۷ دی ۱۳۹۵

کارشناس بانکی: باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت

سبحانی در تشریح پیشنهادهایی که می تواند به کاهش جذابیت سپرده‌گذاری در بانک‌ها منجر شود، گفت:به عقیده من باید از سود سپرده‌های بانکی مالیات گرفت. یک تولیدکننده و یا حتی یک مغازه‌دار ساده در این کشور بابت درآمد و سودی که با زحمت بدست می‌آورند، مالیات می‌دهند پس چرا باید سود سپرده‌های بانکی از مالیات معاف باشد؟

۱۴ تیر ۱۳۹۵

استاد دانشگاه: مناطق آزاد نتوانسته اند به تولید برسند/ مناطق آزاد کلید صادرات نیست.

کارشناس مسایل اقتصادی: این روزها آنچه از مناطق آزاد دیده می شود هدفی غیر از تقویت تولید ملی را دنبال می کند.

۵ تیر ۱۳۹۵
کارشناس اقتصادی:

عمده نقدینگی سودی است که به حساب ثروتمندان کلان می رود

سبحانی، کارشناس اقتصادی: عمده نقدینگی سودی است که به حساب‌های کلان ثروتمندانی می‌رود که در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد سود برده‌اند./ بخشی از دلایل پایین آمدن نرخ تورم در ایران وجود شرایط رکودی در اقتصاد ایران است./ باتوجه به رشد اقتصادی پایین، سود ۱۵ درصدی پایین از کجا حاصل میشود؟

۲۴ فرو ۱۳۹۵
مصاحبه با دکتر حسن سبحانی

آموزش و پرورش بنگاه اقتصادی نیست!

گاهی دولت‌ها مردم را تشویق می‌کنند تا وارد کشاورزی یا صنعت شوند که این امر پسندیده‌ای هست، چون اصولاً از وظایف ذاتی دولت پرداختن به کشاورزی و یا صنعت نیست. اما بعضی عرصه‌ها جزء وظایف ذاتی دولت‌هاست، مثل آموزش و پرورش، بهداشت و حتی در مواردی درمان و رفاه اجتماعی.

۲۶ آذر ۱۳۹۴

لایحه برنامه ششم توسعه و لزوم توجه به سیاست‌ اقتصاد مقاومتی

در حال حاضر مهم‌ترین الگویی که می‌شود برای بازیابی هویت اقتصادی کشور، به آن تکیه کرد، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است. این سیاست‌ها می‌تواند در رونق تولید و استفاده از ظرفیت‌های کشور به ما کمک کند. بنابراین احکام برنامه ششم توسعه باید منطبق با این سیاست‌ها تنظیم شود و از این فرصت برای عبور از سیاست‌های نئولیبرالی حاکم بر اقتصاد کشور استفاده کنیم.

۱۳ آبا ۱۳۹۴

بسته جدید اقتصادی دولت انتخاباتی است

حسن سبحانی افزود: ممکن است این دولت به روش‌های رئیس دولت گذشته انتقاد داشته باشد، اما در عمل سیاست های آن دولت را اجرا می‌کند

۲۰ مهر ۱۳۹۴

برنامه‌ توسعه‌ مجموعه آرزوهاست/ اراده‌ای برای حمایت از تولید دیده‌ نمی‌شود

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه برنامه‌های توسعه مجموعه‌ای از آرزوها است و اگر نباشد، اتفاقی روی نمی‌دهد، گفت:‌ اراده‌ای برای حمایت از تولید دیده نمی‌شود.

۲۶ شهر ۱۳۹۴

رویکرد ارزی دولت حمایت از تولید باشد نه توسعه صادرات/ فشار افزایش نرخ ارز بر قیمت‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: هدف دولت در حال حاضر نباید یکسان‌سازی نرخ ارز باشد، بلکه مهم راه‌اندازی تولید و ارزان تمام شدن هزینه کالاها است.

۲۶ شهر ۱۳۹۴

رویکرد ارزی دولت حمایت از تولید باشد نه توسعه صادرات/ فشار افزایش نرخ ارز بر قیمت‌ها

استاد اقتصاد دانشگاه تهران گفت: هدف دولت در حال حاضر نباید یکسان‌سازی نرخ ارز باشد، بلکه مهم راه‌اندازی تولید و ارزان تمام شدن هزینه کالاها است.

۹ شهر ۱۳۹۴

سیاست اقتصادی دولت‌های هاشمی، خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی یکی است

حسن سبحانی اقتصاددان گفت: همه دولت های بعد از جنگ اعم از دولت های سازندگی، اصلاحات، مهرورزی و تدبیر و امید، دارای یک برنامه اقتصادی هستند و به رغم تفاوت های سیاسی و فرهنگی، تفاوتی در دیدگاه های اقتصادی آنها دیده نمی شود.

۱۴ تیر ۱۳۹۴
کارنامه ۲ سالگی دولت یازده

دولت یازدهم همان روش دولت قبل را در هدفمندی یارانه‌ها ادامه داد/اگر قانون درست اجرا می‌شد کسری بودجه نداشتیم/حمله گازانبری تحریم و هدفمندی به اقتصاد ایران

یک کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه اگر قانون درست اجرا می‌شد کسری بودجه نداشتیم، گفت: دولت یازدهم همان روش دولت قبل را در هدفمندی ادامه داد.

۲۵ مهر ۱۳۹۳
یک اقتصاددان در گفت‌وگویی خبر داد

پرداخت بدهی دولت از محل تسعیر منجر به رشد پایه پولی نمی‌شود/ با کاهش سهم صندوق توسعه مخالفم

استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه مخالف کاهش سهم واریزی صندوق توسعه ملی در لایحه خروج از رکود دولت هستم، گفت: پرداخت بدهی دولت ازمحل تسعیر ارز منجر به رشد پایه پولی نمی‌شود