۱۹ تیر ۱۳۹۶

گام اول طرح ترسیب کربن از نیمه سال ۲۰۰۴- ۲۰۰۳ در استان خراسان جنوبی آغاز شد

گام اول طرح ترسیب کربن از نیمه سال ۲۰۰۴- ۲۰۰۳ با مشارکت جمهوری اسلامی ایران، برنامه عمران ملل متحد (UNDP) و تسهیلات جهانی زیست محیطی (GEF)، در دشت حسین آباد غیناب سربیشه واقع در استان خراسان جنوبی آغاز شد. با به پایان رسیدن فاز اول این طرح در سال ۲۰۰۹، فاز دوم آن از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی به مدت پنج سال با مشارکت جمهوری اسلامی ایران و UNDP در ۴۰ روستای کشور در مساحت بالغ بر ۲۰۰ هزار هکتار به تصویب رسید.

۱۹ تیر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

ایران در اجرای طرح های ترسیب کربن الگوی موفق دنیاست

جلالی: از جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک الگوی موفق در اجرای طرح های بین المللی ترسیب کربن، منارید و بیابان زدایی در دنیا یاد می شود. تلاش شده است ضمن حفظ اصول زیست محیطی، به موضوع معیشت جوامع محلی و ارتقای شاخص های توسعه انسانی هم توجه شود. امروز پیشبرد نهضت آبخیزداری و آبخوان داری در ایران یک ضرورت حیاتی است.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها:

بیابان‌زایی، سومین چالش کره زمین محسوب می‌شود

جلالی: بعد از تغییر اقلیم و گرمایش جهانی و کمبود آب، بیابان‌زایی، سومین چالش کره زمین محسوب می‌شود. بر اساس آمارهای کنوانسیون مقابله با بیابان‌زایی حدود یک ششم جمعیت جهان، سه چهارم اراضی خشک جهان، یک سوم خشکی‌های روی جهان در معرض بیابانی شدن قرار دارند همچنین ۱۱۰ کشور دنیا در معرض بیابان زایی هستند. با توجه به اقدامات صورت گرفته در کشور در زمینه بیابان‌زدایی در سطح هشت میلیون هکتار، در دولت یازدهم ۱۸۴ هزار و ۵۸۰ هکتار عملیات بیابان‌زدایی از جمله احداث بادشکن، بذرپاشی، نهال‌کاری، مالچ‌پاشی، مراقبت و آبیاری صورت گرفت همچنین در قالب پروژه‌های ترسیب کربن با جوامع بین‌المللی در زمینه بیابان‌زدایی همکاری داشتیم.

۲۷ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع:

وضعیت سه میلیون هکتار از کانون‌های گردوغبار، بحرانی است

رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: وضعیت سه میلیون هکتار از کانون‌های گردوغبار بحرانی است و در سال ۹۶، ۸۰۰ میلیارد تومان برای مقابله با ریزگردها اعتبار در نظر گرفته شده که هنوز چیزی اختصاص نیافته است.

۱۶ خرداد ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها:

امسال ۴ هزار میلیارد ریال بودجه برای مالچ پاشی اختصاص یافت

جلالی، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری: دولت یازدهم و مجلس شورای اسلامی امسال برای اجرای عملیات مالچ پاشی و تثبیت شن های روان چهار هزار میلیارد ریال اختصاص دادند. بخش مبارزه با بیابان مورد توجه دولت و مجلس قرار دارد و در لایحه بودجه امسال، اعتبار بیابانزدایی بیش از ۱۰ برابر اعتبار پارسال تصویب شده است که این مهم می تواند در سرعت مبارزه با بیابانی شدن موثر واقع شود.

۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور؛

توقف کامل بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور به سال ۹۷ موکول شد

جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی: در سال جاری میزان توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور به ۸۰ درصد کاهش می‌یابد و در سال ۹۷ نیز با تشخیص دولت و مجلس بهره‌برداری از جنگل‌ها به طور کامل متوقف می‌شود. از منابع طبیعی کشور سالانه ۲۰ میلیون تن علوفه برداشت می‌شود. یک میلیون تن نیز سایر محصولات زراعی و دارویی از حوزه‌های منابع طبیعی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. در برنامه ششم به بهره‌برداری از جنگل‌ها اشاره شده بود اما وزیر جهاد کشاورزی دستور توقف آن را به صورت تدریجی داد و براین اساس در سال ۹۵، برداشت از ۱۵۰ هزار هکتار از جنگل‌ها متوقف شد و امسال نیز حدود ۲۵۰ هزار هکتار دیگر متوقف می‌شود.

۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها منشأ خارجی دارند

جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی: ۸۵ الی ۹۰ درصد پدیده ریزگرد‌ها دارای منشأ خارجی از کشورهای عراق و عربستان و مابقی منشأ داخلی مربوط به خشک شدن تالاب ها است. بدون مشارکت مردم نمی‌توان در راستای حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست قدم برداشت. ضمن آنکه برای مقابله با کانون‌های بیابانی مدیریت جامع منابع آب حائز اهمیت است. برای مقابله با کانون گرد و خاک از مالچ پاشی ترکیبات هیدروکربنی نفتی به عنوان پوشش بر روی شن‌های روان استفاده می‌شود که این مالچ پاشی علاوه بر تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از فرسایش بادی، حفاظت پوشش گیاهی و رطوبت خاک را به همراه دارد.

۲۵ فروردین ۱۳۹۶
معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها:

طرح تنفس، خواست حاکمیت است

نوبخت، معاون امور جنگل سازمان جنگل‌ها: مسئله تنفس جنگل، نظر شخصی وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان جنگل‌ها یا معاونت امور جنگل نیست. حکومت به دلیل بحران‌هایی که امنیت زیستی ما را تهدید می‌کند به این نتیجه رسیده است که باید پوشش جنگلی را حفظ کند. ما در قوه مجریه وظیفه‌ داریم که این عرصه‌ها را حفظ کنیم تا امنیت کشور تضمین شود. بر اساس بررسی‌های انجام شده، مصرف آب در گیاهان و درختان با هر درجه افزایش دما، حدود ۱۶ تا ۱۷ درصد افزایش می‌یابد. امروز بحث توقف بهره‌برداری تجاری از جنگل‌های شمال تبدیل به قانون شده و خواسته‌ای ملی است.

۱۶ فروردین ۱۳۹۶
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مطرح کرد؛

توقف بهره‌برداری از جنگل‌ها برای ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه‌ای

جلالی گفت: یکی از سیاست های ایران برای ترسیب کربن و کاهش گازهای گلخانه ای، توقف بهره برداری از جنگل ها است.

۲۶ اسفند ۱۳۹۵
رئیس سازمان جنگل‌ها:

منشاء تولید ۲۵ درصد گرد و غبار کشور، تالاب جازموریان است

جلالی، رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور: ۲۵ درصد گرد و غبار کشور از تالاب جازموریان -که در استان کرمان است- تولید می‌شود. سازمان جنگل‌ها، برنامه اجمالی برای مقابله با ریزگردها تهیه کرده و به سازمان مدیریت بحران داده و خوشبختانه دولت در برنامه ششم توسعه توجه خوبی به مسئله بیابان زایی داشته است. ۲۰ میلیون هکتار از وسعت بیابان های کشور تحت تاثیر فرسایش بادی قرار دارد و ۷.۵ میلیون هکتار از آن جزء کانون های بحرانی است و از این میان ۳ میلیون هکتار جزء کانون های درجه یک بحرانی محسوب می شود.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵
رییس سازمان جنگل‌ها:

یک میلیون هکتار تالاب کشور محل تولید ریزگرد است

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس پایش های ماهواره ای سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ یک میلیون هکتار از تالاب های کشور به محل تولید ریزگردها تبدیل شده است.

۱۸ اسفند ۱۳۹۵
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور:

مشکلات امروز خوزستان ناشی از عدم جامع‌نگری دستگاه‌ها است

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مشکلات امروز خوزستان را ناشی از عدم جامع‌نگری دستگاه‌ها و انتزاعی عمل کردن در زمینه اجرای پروژه‌های عمرانی دانست.

۱۳ اسفند ۱۳۹۵

اجرای طرح‌های بیابان‌زدایی در سطح ۸۸ هزار هکتار و ایجاد بانک اطلاعات زمین از جمله اقدام‌های سازمان جنگل‌ها دردولت یازدهم

معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به اولویت برنامه محیط زیست در برنامه پنجساله ششم توسعه کشور گفت: برنامه هایی بیش از ۵ برابر برنامه پنجساله توسعه پنجم را در دستور کار داریم که امید است به وظیفه سنگین و اقدام های زیربنایی خود عمل کنیم.

۹ اسفند ۱۳۹۵
معاون وزیرجهادکشاورزی:

٨٠ درصد گرد و غبار خوزستان منشأ خارجی دارد/ سه سال زمان برای رفع بحران

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: ٨٠ درصد گرد و غبار و ریزگردهای استان خوزستان منشأ خارجی دارد و عملیات بیابان زدایی این استان حداقل سه سال زمان نیاز دارد.

۲۸ بهمن ۱۳۹۵
معاون وزیر جهادکشاورزی:

۱٫۲ میلیون هکتار اراضی بیابانی خوزستان در پدیده ریزگردها اثرگذار است

معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان مراتع، جنگلها و آبخیزداری گفت: بر اساس مطالعات انجام شده حدود یک میلیون و ۲۰۰هزار هکتار از اراضی بیابانی استان خوزستان در پدیده ریزگردها اثرگذار است.