۱۵ فرو ۱۳۹۷
نایب رئیس کمیسیون آموزش:

برخی از رشته‌های ارائه شده در دانشگاه ها باید حذف شوند

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه آموزش و پرورش باید در جهت مهارت‌آموزی دانش‌آموزان اقدامات لازم را انجام دهد، احیا هنرستان‌ها برای این هدف را الزامی دانست.

۱۳ فرو ۱۳۹۷

نایب رئیس کمیسیون آموزش: حل مشکلات کشور در گرو تعامل نهادهای اجرایی با دانشگاه‌ها است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه رفع مشکلات لاینحل کشور با تعامل سازنده نهادهای اجرایی با دانشگاه امکان پذیر است، گفت: بیکاری از عوامل جدی خروج نخبگان از کشور تلقی می‌شود.

۱۱ آذر ۱۳۹۶

نماینده مجلس: وزارت علوم برای اجرای کامل قانون جلوگیری از پایان‌نامه فروشی یا کپی‌برداری نیازمند تزریق بودجه است

عضو هیئت رییسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خواستار تخصیص اعتبار لازم به وزارت علوم برای اجرای دقیق قانون مقابله با تخلفات علمی شد.

۱۱ آذر ۱۳۹۶

نماینده مجلس: مرزهای آزادی در دانشگاه‌ها باید مشخص شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر این که مرزهای آزادی در دانشگاه ها باید مشخص باشد، گفت: باید نظرات، تفکرات و ایده در فضای دانشگاه مطرح و به بحث گذاشته شود.

۱۲ شهر ۱۳۹۶

نماینده مجلس: افزایش جذب دانشجوی خارجی تکلیف قانونی وزارت علوم است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد جذب دانشجوی خارجی در ایران سبب برند شدن دانشگاه‌های کشورمان و تقویت دیپلماسی علمی می‌شود.

۲۵ تیر ۱۳۹۶

نماینده مجلس: تصمیم وزارت علوم بر تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور در راستای طرح آمایش آموزش عالی است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد مسئولان وزارت علوم باید به تدریج و با بررسی کارشناسی اقدام به تغییرات در اساسنامه دانشگاه پیام نور کنند.

۲۳ تیر ۱۳۹۶

نماینده مجلس: تغییر اساسنامه دانشگاه پیام نور احتمالا منتفی شود

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات از تذکر مجلس به وزیر علوم درباره تغییر اساسنامه دانشگاه پیام‌نور خبر داد.

۴ تیر ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

دانشگاه فرهنگیان باید محور جذب نیروی انسانی در آموزش و پرورش باشد

محمدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: در حال حاضر هنوز پذیرفته‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۵ وزارت مذکور تعیین تکلیف نشده‌اند از این رو ابتدا باید این افراد وضعیت مشخصی داشته باشند و سپس اقدام به برگزاری آزمون جدید شود. اساسا بر اساس اسناد بالادستی خصوصا برنامه ششم توسعه باید استخدام‌های آموزش و پرورش عمدتا از طریق جذب فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان باشد. وزارت آموزش و پرورش در شرایط کنونی باید اقدام به تبیین شرایط در خصوص نیروی انسانی مورد نیاز کند و در این راستا تدابیر خاصی برای تامین نیروی انسانی بیاندیشد تا در سال‌های آینده با مشکل جدی مواجه نشود.

۲۰ خرد ۱۳۹۶
نماینده مجلس:

اخذ شهریه در مدارس غیردولتی خارج از بخشنامه اعلامی غیرقانونی است

محمدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: با توجه به اینکه وزارت آموزش و پرورش برای شهریه مدارس غیردولتی برنامه‌ریزی کرده و همه فاکتورها را در این زمینه در نظر می‌گیرد بنابراین بخشنامه‌ صادره لازم الاجراست و همه باید تابع آن باشند. مدارس نمی‌توانند با عناوین مختلف و متعددی که در عمل نیز محقق نمی‌شود، پول دریافت کنند؛ اگر بخواهند تحت این عناوین پول بگیرند، تخلف است و باید به لحاظ قانونی با آنها برخورد شود. وزارت آموزش و پرورش، کمیته بازرسی و تشکیلات ثبت‌نام و نهادهایی که در این زمینه موثر هستند، باید توجه بیشتری در همه استان‌ها داشته باشند تا این تخلفات صورت نگیرد؛ معمولاً این گونه تخلفات در شهرستان‌ها و استان‌های دیگر کمتر از تهران است.

۳ خرد ۱۳۹۶

هفته آتی کمیسیون آموزش میزبان مسئولان آموزشی و فرهنگی برای بررسی سند ۲۰۳۰

محمدی، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس: اگرچه جنبه‌های اومانیسمی بیانیه ۲۰۳۰ بیشتر است و این مسئله با نگاه جامعه اسلامی به امر آموزش تفاوت دارد اما آقای فانی به‌عنوان وزیر وقت آن را مشروط امضا کرده است و حتی در ذیل امضای خود آورده که ایران ملزم به اجرای مفاد مغایر با مبانی اسلامی و ملی آن نیست. پیرو دستور آقای لاریجانی کمیسیون هفته آینده از معاونان، مسئولان آموزش‎ و پرورش، نمایندگان شورای عالی انقلاب و افراد صاحب نظر برای پیگیری و بررسی مجدد این مهم دعوت به عمل خواهد آورد این درحالی است که کمیسیون در گذشته نیز به این موضوع پرداخته است.

۲۶ ارد ۱۳۹۶

نماینده مجلس: کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها در گرو ارائه نیازهای دستگاه‌های مختلف به دانشگاه‌ها است

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد در راستای کاربردی کردن پایان‌نامه‌ها و رساله‌ها باید هماهنگی بین وزیر علوم و سایر وزراء صورت بگیرد تا نیازهای دستگاه‌های مختلف در چهارچوب مشخصی به دانشگاه‌ها ارائه شود.

۱۱ ارد ۱۳۹۶

منزلت معلمان مهم‌تر از معیشت آنان

دبیرکل انجمن اسلامی معلمان ایران گفت: متولیان امر، آموزش و پرورش را همچنان مسئله اصلی کشور نمی‌دانند اما تلاش می‌کنیم سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی افزایش یابد.

۱۶ فرو ۱۳۹۶

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:۲۰ دستگاه‌ متولی مبارزه با قاچاق هماهنگ نیستند

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با اعلام اینکه قاچاق ۲ میلیون نفر را بیکار کرده است، گفت: در حال حاضر بیش از ۲۰ دستگاه در بخش مبارزه با قاچاق کالا وجود دارند که هماهنگی لازم بین آنها وجود ندارد و برنامه مدون قابل رصد هم نداریم.

۱۵ فرو ۱۳۹۶

ایجاد تعادل بین فارغ‌التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و نیاز آموزش و پرورش راهکاری برای رفع مشکل کمبود معلم

نایب رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس اعتقاد دارد راهکار رفع نگرانی کمبود معلم در مدارس، افزایش تعداد دانشجویان و ایجاد تعادل بین فارغ التحصیلان دانشگاه فرهنگیان و نیازهای وزارت آموزش و پرورش است.

۱۱ اسف ۱۳۹۵

ورود کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به موضوع «معوقات بانکی»

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از تهیه گزارشی درباره معوقات بانکی در کمیسیون متبوع خود خبر داد.