۳۱ تیر ۱۳۹۷

اصلاح وضع موجود اقتصادی ۴ ماه زمان می‌برد/ اوضاع نابسامان ارز از ناتوانی بانک مرکزی است

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد با بیان اینکه برای اصلاح وضع موجود با قوانین فعلی ۴ ماه زمان نیاز است،‌ گفت‌: بازار ثانویه ارز جعلی است، چون قیمت‌های غیررسمی را دولت رسمیت می‌بخشد.

۵ مهر ۱۳۹۶
یک کارشناس:

بانک‌ها با ساختار فعلی نمی‌توانند قوانین اسلام را اجرا کنند

یک اقتصاددان با نقد عملکرد بانک‌ها در چارچوب بانکداری بدون ربا، گفت: این بانک با این طراحی ظرفیت پیاده‌سازی اصول مکتب اسلام را ندارد و وضعیت فعلی سیستم بانکی مثل این است که بخواهیم خوک را ذبح اسلامی کنیم.

۲۵ شهر ۱۳۹۶
سرپرست سابق وزارت اقتصاد:

یکسان‌سازی نرخ ارز در شرایط کنونی محکوم به شکست است

صمصامی: ۲ موضوع باقی ماندن تحریم‌ها و مشکلات مربوط به نقل و انتقالات ارزی، تک نرخی کردن ارز در شرایط فعلی اقتصاد را ناممکن میکند. تک نرخی کردن ارز هنگامی عملیاتی می‌شود که بازار وجود داشته باشد و درآمد های ارزی کافی برای حمایت از نرخ تعیین شده داشته باشیمف اما در حال حاضر که درآمدهای نفتی به راحتی وارد کشور نمی‌شود و در واقع مبادلات ارزی ما با سایر کشورها با مشکل مواجه است، قطعا تک نرخی کردن ارز بعد از مدتی با شکست روبه رو خواهد شد.

۱۶ خرد ۱۳۹۶
صمصامی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

ضعف نظارت بانک مرکزی منجر به هرج‎ومرج در بازار پول شده است

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد سیاست‌های پولی را ابزار اصلی بانک مرکزی در تحقق اهدافش دانست و گفت: بانک مرکزی نتوانسته است از سیاست پولی به عنوان یک ابزار استفاده کند و لذا در سال‌های اخیر هیچگاه کنترلی بر حجم پول و میزان نقدینگی نداشته است.

۱۶ مهر ۱۳۹۵
معاون نظارتی بانک مرکزی:

بانکهای عرضه کننده کارت اعتباری مشمول امتیاز می شوند

حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی: بعد از مدتی از ارائه این طرح، بانک مرکزی آمار و اطلاعات لازم را از بانک‌ها دریافت می‌کند و بانک‌هایی که خدمات این طرح را ارائه کردند، حتما مشمول امتیازاتی خواهند شد./به دلیل این‌که همه افراد می‌توانند از این کارت‌های اعتباری بهره‌مند شوند، بانک تضمین‌های لازم را برای ارائه خدمات دریافت می‌کند، اما قطعا این تضمین‌ها در حداقل ممکن خواهد بود.

۳۱ مرد ۱۳۹۵

گردش مالی ۲۰ هزار میلیارد تومانی یک قاچاقچی/ آماری از گردش مالی مواد مخدر در دست نیست

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: در پرونده قاچاقچی بزرگ مواد مخدر مشهور به تمساح خلیج که خود بنده آن را پیگیری می‌کردم، بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان در شبکه بانکی کشور ظرف ۷ یا ۸ سال مبادلات مالی انجام داده بود.

۲۶ تیر ۱۳۹۵
سرپرست اسبق وزرات اقتصاد:

توافق با FATF در صلاحیت بانک مرکزی نیست

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد گفت: باعث تعجب است بحث شفاف‌سازی داخلی اطلاعات در اقتصاد را که در سال ۸۷ با ایجاد پایگاه‌های اطلاعاتی استارت زدیم به دلیل مبهمی متوقف کردند و الان بانک مرکزی چنین توافقی را با FATF انجام می‌دهد.

۳۰ خرد ۱۳۹۵

صمصامی: بانکها گاهی بدتر از ربا خوار بازار هستند

حسین صمصامی، اقتصاددان گفت: نظریه‌پردازی بانکداری اسلامی به این شکل از اول غلط بود؛ اما ما داریم همان را ادامه می‌دهیم و بر آن تأکید می‌کنیم، مثل همین قانون جدیدی که برای تصویب به مجلس رفته است. این قانون مشکلات را حل نمی‌کند؛ تثبیت می‌کند.

۲۹ خرد ۱۳۹۵

سرپرست اسبق وزارت امور اقتصاد: بانک اسلامی نداریم

حسین صمصامی، نظریه‌پرداز بانکداری اسلامی با اشاره به ماهیت و شاخصهای بانکهای فعلی و مغایرتهای مبنایی آنها با اسلام، از جمله «ربوی بودن در مبنا» و «عادلانه نبودن» گفت: «بانک» که اسلامی نمی‌شود؛ «بانک اسلامی» یک مدل «من‌درآوردی» است.

۲۴ خرد ۱۳۹۵
یک اقتصاددان:

دریافت مالیات از خانه‌های خالی معطل سامانه ملی املاک است/ افزایش عرضه مسکن با مالیات

یک اقتصاددان با بیان اینکه اخذ مالیات از خانه‌های خالی معطل سامانه ملی املاک است، گفت: این سیاست به افزایش عرضه مسکن کمک می‌کند.

۲۲ خرد ۱۳۹۵

معاون اسبق وزیر اقتصاد: کاهش تورم ناشی ار سرعت نقدینگی و توزیع ناعادلانه آن است

یک اقتصاددان با اشاره به اینکه نامه ۴ وزیر اقتصادی بدین معناست که برای رکود کاری نشده است، گفت: کاهش تورم ناشی از کاهش سرعت نقدینگی و توزیع ناعادلانه آن است.

۲۸ فرو ۱۳۹۵
صمصامی :

در زمینه مبادلات جهانی باید ارزهای متنوع استفاده شود

یک اقتصاددان با اشاره به بدعهدی آمریکا در برقراری سوئیفت و ال‌سی تصریح کرد: دولت به مردم شفاف نمی‌گوید برجام هر کاری باید می‌کرد را کرده است و خبری از سوئیفت و مبادلات نیست تا مردم تکلیف خود را بدانند.

۶ دی ۱۳۹۴

صمصامی: تک‌رقمی شدن تورم نقطه به نقطه خوشحالی ندارد؛ مهم افزایش نقدینگی و تشدید رکود است

سرپرست اسبق وزارت اقتصاد: وقتی فعالیت اقتصادی انجام نمی‌شود، طبیعتا تورم هم رشد نمی‌کند/ دولت در این دوسال هدفمندی را انجام نداده که کاهش تورم را ناشی از آن بداند.

۳۰ آبا ۱۳۹۴

افزایش ۴۴۴ درصدی بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در سال ۹۳

سرپرست سابق وزارت اقتصاد و دارایی با اشاره به افزایش ۴۴۴ درصدی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در سال ۹۳ نسبت به سال پیش از آن، گفت: افزایش بدهی دولت به بانک‌ها و افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی به این معنی است که دولت با افزایش نقدینگی خود را اداره می‌کند

۱۸ اسف ۱۳۹۳
سرپرست اسبق وزارت امور اقتصادی و دارایی عنوان کرد

۱۴ درصد نقدینگی ۶۸۰ هزار میلیاردی در اختیار ۶ مؤسسه غیرمجاز/ دلایل ایجاد فساد ۳ هزار میلیارد تومانی

عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی در جمع دانشجویان گفت: طبق آمارهای رسمی نقدینگی موجود ۶۸۰ هزار میلیارد تومان اعلام شده است، از این میزان، ۱۴ درصد یعنی ۹۰ هزار میلیارد تومان در اختیار ۶ مؤسسه غیرمجاز اعتباری است.