۲۶ خرداد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

به اندازه نیاز یک سال کشور موجودی گندم در انبارها وجود دارد

عباسی معروفان: به اندازه نیاز یک سال کشور موجودی گندم در انبارها وجود دارد و تا پایان امسال نیز حدود هشت میلیون تن گندم دیگر به سبد خرید تضمینی امسال اضافه می‌شود. سال گذشته مجوز صادرات سه میلیون تن گندم مازاد را دریافت کردیم که امسال نیز این مجوز بر جای خود باقی است و در حال صادرات آن هستیم و باید به کسانی که ادعا می‌کنند ایران هنوز به خودکفایی گندم نرسیده است، اعلام کنیم که با پیش‌بینی خرید تضمینی حدود ۱۱ میلیون تنی گندم می‌توانیم در سال جاری نیز مجوز صادرات حدود چهار میلیون تن گندم مازاد دیگر را دریافت کنیم.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶
یک مقام دولتی ایران:

توان تامین غذای ۱۰ تا قطر را داریم

عباسی معروفان: آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه ‌تنها قطر بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم. قطر با حدود دو میلیون جمعیت هیچ مشقتی برای ایران در راستای تامین نیازمندی‌های غذایی‌اش ندارد چرا که این کشور به اندازه یک استان ایران است و اگر درخواستی داشته باشد، آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه‌تنها قطر بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران:

برای صادرات گندم به قطر آمادگی داریم

عباسی معروفان: امسال ۵۰۰ هزار تن گندم صادر می‌شود. برای صادرات گندم به قطر آمادگی داریم. قطر با حدود دو میلیون جمعیت هیچ مشقتی برای ایران در راستای تامین نیازمندی‌های غذایی‌اش ندارد چرا که این کشور به اندازه یک استان ایران است و اگر درخواستی داشته باشد، آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه‌تنها قطر، بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم.

۲۶ خرداد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

تاکنون سه میلیون و ۶۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی از خرید سه میلیون و ۶۱۰ هزار تنی گندم و پرداخت بیش از ۶۰ درصدی مطالبات کشاورزان خبر داد و گفت: صادرات گندم و مشتقات آن طی ماه‌های نخست امسال از سر گرفته شده است و اگر کشوری مانند قطر با توجه به شرایط به وجود آمده نیازی به این محصول استراتژیک دارد به راحتی می‌توان آن را تامین کند.

۱۰ خرداد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

گندمکاران با ورود به بورس کالا احساس امنیت می‎کنند

عباسی معروفان، رئیس شرکت بازرگانی دولتی: اجرای طرح قیمت تضمینی گندم در بورس کالای ایران می تواند احساس امنیت کشاورزان را نسبت به فروش محصولاتشان به همراه داشته باشد. تاکنون استفاده از بورس کالا در بازار محصولات مختلف مفید بوده و باید دید آیا این روند مطلوب در خصوص گندم هم جواب می دهد یا خیر. در کل شفافیت آماری بورس کالا، امکان قرار دادن طرف‌های عرضه و تقاضا در مقابل هم، کشف عادلانه قیمت‌ها، وجود ابزارهای مالی آینده‌نگر و پوشش‌دهنده ریسک همگی از مزایای بورس کالا برای بخش کشاورزی کشور به شمار می‌رود.

۹ خرداد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

۹۰ درصد بهای گندم تا پایان هفته پرداخت می‎شود

عباسی معروفان، معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی: تا به امروز ۲ میلیون و ۱۸۰ هزارتن گندم با ارزش بالغ بر ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از گندمکاران ۱۶ استان خریداری شده است. بیش از ۵۹ درصد بهای گندم به کشاورزان پرداخت و مابقی به مرور پس از ثبت در سامانه پرداخت خواهد شد. تا پایان فصل برداشت میزان خرید تضمینی گندم از کشاورزان ۳۱ استان به ۱۱ میلیون تن خواهد رسید. بیش از ۷۳ هزار و ۴۰۹ تن کلزا با ارزش حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از کشاورزان ۱۷ استان خریداری شده است.

۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی خبر داد؛

احتمال تکرار خودکفایی گندم در سال جاری

عباسی معروفان، معاون رئیس شرکت بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی: از ابتدای فصل برداشت گندم تاکنون بیش از یک میلیون و ۸۲۰ هزار تن از این محصول استراتژیک از ۱۱ استان کشور خریداری شده است که ارزشی بالغ بر ۲۳۰۰ میلیارد تومان داشته و به صورت روزانه مطالبات آنها در حال پرداخت است. گرچه هم‌اکنون میزان خرید تضمینی نسبت به سال گذشته سه درصد رشد منفی به دلیل برخی شرایط آب و هوایی و تاخیر در برداشت گندم مواجه بوده‌ایم، با توجه به شرایط اقلیمی و میزان تولید مناسب پیش‌بینی می‌شود خرید تضمینی گندم مانند سال گذشته از ۱۱ میلیون تن عبور کند. پیش‌بینی می‌شود تولید و خرید تضمینی دانه‌های روغنی در سال جاری با افزایش بیش از صد درصدی به ۴۳۰ هزار تن برسد.

۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶
معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران خبر داد

توزیع ۸۰ هزارتن برنج و شکر برای تنظیم بازار ماه رمضان

شرکت بازرگانی دولتی ایران در راستای تنظیم بازار کالاهای اساسی کشور، مقادیر ۸۰ هزارتن برنج و شکر را در قالب طرح توزیع سبد کالای اساسی ضیافت ماه مبارک رمضان و بر اساس مصوبه کمیته‌ی تنظیم بازار، در سراسر کشور توزیع می‌کند. مقدار ۳۰هزار تن برنج مرغوب وارداتی از نوع سفید DM به تناسب جمعیت هر استان، در سراسر کشور توزیع شده و حواله کالای هر استان نیز ارسال شده است تا از طریق فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف کارمندی و کارگری توزیع شود.

۲۹ فروردین ۱۳۹۶

صدور مجوز برای واردات ۵۵۰ هزار تن شکر از سوی شرکت بازرگانی دولتی

معاون شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: مصرف سالانه شکر در کشور سالانه ۲.۲ تا ۲.۴ میلیون تن برآورد می‌شود که تا پایان سال گذشته یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن از تولید داخلی تامین شده و دولت مجوز واردات ۵۵۰ هزار تن را صادر کرده است.

۱۹ فروردین ۱۳۹۶

اختصاص ۱۵ هزار میلیارد تومان در بودجه ۹۶، برای خرید تضمینی گندم

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: از روز دوشنبه، پرداخت پول خرید تضمینی گندم آغاز می‌شود و پیشنهاد داده‌ایم که نیمی از پول گندم را هنگام تحویل و نیمی دیگر را در مرحله تأمین بودجه بپردازیم، امسال ۱۵ هزار میلیارد تومان برای خرید تضمینی گندم در بودجه پیش‌بینی شده است.

۲۵ اسفند ۱۳۹۵
معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی:

دولت مخالف کاهش تعرفه واردات برنج است

معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی بابیان اینکه باپیشنهاد هند برای کاهش تعرفه برنج باسماتی موافقت نمی‌شود، گفت:هم اکنون به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی، تعرفه برنج وارداتی۲۶درصد اعمال نمی‌شود.

۸ اسفند ۱۳۹۵
دبیر انجمن واردکنندگان برنج:

ای کاش دولت در توزیع برنج و تنظیم بازار از بخش خصوصی استفاده کند

دبیر انجمن واردکنندگان برنج گفت: ای کاش دولت در توزیع برنج و تنظیم بازار هم از بخش خصوصی که تامین بخش بزرگی از بازار واردات برنج را در دست دارد، استفاده کند.

۱۸ بهمن ۱۳۹۵
معاون شرکت بازرگانی دولتی خبر داد؛

توزیع ۴۰ هزار تن برنج برای تنظیم بازار شب عید/ برنج هندی کیلویی ۳۸۰۰ تومان

معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: برای تنظیم بازار شب عید ۴۰ هزار تن برنج هندی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای سراسر کشور توزیع می‌شود.

۳۰ دی ۱۳۹۵
معاون شرکت بازرگانی دولتی:

اعطای مجوز برای واردات شکر آغاز شد/ برای ۵ ماه آینده در انبارها شکر داریم

معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: از روز گذشته اعطای مجوز به کارخانجات تولید قند و شکر برای واردات ۷۰۰ هزار تن شکر آغاز شده و اکنون در انبارها برای ۵ ماه نیاز کشور شکر داریم.

۲۴ آبان ۱۳۹۵

واردات گندم برای صنایع ماکارانی منتفی شد

معاون داخلی بازرگانی دولتی ایران گفت : برای صنایع ماکارانی گندم دوروم برای استحصال آرد سمولینا به میزان کافی وجود دارد از این رو نیازی به واردات نیست.