۱ اسف ۱۳۹۶
معاون بازرگانی شرکت بازرگانی دولتی:

توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات متوقف نشده است

عباسی معروفان: تا این لحظه توزیع گندم حتی برای تبدیل به آرد و صادرات را متوقف نکرده‌ایم و حتی طی این هفته ۵ تا ۶ هزار تن گندم برای صادرات در بورس عرضه شده است.

۴ مهر ۱۳۹۶
معاون شرکت بازرگانی ایران:

پیشنهاد واردات گندم بی انصافی به تولید است/محدودیتی برای تامین گندم کارخانجات ماکارونی و آزادپز نداریم

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: با وجود خودکفایی کشور در تولید گندم مورد نیاز در سال جاری، هرگونه واردات این محصول بی انصافی است.

۱۱ مرد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

تا کنون ۱۳۰ هزارتن گندم در بورس کالا عرضه شده که حدود ۵ الی ۶ هزارتن از این میزان به فروش رسیده است

عباسی معروفان: از ۲۲ تیر ماه گندم استان های مرکزی،زنجان،خراسان شمالی و اردبیل به صورت پایلوت در بورس کالا عرضه شده است. تا کنون ۱۳۰ هزارتن گندم از ۴ استان در بورس کالا عرضه شده که تنها حدود ۵ الی ۶ هزارتن از این میزان روی تابلو به فروش رسیده است. با وجود شفافیت قیمت در بورس کالا به نظر می رسد که عرضه گندم در بورس کالا با موفقیت بیشتری همراه خواهد بود.

۹ مرد ۱۳۹۶

خرید تضمینی گندم به مرز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتن رسید

معاون داخلی بازرگانی دولتی گفت: تا به امروز ۷ میلیون و ۵۰۰ هزارتن گندم با ارزش بالغ بر ۹ هزار میلیارد تومان از گندمکاران ۳۱ استان خریداری شده است.

۳۱ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

تا به امروز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزارتن گندم از گندمکاران ۳۱ استان خریداری شده است

معاون بازرگانی دولتی گفت: تا به امروز ۶ میلیون و ۹۰۰ هزارتن گندم با ارزش بالغ بر ۸ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان از گندمکاران ۳۱ استان خریداری و تحویل گرفته شده است.

۲۴ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

۳۶۰ هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور خریداری شد

معاون شرکت بازرگانی دولتی گفت: امسال افزون بر ۳۶۰ هزار تن گندم دوروم از گندمکاران کشور خریداری شده است.

۱۵ تیر ۱۳۹۶
دبیر انجمن واردکنندگان برنج:

تمدید ممنوعیت واردات برنج، با هدف حمایت از شرکت بازرگانی دولتی ایران صورت گرفته است

کشاورز: تصمیم آنی برای تمدید ممنوعیت واردات برنج، نه به‌دلیل مصلحت‌اندیشی برای کشاورزان، بلکه با هدف حمایت از شرکت بازرگانی دولتی ایران (GTC) گرفته شده است؛ چرا که این شرکت محموله‌ای بزرگ از برنج خارجی خریداری کرده که در میانه راه رسیدن به کشور است. در جلسه‌ای اخیر این ستاد مصوب شد که برای تنطیم بازار و جلوگیری از افزایش قیمت برنج، واردات این محصول در فصل برداشت با دریافت مابه‌التفاوت ۵۰۰ تومانی برای هر کیلوگرم برنج وارداتی انجام گیرد.

۱۴ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران:

مخالف گرانی روغن هستم

عباس معروفان: این محصول در بازارهای جهانی افزایش قیمتی را تجربه نکرده است و در صورت بالا رفتن قیمت، ما تغییری در نرخ‌های خود نخواهیم داد. ما موافق افزایش قیمت این محصول در بازار مصرف نیستیم و در صورتی که با افزایش قیمت‌ها نیز موافقت شود، قیمت محصولات شرکت بازرگانی دولتی ایران ( ذخایر استراتژیک دولتی) تغییر نخواهد کرد.

۱۳ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران:

ذخایر گندم ایران ۱۰ میلیون تن شد/ سومین سال متوالی خودکفا شدیم

عباسی معروفان: میزان ذخایر گندم کشور بیش از ۱۰ میلیون تن است گفت در صورتی که در سال آینده اقدام به کاشت گندم نشود مشکلی بابت تامین نیاز مصرفی کشور وجود ندارد و وضعیت مناسبی در این خصوص داریم. خودکفایی گندم در سالجاری نیز تامین می‌شود و اکنون ۳ سال است که به طور پیاپی در تولید این محصول خودکفا هستیم.

۱ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

طی ۴ سال اخیر خودکفایی در شکر به بیش از ۷۵ درصد رسید

عباسی معروفان: طی ۴ سال اخیر خودکفایی در شکر به بیش از ۷۵ درصد رسید و این درحالی است که در ابتدای دولت این رقم کمتر از ۵۰ درصد بوده است. سالانه ۲ میلیون و ۵۸۵ هزارتن شکر در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد و این درحالی است که سال ۸۵، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزارتن شکر به کشور وارد شد. ظرف سه سال آینده با توسعه کشت چغندر پاییزه به خودکفایی صددرصدی خواهیم رسید.

۱ تیر ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

طی چهار سال اخیر برای خرید محصولات کشاورزی ۹ میلیارد دلار هزینه کردیم

عباسی معروفان: سالانه به طور متوسط یک میلیون و ۴۰۰ هزارتن روغن خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در یک مقطع زمانی، ۱۰۰ درصد نیاز از طریق واردات تأمین می شد که این رقم با اقدامات حمایتی به ۸۸ درصد رسیده است. طی چهار سال اخیر برای خرید محصولات کشاورزی ۹ میلیارد دلار هزینه کردیم.

۲۶ خرد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

به اندازه نیاز یک سال کشور موجودی گندم در انبارها وجود دارد

عباسی معروفان: به اندازه نیاز یک سال کشور موجودی گندم در انبارها وجود دارد و تا پایان امسال نیز حدود هشت میلیون تن گندم دیگر به سبد خرید تضمینی امسال اضافه می‌شود. سال گذشته مجوز صادرات سه میلیون تن گندم مازاد را دریافت کردیم که امسال نیز این مجوز بر جای خود باقی است و در حال صادرات آن هستیم و باید به کسانی که ادعا می‌کنند ایران هنوز به خودکفایی گندم نرسیده است، اعلام کنیم که با پیش‌بینی خرید تضمینی حدود ۱۱ میلیون تنی گندم می‌توانیم در سال جاری نیز مجوز صادرات حدود چهار میلیون تن گندم مازاد دیگر را دریافت کنیم.

۲۶ خرد ۱۳۹۶
یک مقام دولتی ایران:

توان تامین غذای ۱۰ تا قطر را داریم

عباسی معروفان: آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه ‌تنها قطر بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم. قطر با حدود دو میلیون جمعیت هیچ مشقتی برای ایران در راستای تامین نیازمندی‌های غذایی‌اش ندارد چرا که این کشور به اندازه یک استان ایران است و اگر درخواستی داشته باشد، آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه‌تنها قطر بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم.

۲۶ خرد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی ایران:

برای صادرات گندم به قطر آمادگی داریم

عباسی معروفان: امسال ۵۰۰ هزار تن گندم صادر می‌شود. برای صادرات گندم به قطر آمادگی داریم. قطر با حدود دو میلیون جمعیت هیچ مشقتی برای ایران در راستای تامین نیازمندی‌های غذایی‌اش ندارد چرا که این کشور به اندازه یک استان ایران است و اگر درخواستی داشته باشد، آمادگی صد در صد وجود دارد تا بتوانیم نه‌تنها قطر، بلکه ۱۰ کشور مانند قطر را از نظر نیازمندی‌های غذایی‌اش تامین کنیم.

۲۶ خرد ۱۳۹۶
معاون رئیس شرکت بازرگانی دولتی:

تاکنون سه میلیون و ۶۱۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده است

معاون بازرگانی داخلی شرکت بازرگانی دولتی از خرید سه میلیون و ۶۱۰ هزار تنی گندم و پرداخت بیش از ۶۰ درصدی مطالبات کشاورزان خبر داد و گفت: صادرات گندم و مشتقات آن طی ماه‌های نخست امسال از سر گرفته شده است و اگر کشوری مانند قطر با توجه به شرایط به وجود آمده نیازی به این محصول استراتژیک دارد به راحتی می‌توان آن را تامین کند.