۲۷ اسف ۱۳۹۶

راهکارهای اجرایی تأمین نهاده‌های دامی با استفاده از ظرفیت صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی بررسی شد

جلسه بررسی راهکارهای اجرایی تأمین نهاده‌های دامی با استفاده از ظرفیت صندوق‌های حمایت از توسعه بخش کشاورزی در سالن جلسات شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی برگزار شد.

۲۰ اسف ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

اصلاح ساختار ژنتیکی دام، افزایش جمعیت دام سبک خالص و توسعه اصلاح‌نژاد بز بومی از برنامه‌های ما است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: در افق ۱۴۰۰ تولید بیش از دو میلیون و ۷۳ هزار تن گوشت طیور و ۹۲۰ هزار تن گوشت قرمز در کشور هدفگذاری شده است.

۶ اسف ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

اصلاح نژاد دام‌های سبک بومی و پربازده از برنامه‌های اقتصاد مقاومتی وزارت جهاد کشاورزی است

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی کرد تا پایان امسال ۱۰ ملیون تن شیر و نزدیک به یک میلیون انواع لبنیات صادر شود.

۳ بهم ۱۳۹۶

معاون امور دام وزیر جهادکشاورزی، خواهان تخصیص ارز مبادله‌ای برای واردات خوراک دام شد

معاون وزیر جهاد کشاورزی خواهان اختصاص ارز مبادله ای برای واردات خوراک دام و طیور شد.

۲۹ دی ۱۳۹۶
معاون وزیر جهادکشاورزی:

صادرات لبنیات در ۹ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۰درصد رشد وزنی داشته‌است

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه رایزنی ها با مسئولان عراقی برای رفع مشکل تعرفه لبنیات همچنان ادامه دارد، گفت: صادرات لبنیات در ٩ ماهه امسال بیش از ٣٠ درصد رشد داشته است.

۸ دی ۱۳۹۶

معاون وزیر جهاد و سفیر بلاروس در خصوص امکان واردات گوشت قرمز از بلاروس مذاکره کردند

وزارت امور خارجه بلاروس اعلام کرد: در جریان ملاقات یوری لازارچیک، سفیر بلاروس در ایران با حسن رکنی، معاون وزیر جهاد کشاورزی ایران مذاکراتی در مورد امکان واردات گوشت از بلاروس صورت گرفت.

۵ دی ۱۳۹۶

معاون امور دام وزارت جهاد با هشدار درباره افزایش قیمت مرغ، خواهان اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات نهاده‌های دامی شد

معاون وزیر کشاورزی درباره افزایش بی‌سابقه قیمت خوراک طیور، تأثیر آن بر قیمت مرغ و آشفتگی بازار هشدار داد و خواهان اختصاص ارز مبادله‌ای برای واردات نهاد‌های خوراک طیور شد.

۲۶ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

سالانه شش میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود و ذرت و کنجاله‌سویای تولید داخل، پاسخگوی نیاز خوراک دام‌وطیور نیست

رکنی: سالانه پنج تا شش میلیون تن ذرت وارد کشور می‌شود و ذرت و کنجاله سویایی که در داخل تولید می کنیم، پاسخگوی نیاز خوراک بخش دام و طیور ما نیست و یکی از برنامه‌های بلند مدت معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، تولید غلات و دانه های روغنی است، تا بتوانیم در افق آینده بخش بیشتری از نیاز کشور را در داخل را تامین کنیم.

۲۶ آذر ۱۳۹۶

معاون امور دام وزارت کشاورزی از دستگاه‌های نظارتی و ذی‌ربط خواست قیمت نهاده‌های دامی را به صورت کارشناسی، شفاف کنند

معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی با انتقاد شدید از افزایش نامتعارف قیمت نهاده‌های دام و طیور اعلام کرد: محصولات ذرت و کنجاله سویا به رغم تخصیص ارز مبادله‌ای، با قیمت غیر منطقی به دست تولید کننده می‌رسد.

۲۴ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

زیرساخت گسترش نژادهای گوشتی را به دلیل فقر مراتع نداریم، در نتیجه بیشتر روی نژادهای گوشتی‌ـ‌شیری کار می‌کنیم

رکنی: در حوزه گوشت قرمز باید هسته‌های اصلاح نژادی را ایجاد کنیم که این کار در سال‌های گذشته کمتر انجام شده، تا حدی که سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار رأس دام پرتولید و گوشتی وارد کشور شده است. از آنجایی که زیرساخت گسترش نژادهای گوشتی را در ایران به دلیل فقر مراتع را نداریم، در نتیجه بیشتر روی نژادهای گوشتی ـ شیری کار می‌کنیم. در ۴-۳ سال اخیر ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار رأس گله‌های دامی وارد کشور شده که می‌تواند تولید دام‌های خوب را توسط بخش خصوصی داشته باشد و نهادهایی مانند سازمان اقتصادی کوثر وابسته به بنیاد شهید نیز برای تولید و پرورش و واردات ۵۰ هزار راس دام مولد برنامه‌ریزی کرده است که دولت در کنار آن امر روان‌سازی را انجام داده است.

۲۴ آذر ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد:

شرکت‌هایی را فعال کردیم تا بتوانیم به صورت روزانه گوشت تازه گوسفندی خارجی وارد کشور کنیم

رکنی: در سال‌های اخیر به خاطر اینکه بازار به عرضه گوشت گرم گوسفندی تمایل نشان داده، کار برای ما کمی سخت‌تر شده است؛ چرا که قبلاً شرکت‌هایی که در واردات گوشت گرم وارد شده‌اند، را فعال کردیم تا بتوانیم به صورت روزانه گوشت تازه گوسفندی خارجی را وارد کشور کنیم. زنجیره مناسب توزیع باید ایجاد شده تا حلقه‌های مختلف در این میان جایگاه خود را به درستی داشته باشند‌؛ چراکه اکنون هم مصرف‌کننده و تولیدکننده دچار ضرر می‌شوند. دامدار باید بتواند از مرحله تولید تا بازار را خودش تعریف کند، تا درنهایت سود اصلی نیز به جیب دامدار برود.

۳ آذر ۱۳۹۶
معاون حجتی:

باید با کشورهای دیگر تعاملاتی برقرار کنیم که اگر نتوانستیم بازار لبنیات خود را در عراق حفظ کنیم، کشورهای دیگر را جایگزین کنیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد که مذاکرات با عراقی ها برای بازگرداندن تعرفه صادرات محصولات لبنی ایرانی به حالت سابق همچنان ادامه دارد اما اگر به هر دلیلی این مذاکرات به نتیجه نرسد باید کشورها و مشتریان دیگر را هم دریابیم و بازار خود را در آن کشورها نیز توسعه دهیم.

۲۷ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

بازار لبنیات عراق برای ما یک بازار استراتژیک است و موانع بوجود آمده را برطرف خواهیم کرد

معاون وزیر جهاد با بیان اینکه مشکل تعرفه ای ایجاد شده برای صادرات محصولات لبنی به عراق بزودی حل می شود، خبر داد که حذف ارز مبادله ای نهاده‌های دامی منتفی شد.

۲۲ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر جهاد کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور الزامی است/ باید رفتارهای غذایی مردم را تغییر دهیم

رکنی پیرامون حفظ ذخایر ژنتیکی دامی کشور گفت: ذخایر ژنیکی بومی کشور چه در بخش گیاهی و چه در بخش حیوانی ارزش بالایی دارند، چراکه ژن‌های آن‌ها با اقلیم محیط سازگار بوده و یک برتری‌های دارند که توانسته در یک بازه زمانی بلند مدت باقی بماند و خود را حفظ کند.

۹ آبا ۱۳۹۶
معاون وزیر کشاورزی:

تخصیص ارز مبادله‌ای نهاده‌های مورد نیاز دام و طیور به تایید بانک مرکزی رسیده است

از دو روز گذشته با پی گیری های خوب وزارتخانه موضوع تخصیص ارز مبادله ای نهاده های مورد نیاز دام و طیور نهایی شده و به تایید بانک مرکزی نیز رسیده است. اختصاص ارز مبادله ای به نهاده ها منجر به کاهش قیمت این محصولات شود.