۱۳ دی ۱۳۹۶

هاشمی: واردات روغن پالم از ۷۵۰ هزار تن به کمتر از ۴۵۰ هزار تن رسیده است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: صنف قنادان با حضور در سفره مردم کام آن ها را شیرین می کنند و امیدوارم افرادی که کام مردم را تلخ می کنند به این صنعت بپیوندند و در شرایطی که مردم نیاز به امید به آینده دارند، آن ها را ناامید نکنند.

۱۲ دی ۱۳۹۶

هاشمی: ۸۰ درصد عوامل موثر بر سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست

وزیر بهداشت: یکی از رسالت های وزارت بهداشت پیشگیری از بیماری ها و تامین سلامت مردم است و ۸۰ درصد عوامل موثر بر سلامت در اختیار وزارت بهداشت نیست بلکه صنوف، دستگاههای دولتی و قانون گذاری، دستگاههای اجرایی، قوه قضاییه و رسانه ها که روح و روان مردم را تغذیه می کنند در این حوزه تاثیر گذار هستند. بنابراین مهم است که با این ۸۰ درصد ارتباط منطقی داشته باشیم.

۱۰ دی ۱۳۹۶

هاشمی: مردم باید جریمه عدم رعایت بهداشت خود را پرداخت کنند

وزیر بهداشت: هیچ جای دنیا سراغ ندارم که هزینه دندان برای درمان به طور کامل پرداخت شود، چرا که مردم باید مراقبت از دهان و دندان خود و پیشگیری را انجام دهند، لذا فرد باید جریمه عدم رعایت بهداشت خود را پرداخت کند. ارائه خدمات رایگان سبب می‌شود که مردم تشویق شوند بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکرده و هر اقدامی را که با اجسام سخت انجام می‌دهند، با دندان خود انجام دهند.

۱۰ دی ۱۳۹۶
وزیر بهداشت:

در حوزه عدالت و دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی، وضعیت مناسبی نداریم

هاشمی در نشست تبیین سیاست‌های وزارت بهداشت در حوزه دندانپزشکی: علی‌رغم وضعیت مناسب در دانش و مهارت، در حوزه عدالت و دسترسی مردم به خدمات دندانپزشکی وضعیت مان در ایران مناسب نیست که بخشی از آن مربوط به حمایت مالی مردم توسط بیمه‌ها است و در واقع بیمه‌ها حمایت آنچنانی در این زمینه ندارند. از طرفی مردم ما در زمینه مراقبت از دندان توجه نداشته و تنها در بخش‌هایی از کشور و تعدادی از استان‌ها هم‌وطنان به موضوع بهداشت دهان و دندان توجه دارند.

۹ آبان ۱۳۹۶
وزیر بهداشت:

هر چه پرستار در بالین تقویت شود، به نفع بیمار، خزانه کشور و حرفه پرستاری است

وزیر بهداشت: هر چه پرستار در بالین تقویت شود و بخشی از کارهای تخصصی به حوزه پرستاری تحویل داده شود، به نفع بیمار، خزانه کشور و حرفه پرستاری است. در حوزه پرستاری مشکلات زیادی وجود دارد که مربوط به ما نیست، اما مسئول آنها ما هستیم و اگر اقتصاد حوزه سلامت اصلاح شود و بیمه ها که واسط هستند، همکاری کنند، ۹۰ درصد مشکلات حل می شود.

۷ آبان ۱۳۹۶

با حکم وزیر بهداشت اعضای شورای پژوهشی موسسه ملی تحقیقات سلامت منصوب شدند

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعضای شورای پژوهشی موسسه ملی تحقیقات سلامت جمهوری اسلامی ایران را منصوب کرد.

۲۳ مهر ۱۳۹۶
وزیر بهداشت:

نرخ جهانی گندم ۶۰۰ تا ۶۵۰ تومان است در حالیکه ما گندم را با قیمت بیش از ۱۰۰۰ تومان می‌خریم

وزیر بهداشت با اشاره به گلایه نانوایان مبنی بر آنکه آرد ایرانی چسبندگی لازم را ندارد و ناچار به استفاده از نمک بیشتری در خمیر نان هستند، گفت: درست است که ما در حوزه گندم خودکفا شده‌ایم، اما می‌توان قسمتی از گندم تولید داخل را صادر و گندمی که مورد نظر نانواها است را خریداری کنیم.

۱۷ شهریور ۱۳۹۶

هاشمی: بیماری‌های غیرواگیر از مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور هستند

وزیر بهداشت: بیماری های غیرواگیر از جمله بیماریهای قلبی عروقی، فشارخون، افزایش وزن، دیابت، بیماریهای تنفسی، سرطان ها و از همه دردناک تر تصادفات از مهم ترین علل مرگ و میر در کشور هستند

۱۴ شهریور ۱۳۹۶

هاشمی: توجه به اخلاق پزشکی یکی از وظایف مهم سازمان نظام پزشکی است

وزیر بهداشت: یکی از وظایف بسیار مهم سازمان نظام پزشکی توجه به مشکلات در حوزه اخلاق پزشکی است. مشکلاتی در حوزه پزشکی وجود دارد که نباید اجازه دهیم این مشکلات بیشتر شود و باید برای حل آنها تلاش شود.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

هاشمی: بیش از ۷۰ درصد مرگ‌ و میر ایرانیان ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است

وزیر پیشنهادی بهداشت: یکی از برنامه‌هایی که باید انجام دهیم، پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر به عنوان شایع‌ترین علت مرگ ایرانیان است؛ به طوری که بالغ بر ۷۰ درصد مرگ‌ها ناشی از آن است. اجرای برنامه‌هایمان در این حوزه قطعا کمک و همراهی مردم و سازمان‌ها و مجموعه‌های اثرگذاری نظیر وزارت آموزش و پرورش، وزارت ارشاد، سازمان صدا و سیما و ائمه محترم جمعه و … را نیازمند است.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

هاشمی: اشتغال از مباحث اصلی است که بر حوزه سلامت تاثیر بسزایی خواهد داشت

وزیر پیشنهادی بهداشت: اشتغال یکی از مباحث اصلی است که بر حوزه سلامت نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت؛ به طوری که اگر اشتغال راه افتد، بی‌تردید مسایلی مانند اعتیاد، بیماری‌های اعصاب و روان، آسیب‌های اجتماعی و طلاق که واقعا دغدغه هر روز ماست، کاهش خواهند یافت و از سوی دیگر، بحث جمعیت و موضوع باروری و … به عنوان دغدغه‌های کل نظام، بهبود خواهند یافت. در مجموع به نظرم مشکل ما مشکل کل دولت و کل نظام است و آن هم بحث‌های اقتصادی است

۲۳ مرداد ۱۳۹۶

هاشمی: مجلس‌های نهم و دهم همراهی بسیار خوبی با نظام سلامت داشتند

وزیر پیشنهادی بهداشت: مجلس‌های نهم و دهم همراهی بسیار خوبی با نظام سلامت داشتند. خواهشم از مجلس آن است که از سلامت مردم غافل نشود. خوشبختانه اکثریت نمایندگان مجلس اهمیت مبحث سلامت را باور دارند اما لازم است مجلس و دولت باور کنند که بخش‌هایی مانند آموزش و پرورش و سلامت هزینه نیستند و برای موفقیت در اقتصاد، مردم باید سالم باشند و سالم بودن مردم محور توسعه خواهد بود

۲۹ تیر ۱۳۹۶

هاشمی: هدف ایران توانمندشدن افغانستان در عرصۀ بهداشت و تقویت آموزش‌ و تولید صنعت دارو در این کشور است

وزیر بهداشت: هدف ما توانمندشدن افغانستان در عرصۀ بهداشت و تقویت آموزش‌ و تولید صنعت دارو در این کشور می‌باشد. «گردشگری سلامت» بین دو کشور سازماندهی شود و در عرصۀ «تولید» دارو در افغانستان گامهای موثری برداریم. آماده ایم برخی بیمارستان‌های کابل را تجهیز و حمایت کنیم.

۲۴ خرداد ۱۳۹۶

هاشمی: ذخیره خونی کشور هفت برابر ادوار گذشته است

وزیر بهداشت: ذخیره خونی کشور در دوره‌های گذشته به اندازه یک روز بود اما در حال حاضر این ذخیره هفت برابر شده است و هیچ کمبودی وجود ندارد.

۲ خرداد ۱۳۹۶

وزیر بهداشت: در ایران دولت و مجلس، حمایت خوبی از سلامت کردند

هاشمی: نظام بهداشتی ایران، به ویژه مشارکتی که نظام در امر سلامت داشته، اعم از حمایتهای مقام معظم رهبری، رئیس جمهور و همچنین دولت سلامت محور و مجلس که حمایت های خوبی ارائه کرده، مورد توجه کشورهای دیگر قرار گرفت. البته بعضی از کشورهای اروپایی هم در اینکه سیاست مداران خود را متقاعد کنند، تا موضوع مهم سلامت حمایت شود، موفق بودند. برای آنها جالب بود که در ایران دولت و مجلس و بخش های دیگر سیاست گذاری دولت، حمایت خوبی از سلامت کردند.