۲۰ دی ۱۳۹۶
عضو کمیسیون عمران مجلس عنوان کرد:

عدم تولید ریل توسط ذوب‌آهن و واردات ریل از چین، آلمان و هند

علوی با بیان اینکه تولید ریل ملی ازجمله مهم‌ترین پیش‌نیازهای توسعه شبکه ریلی است گفت: ما معتقدیم تولید ریل باید در کشور انجام شود. طبق بررسی‌های صورت گرفته شرکت ذوب آهن اصفهان موظف به تولید ریل شده و تکنولوژی و دستگاه نورد مخصوص تولید ریل را هم به ایران آورده ولی متاسفانه تا زمان حاضر تولید ریل صورت نگرفته است. به همین دلیل شاهد واردات ریل از چین، آلمان و هند به کشور هستیم.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶
رئیس کمیته حمل‌ونقل مجلس عنوان کرد:

ابهام در انتقال تکنولوژی طی قرارداد واگن‌سازی با شرکت فرانسوی

علوی با اشاره به اینکه بهتر بود تأمین واگن موردنیاز کشور توسط شرکت‌های داخلی و بومی انجام می‌شد، گفت: امیدواریم طرف‌های ایرانی تعهداتی مبنی بر انتقال تکنولوژی و دانش روز را از شرکت‌های فرانسوی گرفته باشند و دوباره مشمول تحریم و مسائل قبلی نشویم.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
عضو کمیسیون عمران مجلس:

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی، برنامه‌ای برای کشاورزان و تولید محصول‌شان ندارد

یک عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از بروز مشکلات عدیده در بازار تولید و عدم توازن بازار محصولات کشاورزی انتقاد کرد.

۲۶ مرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

حجتی برنامه‌ای برای عشایر ندارد

علوی: اکنون عشایر یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که ۲۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند. اما آقای حجتی هیچ موردی در برنامه‌اش برای این قشر نیاورده‌ است. اکنون عشایر یک درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که ۲۵ درصد پروتئین و ۳۵ درصد صنایع دستی را تولید می‌کنند. اما آقای حجتی جنابعالی هیچ موردی در برنامه خودتان برای این قشر نیاورده‌اید.

۳۱ تیر ۱۳۹۶

نماینده مردم کردستان: سهم ارزش افزوده صنعت در مقیاس جهانی از ۶/ درصد در سال ۹۲ به ۴/ کاهش یافته‌است

نماینده مردم شهرستان های سنندج، دیواندره و کامیاران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رشد منفی صنعت درکشورمان گفت: متاسفانه بخش صنعت در محاق بی تدبیری عده ای افتاده است.

۳۰ خرداد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

سازمان دامپزشکی باید زیر نظر وزارت بهداشت و درمان باشد

علوی: معتقد هستم که سازمان دامپزشکی نباید زیر نظر سازمان جهاد کشاورزی باشد. این سازمان برای دستیابی هرچه بهتر به رسالت و وظایف ذاتی خود که نظارت بر روند تولید و توزیع محصولات دامی است باید زیر نظر وزارت بهداشت و درمان باشد، چرا که نمی‌شود حاکم و محکوم را یکی کرد.

۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

مسیر توسعه راه روستایی ناهموار است

علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس، با بیان اینکه راه های روستایی در نتیجه کمبود تخصیص اعتبار حادثه خیزترین راه ها هستند، گفت: دولت آینده باید با ایجاد بانک اطلاعاتی وضعیت راه های روستایی تخصیص اعتبارات به این مناطق را تسهیل کند.

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

مسکن مهر زهر افزایش قیمت مسکن را گرفت/ دولت دوازدهم به مسکن نگاه ویژه داشته باشد

عضو کمیسیون عمران مجلس در خصوص اولویت‌های دولت دوازدهم در بخش مسکن گفت: دولت آینده باید در نظر داشته باشد که صنایع فراوانی وابسته به مسکن است و رکود در ساخت مسکن گریبان صنایع متعدد و به دنبال آن اقتصاد کشور را خواهد گرفت و بر مسئله بیکاری و عدم اشتغال دامن خواهد زد.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۶
نماینده مجلس خبر داد؛

مافیا پشت‌پرده عدم خودکفایی برنج

علوی، نماینده مردم سنندج در مجلس با بیان اینکه نباید اجازه داد برخی باندها اقدام به واردات گسترده برنج نمایند،گفت: بدون مشتری ماندن برنج ایرانی در بازار مغایرت با حضور گسترده برنج های خارجی در بازار دارد. افزایش نرخ برنج توسط دلالان بهانه ای برای توجیه واردات است، بنابراین سزاوار نیست شهروندان تنها برای ارزانی برنج خارجی این محصول را جایگزین برنج با کیفیت ایرانی در سفره غذایشان کنند. نباید اجازه داد برخی باندها واردات گسترده برنج خارجی را رقم بزنند. مافیا پشت پرده عدم خودکفایی برنج است. خودکفایی برنج نیازمند توسعه کشت های پرمحصول است

۴ اسفند ۱۳۹۵

سید احسن علوی: وضع مالی پروژه‌های زیرساختی حمل‌ونقل خوب نیست

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تلاش‌ برای تکمیل بزرگراه میاندوآب-کرمانشاه به کمبود منابع مالی به‌عنوان عامل طولانی شدن ساخت این پروژه اشاره کرد و گفت:‌ ساخت این طرح از سال ۸۲ آغاز شد و قرار بود ۲ تا ۳ سال به اتمام برسد.

۱۶ دی ۱۳۹۵

سهم نامشخص مسکن از بودجه ۹۶

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: با اوجود تاکید کمیسیون تلفیق برای اعمال توجه ویژه به حوزه مسکن هنوز سهم این بخش از بودجه سال آینده دقیق مشخص نشده است.

۷ مرداد ۱۳۹۵

نماینده مجلس: نظام آموزش و پرورش ما با وجود شخص فانی دچار سردرگمی و نابسامانی شده است

علوی، نماینده مجلس شورای اسلامی: نظام آموزش و پرورش ما با وجود شخص فانی دچار سردرگمی و نابسامانی شده است./ تغییر وضعیت نیروهای قراردادی تحقق نیافته و در بحث نیروهای نهضت نیز همین وضعیت حاکم است./ عدم همراهی دولت موجب به وجود آمدن مشکلات در ناکارآمد بودن وزیر فعلی آموزش و پرورش بوده است.

۱۲ تیر ۱۳۹۵
علوی خبر داد:

ارسال مجدد لایحه افزایش مناطق آزاد به هیات رئیسه مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس، از ارسال مجدد لایحه افزایش تعداد مناطق آزاد تجاری به هیات رئیسه مجلس خبر داد.

۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵

وام ۱۶۰ میلیون تومانی مسکنی که دوای درد رکود نیست/میزان اقساط تسهیلات با درآمد مردم تناسبی ندارد

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه راهکارهای مانند وام ۱۶۰ میلیون تومانی بخش مسکن را از رکود خارج نمی کند،گفت:وام های مانند تسهیلات ۱۶۰ میلیون تومانی مسکن با سود و میزان اقساط بالا، مشکل تامین مسکن را حل نمی کند.

۴ بهمن ۱۳۹۴

به احتمال زیاد تصویب برنامه ششم تا پایان فروردین ۹۵ طول می‌کشد

نایب رییس کمیسون عمران مجلس با اشاره به نگاه دولت برای برقراری توازن در برنامه ششم توسعه، گفت: در کشور قانون برای ایجاد توازن داریم، اما اجرایی نمی‌شود.