۲۹ فرو ۱۳۹۶

یک تحلیگر اقتصادی: خودروسازان طبق قانون تجارت ورشکسته شده‌ بودند

سعید لیلاز گفت: امروز خودروسازهای اصلی کشور شرکای خود را شناخته‌اند و شرکت‌هایی همچون پژو، رنو، هوندا رسما فعالیت خود را آغاز کرده‌اند.

۱۲ آذر ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

افزایش تسهیلات بانکی کمکی به اقتصاد نکرد

سعید لیلاز با اشاره به افزایش تزریق تسهیلات بانکی به اقتصاد کشور در سال جاری برای مقابله با رکود، گفت: این افزایش تاکنون از تاثیرگذاری لازم در اقتصاد برخوردار نبوده است.

۱۳ تیر ۱۳۹۵

کارشناس اقتصادی: هدف کاهش نرخ سود، خروج پول از بانک برای گردش در جامعه است

استاد اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی هدف از کاهش نرخ سود بانکی را خارج کردن پول از بانک ها با هدف گردش در سطح جامعه دانست.

۱۷ اسف ۱۳۹۴

لیلاز: افزایش ۱۲ درصدی حقوق کارگران و کارمندان به درد نمی‌خورد/ دولت باید دستمزدها را ۲۵ درصد افزایش می‌داد

لیلاز گفت: به عنوان یک اقتصاد‌دان همین جا از دولت می خواهم دستمزد کارگران برای سال ۹۵ را حداقل ۲۵ درصد افزایش دهد چرا که با افزایش های ۱۲ تا ۱۵ درصدی، اقتصاد کشور راه به جایی نخواهد برد.

۶ بهم ۱۳۹۴

دلایل دیده نشدن «بازنشستگی پیش ازموعد» در برنامه ششم

یک تحلیلگر اقتصادی گفت: اینکه برنامه «بازنشستگی پیش از موعد» در برنامه پنجم توسعه به جریان نیفتاد و در برنامه ششم توسعه نیز دیده نشده، به دلیل بی پولی ناشی از اقدامات دولت گذشته است که نگران آینده نبودند.

۲ دی ۱۳۹۴

نهادهای مدنی جایگزین سازمان حمایت از مصرف‌کننده شوند / سرمایه‌گذاری در صنعت حمل و نقل، نیازمند آزادسازی قیمت‌ها است

«عده ای با تفکرات سوسیالیستی دست در جیب خلق الله می کنند و قیمت گذاری دستوری سرمایه گذاری در بازار را سرکوب می کند» واکنش های اخیر وزیر راه و شهرسازی نسبت به مخالفت سازمان حمایت از مصرف کننده و تولید کننده از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما و افزایش قیمت بلیت قطار است که در نهایت عباس آخوندی این چهره اقتصادی – سیاسی دولت یازدهم پیشنهاد انحلال سازمان حمایت از مصرف کننده در برنامه ششم توسعه را داد.

۲ دی ۱۳۹۴

آغاز رشد اقتصاد ایران از دی‌ ماه

در شرایطی که اندک زمانی به لغو تحریم‌ها باقی‌مانده، بازار گمانه‌زنی‌ها در رابطه با آینده اقتصاد ایران «داغ‌داغ» است. حال آنکه بسته دولت برای خروج از رکود اقتصادی، پیش‌بینی در رابطه با وضعیت اقتصادی ایران را سخت‌تر کرده است.

۲۶ آذر ۱۳۹۴

ارز تابستان ۹۵ تک‌نرخی می‌شود؟

بابسته شدن پرونده احتمال ابعاد نظامی برنامه هسته ای ایران در شورای حکام آژانس انرژی اتمی، شمارش معکوس برای لغو تحریم ها آغاز شده است و بانک مرکزی از آغاز تدوین برنامه برای تک نرخی کردن ارز شش ماه پس از لغو تحریم‌ها خبر داده است.

۲۶ آذر ۱۳۹۴

سرکوب مزد و بی اعتباری قانون کار و تامین اجتماعی محور لایحه برنامه ششم

«حسین اکبری» از فعالان صنفی کارگری در یادداشت پیش رو یادآور می شود که لایحه پیشنهادی برنامه ششم توسعه در صورت تصویب در مجلس، بدون تردید به تضییع حقوق صنفی و قانونی کارگران می انجامد

۲۱ آبا ۱۳۹۴

لیلاز: نگران اثر معکوس وام ۲۵ میلیونی خودرو هستم

قائم مقام حزب کارگزاران افزود: نمی توان انتظار داشت که این تسهیلات در بلند مدت به عنوان یک نسخه شفابخش برای صنعت خودرو تلقی شود/ ممکن است این انتظار در مردم به وجود آید که سایر تولیدات خودروسازان نیز باید با همین تسهیلات عرضه شود

۱ آبا ۱۳۹۴

حفظ «رانتی» بورس مهمتر از اصلاح روند توسعه صنعت پتروشیمی

تلاش وزارت اقتصاد برای حفظ رانت خوراک گاز واحدهای پتروشیمی معنای به جز این دارد که وزارت‌خانه انتظار دارد توسعه صحیح صنعت پتروشیمی فدای حفظ شاخص بورس شود؟

۱ مرد ۱۳۹۴

لیلاز: حداقل رشد اقتصاد ایران در سال ۹۴ حدود ۲ تا ۳ درصد است

استاد دانشگاه شهید بهشتی افزود: اگر با لغو تحریم‌ها، دولت به سمت آزادسازی اقتصادی، رانت‌زدایی و کاهش حضور در اقتصاد گام بردارد، آثار روانی و بازرگانی آن در کوتاه‌مدت و آثار واقعی آن از حدود زمستان امسال به تدریج آشکار می‌شود

۱۷ تیر ۱۳۹۴

لیلاز: لغو تحریم‌ها تغییری در شکوفایی اقتصاد ایجاد نمی‌کند

ستاد دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه مشکلاتی نظیر فقدان بهره‌وری، سرمایه‌گذاری و یا فساد اقتصادی مواردی نیست که براثر تحریم بوجود آمده باشد، افزود: این معضلات با رفع تحریم‌ها از بین نخواهد رفت

۲۸ خرد ۱۳۹۴
گزارشی از همایش بورس بر دوراهی مذاکرات:

معجزه‌ای پس از توافق در بازار سرمایه رخ نمی‌دهد

سخنرانان همایش بورس در دوراهی مذاکرات ضمن خوشبینی از ایجاد توافق، توصیه کردند که نباید منتظر معجزه در روابط سیاسی و اقتصادی پس از توافق بود. ضمن آنکه آثار واقعی آن در اقتصاد از نیمه دوم سال نمایان می‌شود.