۲۲ خرد ۱۳۹۷

پیش‌دبستانی در مناطقی از کشور رایگان و اجباری می‌شود

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ پیش دبستانی باید در مناطق محروم، دوزبانه و حاشیه شهرهای بزرگ رایگان شود.

۵ دی ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزیرآموزش و پرورش:

پیش‌نویس تفاهم‌نامه همکاری میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی در حال نهایی شدن است

معاون آموزش ابتدایی وزیرآموزش و پرورش از توافق با بهزیستی برای ساماندهی مهدهای کودک و پیش دبستانی‌ها خبرداد.

۲۰ آذر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

خرید کتاب‌های کمک درسی در مقطع ابتدایی ممنوع است

حکیم‌زاده: مجبور کردن خانواده‌ها به خرید کتاب های کمک‌ درسی غیرقانونی است؛ این مسأله به اطلاع مدارس رسیده است و ما بیشترین مشکل را در این زمینه در شهر تهران داریم و سایر شهرستان‌ها همکاری خوبی هم در خصوص کتاب‌های کمک آموزشی و هم امتحانات تستی با ما داشته‌اند. آزمون‌های تستی و چند گزینه‌ای تحت هر عنوانی در مدارس دوره ابتدایی به دلیل تناقض با ارزشیابی کیفی ـ توصیفی ممنوع است و ما از مدارس و خانواده‌ها می‌خواهیم برای جا انداختن این فرهنگ به ما کمک کنند.

۲۰ آذر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

تراکم بالای کلاس‌ها یکی از عوامل مشق شب زیاد است

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: معلم باید به تکالیف تمام دانش‌آموزان رسیدگی کند و بتواند زمانی برای رسیدگی فرد به فرد اختصاص بدهد اما تراکم بالای کلاس‌های درس مانع انجام این فعالیت‌هاست.

۳۰ آبا ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزيرآموزش و پرورش:

برگزاری آزمون‌های مختلف معضل نظام آموزشی است

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: یکی از معضلات اساسی در برنامه درسی این است که نظام آموزشی به شدت تحت تاثیر برگزاری آزمون مدارس خاص در فرآیند تحصیلی و کنکور در پایان دوره متوسطه دوم است.

۲۳ آبا ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

راهبران آموزشی بر ارتقای کیفیت آموزش در مناطق محروم تاثیر مثبت دارند

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: راهبران آموزشی بر ارتقای کیفیت آموزش در مناطق محروم و کلاسهای چندپایه تاثیر مثبت دارند.

۷ آبا ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

آموزش پیش دبستانی در مناطق محروم باید ۱۰۰ درصد با کمک دولت انجام شود

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: در مناطق مرزی ایجاد احساس تعلق کلید ایجاد امنیت است و برای ایجاد این احساس تعلق باید اقداماتی در این مناطق انجام شود.

۲۴ مهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

یکسان انگاری دنیای کودک با بزرگسالان، آسیب دنیای امروز است

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه یکسان انگاری دنیای کودک با بزرگسالان یکی از آسیب‌های دنیای امروز است گفت: ما از ظرفیت عظیم کودکان در حل مسائل اجتماعی مثل بحران آب غفلت می‌کنیم.

۲۸ شهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش:

مطابق با سند تحول بازگشت نمره به کارنامه‎ مقطع ابتدایی امکان پذیر نیست

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش گفت: مطابق با راهکار ۲_۱۹ سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، اصول و چارچوب نظام ارزشیابی شایستگی محور در حال تدوین است و مطابق با این راهکار بازگشت نمره به کارنامه ها امکان پذیر نیست.

۲۵ شهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

۶۰ درصد دانش‌آموزان کشور در مقطع ابتدایی تحصیل می کنند

حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: ۸ میلیون دانش‌آموز در دوره پیش دبستانی و ابتدایی تحصیل می‌کنند، این رقم ۶۰ درصد کل دانش‌آموزان را شامل می‌شود. با هدف تحقق عدالت آموزشی و حذف برخی شرایط زمینه ثبت‌نام و تحصیل برخی کودکان فاقد اوراق هویتی فراهم شده است.

۲۵ شهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

آزمون‌های ورود به مدارس از کنکور مخرب‌تر هستند

حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: متهم اصلی آزمون‌هایی است که ما برگزار می کنیم؛ آزمون‌هایی که برای مدارس متنوع در ۱۲ سالگی برگزار می‌کنیم و موجب آزار دانش‌آموزان می‌شویم؛ تنوع مدارس بیشتر از کنکور، فرصت تربیت را از ما می‌گیرد. تأکید سند تحول بنیادین بر آموزش یکپارچه است. حتی فراتر از تنوع مدارس گاهی برخی مدارس ابتدایی با شرایط عجیب و غریبی و آزمون‌های ورودی خود نسبت به کودکان مرتکب جنایت می‌شوند.

۱۴ شهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش:

«طرح تدبیر» جایگزین «طرح تعالی» شد

حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش: طرح تدبیر از سال تحصیلی ۹۵ـ۹۴ اجرا شده است و به دلیل ویژگی‌هایی که دارد با شرایط و اقتضائات دوره ابتدایی تناسب بیشتری دارد. تا سال گذشته ۲۱ هزار مدرسه ابتدایی این طرح را اجرا می‌کردند و در سال تحصیلی پیش رو امیدواریم در ۲۴ هزار مدرسه این طرح را اجرا کنیم. به دلیل اینکه اجرای همزمان ۲ طرح با منطق نظام بهره‌وری تطبیق ندارد و موجب موازی کاری خواهد شد، طرح تدبیر جایگزین طرح تعالی شد.

۱۴ شهر ۱۳۹۶
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش:

آزمون تیزهوشان آفت نظام آموزشی کشور است

حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش: امهزمون های تیزهوشان در پایه هفتم تاثیر بسیار مستقیمی بر ارزشیابی کیفی توصیفی در دوره ابتدایی دارد با صراحت اعلام کردیم کودکان ما در مدرسه قرار نیست تست بزنند. یکی از آفت هایی که نظام آموزشی ما را تهدید می کند برگزاری آزمون های تیزهوشان است و باید خانواده ها در این رابطه آگاه شوند که دانش آموزان در سن کودکی دچار استرس قبول شدن در آزمون ها را نداشته باشند.

۲۳ تیر ۱۳۹۶

تخصیص ۱۳۷ میلیارد تومان به بخش عشایر در برنامه ششم توسعه

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: در برنامه ششم توسعه ۱۳۷ میلیارد تومان بودجه به بخش عشایر اختصاص داده شده است و از وزیر آموزش وپرورش می‌خواهیم به واسطه زحمات زیاد معلمان عشایر، سختی کار، به این قشر کم توقع تعلق گیرد.

۲۰ تیر ۱۳۹۶
معاون وزیر:

بسیاری از پروژه‌های آموزش و پرورش به دلیل کمبود بودجه به نتیجه نمی‌رسد

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: برای آموزش با کیفیت، معلمان باید تخصص کافی برای تدریس در مقطع ابتدایی داشته باشند و لازم است ما تمرکز خود را بر توانمندسازی بیشتر معلمان قرار دهیم.