۱ خرد ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

نود و پنج درصد از مردم ایران تحت پوشش بیمه سلامت هستند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دیدار با جمعی از وزرای بهداشت دیگر کشورها گفت تاکنون نود و پنچ درصد از مردم کشور تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفته اند.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

در پروژه پزشک خانواده سرعت خوبی داشتیم

قاضی‌زاده هاشمی: پزشکان باید در کنار دانش و مهارت یک اخلاق حرفه‌ای در مواجهه با بیمار را داشته باشند و این دلسوزی‌ها می‌تواند نظام سلامت را کارآمدتر کند. متأسفانه الآن برخی درمان‌های غیرضروری انجام می‌گیرد که اگر پزشک خانواده وارده زنجیره شود می‌تواند کمک شایانی انجام دهد. پروژه پزشک خانواده یک پروسه ۱۰ تا ۱۵ ساله دارد که الحمدالله طی این پنج سال ما سرعت خوبی داشتیم و امیدواریم با این سرعت زنجیره را کامل کنیم.

۱۱ ارد ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

نظام ارجاع سلامت تا پایان سال اجرایی می‌شود

قاضی‌زاده هاشمی: ما برنامه ارجاع پرونده را تا پایان سال راه‌اندازی خواهیم کرد تا مردم ابتدا از خانه‌های بهداشت و سپس پایگاه و کلینیک‌ها پرونده درمانی تشکیل دهند و در صورت نیاز به بیمارستان مراجعه کنند و با این روند هزینه درمان رایگان خواهد شد ولی در غیر این صورت اگر مستقیم به بیمارستان بروند باید هزینه پرداخت کنند. در حال حاضر کارهای سخت‌افزاری انجام گرفته است ولی برای به سرانجام رساندن باید یک پروسه طولانی را طی کرد و امیدواریم بتوان استان آذربایجان شرقی را به عنوان نمونه کشوری معرفی کنیم.

۱۵ فرو ۱۳۹۷
وزیر بهداشت:

افزایش دسترسی به خدمات درمانی و کاهش پرداخت از جیب مردم، دو گام مهم طرح تحول هستند

قاضی‌زاده هاشمی: با اجرای طرح تحول سلامت دو گام مهم برداشته‌ایم که البته هنوز کامل نیست؛ یکی افزایش دسترسی مردم به خدمات درمانی و دیگری کاهش هزینه‌های درمان از جیب مردم. فکر نمی‌کنم هیچ انسان منصفی با این دو کار مخالف باشد. حالا ممکن است در شیوه اجرا اشکالاتی وجود داشته باشد که باید اصلاح شود؛ یا ممکن است افراد، تخلفات و ناکارآمدی‌هایی داشته باشند که آن‌ها هم باید اصلاح شود وگرنه هیچ کسی نیست که بگوید مردم نباید به خدمات درمانی دسترسی داشته باشند و یا بگوید مردم باید هزینه بیشتری پرداخت کنند.

۷ اسف ۱۳۹۶

قاضی‌زاده هاشمی: بیمه سلامت شرکت‌های خود را واگذار کند

وزیر بهداشت با اشاره به خلاء وجود سازمان رفاه اجتماعی در کشور و لزوم ارایه تعریف دقیقی از فقر و فقیر جهت حمایت‌های عادلانه بیمه‌ای و درمانی از آنها، در عین حال بر لزوم قرار گرفتن سازمان بیمه سلامت در جایگاه واقعی خود تاکید کرد.

۷ اسف ۱۳۹۶

قاضی‌زاده هاشمی: در اجرای برنامه پزشک خانواده باید مدل کشوری ملاک عمل باشد

وزیر بهداشت: در اجرای برنامه پزشک خانواده باید مدل کشوری ملاک عمل باشد و آنچه به‌صورت آزمایشی در مازندران و فارس و استان‌های دیگر اجرا شد، با مدل کشوری اصلاح شود و در اجرای برنامه‌ها و افق‌ها حتماً بر اساس میزان اعتبارات و منابع تصمیم‌گیری شود و گام‌ها حساب‌شده باشد.

۷ اسف ۱۳۹۶

قاضی‌زاده هاشمی: نظام ارجاع را نه به‌صورت نمایشی و با تمام وجود می‌خواهیم

وزیر بهداشت: از ابتدای سال تقریباً تکلیف ما روشن است و می‌دانیم چه می‌خواهیم و نظام ارجاع را با تمام وجود می‌خواهیم، اما نه به‌صورت نمایشی. می‌دانیم که نظام ارجاع باید ایجاد شود و بازه زمانی ۱۵ ساله را در نظر داشتیم که در حال حاضر ۵ سال گذشته و ۱۰ سال دیگر باقی مانده است، اما هرسال باید نشان دهیم که بالاخره روی تردمیل حرکت می‌کنیم یا اینکه واقعاً روی زمین درحرکت هستیم و با سال قبل تفاوت داریم و پسرفت نداشته‌ایم.

۶ اسف ۱۳۹۶
قاضی‌زاده هاشمی:

چرخه آموزش پزشکی، با همکاری پزشکی قانونی میسر می‌شود

وزیر بهداشت با بیان اینکه چرخه آموزش پزشکی، با همکاری پزشکی قانونی میسر می شود، گفت: برای آموزش پزشکی، ابعاد مختلف و نیازهای متنوعی دارد که امکان ندارد، بدون همکاری پزشکی قانونی به آنها دست پیدا کنیم و سیر آموزش را تکمیل کنیم.

۴ اسف ۱۳۹۶
قاضی‌زاده هاشمی:

باید شرکت‌های دولتی دارویی زیان‌ده را واگذار کنیم

وزیر بهداشت گفت: تولید و تامین ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل، نشان دهنده حمایت دولت‌های گذشته از تولید داخلی است و دولت یازدهم نیز در این زمینه کارنامه خوبی دارد.

۴ اسف ۱۳۹۶
قاضی‌زاده هاشمی:

به دارو و تجهیزاتی اجازه تولید می‌دهیم که با کیفیت و مؤثر باشد

وزیر بهداشت گفت: تولید و تامین ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل، نشان دهنده حمایت دولت های گذشته از تولید داخلی است و دولت یازدهم نیز در این زمینه کارنامه خوبی دارد.

۳ اسف ۱۳۹۶
قاضی‌زاده هاشمی:

۹۶ درصد داروی موردنیاز کشور در داخل تولید می‌شود

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر امروز ۹۶ درصد داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می‌شود، نشان می‌دهد همه دولت‌هایی که در طول چند دهه گذشته فعالیت داشته‌اند از تولید داخل حمایت کرده‌اند .

۲۰ بهم ۱۳۹۶
قاضی‌زاده هاشمی:

۳۵ میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش خدمات بیمه‌ای قرار دارند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به دستاوردهای بسیار طرح تحول نظام سلامت گفت: با اجرای این طرح و حمایت های انجام شده، هم اکنون ۳۵ میلیون نفر به صورت رایگان تحت پوشش خدمات بیمه ای قرار دارند.

۱۲ دی ۱۳۹۶

هاشمی: کاهش یک درصدی پرداختی از جیب مردم در حدود ۷۰۰ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد

وزیر بهداشت: پرداختی‌های از جیب مردم از ۵۸ درصد به ۳۸ درصد کاهش پیدا کرده است که بر اساس برنامه پنجم باید این میزان به ۳۰ درصد می‌رسید. کاهش یک درصدی پرداختی از جیب مردم در حدود ۷۰۰ میلیون تومان برای دولت هزینه دارد، اگر وضع اقتصادی کشور مساعد باشد و بیمه‌ها حمایت کنند کاهش پرداخت‌ها ادامه پیدا می‌کند و دسترسی مردم به خدمات بهداشتی درمانی بیشتر می‌شود.

۲۶ شهر ۱۳۹۶

هاشمی: شاخص‌های اورژانس را به سطح استانداردهای جهانی نزدیک‎تر می‌کنیم

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در پیامی به مناسبت ۲۶ شهریور ماه؛ روز «فوریت‌های پزشکی و اورژانس» ضمن قدردانی از تلاشهای شبانه روزی همکاران اورژانس، ابراز امیدواری کرد با برنامه‌ریزی صورت گرفته، در دولت دوازدهم بتوانیم شاخص‌های این بخش را به سطح استانداردهای جهانی نزدیک‎تر کنیم.

۳۱ مرد ۱۳۹۶

هاشمی: بسته‌های جدید خدمتی طرح تحول، بستگی به اعتباراتی دارد که به وزارت بهداشت ارائه می‌شود

وزیر بهداشت: بسته‌های جدید خدمتی طرح تحول، بستگی به اعتباراتی دارد که به وزارت بهداشت ارائه می‌شود چه آنچه مردم بعنوان حق بیمه پرداخت می‌کنند و چه آنچه از منابع عمومی دولت و مجلس به ما اختصاص می‌دهند. اگر قرار باشد خدمت جدیدی تعریف شود باید منابع جدید نیز تعریف شود. هنگامی خدمات گسترش می‌یابد که بتوانیم پول داشته باشیم، حالا این پول یا باید مردم حق بیمه بیشتر بدهند یا دولت منابع بیشتری پرداخت کند و یا هردو با هم که راه منطقی همین است.