۲۱ شهریور ۱۳۹۶
رئیس سابق سازمان غذا و دارو:

چالش فعلی کمبود نقدینگی هیچ ربطی به سیاست‌های دارویی ندارد

دیناروند: زنجیره تامین دارو دچار چالش کمبود نقدینگی است که اگر برای آن چاره‌اندیشی نشود ضربه آن را خواهیم خورد. چالش فعلی کمبود نقدینگی هیچ ربطی به سیاست‌های دارویی ندارد و از خارج از این حوزه به زنجیره دارو تحمیل شده است. اگر بدهی تا پایان شهریور تسویه نشود دچار خسران خواهیم شد.

۱۴ شهریور ۱۳۹۶
رئیس سابق سازمان غذا و دارو :

در ۴ سال گذشته تولید داروی داخلی از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش یافت

دیناروند:در ۴ سال گذشته تولید داروی داخلی از ۶۰ درصد به ۷۰ درصد افزایش یافت و این افزایش دسترسی‌ها با رضایتمندی مردم و کاهش هزینه از جیب مردم همراه بود است. بطور میانگین ۱۵ تا ۲۵ درصد قیمت داروهای وارداتی کاهش داشته است البته کسانی بودند که سیاه نمایی و بازار دارویی ایران را با ترکیه مقایسه می‌کردند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

دیناروند: تنها نگرانی ما در حال حاضر چالش نقدینگی در چرخه تامین دارو و تجهیزات پزشکی است

رئیس سازمان غذا و دارو: تنها نگرانی ما در حال حاضر چالش نقدینگی در چرخه تامین دارو و تجهیزات پزشکی است. بدهی بیمارستان‌ها کم نیست، اما در بسیاری از بخش‌ها ممکن است خطری ایجاد نکند. آنچه برای وزارت بهداشت خطر ایجاد می‌کند، بدهی چند هزار میلیاردی به شرکت‌های دارویی و تجهیزات پزشکی است؛ زیرا باعث ایجاد خلل در کار این شرکت‌ها می‌شود. بسیاری از این شرکت‌ها زیر فشار سنگینی هستند و هزینه مالی زیادی متحمل شده‌اند.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶

دیناروند: واردات دارویی در دولت یازدهم ۵۰۰ میلیون تومان نسبت به دولت قبل کاهش داشته است

رئیس سازمان غذا و دارو: آمارها طی چهار سال نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار کاهش واردات نسبت به چهار سال قبلی را نشان می‌دهد. این آمار، آمار گمرکات و ارزی کشور است. به طور میانگین قیمت ارزی داروها را ۲۵ درصد کاهش دادیم. اگر همین حالا به داروخانه بروید، با وجود افزایش ۴۰ درصدی قیمت ارز، قیمت برخی داروها نسبت به چهار سال قبل کمتر است. همچنین کمبودهای دارویی را تا ۱۰ برابر کاهش دادیم.

۳۱ مرداد ۱۳۹۶
رییس سازمان غذا و دارو:

طی ۴ سال اخیر، واردات روغن پالم، یک میلیون تُن کاهش یافت

دیناروند: بیش از یک میلیون تُن روغن پالم در این چهار سال کمتر وارد کشور شد. اسید چرب اشباع روغن پالم، دو تا سه برابر روغن‌های دیگر است. ۱۴۴ هزار تُن اسید چرب ترانس طی این چهار سال کمتر مصرف شده است. یعنی هر کدام از مردم ایران ۱۸ کیلوگرم اسید چرب ترانس کمتر مصرف کردند. کاهش ۱۰ درصدی میزان شکر و نمک در فراورده‌های غذایی اجرایی شد. اجرای طرح چراغ راهنمای تغذیه‌ای جزو افتخارات جهانی ما محسوب می‌شود.

۲۹ مرداد ۱۳۹۶

دیناروند: قیمت داروهای زیان ده اصلاح می‌شود

معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو، در مورد تشکیل کمیسیون قیمت گذاری دارو توضیحاتی ارائه داد و گفت: قیمت داروهای زیان ده اصلاح می‌شود.

۲۳ مرداد ۱۳۹۶
دیناروند:

۹۷ درصد داروی مصرفی کشور تولید داخل است

رئیس سازمان غدا و دارو: ۹۷ درصد داروی مصرفی در ایران تولید داخل و سه درصد وارداتی است از نظر ارزش ریالی نیز ۷۰ درصد در اختیار تولید داخل است و اگر به کیفیت داروهای ایرانی بی اعتماد باشیم در امنیت روانی در احتکار دارو برای اثر گذاری در روند درمان خلل ایجاد می‌شود.

۲۲ مرداد ۱۳۹۶
دیناروند:

قبل از اجرای طرح ۵۴ درصد هزینه سلامت از جیب مردم پرداخت می‌شد

رئیس سازمان غذا و دارو: قبل از اجرای طرح تحول سلامت به طور میانگین ۵۴ درصد هزینه سلامت از جیب مردم پرداخت می شدکه اکنون این رقم به زیر ۴۰ درصد رسیده است.

۱۹ مرداد ۱۳۹۶
دیناروند:

در حال حاضر با کمبود ۳۰ الی ۴۰ قلم دارو در کشور، روبرو هستیم

رئیس سازمان غذا و دارو: در حال حاضر با کمبود ۳۰ الی ۴۰ قلم دارو در کشور، روبرو هستیم که از طریق سامانه ۱۴۹۰ از نوع این دارو‌ها مطلع می‌شویم. وضعیت تأمین دارو در کشور، نسبت به ۴ سال گذشته تفاوت چشمگیری داشته و از کمبود ۳۰۰ قلم دارو، به ۳۰ قلم رسیده است. براساس آمار‌های موجود، اوضاع تأمین دارو‌های نایاب بهبود یافته است.

۵ مرداد ۱۳۹۶

دیناروند: بیماران خاص و صعب العلاج ۳۰ درصد هزینه دارویی کشور را به خود اختصاص داده‌اند

رئیس سازمان غذا و دارو: در حال حاضر بیماران خاص و صعب العلاج، از جمله بیماران هموفیلی، تالاسمی، سرطان و ام اس حدود ۳۰ درصد از هزینه دارویی کشور را به خود اختصاص داده‌اند. در واقع این بیماران خاص هستند نیازمند کمک های بودجه ای دولت می‌باشند

۱ مرداد ۱۳۹۶
دیناروند:

قمیت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص ۵۰ درصد کاهش یافت

رئیس سازمان غذا و دارو: به منظور تحقق بند ۶ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از تولید محصولات باکیفیت ایرانی حمایت به عمل آمد و همین موضوع موجبات کاهش ۵۰ درصدی قیمت داروهای تولید داخل برای بیماران خاص را فراهم آورد. هزینه‌های پرداختی و فرانشیز بیماران سرطانی و صعب العلاج به ۱۰ درصد در سال اخیر کاهش یافت و تلاش برای رایگان شدن این ۱۰ درصد در همان سال ۹۴ از دیگر اقدامات اقتصاد مقاومتی حوزه دارو بوده است.

۳۱ تیر ۱۳۹۶

دیناروند: قاچاق تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌های دولتی بعد از اجرای طرح تحول سلامت به حداقل رسیده است

رئیس سازمان غذا و دارو گفت : ارزیابی ها نشان می دهد که قاچاق در حوزه تجهیزات پزشکی بیشتر از میزان قاچاق در حوزه دارو است و میزان آن به ۱۰ درصد می رسد.

۲۷ تیر ۱۳۹۶

دیناروند: قرقیزستان می‌تواند دروازه ورود دارو و تجهیزات ایران به کشورهای اتحادیه اوراسیا باشد

رئیس سازمان غذا و دارو: ما می توانیم داروهای تولید داخل را در قرقیزستان ثبت کنیم تا بازار ۱۸۰ میلیونی روسیه و کشورهای عضو اوراسیا را مورد هدف خود قرار دهیم. قرقیزستان می تواند دروازه ورود دارو و تجهیزات ایران به کشورهای اتحادیه اوراسیا باشد.

۲۵ تیر ۱۳۹۶
رئیس سازمان غذا و دارو:

واردات دارویی حدود یک میلیارد دلار است

دیناروند: واردات دارویی حدود یک میلیارد دلار است که توسط ۷۰ الی ۸۰ شرکت دارویی انجام می‌شود و البته واردات دارو از سوی این شرکت‌ها یکسان نیست. سازمان غذا و دارو نیز در این زمینه هیچ دخالتی ندارد.

۲۵ تیر ۱۳۹۶
رئیس سازمان غذا و دارو:

در این دولت حداقل ۵۰۰ میلیون دلار کاهش واردات دارو داشته‌ایم

دیناروند: حداقل ۵۰۰ میلیون دلار کاهش واردات دارو داشته‌ایم، این کاهش واردات در حالی صورت گرفته که ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه قرار گرفتند و با اجرای طرح تحول نظام سلامت دسترسی مردم به خدمات درمانی و دارویی بیشتر شده است و این افزایش دسترسی به خدمات با واردات دارو جبران نشده است بلکه نتیجه سیاست‌های منطقی اتخاذ شده است.