکاری فقر، مهاجرت و مسائل امنیتی پیش می‌آید

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه: وقتی آب نباشد به دنبال آن بیکاری فقر، مهاجرت و مسائل امنیتی پیش می‌آید. با توجه به اهمیت این موضوع، در وزارت امورخارجه نیز سعی شده است که تمرکز بیشتری روی دیپلماسی آب به وجود آید. هر یک از مسائل مرتبط با آب متناسب با موضوع شان در ادارات مختلف وزارت خارجه مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. در راستای مسائل مربوط به آب، بخشی به نام دیپلماسی آب در این معاونت شکل گرفته و دستیار ویژه ای سرپرستی این بخش را برعهده دارد. اگر حقابه ای برای ایران و افغانستان قایل هستیم باید حقابه ای نیز برای طبیعت در نظر بگیریم و اجازه دهیم که روال طبیعی رودخانه ها و تالاب ها ادامه پیدا کند و به حیات خود ادامه دهند.

۲۶ شهر ۱۳۹۶

عراقچی: این احتمال وجود دارد که جنگ های آتی در خاورمیانه، بر سر آب باشد

معاون حقوقی و بین الملل وزارت امور خارجه: این احتمال وجود دارد که جنگ های آتی در این منطقه بر سر آب باشد. اما تاریخ برای ما درس های زیادی دارد. طبق تجربیات تاریخی، زمینه های جنگ بر سر موضوع آب، می تواند به همکاری در این زمینه منجر شود و به همان دلیل، آب در سیاست خارجی اهمیت زیادی پیدا کرده است. رزیابی های بین المللی نشان می دهد که تا سال ۲۰۲۵ کل منطقه خاورمیانه رسما به عنوان منطقه خشک شناخته خواهد شد که ایران نیز شامل آن می شود. این وضعیت تا سال ۲۰۵۰ به مراتب وخیم تر خواهد شد و کمبود آب و خشکسالی به یک موضوع بسیار، بسیار جدی برای کشورهای خاورمیانه از جمله ایران تبدیل خواهد شد و حتی ممکن است بخش هایی از سرزمین ایران به طور کامل یا به میزان زیاد به خاطر این موضوع از حیز انتفاع ساقط شوند. در مورد مدیریت منابع آب و اینکه چگونه از آب موجود استفاده بهینه کنیم، سیاست خارجی نقش مهمی دارد.

۱۰ ارد ۱۳۹۶
ناکوزی نماینده فائو در ایران:

تا سال ۲۰۵۰ میزان دسترسی به منابع آب تا ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت

ناکوزی، ناکوزی نماینده فائو در ایران: تکنولوژی قنات را متعلق به ایران است و کشور چین و ایتالیا، این تکنولوژی را از ایران دریافت کرده‌اند انقلاب صنعتی و افزایش تقاضای آب و کمبود منابع آبی،چالش‌های مرتبط با آب را افزایش داده است. تا سال ۲۰۵۰ میزان دسترسی به منابع آب تا میزان ۵۰ درصد کاهش خواهد یافت. ناکوزی، بر جلب شرکای بیشتر برای حل مشکل پایداری منابع آب در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و سایر اکوسیستم‌های آبی ایران تاکید کرد.

۱۴ اسف ۱۳۹۵
معاون وزیر امور خارجه:

روی IPC باید اجماع ملی صورت گیرد/برجام تمام موانع را برداشت

معاون وزیر امور خارجه گفت: در حال حاضر ۸۰ میلیارد دلار قرارداد در حال مذاکره است و معطلی آن نیز به این خاطر است که روی IPC باید اجماع ملی صورت گیرد.

۲۷ بهم ۱۳۹۵
معاون وزیر امور خارجه:

مقصر حل نشدن مشکلات بانکی برجام نیست

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه بلااثر کردن تحریم‌ها باید هر ۴ ماه به تصویب رئیس جمهور آمریکا برسد، گفت: اگر ترامپ بلااثر کردن تحریم‌ها را تمدید کند تکلیف روشن است ولی اگر نکند و تحریم‌ها برگردد، در واقع همان پاره کردن برجام است.

۲۳ مهر ۱۳۹۵
رئیس ستاد پیگیری برجام:

اوفک برخی دستورالعمل های خودش را اصلاح کرد و مسیرهایی را برای تعاملات بانکی باز کرد

رئیس ستاد پیگیری برجام با اشاره به اصلاح دستورالعمل جدید اوفک گفت: اوفک برخی دستورالعمل های خودش را اصلاح کرد و مسیرهای جدید و بهتری را برای تعاملات بانکی باز کرد.

۲۷ تیر ۱۳۹۵

بانک‌های بزرگ هنوز حاضر به وارد شدن به تعاملات با ایران نیستند

معاون وزیر امور خارجه کشورمان پیش از ظهر یک‌شنبه در نشست خبری گفت: بانک مرکزی گفته است به تمامی منابع مالی‌اش دسترسی دارد و الان تخصیص ارز به روز انجام می‌شود.

۲۶ تیر ۱۳۹۵

بودن یا نبودن سوئیفت چندان فرقی ندارد

گزارش/ آنگونه که تجار می گویند اکنون بودن یا نبودن سوئیفت چندان فرقی به حال‌شان ندارد، چرا که هنوز روابط کارگزاری ایران با دنیا برقرار نیست./ فعالان اقتصادی می گویند آن انتظاری که از برقراری سوئیفت در تسهیل مراودات بانکی شان داشتند، محقق نشده است.

۱۴ فرو ۱۳۹۵
معاون وزیر امورخارجه:

عراقچی: فروش نفت به یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسیده است

معاون وزیر امورخارجه گفت: از دیماه ٩۴ که تحریم نفتی برداشته شد فروش نفت ایران به یک میلیون و ٧٠٠ هزار بشکه در روز رسید، اما رساندن فروش مان به میزان ٢ و نیم میلیون بشکه، ۶ ماه تا یک سال زمان می‌برد.

۱۴ فرو ۱۳۹۵

عراقچی: از روز اول گفتیم تحریم‌های اولیه و غیر هسته‌ای سر جای خود می‌ماند

رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با بیان اینکه دستور العمل داشتیم که در صورت ورود به بحث موشکی میز مذاکره را ترک کنیم،گفت: بحث موشکی بحث امنیت ملی کشور است و با کسی در این زمینه شوخی نداریم و به هیچ وجه در این باره مذاکره نکردیم.

۱۰ اسف ۱۳۹۴

فروش هواپیما به ایران همچنان منتظر اجازه آمریکا

معاون امورحقوقی و بین‌المللی وزارت امورخارجه در خصوص دلیل لزوم اجازه دادن آمریکا به فروشندگان هواپیما به ایران در دوران پسا برجام، اظهار داشت: تحریم خرید هواپیما مربوط به تحریم های اولیه امریکا می شود و برای خرید هواپیما آمریکایی ها در برجام تقبل کردند که مجوز فروش هواپیما را به هرکسی که بخواهد به ایران هواپیما بفروشد بدهند.