۱۶ مهر ۱۳۹۶
مدیرعامل اسبق بانک صادرات:

جذابیت سرمایه‌گذاری در بانک‌ها کاهش یابد

 بازار پول، سرمایه‌گذاری بدون ریسک است و نرخ سود آن باید نسبت به بخش حقیقی اقتصاد که سرمایه‌گذاری با ریسک است، جذاب‌تر نباشد و جذابیت آن کاهش یابد./دستور العمل سازمان بورس مبنی بر سقف ۵۰ درصدی سرمایه گذاری در بانک توسط صندوق ها مطلوب نیست اما گام خوبی محسوب می‌شود.

۳۰ فرو ۱۳۹۶

دلایل رشد ۲۲۵ درصدی بدهی بانک‌های غیر دولتی و خصوصی به بانک مرکزی؛ ناتوانی در وصول مطالبات

حسینی هاشمی، مدیرعامل اسبق بانکی: بدهی بانکها به بانک مرکزی، ۲۲۵ درصد رشد داشته است./ درماندگی برخی بانک‌ها در اتاق پایاپای، عدم توان انتقال پول به بانک دیگر، نبود تعادل در منابع و مصارف، ناتوانی در وصول مطالبات، عدم کسب سود و نقدینگی جدید و رشد جزء بد پایه پولی (بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی) از علل این امر است./ سیستم بانکی بعد از خصوصی شدن بانک‌ها تحت تاثیر دو عامل یعنی سهامداران عمده و شرایط اقتصادی به ویژه رکود قرار گرفت.

۲۳ اسف ۱۳۹۵
مدیرعامل اسبق بانکی:

دولت در رفع تحریم‌ها به جز بخش بانکی موفق بود

یک کارشناس بانکی با نقد سیاست های حوزه بانکی گفت: اگرچه کنترل مالی دولت در بانک ها خوب بود، اما به دلیل کاهش درآمد نفت بدهی دولت به بانک ها افزایش یافت و این عامل کاهش تسهیلات دهی بانک ها به بخش تولید شد.

۲۵ دی ۱۳۹۵
مدیر عامل اسبق بانکی:

بی‌نظمی در اداره بانک‌ها و عدم بازپرداخت بدهی دولت را ۲دلیل توقف اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ است

کارشناس اقتصادی بی‌نظمی در اداره بانک‌ها و عدم بازپرداخت بدهی دولت را ۲دلیل توقف اعطای تسهیلات در بانک‌های بزرگ دانست.

۱۲ آذر ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

سهم کارمزدهای بانکی از درآمد موسسات مالی باید بیشتر شود

یک کارشناس بانکی می گوید: در کشورهای پیشرفته حدود ۴۰ درصد مجموع درآمد بانک ها به اخذ کارمزدها اختصاص دارد در حالی که این رقم در ایران کمتر از ۱۰ درصد است.

۲ آبا ۱۳۹۵
کارشناس بانکی:

در حال حاضر بانک‌ها در حد کفایت پول ندارند و در شرایط بحرانی هستند

حسینی هاشمی، کارشناس بانکی: در حال حاضر بانک‌ها در حد کفایت پول ندارند و در شرایط بحرانی هستند./ مطالبات معوق بانکی زیاد است و بازار غیررسمی در کنار بانک‌ها با نرخ ۳۰ تا ۴۰ درصد تامین مالی می‌کند،از سویی قیمت پول در رهن و اجاره نیز ۳۰ درصد در سال است، به همین دلیل نرخ سود تسهیلات بالاست./ نرخ سود نمی‌تواند شناور باشد، بلکه باید نرخ توسط بازار تعیین شود نه براساس مصوبه و دستورالعمل.

۱۶ مهر ۱۳۹۵

کارشناسان از افزایش و ۲ رقمی شدن تورم سخن میگویند

گزارش/ با توجه به اینکه در سال گذشته پایه پولی بیش از ۱۷ درصد، حجم نقدینگی ۳۰ درصد و رشد بدهی دولت به بانک مرکزی ۳۳ درصد افزایش یافته است./ کارشناسان بر این باورند که با این اوصاف تورم دو رقمی شده و به کانال ۱۰ الی ۱۱ درصد خواهد رسید.

۱۴ شهر ۱۳۹۵

بانک‎ها نباید برای فراریان مالیات پولشویی کنند

بهاالدین حسینی هاشمی، کارشناس مسائل بانکی: سازمان ها، بانک ها و مراجع خارج از کشور با استفاده از توافق FATF، می خواهند از عملیات بانکی سایر کشورها که با آنها کار می کنند، اطمینان حاصل کنند و مطمئن شوند بانک های طرف مقابل آنها عملیاتی بر خلاف اصول بانکداری انجام نمی دهند و مشکلی در این رابطه وجود ندارد./ دسترسی به سطح اطلاعات و افشای آنها حدی دارد.

۱۲ شهر ۱۳۹۵

سپرده ها به سمت بازار غیر مجاز میرود

کاهش نرخ سود گرچه توافق و پیش‌دستی خود بانکها بود،اما اکنون کوچ سپرده‌ها به موسسات غیرمجاز را به یکی از معضلاتی تبدیل کرده که آمار محرمانه اش هر روز به بانک مرکزی می‌رسد.

۵ شهر ۱۳۹۵

نرخ سود بین بانکی از ۱۷ به ۲۴ درصد رسید

نرخ سود بین بانکی پس از چند ماه تداوم روند نزولی و کاهش تا سطح ۱۷ درصد، دوباره پله‌های صعود را طی کرد و به ۲۴ درصد رسید.

۲۹ مرد ۱۳۹۵
مدیر اسبق بانکی:

حجم بالای درخواست برای تاسیس بانک‌های فراساحلی توجیه اقتصادی ندارد

مدیرعامل اسبق بانک‌های صادرات و سرمایه گفت: اصولاً بانک فراساحلی کاری بسیار تخصصی در صنعت بانکداری است و از نظر من این حجم از درخواست برای تاسیس آن از سوی موسسات داخلی فاقد توجیه است لذا با تصمیم شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سرمایه اولیه مورد نیاز بانک‌های فراساحلی باید موافق بود.

۹ مرد ۱۳۹۵

۸ اثر سیاست خرید و فروش ارز آزاد در سیستم بانکی/ پیش‌بینی رشد قیمت در کوتاه‌مدت

کارشناس اقتصادی افزایش ورودی‌های ارز به کشور، محوریت سیستم بانکی در بازار ارز، تأمین ارز متقاضیان، حذف ارز قاچاق، جلوگیری از زیاده‌نمایی واردات و کم‌نمایی صادرات، شکل‌گیری بازار یکپارچه و باثبات و حذف رانت ارز مبادله‌ای را از نتایج مثبت سیاست ارزی جدید بانک مرکزی دانست.

۱۷ خرد ۱۳۹۵

عدم شفافیت بانکهای ایرانی، بهانه جدید آمریکایی برای ممانعت از برقراری دوباره روابط بانکی با ایران است

عدم شفافیت اطلاعات بانکی ایران بهانه جدید آمریکایی‌ها برای ممانعت از برقراری ارتباط بانک‌های اروپایی شده، حال پرسیده می‌شود بانکداران ایرانی تا چه حد می‌توانند اطلاعات بانکی را افشا کنند.

۳۰ مهر ۱۳۹۴
بسته خروج از رکود در نگاه کارشناسان/۱۰

تزریق اعتبار برای تحریک تقاضا به تنهایی جواب نمی‌دهد

یک کارشناس اقتصادی گفت: دولت نمی‌تواند فقط با تزریق اعتبار به بانک‌ها و اعطای تسهیلات خرید کالا و خودرو، رونق اقتصادی به وجود بیاورد بلکه باید درآمدها افزایش یابد و این امر فقط با ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال امکان‌پذیر است.